1937. évi VII. törvénycikk

a hajón szállított nehéz csomagok súlyának megjelöléséről * 

1. § (1) Minden csomagon és egyéb tárgyon, amelynek nyerssúlya legalább egyezer kilogramm és amelyet belvízi úton, vagy tengeren szállítás céljából Magyarországon feladnak, látható helyen, jól olvashatóan és tartósan fel kell tüntetni kilogrammokban kifejezett nyers súlyát.

(2) A súlynak feltüntetése a feladónak kötelessége.

(3) A súlyt méréssel kell megállapítani. Olyan helyen, ahol a súly megállapítására alkalmas mérleg nincsen, a súlyt számítással vagy lehetőleg pontos becsléssel kell megállapítani. A súlyt legkésőbb a hajóra rakás előtt kell feltüntetni. A szállítandó csomagot, illetőleg egyéb tárgyat addig nem szabad a hajóra rakni, amíg súlymegjelöléssel ellátva nincsen. A számítással vagy becsléssel megállapított súlyt megközelítő súlyként kell feltüntetni. Ha valamely csomagon vagy egyéb tárgyon annak súlya fel van tüntetve, a feladó azt csak abban az esetben köteles újból megmérni, ha a feltüntetett súly helyessége kétséges.

2. § Az 1. § rendelkezései nem terjednek ki a csomagolatlan tömegárura, valamint közhasználatra berendezett kikötő igénybevétele nélkül, belvízi hajón a szomszédos forgalom keretein belül végzett szállítás esetében olyan tárgyakra, amelyeknek súlya a sűrűn ismétlődő szállítás következtében ismeretes.

3. § Az 1. § rendelkezéseinek megtartását a révhatóság ellenőrzi. Az 1. § rendelkezései alá eső olyan csomagot vagy egyéb tárgyat, amelynek súlya nincsen feltüntetve, vagy amelynél a súlymegjelölés szembetűnően tévesnek mutatkozik, az említett hatóság megmérethet és a kötelező súlymegjelöléssel elláthat, ha attól kell tartani, hogy a súlymegjelölés hiánya következtében további kezelésük során a munkásokra veszélyek származhatnak. Az utólagos mérés és súlymegjelölés költségei a feladót terhelik, akitől azokat közigazgatási úton a közadók módjára kell behajtani.

4. § Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő a feladó, ha a belvízi úton vagy tengeren szállítás céljából feladott egyezer kilogrammnyi vagy ennél nagyobb nyerssúlyú csomag vagy egyéb tárgy nyerssúlyát - kivéve a 2. §-ban megjelölt eseteket - az 1. § rendelkezéseinek megfelelően meg nem jelöli.

Ugyanígy büntetendő az a hajózási fuvarozó is, aki az első bekezdés alá eső, de annak megfelelően meg nem jelölt csomagot vagy egyéb tárgyat belvízi úton vagy tengeren szállítás céljából hajóba rakat vagy a berakást megengedi.

A pénzbüntetés tekintetében az 1928:X. tc. rendelkezéseit kell alkalmazni.

A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929:XXX. tc. 59. § első bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a kereskedelem- és közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

5. § A jelen törvény hatálybalépésének napját a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter állapítja meg és ő gondoskodik végrehajtásáról.