1920. évi VII. törvénycikk indokolása

a városi választott tiszviselők hivatali megbízásának meghosszabbításáról * 

Általános indokolás

A súlyos megpróbáltatások után és azok hatása alatt kialakult rendszerváltozás mellőzhetetlenné teszi, hogy a törvényhatósági bizottságok és képviselőtestületek is az új irányelveknek megfelelően alakuljanak meg. Főleg a városokra vonatkozólag sürgős ez. Evégből a városi törvényhatósági bizottságok és képviselőtestületek újjászervezéséről szóló törvényjavaslatot a kormány legközelebb a T. Nemzetgyűlés elé fogja terjeszteni.

A benyujtandó törvényjavaslat a törvényhatósági bizottságok és képviselőtestületek összetételét és tagjaik megválasztásának módját emez új irányelveknek megfelelően, tehát a törvényhatóságokról, illetőleg a községekről szóló s jelenleg érvényben lévő 1886:XXI. és XXII. tc. rendelkezéseitől eltérően fogja szabályozni. A törvényhatósági bizottságok és képviselőtestületek újjászervezésének okszerű követelménye aztán, hogy az új közgyűlés, illetőleg képviselőtestület új tisztviselőket is válasszon.

Ha ott, ahol a most említett törvény meghozataláig az általános tisztújítás ideje bekövetkezik, ezt a jelenleg működő törvényhatósági bizottság, illetőleg képviselőtestület tartaná meg, ezzel esetleg olyan tisztviselői kar alakulna ki, amely az új bizottság, illetőleg képviselőtestület bizalmával nem találkozik; ha pedig a törvény az új bizottságokat és képviselőtestületeket új tisztújításra hatalmazná fel, a közeg egymásután következő két tisztújítással egyrészt felesleges nyugtalanságot idéznénk elő, másrészt az újabb tisztújítások eredményéhez képest szükségesekké válható nyugdíjaztatások következtében a városokra esetleges felesleges anyagi terhet rónánk.

Mindezekre való tekintettel szükségesnek látszik, hogy a városokban a választás alá eső tisztviselői állások betöltése a törvényhatósági bizottságok, illetőleg képviselőtestületek újjászervezéséig függőben tartassék.

Ebből kifolyólag azonban szükségessé válik az is, hogy amennyiben egyes városokban a nem élethossziglan választott tisztviselők megbizatása időközben lejárt vagy lejár, e tisztviselők továbbműködtetéséhez a jogalap megadassék. Különösen a törvényhatósági joggal felruházott városokra vonatkozólag szükséges ez a gondoskodás.

Míg ugyanis a községekről szóló 1886:XXII. tc. 69. §-a módot nyujt arra, hogy a közsébekben (rendezett tanácsú városokban) azok a tisztviselők, akiknek megbízatása lejárt, a hivatali állásukkal járó kötelességeket és jogokat mindaddig gyakorolják, amíg a helyükbe lépő utód a hivatalt el nem foglalta, addig a törvényhatóságokról szóló 1886:XXI. tc. törvényhatósági tisztviselőkre nézve ilyen rendelkezést nem tartalmaz.

Ezt a kettős célt, nevezetesen a városi tisztujítások függőben tartását és evvel kapcsolatban a lejárt megbízású városi választott tisztviselők továbbműködhetéséhez a jogalap megadását biztosítja a törvényjavaslat 1. §-ának első bekezdése.

E szakasz második bekezdésében foglalt az a rendelkezés, hogy az időközben megüresedett, választás alá eső állásokat helyettesítés útján kell betölteni, a fentebb előadottakból okszerűen következik.

Megjegyzem még, hogy bár a törvényhatósági bizottságok, illetőleg képviselőtestületek újjászervezéséről szóló törvényjavaslatot, amely a tisztújítások iránt is intézkedni fog, a kormány a lehető legrövidebb időn belül a T. Nemzetgyűlés elé szándékozik terjeszteni, mégis szükséges volt a jelen törvényjavaslat benyujtása különösen azért, mert amennyiben egyes törvényhatósági jogú városokban az újjászervezendő törvényhatósági bizottságok által megtartható tisztújításig a tisztviselők hivatali megbízása lejár, további működésük jogalapja - a fentebb kifejtett okból megszűnik. Ilyen eset máris előfordult, pl. Szeged városában, ahol a francia megszállás miatt a tisztújítás nem volt megtartható.

Végül tisztelettel megjegyzem hogy a törvényjavaslat azért rendelkezik csupán a városi törvényhatóságok és a rendezett tanácsú városok tisztviselőiről, mert a vármegyei törvényhatóságok választott tisztviselői megbízatásának meghosszabbítása az 1916:XXX. törvénycikkel megfelelően rendezve van; kis- és nagyközségekben pedig - tekintettel arra, hogy ott az élethossziglan választott s nyugdíjigénnyel bíró jegyzőn és orvoson kívül az előljáróság többi tagjainak rendszeres illetményük és nyugdíjigényük nincs és tisztségük is alárendeltebb jelentőségű - a kérdésnek nincsen nagyobb fontossága.

Mindezek alapján kérem a T. Nemzetgyűlést, hogy „a városi választott tisztviselők hivatali megbízásának meghosszabbításáról” szóló törvényjavaslatot elfogadni méltóztassék.