1925. évi XXV. törvénycikk

a Svájccal 1924. évi június hó 18. napján Budapesten kötött békéltető eljárási és választott bírósági szerződés becikkelyezéséről * 

1. § A Svájccal 1924. évi június hó 18. napján Budapesten kötött békéltető eljárási és választott bírósági Szerződés és a hozzátartozó Zárójegyzőkönyv a magyar állam törvényei közzé iktattatik.

2. § Az 1. §-ban említett Szerződés és Zárójegyzőkönyv eredeti francia szövege és hivatalos magyar fordítása a következő:

Békéltető eljárási és választott bírósági szerződés Magyarország és Svájc között

Ő Főméltósága a Magyar Királyság Kormányzója és a Svájci Szövetségi Tanács áthatva a vágytól, hogy szorosabbra fűzzék azokat a barátságos kapcsolatokat, amelyek Magyarországot és Svájcot összekötik és hogy amennyiben lehetséges, békéltetés vagy választott bíráskodás útján oldassanak meg azok a vitás kérdések, amelyek a két ország között felmerülhetnének,

elhatározták, hogy ebből a célból szerződést kötnek és meghatalmazottaikká kijelölték és pedig:

Ő Főméltósága a Magyar Királyság Kormányzója: daruvári Daruváry Géza urat, belső titkos tanácsost, magyar királyi külügyminisztert,

a Svájci Szövetségi Tanács: Bourcart Károly urat, a Svájci Szövetség rendkívüli követét és meghatalmazott miniszterét Magyarországon,

akik jó és kellő alakban talált meghatalmazásaiknak közlése után a következő rendelkezésekben állapodtak meg:

1. Cikk. A szerződő Felek kötelezik magukat, hogy békéltető eljárás és a felmerülő esethez képest, választott bírósági eljárás alá bocsátják azokat a bármily természetű vitás kérdéseket, amelyek közöttük felmerülnek és amelyeket diplomáciai úton megfelelő időn belül megoldani nem lehetett.

2. Cikk. Ha olyan vitás kérdésről van szó, amely a szerződő Felek egyikének belső jogszabályai értelmében a bíróságok hatáskörébe tartozik, az alperes Fél ellentmondhat annak, hogy e vitás kérdés az illetékes bírói hatóság s jogerős végítéletének meghozatala előtt békéltető vagy választott bírósági eljárás alá kerüljön.

Ebben az esetben a békéltetésre irányuló kérelmet legkésőbb az ítélettől számított egy éven belül kell előterjeszteni.

3. Cikk. A békéltestésre egyetlen Biztos lesz hivatva, akit minden egyes esetben a szerződő Felek közös megegyezéssel jelölnek ki.

Ha három hónapi határidőn belül, amely attól a naptól számítandó, amelyen a szerződő Felek egyike a békéltető eljárás igénybevételére való szándékát a másikkal közölte, a Biztos választására nézve megegyezés nem jött létre, Ő Felsége Németalföld Királynője fog felkéretni annak kijelölésére.

A Biztos nem lehet a Szerződő Felek állampolgára, lakóhelye nem lehet azoknak területén és nem is állhat azoknak szolgálatában.

Az eljárásnak tényleges tartama alatt tiszteletdíjban részesül, amelynek összegét a szerződő Felek állapítják meg.

4. Cikk. A vitás kérdés a Felek egyikének keresete alapján kerül a Biztos elé.

Annak a Félnek, amelyik a békéltető eljárás megindítását kéri, a keresetet hivatalosan egyidejűleg közölnie kell a másik Féllel.

5. Cikk. A Biztos székhelyét a szerződő Felek állapítják meg. Ha erre nézve a 3. Cikkben említett három hónapi határidőn belül megállapodás nem jön létre, a Biztos székhelye Hágában lesz.

6. Cikk. A Biztos feladata megkönnyíteni a vitás kérdés megoldását az által, hogy pártatlan és lelkiismeretes vizsgálattal felderíti a ténykérdéseket és a vita megoldása céljából előterjeszti javaslatait.

Jelentése attól a naptól számított hat hónapon belül mutatandó be, amelyen a keresett békéltetés céljából eléje került, hacsak a szerződő Felek, közös megegyezéssel, annak a határidőnek megrövidítését vagy meghosszabbítását el nem határozzák. A jelentésnek egy-egy példányát a Felek mindegyikének át kell adni.

A jelentésnek sem a tényelőadást illetően, sem pedig a jogi megállapításokkal való vonatkozásban nincs kötelező ítélet jellege.

7. Cikk. A szerződő Felek kötelezik magukat arra, hogy az általuk lehetségesnek tartott legszélesebb mederben a Biztosnak rendelkezésre fogják bocsátani a felderítendő tényállás teljes ismeretéhez és pontos mérlegeléséhez szükséges összes eszközöket és könnyítéseket.

Kötelezik magukat továbbá arra, hogy a belső jogszabályaik értelmében rendelkezésükre álló minden eszközt felhasználnak arra, hogy a Biztos részére területükön tanuk és szakértők megidézése és kihallgatása, nemkülönben helyszíni szemlék foganatosítása lehetővé tétessék.

8. Cikk. Ellenkező megállapodás hiányában a békéltető eljárásra, a nemzetközi viszályok békés elintézése tárgyában 1907. október hó 18-án kelt hágai Egyezmény szabályai irányadók.

9. Cikk. A Biztos jelentésében megszabja a határidőt, amelynek leteltéig javaslataira vonatkozólag a Feleknek nyilatkozniok kell.

Ez a határidő mindazonáltal három hónapi időtartamot nem haladhat túl.

10. Cikk. Ha a szerződő Felek egyike a Biztos javaslatait nem fogadja el, vagy az annak jelentésében megszabott határidő alatt nem nyilatkozik, mindegyikük kérheti, hogy a vitás kérdés választott bírósági döntés alá bocsáttassék, feltéve, hogy a jogi természetű viták oly csoportjába tartozik, amelyeknek tárgya:

a) valamely nemzetközi szerződés értelmezése;

b) a nemzetközi jog bármely kérdése;

c) bármely ténynek megállapítása, amely ha bebizonyul, valamely nemzetközi kötelezettség megsértését jelentené;

d) a jóvátétel módja vagy terjedelme, amely valamely nemzetközi kötelezettség megszegése esetében teljesítendő volna.

Ha vita merül fel a körül, hogy a vitás kérdés a jogviták fenti csoportjának valamelyikébe tartozik-e, ezt az előzetes kérdést választott bírósági döntés alá kell bocsátani.

Ha a választott bíróság úgy találja, hogy a vita a jelen szerződés értelmében választott bírósági megoldásra alkalmas, egyúttal érdemben is határoz.

11. Cikk. A választott bíróságot, amely a jelen szerződés értelmében kötelezően választott bírósági döntés alá utalható ügyekben ítélni hivatott, minden egyes esetben a szerződő Felek közös megegyezésével kell megalakítani.

Ha a bíróság a választott bírósági eljárás kérését tartalmazó hivatalos közlést követő hat hónapon belül nem alakul meg, a vitás kérdést a Felek mindegyike, egyszerű kereset útján, az Állandó Nemzetközi Bíróság elé viheti.

Ha a vitás kérdés elintézése sürgős, abban az utóbbi esetben a szerződő Felek megegyezhetnek abban, hogy az ügyet az Állandó Nemzetközi Bíróság sommás eljárás szerint ítélkező tanácsa elé vigyék.

12. Cikk. A bíróság ellenkező megállapodás hiányában az Elnök által kijelölt helyen ül össze.

13. Cikk. A Szerződő Felek minden egyes esetben külön megállapodást kötnek, amely pontosan meg fogja jelölni a vita tárgyát, a bíróság összeállítását és különös hatáskörét, valamint a köztük megállapított összes egyéb feltételeket.

A megállapodás a szerződő Felek kormányai közötti jegyzékváltás útján jön létre.

Értelmezésére, minden szempontból, a vitás kérdés érdemében ítélni hivatott bíróság illetékes.

14. Cikk. Ellenkező megállapodás hiányában és kivéve azt az esetet, amidőn a vitás kérdésben való döntésre az Állandó Nemzetközi Bíróság kéretik fel, a választott bírósági eljárásra a nemzetközi viszályok békés elintézése tárgyában 1907. évi október hó 18-án kelt Egyezmény 51-85. Cikkei nyernek alkalmazást.

15. Cikk. A bíróság által hozott határozatot a Felek jóhiszeműen végrehajtják.

16. Cikk. Ha a bíróság azt állapítaná meg, hogy a szerződő Felek valamelyikének bírói vagy bármely más hatósága által hozott határozat egészben vagy részben ellentétben áll a nemzetközi joggal és ha ennek a Félnek alkotmányjoga nem engedi meg vagy csak tökéletlenül engedi meg azt, hogy a szóbanforgó határozat következményei közigazgatási úton megsemmisíttessenek, a sértett Félnek másnemű méltányos elégtételt kell megítélni.

17. Cikk. A szerződő Felek a békéltető vagy választott bírósági eljárás során a lehetőséghez képest tartózkodni fognak minden olyan intézkedéstől, amely a Biztos javaslatainak elfogadása vagy a határozat végrehajtása tekintetében hátrányos kihatással lehetne.

18. Cikk. Mindegyik Fél viseli a saját költségeit és a békéltető vagy választott bírósági eljárás költségeinek egyenlő részét.

19. Cikk. A jelen szerződés értelmezése vagy végrehajtása körül felmerülhető vitás kérdések ellenkező megállapodás hiányában, közvetlenül választott bírósági döntés alá fognak bocsáttatni.

20. Cikk. A jelen szerződés meg fog erősíttetni. A vonatkozó megerősítő okiratok a lehető legrövidebb időn belül Budapesten fognak kicseréltetni.

A szerződés a megerősítő okiratok kicserélésétől számítandó tíz év tartamára köttetik. Amennyiben ezen határidő lejárta előtt hat hónappal fel nem mondják, újabb öt évi időtartamra hatályban marad és így tovább.

Minek hiteléül a Meghatalmazottak a jelen szerződést aláírták és pecséteikkel ellátták.

A Magyarország és Svájc között kötött békéltető eljárási és választott bírósági szerződés zárójegyzőkönyve

A mai napon kötött békéltető eljárási és választott bírósági szerződés aláírásakor alulírottak, ebből a célból kellően felhatalmazva kijelentik, hogy megegyezés áll fenn aziránt, hogy a szerződés, a megkötése előtt létrejött tényekből eredő vitás kérdésekre is alkalmazandó; nem alkalmazandó azonban a szerződés - ellenkező megállapodás hiányában - oly vitás kérdésekre, amelyek a világháború eseményeivel közvetlen összefüggésben állanak.