1934. évi IX. törvénycikk

az Országos Irodalmi és Művészeti Tanácsról * 

1. § (1) A kormányhatósági intézkedés körébe tartozó irodalmi és művészeti ügyek szakszerű igazgatásának biztosítása céljából a vallás- és közoktatásügyi miniszter hatósága alatt irodalmi és művészeti tanácsot kell szervezni.

(2) A tanács a kormány felhívására irodalmi és művészeti vonatkozású kérdések tekintetében véleményt mond és javaslatokat terjeszt elő s a vallás- és közoktatásügyi miniszter felhívására irodalmi és művészeti vonatkozású kormányhatósági intézkedések végrehajtásában közreműködik.

(3) A tanács címe: «Országos Irodalmi és Művészeti Tanács» (a Tanács). Székhelye: Budapest. Pecsétje: az ország koronás címere a Tanács teljes címét tartalmazó körirattal.

2. § (1) A Tanács elnökét és három társelnökét a vallás- és közoktatásügyi miniszter előterjesztésére az államfő, három alelnökét a vallás- és közoktatásügyi miniszter nevezi ki. Megbízatásuk tartama hat év, tisztségük tiszteletbeli.

(2) A Tanács tagjai az elnökön, társelnökön, alelnökökön és ügyvezető igazgatón vagy főtitkáron (3. §) felül:

a) a Magyar Nemzeti Múzeum önkormányzati szervezetébe tartozó Országos Szépművészeti Múzeum és Magyar Történeti Múzeum első tisztviselői és a Magyar Nemzeti Múzeum tanácsa által kijelölt egy-egy osztályvezető főtisztviselő,

b) a tudományegyetemek és a József Nádor Műegyetem irodalmi és művészettörténeti tanszékeinek nyilvános rendes vagy rendkívüli tanárai közül négy, akiket a vallás- és közoktatásügyi miniszter hív meg.

c) az Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskola, az Országos Magyar Királyi Iparművészeti Iskola és az Országos Magyar Királyi Zeneművészeti Főiskola rektora, illetőleg igazgatója,

d) a Fővárosi Közmunkák Tanácsának elnöke, vagy, az elnök által megbízott tagja,

e) a Műemlékek Országos Bizottságának elnöke, illetőleg helyettes elnöke,

f) a Nemzeti Színház és a Magyar Királyi Operaház igazgatója,

g) a vallás- és közoktatásügyi miniszter által hat esztendőre kinevezett művészek, írók, műértők és más szakértők, kiknek száma a nyolcvanat nem haladhatja meg.

h) Budapest székesfőváros polgármestere vagy helyettese, a székesfőváros irodalmi és művészeti ügyeinek intézésével foglalkozó ügyosztályt vezető tanácsnoka és a Székesfővárosi Képtár igazgatója,

i) a Magyar Tudományos Akadémia részéről a belső tagok sorából szabályszerűen összehívott választógyűlésen választott egy tag.

(3) A Tanács tagjainak tisztsége tiszteletbeli.

3. § (1) A Tanács nevében és képviseletében az elnök jár el.

(2) A Tanács igazgatási és ügyviteli tennivalóit az elnök irányítása mellett a vallás- és közoktatásügyi miniszter által kinevezett, illetőleg a Tanácshoz beosztott állami tisztviselő, mint ügyvezető igazgató vagy főtitkár látja el. Az ügyvezető igazgató, illetőleg főtitkár a Tanácsnak hivatalból tagja s ott az igazgatási természetű ügyek előadója.

4. § (1) A Tanács elnöki tanácsban, teljes ülésben és szaktanácsokban jár el.

(2) Az elnöki tanács tagjai az elnökön felül a társelnökük, az alelnökök, az ügyvezető igazgató vagy főtitkár és a Tanács tagjai közül a vallás- és közoktatásügyi miniszter által hat esztendőre meghívott tizenhat tag.

(3) A teljes ülést az elnök vagy a helyettesítésére általa esetről-esetre felkért helyettes vezeti. Az elnök elrendelheti bármely ügynek teljes ülésen való tárgyalását.

(4) Az irodalmi, képzőművészeti és zeneművészeti szaktanács élén Tanácsnak egy-egy alelnöke áll; a Tanács elnöke, illetőleg a szakbeli társelnök azonban a szaktanácsban bármikor elnökölhet. A szaktanács tárgyalja a Tanács elnöke által hozzája utalt ügyeket.

(5) A Tanács szervezetének a törvényben nem szabályozott részleteit, valamint az ügyviteli szabályokat a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

5. § Ezt a törvényt a vallás- és közoktatásügyi miniszter hajtja végre.