1931. évi XIX. törvénycikk

a cukorrépatermeléssel és a cukorgyártással kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról * 

1. § (1) A gazdasági viszonyok nagymértékű változása következtében a hazai cukorgyártás korlátozása vált szükségessé. Ennek folyománya, hogy a cukorgyártás céljaira az 1931. évben átveendő cukorrépa mennyisége is csökken, úgyhogy a cukorgyári vállalatok az 1930. évre szerződésileg lekötött földterületnek - az illető gazdaságból az 1928., 1929. és 1930. években beszállított és az illető cukorgyári vállalat által a termelővel elszámolt bruttó cukorrépamennyiségnek egy katasztrális holdra eső három éves átlaga alapján - kiszámított hozamánál 18.5 százalékkal kisebb mennyiségű cukorrépát vehetnek át.

(2) Hogy a csökkentés következtében a cukorgyártásra átvehető cukorrépa termelésének elosztásában aránytalanság ne támadjon, szükséges, hogy azok a szerződések, amelyek 1931. év március 1. előtt cukorgyári vállalatok és cukorrépatermelők között cukorrépatermelés tárgyában köttettek, megfelelően módosíttassanak.

(3) Erre való tekintettel az a cukorgyári vállalat, amelyet cukorrépatermelés tárgyában 1931. év március hó 1. előtt kötött szerződés 1931. évi termésű cukorrépa átvételére kötelez, a jelen törvénynél fogva a vele szerződő termelőtől vagy ennek jogutódjától csak az (1) bekezdésben meghatározott csökkentés után fennmaradó mennyiségű cukorrépát köteles átvenni.

(4) A cukorgyári vállalatok által az egyes termelőktől az 1931. évben átveendő cukorrépamennyiség kiszámításának részletes szabályait, az esetleg szükséges eltérések figyelembevételével, a m. kir. minisztérium rendelettel állapítja meg.

2. § (1) A cukorgyári válalat az 1931. évre nem tagadhatja meg az 1. §-nak megfelelően csökkentett mennyiségű cukorrépa átvételre vonatkozó termelési szerződéskötést azzal a termelővel szemben, aki az 1930. évben a gyár részére írásbeli vagy szóbeli szerződés alapján cukorrépát termelt és szállított és termelési szándékát a cukorgyári vállalattal legkésőbb 1931. évi május hó 15-ig ajánlott levélben közölte, kivéve, ha

a) az 1931. évre vonatkozó termelési szerződéstől a termelő az 1931. évi március hó 1. napja előtt egyoldalúan elállott, vagy az 1931. évi termelési szerződéstől a felek kölcsönös megállapodással elállottak,

b) a cukorgyári vállalat a termelési szerződést a termelő hibája folytán az 1931. évre jogszerűen megszüntette,

c) a termelő ingatlanára bírói végrehajtási eljárás során árverést vagy haszonvételre zárlati kezelést rendeltek el, vagy a termelő vagyonára csődöt nyitottak, vagy csődönkívüli kényszeregyességi eljárást indítottak,

d) a termelő az őt ezen törvény alapján megillető termelésről kifejezetten lemondott.

(2) Az (1) bekezdés értelmében kötendő szerződés feltételei tekintetében a cukorgyári vállalatok és a cukorrépatermelők érdekképviseletei között az 1931. évre vonatkozóan létrejött és a m. kir. kormány által tudomásul vett érdekképviselti megállapodás rendelkezései irányadók. Amennyiben ez a megállapodás nem minden vonatkozásban szabályozná a felek jogviszonyait, annyiban az 1930. évben fennállott szerződés rendelkezései az irányadók.

(3) Amennyiben az 1. § értelmében az 1931. évre fennálló, továbbá az e § értelmében kötött szerződések az 1931. évben átveendő cukorrépamennyiség termelését nem biztosítanák a még hiányzó cukorrépamennyiség termelésére és átvételére vonatkozó szerződések kötése tekintetében, az érdekképviseleti megállapodás határozmányai irányadók.

(4) Ha a cukorgyári vállalat a termelési szerződés megkötését a jogosult írásbeli felhívása dacára a törvény ellenére megtagadja, a termelőnek elmaradt használt kártérítésül megfizetni köteles.

(5) Termelő alatt e §-ban a termelő gazdaságot kell érteni, a tulajdonos vagy a haszonbérlő személyében létrejött változásra való tekintet nélkül.

3. § (1) A termelő mindazokat a szolgáltatásokat, amelyekre az 1. § (2) bekezdésében említett szerződés értelmében, a cukorrépa átadásán felül köteles, az 1931. évben csupán 18.5 százalékkal csökkentett mértékben tartozik teljesíteni, kivéve ha a szerződés az 1931. évben lejár, amely esetben a termelő a szerződés értelmében változatlanul köteles teljesíteni. Ebben az esetben is köteles azonban a cukorgyári vállalat a termelő kívánságára a szerződésből folyó és a cukorrépa átadásán felüli szolgáltatások 18.5 százalékának teljesítésére egy évi haladékot adni, ha a termelő megfelelő biztosítékot nyujt. Ez a rendelkezés a szerződésben jogosított cukorgyári vállalat követelését egyébként nem érinti; a termelő a hátralék után a szerződésben kikötött kamatláb szerint számított kamatot tartozik fizetni; az 1931. évben törlesztetlenül maradt szolgáltatást, ha a szerződés az 1932. évben lejár, teljes egészében az 1932. évben, ha pedig a szerződés még több évre terjed, a szerződés hátralévő időtartama alatt évenkinti egyenlő részletekben kell törleszteni.

(2) A cukorgyári vállalattól az 1. § (2) bekezdésében említett szerződésből kifolyólag a termelő az 1. § szerint kiszámított bruttó cukorrépamennyiségnek minden 120 métermázsája után 16 kilogramm vetőmag kiszolgáltatását igényelheti.

(3) Amennyiben az 1. § (2) bekezdésében említett szerződésből kifolyólag a termelőt az 1931. évre előleg illeti meg, annak összege - az 1. § értelmében átveendő répamennyiség minden bruttósúlyú métermázsája után - ötven fillér.

(4) Az 1. § (2) bekezdésében említett szerződésben a cukorgyári vállalat által a termelési előlegen és a vetőmagszolgáltatáson felül vállalt más egyéb kötelezettségeket, mint növényvédelmi szerek, műtrágya, eszközök szolgáltatását. különhitel nyujtását és más efféléket a cukorgyári vállalat az 1931. évben 18.5 százalékkal csökkentett mértékben tartozik teljesíteni. Ez a korlátozás a répaszelet és melasse szlgáltatására nem vonatkozik.

(5) Ha a termelő az e törvény értelmében átveendő répamennyiséget az 1931. évben a cukorgyári vállalatnak azért nem szállíthatta, mert a bevetett területen bármi okból kevesebb répa termett, a cukorgyári vállalat a termelőtől sem kötbért, sem kártérítést nem követelhet.

(6) Az (1)-(4) bekezdésekben foglalt rendelkezéseket annyiban kell alkalmazni, amennyiben a felek az érintett jogviszonyokat másként nem szabályozzák.

4. § (1) Azokban a vitás kérdésekben, amelyek a cukorrépatermelő és a cukorgyári vállalat között a cukorgyártás céljára termelhető és a cukorgyári vállalat által átveendő cukorrépamennyiségnek a kiszámítása tárgyában felmerülnek, kizárólag választott bíróság jár el és határoz. Az e célból alakított választott bíróság eljárásra a polgári perrendtartás szabályai irányadók; az esetleg szükséges eltéréseket a m. kir. igazságügyminiszter az érdekelt miniszterekkel egyetértve, rendelettel állapítja meg.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt ügyekben eljáró választott bíróság egy tagját a Cukorrépatermelők Országos Szövetsége, másik tagját a Magyar Cukorgyárosok Országos Egyesülete jelöli ki. A bíróság elnökét a két kijelölt választott bíró választja meg. Amennyiben a választott bíróság elnöke személyében a két választott bíró 14 nap alatt megegyezni nem tudna, úgy a bíróság elnökét, a budapesti kir. ítélőtábla elnöke jelöli ki.

5. § (1) Új cukorgyári vállalatot létesíteni és üzembehelyezni, még ha telepengedélye van is, a jelen törvény életbelépésének napjától kezdve csak a m. kir. pénzügyminiszternek a kereskedelemügyi és földmívelésügyi miniszterekkel egyetértésben adott engedélye alapján szabad.

(2) Abban az esetben, ha nemzetközi megállapodás létesül, amely a cukorkivitelt szabályozza, a m. kir. minisztérium a cukor kivitelét rendeleti úton engedélyhez kötheti.

6. § (1) A cukorrépatermelők termelési érdekeinek védelmére, továbbá érdekképviseleti megállapodások kötésére a Cukorrépatermelők Országos Szövetsége alakíttatik.

(2) Ennek a Szövetségnek a tagjai mindazok a cukorrépatermelő gazdák, kik 1931. évben vagy azután cukorgyártás céljaira cukorrépát termelnek. Azok a termelők, akik cukorgyári vállalat tulajdonában álló, vagy cukorgyári vállalat által haszonbérelt gazdaságban termelnek cukorrépát, továbbá valamely cukorgyári vállalat tulajdonában lévő cukorrépát termelő gazdasági vállalat, vagy olyan cukorrépa termelésével is foglalkozó részvénytársaság melynek részvénytöbbsége valamely cukorgyári vállalat tulajdonában van, végül a cukorgyári vállalatoknak cukorrépát termelő igazgatósági tagjai, a Szövetségnek csak önkéntes belépése esetén tagjai.

(3) A Cukorrépatermelők Országos Szövetségének szervezeti és ügyviteli szabályzatát, valamint a Szövetség tagjai tagdíjának mértékét és beszedésének, valamint behajtásának módját a m. kir. minisztérium rendelettel állapítja meg.

7. § (1) Ez a törvény kihirdetésének napján lép életbe.

(2) Ezt a törvényt az érdekelt miniszterek hajtják végre.