1925. évi X. törvénycikk

tejtermékeknek állami ellenőrzőjeggyel való ellátásáról * 

1. § Felhatalmaztatik a m. kir. földmívelésügyi miniszter, hogy a házi tejtermelés fejlesztése, a hazai tejtermékek külföldi hírnevének emelése és kelendőségének fokozása végett a jelen törvény rendelkezéseinek megfelelően állami ellenőrzés alatt készült belföldi tejtermékeket forgalomba hozataluk előtt állami ellenőrzőjeggyel láttassa el.

A tejterméken alkalmazott ily jegy azt bizonyítja, hogy a tejtermék állami ellenőrzés alatt készült és minősége a jelen törvényben megszabott magas színvonalat eléri.

Az állami ellenőrzés közvetlen gyakorlására ellenőrző állomást kell felállítani, amely az állami ellenőrzőjegyek kezelését és kiosztását is végzi.

2. § Állami ellenőrzőjegyet csak az a folyamodó kaphat, akinek megfelelően berendezett és felszerelt tejgazdasága, telepe, illetve üzeme van és vagy maga kellő szakismerettel rendelkezik, vagy állandóan megfelelő szakembert alkalmaz, akire a jelen § következő bekezdésében említett valamelyik kizáró ok fenn nem forog és aki ezenfelül az alábbi 5. §-ban megállapított feltételeknek is megfelel. Ezt a földmívelésügyi miniszter közegei által helyszínén teljesített vizsgálat alapján állapítja meg.

Nem kaphat állami ellenőrzőjegyet az, akinek megbízhatósága kétes, aki tejtermékek hamisítására alkalmas anyag gyártásában, vagy ezzel való kereskedésben akár közvetlenül, akár közvetve érdekelt, aki a jelen törvénybe ütköző bűncselekmény miatt vagy tejnek, avagy tejterméknek hamisítása, illetőleg forgalombahozatala miatt a mezőgazdasági termények, termékek és cikkek hamisításának tilalmazásáról szóló 1895:XLVI. törvénycikk alapján három éven belül büntetve volt, aki nyereségvágyból elkövetett bűntett, vagy vétség miatt szabadságvesztésbüntetésre volt ítélve, aki szabadságvesztésbüntetés végrehajtása alatt áll, vagy feltételes szabadságon van, aki ellen bűntett vagy fogházzal büntetendő vétség miatt főtárgyalás van elrendelve, illetve ilyenért vád alá van helyezve, aki csőd alatt áll, gondnokság alá van helyezve, vagy akinek kiskorúsága meg van hosszabbítva.

3. § Az ellenőrző állomás (1. § utolsó bekezdés) tennivalóinak ellátására a földmívelésügyi miniszter a m. kir. országos chemiai intézetet, a m. kir. tejkísérleti állomást, más alkalmas állami intézetet, vagy állami felügyelet alatt álló intézményt jelöl ki. Az ellenőrző állomás jegyzéket vezet azokról, akik állami ellenőrzőjegyet kapnak s végzi a jegyek kezelését, kiosztását, ellenőrzését és elszámolását is. Működésének részletes szabályait a földmívelésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

Az ellenőrzés költségeinek megtérítése végett az ellenőrző állomás a földmívelésügyi miniszter által megállapított díjakat szedheti.

Az állami ellenőrzőjegyeket a földmívelésügyi miniszter úgy elsőízben, valamint később is az ellenőrző állomás útján adja ki a jogosítottaknak.

4. § Az állami ellenőrzőjegy a magyar szent korona ábrázolata, amely felül „Magyar állami ellenőrzés alatt készült”, alul pedig „Made under the control of the hungarian governement” felírással van ellátva. Az állami ellenőrzőjegy közokirat, amelynek hamisítása a büntetőtörvénynek vonatkozó rendelkezése szerint esik büntetés alá.

Az állami ellenőrzési jegyen semmiféle más ábrázolat vagy felírás, sem olyan jelzés nem lehet, melyet a földmívelésügyi miniszter az ellenőrzés érdekében el nem rendelt.

A tejtermékek készítője, vagy forgalomba hozója köteles nevét, cégét vagy jelvényét (védjegyét stb.) a tejterméken vagy csomagolásán az állami ellenőrzőjegy sérelme nélkül úgy feltüntetni, hogy az állami ellenőrzőjegy szembetűnő maradjon.

Az állami ellenőrzőjegyet a tejtermékre, illetve csomagolására ott kell reátenni, ahol a tejtermék készült.

Amennyiben az állami ellenőrzőjegyet magára a tejtermékre teszik rá, annak megfelelő mását a tejtermék csomagolására is alkalmazni kell. Ennek, valamint az állami ellenőrzőjeggyel ellátott tejtermékek csomagolásának módját a földmívelésügyi miniszter állapítja meg.

Az állami ellenőrzőjegyek felhasználásáról a földmívelésügyi miniszter által megállapított módon pontos számadást kell vezetni. Az ellenőrzőjegyeket és csomagoló anyagokat, illetve azoknak az állami ellenőrzési jegy mását feltüntető alkotórészeit csak abban a tejgazdaságban, telepen vagy üzemben szabad felhasználni, amelynek részére az ellenőrző állomás adta; azokat sem másutt tartani, sem a meghatározottól eltérő célra használni nem szabad.

5. § Aki állami ellenőrzőjegyet kap, annak tejgazdaságát, telepét, illetve üzemét a földmívelésügyi miniszter az ellenőrző állomás (3. §) által ellenőrizteti abból a szempontból, pontosan megtartja-e a jelen törvényben foglalt rendelkezéseket, különösen pedig megfelelő minőségű tejtermékeket állít-e elő.

A földmívelésügyi miniszter kötelezheti az érdekelteket, hogy az ellenőrzés alá vont tejgazdaságukba, telepükre vagy üzemükbe érkezett tejről vagy tejszínről s a készített, vagy vásárolt és elszállított tejtermékekről rendelettel megszabott módon könyveket vezessenek.

Minden jogosított köteles az ellenőrzéssel megbízott közegeknek az ellenőrzés alá vont tejgazdaságba, telepére illetve üzemébe bármikor szabad belépést biztosítani, az ellenőrzőjegyekről vezetett könyvekbe (4. §) korlátlan betekintést engedni, minta vételét megengedni; köteles továbbá az ellenőrzés hatályossága érdekében minden szükséges felvilágosítást megadni és általában köteles az ellenőrző közegeket minden tekintetben támogatni, valamint a szükséges eszközöket rendelkezésükre bocsátani és az ellenőrzés érdekében végzett tevékenységüket személyes (esetleg megbízott útján kifejtett) közreműködéssel is előmozdítani.

6. § A földmívelésügyi miniszter az állami ellenőrzőjegy használatát három évig terjedhető időre megvonhatja attól, aki a jelen törvényben vagy az annak alapján kiadott rendeletekben foglalt szabályokat akár szándékosan, akár gondatlanságból megszegi, akinek üzeme a közegészség vagy a tisztaság szempontjából kifogás alá esik, aki ismételten oly vajat állított elő, amely az 5. § alapján kiadott szabályzat szerint meg nem felelő minőségűnek találtatott, úgyszintén akinek egyéni megbízhatósága kétségessé vált.

Meg kell vonni az engedélyt attól, akit a 11. § alapján jogerősen elítéltek.

Akitől az állami ellenőrző jegy használatának jogát megvonták, köteles még fel nem használt ellenőrzőjegyeket a róluk vezetett számadással együtt az ellenőrző állomásnak haladéktalanul visszaadni.

7. § A vajnak állami ellenőrzőjeggyel való ellátására nézve az előbbi §-okban foglalt rendelkezéseken felül az alábbi 8. és 9. §-okban foglalt rendelkezések is irányadók.

8. § 1. Állami ellenőrzőjegyet csak olyan vajra szabad reá tenni, amely a földmívelésügyi miniszter által előírt módon pasztőrözött tejből, illetve tejszínből, még pedig baktérium-színtenyészet hozzáadásával készült, víztartalma - akár sózott, akár sózatlan - a 16%-ot el nem éri és minőség tekintetében nemcsak az 1895:XLVI. törvénycikkben és a végrehajtása tárgyában kiadott rendeletekben megszabott feltételeknek felel meg, hanem ezenfelül azoknak a feltételeknek is, amelyeket a földmívelésügyi miniszter külön megállapít. Ily vaj konzerválására csak konyhasót, festésére pedig csak az egészségre nem ártalmas oly vajfestéket szabad használni, amelyet a földmívelésügyi miniszter engedélyez. Nem szabad állami ellenőrőzjegyet alkalmazni olyan vajra, amelynek készítéséhez savótejszínt használtak, vagy amely savóvajat tartalmaz.

2. Az állami ellenőrzőjegyet a vajra közvetlenül kell rátenni. Erre a célra különleges, finom, vékony papírlap szolgál, amelyre a jogosult köteles a földmívelésügyi miniszter által meghatározandó betűket és számokat jegyezni avégből, hogy meg lehessen állapítani, ki és mikor hozta forgalomba a vajat.

3. Külföldre olyan vajat, melyen állami ellenőrzőjegy nincsen, csak oly csomagolásban szabad kivinni, mely némileg sem téveszthető össze az állami ellenőrzőjeggyel ellátott vaj csomagolásával. Ha az ily vaj külföldi eredetű, származását is világosan fel kell tüntetni és csak eredeti csomagolásban szabad kivinni.

Ezek a rendelkezések a kiviteli és behozatali tilalmakat nem érintik.

4. Az állami ellenőrzőjeggyel ellátott vajat belföldön csak az eredeti csomagolásban szabad eladni.

9. § Az állami ellenőrzőjegy használatára jogosított tejgazdaságban, telepen, illetve üzemben nem szabad olyan vajat készíteni vagy tartani, amely állami ellenőrzőjeggyel el nem látható. Nem szabad továbbá ilyen helyen margarint, zsiradékot, vagy a vaj hamisítására alkalmas egyéb anyagot sem tartani.

Ilyen tejgazdaságban, telepen vagy üzemben a vaj készítésére rendelt tejet, illetve tejszínt pasztőrözni kell és baktérium-színtenyészettel kell kezelni.

Ha a jogosított színtejnek vagy tejszínnek, vagy a tenyészetnek használatát, vagy üzemének folytatását megszünteti, vagy más tejgazdasági üzemágra tér át, végül ha a jogosított tulajdonosnak vagy bérlőnek személyében változás áll be, ezt a jogosult haladéktalanul köteles az ellenőrző állomásnak (3. §) jelenteni és a megmaradt állami ellenőrzőjegyeket és csomagoló anyagot, illetve ennek az állami ellenőrzőjegy másával ellátott részeit ugyanoda visszaküldeni. Az ilyen jogosítottat az ellenőrző állomás a jogosítottak jegyzékéből törli.

Ha a jogosított tejgazdaságát, telepét vagy üzemét áthelyezi, arra nézve új engedélyt (1. §) kell kérni.

10. § A vajon kívül egyéb tejtermékeknek állami ellenőrzőjeggyel forgalomba-hozatalára nézve a földmívelésügyi miniszter a mezőgazdasági kamarák meghallgatása után az érdekelt miniszterekkel egyetértve a jelen törvény 1-6. §-aiban foglalt rendelkezéseken felül külön szabályokat állapíthat meg s meghatározhatja azt az időpontot is, amelytől kezdve ily tejtermékek állami ellenőrzőjeggyel elláthatók.

11. § Aki az állami ellenőrzőjegyet jogtalanul használja, vagy azt a jelen törvénybe, vagy az ennek alapján kiadott rendeletekbe ütköző módon használja fel, bűntettet követ el és két évig terjedhető börtönnel és húszmillió koronáig terjedhető pénzbüntetéssel, hivatalvesztéssel és politikai jogai gyakorlatának felfüggesztésével büntetendő.

Ugyanígy büntetendő az is, aki nem az arra hivatott állami szervtől kapott valódi állami ellenőrzőjegyet tejtermék megjelölésére használja fel, vagy ily használat végett másnak engedi át.

12. § Aki tejterméket abból a célból, hogy az állami ellenőrzés alatt készültnek tartsák, az állami ellenőrzőjegyre, vagy az arra nézve előírt csomagolásra összetéveszthető alakban hoz forgalomba - amennyiben a cselekmény közokirathamisításként (4. §) nem büntethető - bűntettet követ el és három évig terjedhető börtönnel és húszmillió koronáig terjedhető pénzbüntetéssel, hivatalvesztéssel és politikai jogai gyakorlatának felfüggesztésével büntetendő.

Aki az előbbi bekezdésbe ütköző cselekményt az ott megjelölt célzat nélkül követi el, amennyiben cselekménye súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik - vétség miatt két évig terjedhető fogházzal és tízmillió koronáig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő.

13. § Ha a 11. vagy a 12. §-okba ütköző valamely cselekményt az üzem vagy vállalat alkalmazottja vagy megbízottja követte el és az üzem vagy vállalat tulajdonosát (üzletvezetőjét,) illetőleg megbizottját a hivatásából folyó felügyeleti, vagy ellenőrzési kötelességének gyakorlásában akár szándékos, akár gondatlan mulasztás terheli, - amennyiben cselekménye súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, - egy évig terjedhető fogházzal és öt millió koronáig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő.

Kihágást követ el és két hónapig terjedhető elzárással és hárommillió koronáig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő;

1. aki külföldi eredetű vajat nem az eredeti csomagolásban, vagy származásának megjelölése nélkül küld ki külföldre;

2. aki állami ellenőrzőjeggyel ellátott vajat belföldön nem az eredeti csomagolásban ad el.

Az 1879:XL. tc. (Kbtk.) 55. §-ának 1. pontjában, valamint 58. §-ában foglalt rendelkezéseket az állami ellenőrző jegy tekintetében is alkalmazni kell.

14. § Aki a jelen törvény alapján teljesített hivatalos eljárása közben tudomására jutott üzleti, vagy üzemi titkot a maga vagy más javára felhasználja, vétség miatt egy évig terjedhető fogházzal és ötmillió koronáig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő.

15. § A jelen törvénybe ütköző bűncselekmények a jelen törvény értelmében büntetendők akkor is, ha külföldön követték el.

16. § A jelen törvényt a földmívelésügyi miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértve hajtja végre. Életbelépésének napját a földmívelésügyi miniszter állapítja meg.