1929. évi XLIV. törvénycikk

a trianoni szerződés alá eső egyes belga követelések és igények rendezése tárgyában 1926. évi szeptember hó 30. napján Brüsszelben kelt magyar-belga egyezmény és két függeléke becikkelyezéséről * 

1. § A magyar állammal és a magyar állampolgárokkal szemben fennálló, a trianoni szerződés X. részének III-VII. címei alá eső belga követelések és igények rendezése tárgyában 1926. évi szeptember hó 30. napján Brüsszelben kelt magyar-belga egyezmény és két függeléke az ország törvényei közé iktattatik.

2. § Az 1. §-ban említett egyezménynek és két függelékének eredeti francia szöveg magyar fordítása a következő:

Egyezmény

Tekintettel az 1920. június 4-én kelt trianoni szerződés X. részére (Gazdasági rendelkezések),

A magyar és belga kormány a III., IV., V., VI. és VII. címek alapján a magyar állammal szemben fennálló belga követelések és igények rendezése tárgyában a következő rendelkezésekben állapodtak meg.

1. Cikk. A magyar és belga felülvizsgáló és kiegyenlítő hivatal mielőbb megkezdi működését.

A jelen egyezmény életbelépte után a magyar és a belga hivatal hirdetmény útján tájékoztatja az illető állam polgárait a rendezésnek az alábbiakban megállapított módozatairól.

Azok a magyar és belga honosok, akiknek a trianoni szerződés 231. Cikke alá eső követelésük van, kötelesek követelésüket az egyezmény életbeléptét követő hónap első napjáról számított hat hónapon belül az illetékes hivatalnak jogvesztés terhe alatt bejelenteni vagy azt a létrejött egyességről értesíteni.

A hitelező hivatal a fenti hathavi határidőtől számított két hónap alatt közli az adós hivatallal a bejelentett követeléseket és az egyességről szóló értesítéseket.

2. Cikk. A jelen egyezmény életbeléptét követő hat hónap alatt a trianoni szerződés 231. Cikke alá eső magyar és belga követeléseket egyesség által közvetlenül lehet rendezni; az egyességek megkötése és végrehajtása a hivatalok közbenjötte nélkül történik.

A felek kifejezett és kölcsönös hozzájárulásával 1923. május 1. után és a jelen egyezmény életbelépte előtt esetleg kötött egyességektől - pusztán ennek a ténynek az alapján - nem lehet megtagadni a hatályosságot, ha az utóbb említett időpontig a felek az egyességet az általuk kikötött módon teljesítették.

3. Cikk. A trianoni szerződés 231. Cikke alá eső azok a követelések, amelyek a magyar államadósság hátralékaiból erednek, a következők:

1. a nem biztosított államadósság 1921. július 26-ig esedékessé vált hátralékai,

2. a biztosított államadósság 1919. június 30-ig esedékessé vált hátralékai.

A nem biztosított államadóssághoz a következő kölcsönök tartoznak:

a 4%-os aranyjáradékkölcsön (mindegyik kibocsátás);

a 4%-os koronajáradékkölcsön (mindegyik kibocsátás);

a koronára, márkára, frankra és fontsterlingre szóló 1913. évi 4 1/2%-os járadékkölcsön;

a koronára, márkára, frankra és fontsterlingre szóló 1914. évi 4 1/2%-os törlesztéses járadékkölcsön;

az 1889. évi 4%-os földtehermentesítési kölcsön;

a 4 1/2-os pénztárjegyek (1913. március 12-i és 1913. október 1-i kibocsátások);

a 4 1/2%-os márkaértékű pénztárjegyek (1913. október 1-i kibocsátás).

A biztosított államadósságokhoz tartozó kölcsönök a következők:

az 1895. évi 3%-os aranykölcsön (Vaskapu-kölcsön);

az 1897. évi 3 1/2%-os koronajáradékkölcsön;

az 1897. évi 3 1/2%-os koronajáradékkölcsön;

az 1870. évi nyereménykölcsön;

az 1880. évi 4%-os nyereménykölcsön (tiszai és szegedi nyereménykölcsön);

a 4%-os Budapest-pécsi vasúti elsőbbségi kölcsön;

a koronára, márkára, frankra és fontsterlingre szóló 1910. évi 4%-os járadékkölcsön.

E felsorolások nem korlátozó jellegűek.

A jelen egyezményben megállapított jogok gyakorlása céljából a magyar államadóssági címletek belga birtokosai a következő bizonyítékokat kötelesek előterjeszteni:

a) a címletet, valamint a szelvényeknek a hadiállapot kezdetétől folyó szakadatlan sorozatát és belga honossági nyilatkozatot. Ha a címlet birtokosa nem tudja bemutatni a címlettel együtt a szelvények szakadatlan sorozatát, a nyilatkozatnak arra vonatkozó határozott állítást is kell tartalmaznia, hogy a címletek a háború előtt belga tulajdonban voltak és a jelen egyezmény életbeléptéig belga tulajdonban maradtak; az érdekelt fél a nyilatkozatot mindkét esetben a belga büntetőtörvénykönyv 496. Cikkére hivatkozva és az e cikkben megszabott büntetés terhe alatt állítja ki. A magyar kormány fenntartja a jogot, hogy kiegészítő bizonyítékokat kívánhasson mindazokban az esetekben, amikor az eset körülményei szerint a nyilatkozatban foglaltak valóságát illetően kétség támadhat;

b) a címletről lefejtett szelvényeket illetően a belga birtokosok megfelelő eszközzel bizonyítani kötelesek, hogy a szelvények a háború előtt belga tulajdonban voltak és a trianoni szerződés életbeléptéig (1921. július 26.) belga tulajdonban maradtak.

Azoknak a belga címletbirtokosoknak igényeit, akik nem tesznek eleget az a) és b) pontokban megszabott feltételeknek, a magyar kormány és a belga kormány egy-egy képviselőjéből álló döntőbizottság bírálja el.

A magyar államadóssági címleteken és szelvényeken alapuló követelések felülvizsgálása akkor fog megkezdődni, amikor az ezekre a követelésekre vonatkozó összes nyilatkozatokat az 1. Cikk utolsó bekezdésének megfelelően már közölték a magyar kormánnyal.

4. Cikk. A magyar állam ellen irányuló belga követeléseket és igényeket, amelyekről a jelen egyezmény bevezető része szól, - kivévén azokat, amelyeket a 2. Cikknek megfelelően egyesség által rendeztek - ugyanolyan összegről szóló magyar állami kötvények kiadása által kell kielégíteni. A kötvényeket maguknak a belga hitelezőknek kell kiadni abban az összegben, amelyet a magyar hivatal elismert, avagy a vegyes döntőbíróság megítélt, illetve amely a magyar állammal kötött egyesség szerint jár.

A követelések és igények összegét a trianoni szerződésben előírt, illetve a vegyes döntőbíróságtól megítélt kamatok figyelembevételével kell megállapítani; a kamatokat 1927. december 31-ikéig kell számítani.

A magyar kormány kötelezi magát, hogy a kötvényeket a 2. Cikkben az egyességek kötésére megszabott hat hónap lejárta után kibocsátja. A kötvények kiadása fokozatosan történik, a szerint, amint a követelések és igények elismerése a magyar hivatalban előrehalad.

A jelen cikk alapján kiadandó kötvények elnevezése így hangzik: a magyar állam 1928. évi 6%-os törlesztéses kötvényei. A kötvények 1928. január 1-től kezdődőleg a névérték után számítandó évi 6%-kal kamatoznak. A kamatokat félévenkint kell megfizetni 15 nappal az esedékesség után, vagyis minden évben január és július 15-én. Az első szelvényt 1928. július 15-én kell beváltani. A törlesztés 1933-ban kezdődik és 15 év alatt sorsolás által történik a jelen egyezményhez csatolt törlesztési terv szerint.

A magyar kormány fenntartja azt a jogát, hogy 1934-től kezdve kiegészítő törlesztéseket eszközölhessen. A sorsolás évente október havában történik éspedig először az 1933. év október havában. A kisorsolt kötvényeket ugyanazon a napon kell beváltani, mint a sorsolás után első ízben esedékes szelvényt, vagyis első ízben 1934. január 15-én. A kisorsolt címletek számjegyzékét a magyar állam költségén közzé kell tenni a „Moniteur belge”-ben és ezenkívül Belgiumban megjelenő két napilapban, amely utóbbiakat a belga felülvizsgáló és kiegyenlítő hivatal jelöli ki.

A szelvényeket és a kisorsolt címleteket névértéken belga frankban kell beváltani. A beváltást valamely brüsszeli bank pénztára eszközli, amely bank egyben a törlesztő sorsolásokra is megbízást kap. A pénzszolgálat költségeit a magyar állam viseli.

A kötvények bemutatóra és 100, 500 és 1000 belga frank névértékről szólnak.

A 100 franknál kisebb követeléseket és fennmaradó töredékeket készpénzben kell kiegyenlíteni. Az ehhez szükséges összeget a 6. Cikk első bekezdésében említett hozadékból és az ott megjelölt összegekből kell fedezni.

A magyar kormány kötelezi magát, hogy saját költségén megteszi a szükséges intézkedéseket, hogy a kötvényeket a brüsszeli és antwerpeni tőzsdére bevezessék, mihelyt a belga kormány erre vonatkozó kívánságát nyilvánítja.

5. Cikk. Magyar állampolgároknak Belgiumban lévő azokat a javait, jogait és érdekeit, amelyek felszámolása még nem történt meg, a jelen egyezmény életbelépte után fel kell szabadítani a zárlat alól.

Az 5000 franknál kisebb tőkeköveteléseket ki lehet fizetni az igényjogosultaknak abban az esetben, ha a követelés takarékbetétből vagy életbiztosítási szerződésből ered és ha ez az arra jogosult létfenntartásához szükséges.

A trianoni szerződés 231. Cikke alá eső követelésekből azokat, amelyek a nevezett szerződés életbelépte előtt folytak be a belga zárgondnokhoz, felszámolási hozadéknak kell tekinteni és csupán a tényleg befolyt összegeket lehet számításba venni.

A zárlat megszűntetése nem teszi hatálytalanná a zárlat alatt foganatosított intézkedéseket. Az illetékes belga hatóságok nem fogják megtagadni az igényjogosultaktól a zárgondnok ügyvitelét illetően esetleg kívánt felvilágosításokat.

Az így feloldott zárlattal kapcsolatban a belga államkincstárba befolyt összegeket ugyanúgy kell felhasználni, mint ahogy ezt a magyar állampolgárok vagyonaként zárolt vagyontárgyak tiszta felszámolási hozadéka tekintetében az alább következő rendelkezések szabályozzák.

A zárlat alól felszabadított javakat, jogokat és érdekeket a tulajdonos szabad rendelkezésére kell tartani az 1. Cikkben megszabott hat hónap lejárta után abban az esetben, ha a zárlat ellenőrzésével megbízott közhatóságoknak bemutatják a belga felülvizsgáló és kiegyenlítő hivatal által kiállított, haladéktalanul kiadandó bizonyítványt arról, hogy a nevezett hivatalnál az érdekelt magyar állampolgár ellen nem jelentettek be követelést, illetve, hogy tartozásait rendezték és ha az érdekelt magyar állampolgár a zárlattal kapcsolatos költségeket, tiszteletdíjat és egyéb terheket megfizette. A fizetés és a bizonyítvány bemutatása ellenében az érdekelt magyar állampolgár már a jelen egyezmény életbeléptétől kezdve szabad rendelkezést kaphat a javai felett, ha a jelen egyezmény aláírásának időpontja előtt engedélyt nyert a Belgiumban való letelepedésre.

6. Cikk. A felszámolt magyar javak, jogok és érdekek tiszta hozadékát, a trianoni szerződés 231. Cikke alá eső magyar pénzköveteléseket a kamatokkal együtt (feltéve, hogy e követeléseket nem egyenlítették ki közvetlenül), valamint az 5. Cikk értelmében feloldott zárlattal kapcsolatban a belga államkincstárba befolyt összegeket a belga kormány a következőkép használja fel:

1. Elsősorban a 100 franknál kisebb belga követeléseknek és a követelésből fennmaradt töredékeknek készpénzben való kiegyenlítésére fordítja;

2. azután pedig a magyar állam 1928. évi 6%-os törlesztéses kötvényei után járó kamatok megfizetésére és a tőke törlesztésére.

A 2. alatti fizetés céljára való felhasználásnál a következőkép kell eljárni: A tiszta hozadékot és a fentiek szerint ezzel azonos megítélés alá eső összegeket a belga állam tartozásként vállalja. Az ennek folytán előálló tartozás 1929. január 1-től évi 5%-kal kamatozik. A kamatok félévenkint utólagosan, azaz január és július hónap első napján kell megfizetni éspedig első ízben 1929. július 1-én. A törlesztés 20 év alatt történik 1936. január 1-től kezdődőleg a jelen egyezményhez csatolt törlesztési terv szerint. Az évi törlesztő részleteket minden évben január hó 1. napján kell megfizetni éspedig először 1937. január 1-én. A belga kormány fenntartja azt a jogát, hogy 1934-től kezdve soronkívüli és kiegészítő törlesztéseket eszközölhessen.

A kamatokat és törlesztő részleteket időszakonkint készpénzben és költségmentesen külön számlára kell a magyar kormány javára befizetni. A számlát, amelynek elnevezése: „A magyar állam 1928. évi 6%-os törlesztéses kötvényeinek ellátási számlája”, a kötvények kezelésével megbízott bank vezeti. A kötvények ellátásához időnkint szükséges kiegészítést a magyar kormány köteles ugyane számlára készpénzben és saját költségére befizetni. Ha valamely esedékkor a belga kormány részéről befizetett összeg a magyar kötvények birtokosainak ugyanakkor kifizetendő összeget meghaladja, a felesleget a számlán kell hagyni a következő félévi esedékek céljára.

Ha a jelen egyezmény bevezetésében körülírt, a magyar állammal szemben fennálló belga követelések és igények összegének és a belga állam terhére eső összegeknek végső megállapításakor az tűnnék ki, hogy az utóbbi összeg az előbbi összeget meghaladja és hogy a belga kormány részéről teljesítendő félévi fizetések meghaladják a magyar kötvények birtokosainak fizetendő összegeket, a félévenkint mutatkozó többletet a kötvények soronkívüli törlesztésére kell fordítani.

Ugyanígy kell eljárni a belga kormány terhére eső tartozás soronkívüli és kiegészítő törlesztéseiből származó összegek tekintetében is.

A 4. Cikk értelmében a magyar kormány által kiadandó kötvények teljes törlesztése után a „magyar állam 1928. évi 6%-os törlesztéses kötvényeinek ellátási számláján” esetleg mutatkozó egyenleget, valamint a jelen cikk 3. bekezdése értelmében a belga kormány részéről fizetendő félévi összegeket a magyar kormány rendelkezésére kell bocsátani.

7. Cikk. A belga felülvizsgáló és kiegyenlítő hivatal a magyar hivatalnak időről-időre jegyzéket küld:

a) a hivatalok előtti eljárás során elismert magyar követelésekről, beleértve az 1927. december 31-éig számított kamatokat, és

b) a felszámolt magyar javak, jogok és érdekek tiszta hozadékáról.

8. Cikk. A magyar állampolgárok Belgiumban lévő oly javai, jogai és érdekei, amelyek 1919. szeptember 7-ike óta szabályszerűen megkötött ügyletekből, szerződésekből és ugyanez időpont után Belgiumban eszközölt átruházásokból származnak, kizárólag az általános magánjog hatálya alá esnek, s azok tekintetében nem lehet sem a trianoni szerződés, sem a jelen egyezmény rendelkezéseire hivatkozni. Ugyanez áll a magyar állampolgároknak azokra a tartozásaira és követeléseire is, amelyek ezeken az ügyleteken, szerződéseken és átruházásokon alapulnak.

9. Cikk. A trianoni szerződés 235. Cikkében foglaltakhoz képest és amennyiben e szerződés 231. Cikke alá eső követelésekről van szó, az elévülési, jogvesztő és perindítási határidők, amelyek a háború tartamára felfüggesztettek, csak a jelen egyezmény életbeléptétől számított három hónap mulva folynak tovább.

10. Cikk. A trianoni szerződésnek azok a rendelkezései, amelyeket a jelen egyezmény nem módosít, hatályban maradnak.

11. Cikk. A Magas Szerződő Felek kötelezik magukat, hogy megteszik és előterjesztik a jelen egyezmény végrehajtásához szükséges közigazgatási és törvényhozási intézkedéseket.

A jelen egyezmény ratifikálása és a vonatkozó okiratok kicserélése a lehetőséghez képest mielőbb meg fog történni. Az egyezmény az okiratok kicserélése napján lép életbe.

Ennek hiteléül az e végből szabályszerűen meghatalmazott alulírottak aláírták a jelen egyezményt.

Kelt Brüsszelben, 1926. szeptember 30-án, két példányban.

3. § E törvény kihirdetése napján, de az egyezmény életbelépésétől kezdődő hatállyal lép életbe.

Ezt a törvényt a pénzügyminiszter és az igazságügyminiszter hajtja végre.

1. sz. Függelék

Törlesztési terv 1 millió frank 20 évre szóló kölcsönről, amely 6%-kal kamatozik és az utolsó tizenöt évben törlesztetik.

Év Az év elején fennálló tőketartozás Kamat Törlesztés Évenkint fizetendő összeg
1 1.000,000 60,000 - 60,000
2 1.000,000 60,000 - 60,000
3 1.000,000 60,000 - 60,000
4 1.000,000 60,000 - 60,000
5 1.000,000 60,000 - 60,000
6 1.000,000 60,000 43,000 103,000
7 957,000 57,420 45,600 103,020
8 911,400 54,684 48,300 102,984
9 863,100 51,786 51,200 102,986
10 811,900 48,714 54,300 103,014
11 757,600 45,456 57,500 102,956
12 700,100 42,006 61,000 103,000
13 639,100 38,346 64,700 103,046
14 574,400 34,464 68,500 102,964
15 505,900 30,354 72,600 102,954
16 433,300 25,998 77,000 102,998
17 356,300 21,378 81,600 102,978
18 274,700 16,482 86,500 102,982
19 188,200 11,292 91,700 102,992
20 96,500 5,790 96,500 102,290

2. sz. Függelék

Törlesztési terv 20 év alatt visszafizetendő és 5%-kal kamatozó 1 millió frank kölcsönről.

Év Az év elején fennálló tőketartozás Kamat Törlesztés Évenkint fizetendő összeg
1 1.000,000 50,000 30,300 80,300
2 969,700 48,485 31,800 80,285
3 937,900 46,895 33,300 80,195
4 904,600 45,230 35,000 80,230
5 869,600 43,480 36,800 80,280
6 832,800 41,640 38,600 80,240
7 794,200 39,710 40,500 80,210
8 753,700 37,685 42,500 80,185
9 711,200 35,560 44,700 80,260
10 666,500 33,325 46,900 80,225
11 619,600 30,980 49,300 80,280
12 570,300 28,515 51,700 80,215
13 518,600 25,930 54,300 80,230
14 464,300 23,215 57,000 80,215
15 407,300 20,365 59,900 80,265
16 347,400 17,370 62,900 80,270
17 284,500 14,225 66,000 80,225
18 218,500 10,925 69,300 80,225
19 149,200 7,460 72,800 80,260
20 76,400 3,820 76,400 80,220