1931. évi XVII. törvénycikk indokolása

a kizárólag az értékpapírpiac helyesebb szabályozása céljából a Pénzintézeti Központ közbejöttével alakult részvénytársaságnak adható adó- és illetékkedvezményekről * 

A budapesti nagy bankcégek az értékpapírpiacon tapasztalható árrombolás megakadályozására részvénytársaságot alapítottak, amelynek az a célja, hogy az említett irányban már eddig is közrehatott ú. n. intervenciós szindikátus működését megerősítse és a piacot az érdekelt közönség körében hangoztatott attól az aggálytól is megóvja, hogy az intervenciós szindikátus tulajdonában lévő értékpapírok, mihelyt az árfolyamok emelkedése megkezdődnék, tömegesen a piacra kerülhetnének, ami az árfolyamok természetes emelkedést meggátolhatná.

Ez a megalapított - ú. n. investment - részvénytársaság a piacon állandóbb jellegű közvetlen vásárlókézként fog fellépni, e mellett az intervenciós szindikátustól egyes értékpapírtömegeket át is vesz ami által az utóbbi abba a helyzetbe juthat, hogy olyankor, amikor az investment-társaság nem vásárol, amikor tehát az árfolyamok netáni letörésének megakadályozásáról van szó, megfelelően közbe tudjon lépni.

Az investment-társaság és intervenciós szindikátus ügyeinek ugyanazon a helyen, t. i. a Pénzintézeti Központnál való vezetése biztosítja azt, hogy a piac szabályozása ilymódon a leghelyesebben fog megtörténni.

Indokolt tehát, hogy az állam az ilyen társaságot azzal támogassa, hogy alapításának és működésének teljes körét adó- és illetékmentességben részesítse.

Az ilyen tőkeberuházó társaságnak megalakulása a köz érdekében van és az alapítóktól a tőkelekötöttségben és az esetleges veszteségek viselésének kockázatában jelentékeny áldozatokat követel.