1923. évi VI. törvénycikk

a szeszadóra vonatkozó némely törvényes rendelkezés módosításáról, illetve kiegészítéséről * 

1. § Az 1913. évi XXIV. tc. 1. §-a a következő új bekezdéssel egészíttetik ki:

„Felhatalmaztatik továbbá a pénzügyminiszter, hogy a kereskedelemügyi és a földmívelésügyi miniszterekkel egyetértve, az országban eddig nem alkalmazott eljárással, a közérdek szempontjából fontos vegyi termékeket előállító ipari vállalat létesítését és üzembehelyezését az esetben is engedélyezhesse, ha e vegyi termék előállításával kapcsolatban szesz is termeltetik. Az iparhatóság telephelyén ily vállalat felállítására megadható.”

2. § Az 1. § értelmében létesülő vállalat által évenként termelt szesz mennyisége 3000 hl.-t meg nem haladhat. Ez a szeszmennyiség a fogyasztási adó alá eső szeszfőzdék részére az 1921. évi XLI. tc. 2. §-a értelmében megállapított termelési keretbe illesztendő be és e célra a mezőgazdasági és ipari szeszgyáraknak az idézett tc. 4. §-a szerint megállapított termelési összkeretéből a 7. § III. pontja értelmében aránylagos levonásnak van helye.

Az 1921. évi XLI. tc. 7. §-a szerint az össztermelési keretnek esetleges leszállítása vagy felemelése a jelen törvény 1. §-a alapján létesített vállalat termelési keretét nem érinti.

3. § Felhatalmaztatik a pénzügyminiszter, hogy a szesznek rum, likőr és egyéb égetett szeszes italok előállításához való felhasználását, illetőleg ezeknek az italoknak a gyártását továbbra is a pénzügyi hatóság engedélyéhez köthesse és az engedély feltételeit meghatározhassa.

Aki a pénzügyminiszternek a jelen § alapján kibocsátott rendelkezését megszegi, amennyiben cselekménye súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és két hónapig terjedhető elzárással és tízezer koronáig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő. Ha megállapítható annak a nyereségnek a mennyisége, amelyet a tettes cselekményével illetéktelenül elért, az alkalmazandó pénzbüntetés az említett tízezer koronán felül még a megállapított nyereség kétszeresével felemelt összegéig terjedhet. E kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak mint rendőri büntető bíróságnak, az államrendőrség működési területén pedig a m. kir. államrendőrségnek hatáskörébe tartozik.

4. § Jelen törvény kihirdetésének napján lép életbe és a pénzügyminiszter hajtja végre.