1928. évi IX. törvénycikk indokolása

egyes vármegyei törvényhatóságok területének változásairól * 

Általános indokolás

A Gömör és Kishont vármegye rimaszécsi járásához tartozott Zabar községnek, valamint a Tajt községből magyar fennhatóság alatt maradt mintegy 500 kat. holdat kitevő területrésznek az anyavármegyével való területi összefüggése úgyszólván teljesen megszünt s a közlekedési viszonyok miatt közigazgatásának ellátása a legnagyobb nehézségekbe ütközik. Ennek következtében Borsod-Gömör és Kishont közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék közönsége 1924. évi december 18-án tartott közgyűlésében hozott 1359 és 1365 kgy. számú határozatával, Nógrád és Hont közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék közönsége pedig 1925. évi július 16-án tartott közgyűlésében hozott 635. és 636. jkvi számú határozatával hozzájárult ahhoz, hogy az említett község és határrész Nógrád és Hont közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyékbe csatoltassék át.

A két érdekelt törvényhatóság egyöntetű megállapodása s a közigazgatás érdekei ezek szerint egyaránt az átcsatolást követik s így a törvényhozás ily irányú intézkedésére sürgős szükség van.

Ugyancsak sürgős szükség van a Moson vármegyéhez tartozott Pomogy és Valla községekből magyar fennhatóság alatt maradt határrészeknek területi átcsatolásra is. A végleges határkiigazítás alkalmával ugyanis Pomogy községből 5210 kat. holdnyi határrész, Valla községből pedig 1715 kat. holdnyi határrész országunk területéhez került vissza. E határrészek és Győr-Moson-Pozsony közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék között a közvetlen érintkezés lehetősége megszakadt, úgyhogy ezeknek a határrészeknek a szomszédos és velük területileg összefüggő Sopron vármegyébe való átcsatolását kívánták az érdekeltek és maga a határkiigazító bizottság is. Az átcsatolás annál sürgősebb, mert a pomogyi határrészen lakott helyek is vannak, így Mexikópuszta 272 lakossal, továbbá az Eszterházy-uradalom által alkalmazott 294 időszaki mezőgazdasági munkás elhelyezésére szolgáló Telepháza és Fésüsmajor. Ily körülmények között a szóbanforgó határrészek közigazgatásának ellátásáról sürgősen gondoskodni s ezt a kérdést törvényhozási rendezéséig is Sopron vármegyére kellett bízni.

Noha Győr-Moson és Pozsony közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyéknek az átcsatolást ellenző s érzelmi motívumokon alapuló álláspontja méltánylást érdemel, a közigazgatás és az élet parancsoló követelményei elől elzárkózni nem lehet. Természetes, hogy ha Győr Moson és Pozsony vármegyéknek ideiglenesen történt közigazgatási egyesítése megszűnnék, ez maga után vonja a mostani intézkedés megváltoztatását is.