1931. évi XVII. törvénycikk

a kizárólag az értékpapírpiac helyesebb szabályozása céljából a Pénzintézeti Központi közbejöttével alakult részvénytársaságnak adható adó- és illetékkedvezményekről * 

1. § Ha a Budapesti Áru- és Értéktőzsdén jegyzett értékpapíroknak vagy más tőzsdén jegyzett magyar értékpapíroknak vételére és eladására, valamint ilyen értékpapírokkal kapcsolatos kapcsolatos kézizálog- és egyéb ügyletekre a Pénzintézeti Központ közbenjöttével legalább 20.000,000 P alaptőkével olyan részvénytársaság alakul, amely kizárólag az értékpapírpiac helyesebb szabályozását célozza, a pénzügyminiszter a részvénytársaságnak rendelettel - időről-időre meghatározandó különfeltételek mellett, azok megtartása esetére - az ebben a törvényben meghatározott adó- és illetékmentességeket adhatja.

2. § Az adományozható adó- és illetékkedvezmények a következők:

1. A társaságnak társulati adóköteles évi nyeresége kiszámításánál az értékpapíroknál előálló árfolyamnyereségek, továbbá az értékpapíroknak osztalék-, szelvény- vagy más jövedelmei a mérlegszerinti nyereségből levonandók, illetőleg a mérlegszerinti veszteséghez hozzáadandók.

2. A társaság alapításával és a társasági szerződésnek későbbi módosításával kapcsolatos szerződések az okirati illeték alól (ideértve a megalakulásnak, valamint a későbbi alaptőkeemelésnek részvénykibocsátási illetékét is) mentesek.

3. A társaság részvényeinek szelvényei, továbbá a társaság által kibocsátott kötvények és azok szelvényei illetékmentesek.

4. A társaság az értékpapírforgalmi adó alól személyes mentességben részesül. Ennek folyományaképpen:

a) a társaságnak a leszámolóirodánál benyujtott leszámolóívei nem esnek adókötelezettség alá;

b) a társaság által alkuszok közvetítésével kötött ügyletekről kiállított kötjegyeknek a társaság számára kiállított példánya adómentes;

c) a társaság az 1900:XI. tc. 22. §-ában meghatározott lajstromok vezetésére nem köteles; a másik szerződő fél ellenben, ha értékpapírforgalmi ügyletekkel iparszerűen foglalkozik, az adónak őt terhelő fele összegét mind vételnél, mind pedig eladás esetében az adólajstromában tartozik leróni; ha pedig nem foglalkozik iparszerűen értékpapírforgalmi ügyletekkel, akkor az átvett értékpapírokról, illetőleg pénzösszegről elismervényt tartozik kiállítani, amely elismervényen az adónak út terhelő fele összegét bélyeggel kell lerónia.

3. § Ez a törvény a kihirdetése napján lép hatályba.