1927. évi XXXIV. törvénycikk

a telekkönyvi tulajdon és a tényleges birtoklás között előállott eltérések megszüntetését célzó egyes intézkedésekről * 

1. § Azokban az esetekben, amelyekben a tényleges birtokos az 1892. évi XXIX. tc. és az ezt kiegészítő vagy módosító törvények értelmében a telekjegyzőkönyvekbe tulajdonosul bejegyezhető, a tényleges birtokost tulajdonosul a telekkönyvi betétbe is be lehet jegyezni. A bejegyzést ebből a törvényből folyó eltérésekkel az 1892:XXIX. tc. és az ezt kiegészítő és módosító törvények rendelkezései szerint kell foganatosítani.

2. § Ha a telekkönyvi hatóság az adókataszterből vagy egyéb adatokból arról szerez tudomást, hogy valamelyik községben a telekkönyvi betétekben felvett tulajdoni állás és a tényleges birtoklás között több esetben eltérés van, az eltérés megszüntetése és a telekkönyv helyesbítése végett hivatalból is helyszíni eljárást rendel és ennek foganatosítására telekkönyvi bírót (bírósági titkárt, önálló működési körrel felruházott jegyzőt) küld ki, aki mellé telekkönyvi szakközegeket rendel.

A kiküldött telekkönyvi bíró (bírósági titkár, önálló működési körrel felruházott jegyző) feladata a helyszíni eljárás során az érdekelt feleknek, a községi előljáróságnak és a községi birtokviszonyokat jól ismerő helybeli lakosok köréből a községi előljáróság által kirendelt két bizalmi férfinak közreműködésével tisztázni és megállapítani a telekkönyv rendbehozatalához szükséges adatokat, jegyzőkönyvbe foglalni a szükséges nyilatkozatokat és a lehetőséghez képest azokat a jogügyleteket, amelyek a rendezendő telekkönyvben felvett ingatlanokra vonatkozó telekkönyvi bejegyzésnek alapjául szolgálhatnak.

A telekkönyvi hatóság a helyszíni eljárás elrendeléséről s a küldöttség megjelenésének idejéről az illető község ingatlantulajdonosait és mindazokat, akik az eljárásban érdekeltek lehetnek, a helyi közigazgatási hatóság útján, a községben szokásos módon is közzéteendő hirdetménnyel értesíti.

3. § Az eljárás költségeit aránylagosan azok a felek viselik, akiknek érdekében az eljárás szükséges volt, az 1886:XXIX. tc. 72. §-ában körülírt szolgáltatásokról azonban a község gondoskodik. Ebben az eljárásban az 1900:XV. tc. 13. és 14. §-ának rendelkezései nem nyernek alkalmazást.

4. § Az igazságügyminiszter a jelen törvény szerint foganatosítandó eljárás részletes szabályait rendelettel állapítja meg s amennyiben a szükséges, a telekkönyvi szabályokat, úgyszintén kiadandó rendeleteit is módosíthatja, kiegészítheti és pótolhatja.

5. § Ez a törvény nem érinti a földbirtok helyesebb megoszlását szabályozó rendelkezések tekintetében fennálló szabályokat.

Ezt a törvényt az igazságügyminiszter hajtja végre.