1937. évi VIII. törvénycikk

az országgyűlési képviselőjelölés újabb szabályozásáról * 

1. § (1) Olyan választókerületben, amely egy országgyűlési képviselőt választ, képviselőjelölt érvényes ajánlásához 100 olyan választó sajátkezű aláírása szükséges, aki az illető választókerület választói névjegyzékébe fel van véve és akik közül legalább 50 ajánló életének 30. évét betöltötte.

(2) Az előző bekezdés rendelkezéseinek megfelelő ajánlás is csak akkor érvényes, ha az ajánlók aláírását kir. közjegyző vagy kir. járásbíróság vagy a választási biztos, illetőleg ennek helyettese vagy a községi előljáróság, városokban a polgármester, illetőleg az általa megbízott tisztviselő hitelesítette. A hitelesítés a kir. közjegyző előtt illetékmentes, a kir. járásbíróság, a választási biztos és a községi előljáróság (polgármester) előtt díj- és illetékmentes.

(3) A választási biztos vagy helyettese hitelesítésre csak olyan választókerületben jogosult, amelynek területén sem kir. járásbíróságnak, sem kir. közjegyzőnek székhelye nincs. Az ilyen választókerület székhelyén a választási biztos vagy helyettese köteles az aláírások hitelesítése végett legalább három nappal az ajánlások benyujtásának időpontja (1925:XXVI. tc. 62. § (3) bek. előtt, szükség esetében többször is megjelenni; megjelenésének pontos helyét és időpontját legalább három nappal előbb a helyben szokásos módon közhírré kell tenni. A választási biztos, illetőleg helyettese az így közzétett időtartam alatt a megjelölt helyiségben köteles tartózkodni. Az 1925:XXVI. törvénycikknek a választási biztos összeférhetetlenségi viszonyára vonatkozó rendelkezését (1925:XXVI. tc. 53. § (5) bek.) a választási biztosnak a jelen §-ban szabályozott eljárásra is alkalmazni kell.

(4) A (2) bekezdés értelmében hitelesítésre jogosultak azokról az ajánlókról, akiknek aláírását hitelesítették, nyilvántartást vezetni kötelesek.

2. § Az ajánlók száma 150-nél több nem lehet.

3. § (1) Minden választó csak egy ajánlásban vehet részt, kivéve, ha az általa aláírt ajánlás - vagy azért, mert a jelölt visszalépett, vagy azért, mert az ajánlás elfogadását a választási biztos megtagadta - hatálytalanná vált.

(2) Az ajánlás érvényessége szempontjából nem lehet figyelembe venni az olyan aláírást, amelyik több ajánlásban fordul elő; az ilyen aláírást valamennyi benyujtott ajánlási íven törölni kell.

(3) Az aláírás hitelesítése előtt a hitelesítő az aláírót figyelmeztetni köteles arra, hogy több ajánlási ív aláírása a 7. § rendelkezése szerint büntetés alá esik.

(4) Az ajánló az ajánlási nyilatkozatot aláírásának hitelesítése után nem vonhatja vissza.

4. § (1) A képviselőjelölt biztosítékot köteles letenni. A biztosítékot a képviselőjelölt helyett a választókerület bármely választója is leteheti. A biztosíték összege 2000 pengő.

(2) Az ajánlási ívet az 1925:XXVI. tc. 62. §-a (7) bekezdésében foglaltaknak megfelelően hitelesíteni csak akkor lehet, ha az ajánlási ív bemutatója a 2000 pengő biztosíték letételét is igazolta. Ezt a körülményt a hitelesítési záradékban fel kell tüntetni.

(3) A biztosítékot vissza kell fizetni:

a) ha a jelöltet megválasztják;

b) ha a jelöltet nem választják meg, de az érvényesen leadott összes szavazatoknak legalább egynegyed részét megkapta;

c) ha a jelöltnél a választás előtt következett be az 1925:XXVI. tc. 7. §-ának 1. vagy 2. pontjában meghatározott kizáró ok;

d) ha a jelölt a választás előtt meghalt;

e) ha a választás elmaradt, meghiúsult, vagy a választás eredményének megállapítása lehetetlenné vált (1925:XXVI. tc. 92. § (1) bek.).

(4) Ha az előző bekezdés értelmében visszafizetésnek helye nincs, a biztosítékot a letevő elveszti; ilyen esetben a biztosíték az államkincstárt illeti.

(5) A biztosíték sem magánjogi követelés, sem köztartozás fejében végrehajtás alá nem vonható.

(6) A biztosíték letételének, kezelésének, visszafizetésének és felhasználásának részletes szabályait a belügyminiszter - az igazságügy- és pénzügyminiszterrel egyetértően - rendeletben állapítja meg.

5. § (1) A választási biztos nem vehet át olyan ajánlást, amelyen 150-nél több ajánló aláírása van.

(2) A választási biztos az ajánlás átvételéről a benyujtóknak elismervényt ad és legkésőbb a benyujtást követő második nap déli 12 óráig írásban közli a benyujtók valamelyikével az ajánlás elfogadására vagy az elfogadás megtagadására vonatkozó döntését. Ezt a határidőt meghosszabbítani nem lehet.

(3) Az ajánlást pótlás végett visszaadni csak abban az esetben lehet, ha az ajánlási íven törlés történt s ennek következtében az érvényesnek elfogadott ajánlók száma száznál kevesebb lett. A választási biztos köteles erről az ajánlás benyujtóit - az előző bekezdésben említett határidőig - írásban értesíteni azzal, hogy a hiányzó aláírásokat harminchat óra alatt egyízben pótolhatják. Pótlás címén legfeljebb annyi új aláírást lehet bemutatni, hogy a már érvényesnek elfogadott aláírások száma és a pótlás címén bemutatott aláírások száma együttesen ne haladja meg a 150-et. Ha a választási biztos egy vagy több ajánlást pótlás végett visszaadott, a már érvényesnek elfogadott aláírások közül többé nem törölhet.

(4) A választási biztos, ha az 1. §-ban foglalt kellékeknek megfelelő 100 aláírás érvényességét megállapította, a többi aláírást törli.

(5) A benyujtott ajánlást visszavonni nem lehet. A választási biztos az ajánlást az elfogadás után többé nem utasíthatja vissza.

6. § (1) Az ajánlás érvényesnek elfogadott 100 aláíróját úgy kell tekinteni, mint akik az ajánlott jelöltre leszavaztak; őket szavazásra bocsátani nem szabad.

(2) A választási elnök köteles az előző bekezdésben említett választók neveit a szavazatszedő küldöttségek elnökeivel és a jelöltekkel a szavazás megkezdése előtt közölni.

(3) Az előző bekezdések rendelkezései a visszalépett jelölt ajánlóira, pótválasztás esetében pedig a pótválasztásban részt nem vevő jelölt ajánlóira nem vonatkoznak.

(4) A választási elnök a választási biztos által törölt választók nevét [5. § (3) és (4) bek.] az illetékes községi előljárósággal (polgármesterrel) közölni köteles. A községi előljáróság (polgármester) ezeket a választókat haladéktalanul értesíti arról, hogy reájuk az (1) bekezdésben foglalt tilalom nem vonatkozik.

7. § Vétséget követ el és két évig terjedhető fogházzal, hivatalvesztéssel és politikai jogai gyakorlásának felfüggesztésével büntetendő, aki a törvény tilalma ellenére [3. § (1) bek.], tudva több ajánlási ívet ír alá, vagy aki szándékosan közreműködik abban, hogy valaki több ajánlási ívet írjon alá.

8. § (1) Az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1925:XXVI. tc. 62. §-ának (4), (5) és (15) bekezdése hatályát veszti, ugyanennek a §-nak (9), (10), (14), (17) és (21) bekezdése pedig az egy országgyűlési képviselőt választó kerületekre vonatkozóan nem nyer alkalmazást.

(2) Ez a törvény kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról a belügyminiszter gondoskodik.