1925. évi X. törvénycikk indokolása

tejtermékeknek állami ellenőrzőjeggyel való ellátásáról * 

Általános indokolás

A háború előtti időkben sajnálattal kellett tapasztalni, hogy tejtermékeink, főleg vajunk külföldön való elhelyezése sok nehézséggel járt és az elért árak átlagban messze mögötte maradtak annak melyet más országok tejtermékeikért kaptak. Oka ennek az volt, hogy a kivitt tejtermékeink, elsősorban a vaj minősége szélsőséges ingadozást mutatott, kevés jóminőségű árú mellett igen sok silány árú ment ki, ami termékeink hírnevét aláásta. Ezért dacára tetemes állami támogatásnak, amelyet részben közvetlen szubvenciók, részben magas exportprémiumok alakjában nyujtottunk, tejgazdaságunk intenzív fejlődésnek indulni nem tudott.

E tapasztalatainkon kívül azonban azt is látjuk, hogy csak azok az államok állják meg a versenyt a tejtermékek világpiacain, s egyúttal csak ott tud a tejgazdaság igazi virágzásnak indulni, ahol oly törvényes intézkedéseket léptettek életbe, mellyel a piacra vitt árúik minőségét biztosították, miként Hollandia, Dánia, Svédország és újabban Finnország.

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

Az ellenőrző jegy célja, hogy a vevő előtt az állam tekintélyével bizonyítsa, hogy a termék állami ellenőrzés alatt készült s minősége bizonyos fokozottabb követelményeknek megfelel.

A 4. §-hoz

A § az ellenőrző jegy külső kinézését jelöli meg, szükségesnek tartottam ezt úgy megállapítani, hogy az árú magyar származása abból azonnal kitűnjék, mivel pedig a világpiacon tejtermékek legnagyobb fogyasztója Anglia s egyik legelterjedtebben használt nyelv az angol, célszerűnek véltem a köriratot angolul is reávezetni. Közokiratjellegűnek kellett e jegyet minősíteni, mert tényleg állami bizonyítvány arról, hogy az árú mily minőségű. E § 2. és 3. bek. foglalt tilalmak azért szükségesek, hogy az ellenőrzőjegy sértetlensége és feltűnő volta biztosíttassék. Az ellenőrző jegynek a csomagoláson való feltüntetése azért szükséges, hogy a vevő már kívülről a csomagolás felbontása nélkül láthassa, hogy az árú ellenőrző jeggyel el van látva. E jegy ugyanis a vajnál finom papírlap, mely közvetlen a vajra téve azonnal elázik, miáltal annak levétele vagy alatta az árú kicserélése a jegy megsértése nélkül lehetetlen. Ez esetben azonban a csomagolt árúnál kívülről nem lehet felismerni, hogy van-e rajta állami ellenőrző jegy, pedig erre kereskedelmi szempontból szükség van. Ha pedig az állami ellenőrző jegyet nem a készítés helyén teszik az árúra, úgy az ellenőrzés van megnehezítve, jóformán lehetetlenné téve s a visszaélésekre tárt kapú nyílik. Ugyancsak az ellenőrzés, de egyúttal a kereskedelem érdeke is, hogy az árú bizonyos tipikus csomagolásban kerüljön forgalomba, hogy ezáltal könnyen felismerhető legyen.

A 7. §-hoz

A 7., 8. és 9. §-ok részletesebb intézkedéseit szükségessé teszi az, hogy a tejtermékek közül a vaj az, melynél az ellenőrzés alkalmazása a legfontosabb. Míg a sajtnál a készítő az árú hírnevét annak bizonyos mértékéig maga is megalapozhatja, addig a vaj, mint világpiaci tömegcikk, hírnévre csak az ellenőrző jegy által juthat.

A világpiac igényeinek megfelelő vajat csak bizonyos meghatározott eljárás szerint lehet előállítani, mert attól fokozottabb tartósságot és zamatot követelnek meg, melyet csak megfelelő eljárás útján lehet elérni. Ezért feltétlenül szükséges volt a készítés főelveit törvényesen biztosítani, míg a részletes eljárás szabályzatát már csak a tudomány és a technika haladására való tekintettel is a miniszterre kell bízni.

A külföldi hírnév megalapításának alapfeltétele, hogy rossz minőségű árú ki ne vitessék, azonban a termelés és ipar jelenlegi állapota mellett bizonyos előre meg nem határozható tartamú átmeneti időt kell engedélyezni, mialatt a termelés és ipar az új rendbe magát beleéli és később is előfordulhat, hogy rosszabb minőségű árú feles mennyiségben felhalmozódik és azt valamely nem kényes piacon aránylag jól lehet értékesíteni, ezért szükséges a földmívelésügyi miniszternek megadni a jogot, hogy a szükség szerint annak kivitelére engedélyt adhasson, de természetszerűleg meg kell követelni, hogy az úgy csomagoltassék, hogy annak nem ellenőrzött volta feltűnő legyen.

Ugyancsak meg kell óvni a jeggyel ellátott magyar árút a külföldi eredeti árúval való összetéveszthetéstől, esetleg ily irányú visszaélésektől.

A netaláni hamisítás s egyéb visszaélések veszélyének elkerülése és a minőség biztosítása végett ki kell zárni engedéllyel bíró telepről minden oly anyagot, mely a hamisításra alkalmas és a rosszminőségű árú előállításának lehetőségét is. Nem lehet az állam tekintélyét csorbítani azzal, hogy lehetővé váljék állami jótállással annak meg nem felelő minőségű árút forgalomba hozni. Már pedig ha más minőség előállítását ugyanazon telepen lehetővé tesszük, ezzel annak a lehetőségét is megadtuk, hogy az ellenőrző jegy, az állam jótálló biztosítéka alatt rossz árú kerüljön ki. Az állami ellenőrző jegy, az állami jótállás használata oly előnyt biztosít, hogy ezzel szemben joggal meg lehet követelni ezt a szükséges megszorítást.