1930. évi VI. törvénycikk

a természettudományok fejlesztése érdekében teendő intézkedésekről * 

1. § Országos Természettudományi Tanács felállítása

(1) Az elméleti és alkalmazott természettudományok rendszeres és tervszerű fejlesztésének előmozdítása céljából Országos Természettudományi Tanácsot kell alakítani, melynek különös feladata, hogy

a) az ország egyetemes érdekei szempontjából fontos problémákat tudománypolitikai programmba foglalja és a bel- és külföld tudományos mozgalmait figyelemmel tartva, a programm fokozatos kiegészítéséről állandóan gondoskodjék;

b) a programm végrehajtására irányuló kutatómunkát megindítsa, irányítsa és ellenőrizze;

c) általában a magyar tudományosság színvonalonmaradása érdekében szükséges intézkedéseket necsak a vallás- és közoktatásügyi vagy más érdekelt miniszternél kezdeményezze, hanem azokra a nemzeti közvélemény figyelmét is felhívja;

d) a természettudományi tudományszakok intézeteinek és kutatóinak összhangzatos együttműködését biztosítsa;

e) az intézeteknek és laboratóriumoknak műszerekkel és más eszközökkel való felszerelését figyelemmel kísérje;

f) az Országos Természettudományi Alap (3. §) felhasználására vonatkozólag a vallás- és közoktatásügyi miniszter elvi irányítása alatt évenként felosztási tervet készítsen, amellyel szemben a vallás- és közoktatásügyi minisztert csak a visszavetés joga illeti meg;

g) véleményt mondjon mindazokban a tanács munkakörébe vágó ügyekben, amelyeket a vallás- és közoktatásügyi vagy más miniszter eléje utal;

h) a természettudományi kutatás nemzetközi szervezeteiben Magyarországot képviselje.

(2) A Tanács hatáskörének részleteit a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeleti úton szabályozza.

2. § A Tanács szervezete

(1) Az Országos Természettudományi Tanács elnökből, alelnökből, ügyvezető-igazgatóból és 80 tagból áll.

(2) A Tanács elnökét és alelnökét a vallás- és közoktatásügyi miniszter előterjesztésére az államfő öt évről öt évre nevezi ki. A Tanács ügyvezető-igazgatóját öt évről öt évre a Tanács intézőbizottságának előterjesztése alapján a vallás- és közoktatásügyi miniszter nevezi ki.

(3) A Tanács tagjait a vallás- és közoktatásügyi miniszter akként hívja meg, hogy a Tanácsban az elméleti természettudományok, valamint az orvosi, technikai és mezőgazdasági tudományok, továbbá az egyetemi karok, a főiskolák és nagyobb tudományos intézetek képviselve legyenek. A tagok közé két tudománypolitikus, az Országos Ösztöndíjtanács ügyvezető-igazgatója és a Tanács céljainak előmozdítására alakult társadalmi egyesüléseknek legfeljebb három képviselője is meghívandó. A Tanács tagjai e működésükért sem tiszteletdíjban, sem fizetésben nem részesülnek.

(4) A tanácstagok megbízása öt évre szól. Minden év végén a tagok egyötöde kilép és helyükbe az új tagokat maga a Tanács intézőbizottsága hozza a vallás- és közoktatásügyi miniszternél javaslatba, akit csak a visszautasítás joga illet meg. Olyan tagok, akiknek megbizatása lejárt, újból ajánlhatók.

(5) A Tanács az egyes tudományszakok szerint albizottságokra oszlik s azonkívül külön albizottság létesítendő a műszer- és anyagbeszerzésre. Több albizottságot közösen érintő kérdések tárgyalására azok kiküldötteiből csoportok alakíthatók. A Tanács főszerve az elnökből, alelnökből, ügyvezető igazgatóból és tizenkét tagból álló intézőbizottság, amelynek tagjait a Tanács tagjai közül a vallás- és közoktatásügyi miniszter jelöli ki és amely az albizottságok, illetve a csoportok javaslata alapján határoz.

(6) A jegyzői és a Tanács működésével kapcsolatos egyéb írásbeli tennivalókat az Országos Magyar Gyüjteményegyetemnek természettudományi intézeteibe beosztott tudományos, valamint közigazgatási személyzete látja el.

(7) Az ügyrendet a Tanács meghallgatása után a vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.

3. § Az Országos Természettudományi Alap

(1) Az elméleti és alkalmazott természettudományok kutató- és tanítómunkájának támogatása céljából Országos Természettudományi Alapot kell létesíteni.

(2) Az Alap jövedelmei:

a) az állami költségvetésekbe az Alap céljaira felvett összegek;

b) önkéntes adományok és esetleges egyéb jövedelmek.

(3) Az Alap kezelése és a kezelésével kapcsolatos számviteli teendők ellátása iránt a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletileg intézkedik. Az Alap jövedelmének a vallás- és közoktatásügyi miniszter által jóváhagyott felhasználási terv keretében való mikénti felhasználása feletti határozás az intézőbizottság hatáskörébe tartozik.

(4) Az Alap állaga, valamint jövedelme csak a Tanács, illetőleg az intézőbizottság által megállapított célokra fordítható. Ingatlan szerzéséhez és intézetek létesítéséhez a vallás- és közoktatásügyi miniszter hozzájárulása szükséges. A Tanács által nyujtott támogatásból beszerzett műszerek, felszerelések stb. az Országos Magyar Gyüjteményegyetem tulajdonába kerülnek s mint ilyenek megjelölendők. Ha az a munka, amelynek céljára a műszer, felszerelés stb. beszereztetett, befejezést nyert, a Tanács állandó bizottsága az illetékes albizottság javaslata alapján határoz a műszer felszerelés stb. további használata tárgyában.

(5) Az Alap vagyona és jövedelmei teljesen kimeríthetők.

4. § Az Országos Magyar Gyüjteményegyetem Igazgatótanácsának kiegészítése

A nemzeti nagy közgyüjteményeink önkormányzatáról és személyzetükről szóló 1922:XIX. tc. 2. §-ának 3. bekezdése akként egészíttetik ki, hogy a természettudományi érdekeknek az Országos Magyar Gyüjteményegyetem igazgatótanácsában való képviselete érdekében a vallás- és közoktatásügyi miniszter a Magyar Nemzeti Múzeum természettárainak vagy a kutatóintézetek igazgatóinak sorából egyet öt évre meghív, amely időköz akkor jár le, amikor a Gyüjteményegyetem Tanácsa egyéb tagjainak megbízatása. Ez az igazgató résztvesz a természettudományokat érdeklő összes ügyek tárgyalásában.

5. § Végrehajtási záradék

Ezt a törvényt a vallás- és közoktatásügyi miniszter hajtja végre, aki az Országos Természettudományi Tanács működéséről az országgyűlésnek minden évben jelentést tartozik előterjeszteni.