1924. évi XV. törvénycikk

a robbantószer és robbanóanyag előállításával, tartásával és használatával elkövetett bűncselekményekről * 

1. § Aki emberélet kioltására vagy rombolására alkalmas robbanóanyagot, robbantószert (dinamit, ekrazit stb.) vagy ily anyag vagy szer felhasználására szolgáló készüléket (bomba, kézigránát, pokolgép stb.) jogosulatlanul állít, állíttat elő, készít, készíttet, szerez, szereztet be, vagy tart, tartat rendelkezése alatt vagy ilyen szert vagy anyagot annak tartására jogosulatlan egyénnek ad át, bűntettet követ el és öt évig terjedhető börtönnel büntetendő.

A cselekmény büntetése öt évig terjedhető fegyház, ha ahhoz más bűntett vagy vétség elkövetésére irányuló szövetség vagy egyéb előkészületi cselekmény járul.

Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, tíz évig terjedhető fegyházzal büntetendő az, aki valamely bűntett vagy vétség véghezvitelét robbanóanyag vagy robbantószer felhasználásával megkezdette, de be nem végezte; ha pedig a cselekményt bevégezte, életfogytig tartó fegyházzal büntetendő.

E bűncselekmények miatt a hivatalvesztést és a politikai jogok gyakorlatának felfüggesztését is ki kell mondani.

2. § Aki az 1. §-ban említett robbanóanyagot, robbantószert vagy ily anyag vagy szer felhasználására szolgáló készüléket tart birtokában vagy rendelkezése alatt, köteles azt az anyag, szer vagy készülék minőségének, mennyiségének és elhelyezésének pontos megjelölésével a jelen törvényt életbeléptető miniszteri rendelet megjelenésétől számított 15 napon belül a községi előljáróságnál vagy az elsőfokú rendőrhatóságnál vagy közvetlenül a belügyminiszternél bejelenteni és a hatóság felhívására haladéktalanul beszolgáltatni.

Aki a bejelentés és a beszolgáltatás kötelességének a megszabott időben eleget tesz, robbanóanyag, robbantószer vagy ily anyag vagy szer felhasználására szolgáló készülék jogosulatlan tartása miatt büntetőjogi felelősségre nem vonható.

A jelen törvényt életbeléptető miniszteri rendelet felsorolja az ipari, kereskedelmi és egyéb gazdasági vállalatoknak azoknak a nemeit, valamint azokat a tudományos intézeteket, amelyek ezen bejelentési és beszolgáltatási kötelezettség alá nem esnek. A lőpor beszerzésére, valamint készletben tartására vonatkozó jogszabály hatályát ez a törvény nem érinti.

3. § A jelen törvény rendelkezéseit a katonai büntető bíráskodás alá tartozó egyénekkel szemben is megfelelően alkalmazni kell. (1912:XXXIII. tc. 7. §-a.)

A katonai egyének a bejelentést előljáró parancsnokságuknál vagy hivatali főnökségüknél teszik meg.

4. § E törvény életbelépésének a napját az igazságügyminiszter rendeletben határozza meg. A végrehajtáshoz szükséges szabályokat az igazságügyminiszter az érdekelt miniszterekkel egyetértve rendelettel állapítja meg.