1938. évi VII. törvénycikk

a Nemzeti Színházról * 

1. § Magyarország törvényhozása hálás kegyelettel emlékezvén meg mindazokról, akik egy évszázaddal ezelőtt a törvényhatóságok által gyüjtött adományokból felépült pesti magyar színházat áldozatra kész buzgóságukkal életrehívni segítettek, a Nemzeti Színháznak a nemzeti eszme ébrentartása és a magyar művelődés gyarapítása körül mind e mai napig szerzett érdemeit a magyar nemzet hálájának emlékezetéül törvénybe iktatja.

2. § A törvényhozás utasítja a kormányt, hogy a Nemzeti Színház részére ez intézmény jelentőségéhez méltó és a korszerű színpadművészeti követelményeknek megfelelő épület helyének kijelölése iránt Budapest Székesfővárosnak és a Fővárosi Közmunkák Tanácsának közbenjöttével intézkedjék s az államháztartási viszonyok megfelelő alakulása esetén az épület felépítéséről a magyar társadalom áldozatkészségének igénybevételével is gondoskodjék.

3. § A törvényhozás utasítja a kormányt, hogy a néhai herceg Grassalkovich Antal által nemes áldozatkészséggel Magyar Nemzeti Theátrum céljaira felajánlott s utóbb a vele szomszédos telekkel egyesített ingatlant, amelyen a Nemzeti Színház korábbi épülete és az 1875:XXXIV. tc. értelmében vele kapcsolatosan épített bérház fennállott, a változott városrendezési, városforgalmi és műszaki viszonyok figyelembevételével a Nemzeti Színház céljaira használja fel vagy hasznosítsa.

4. § (1) A Nemzeti Színház és a kötelékéből félszázad előtt kivált Magyar Királyi Operaház művészeinek a magyar nyelv pallérozása, a nemzeti irodalom istápolása s a magyar színművészet, énekművészet és zeneművészet fejlesztése és népszerűsítése körül szerzett maradandó érdemeinek elismeréséül Magyarország Kormányzója a vallás- és közoktatásügyi miniszter előterjesztésére tiszteletbeli tagokat, a vallás- és közoktatásügyi miniszter pedig az örökös tagok testületének meghallgatásával örökös tagokat nevez ki a két színház érdemes tagjai közül.

(2) A Nemzeti Színház és a Magyar Királyi Operaház tiszteletbeli tagjává e színházaknak elsőrangú szerepkörben művészetével különösképpen kimagaslott volt tagja vagy vendégművésze nevezhető ki.

(3) Örökös taggá a Nemzeti Színháznak legalább húsz, a Magyar Királyi Operaháznak legalább tizenöt év óta működő és elsőrangú szerepkörben igen érdemes művészi munkát teljesítő tagja, továbbá a működő és nyugdíjas örökös tagok összlétszámának tíz százaléka erejéig a művészeti igazgatás terén maradandó értékű munkát végző igazgatója és rendezője nevezhető ki. Különös méltánylást érdemlő esetben és szoros kivételképpen a Nemzeti Színháznál, illetőleg a Magyar Királyi Operaháznál egyhuzamban tíz éven át teljesített művészi munka idejéhez legfeljebb tíz év, illetőleg öt év erejéig más hazai színháznál, vagy vendégként a Magyar Királyi Operaháznál teljesített művészi munka időtartama is hozzászámítható.

(4) Az örökös tagok száma a két színháznál együttvéve a harminckettőt és ezek között a működő tagok száma a tizennégyet meg nem haladhatja.

(5) A Nemzeti Színház és a Magyar Királyi Operaház örökös tagja nyugdíjazása napjától évi 3000 pengő tiszteletdíjban részesül, élete fogytáig tagja a Nemzeti Színháznak, illetőleg a Magyar Királyi Operaháznak s mindazok a tiszteleti jogok megilletik, amelyeket ezeknek az állami színházaknak a tagjai élveznek; fegyelmi tekintetben a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletével megállapított fegyelmi szabályok hatálya alá tartozik. Ha azonban a Nemzeti Színház, illetőleg a Magyar Királyi Operaház kötelékéből 25 évi, illetőleg 20 évi szolgálatának betöltése előtt önként kiválik, az örökös tagsággal járó tiszteletdíjra nem tarthat igényt, kivéve, ha a nyugdíjazása szolgálatképtelenség vagy a művészi előadóképesség tartós csökkenése miatt történt.

(6) Nyugdíjas örökös tagnak a Nemzeti Színháznál vagy a Magyar Királyi Operaháznál, avagy a vallás- és közoktatásügyi miniszternek az illetékes színházi igazgató meghallgatásával adott engedélye alapján más hazai vagy külföldi színháznál teljesített vendégszereplése tiszteletdíját nem érinti; engedély nélkül való szereplése vagy más színházi társulathoz való szerződése esetében azonban tiszteletdíja részben vagy teljesen megszüntethető.

(7) A tiszteletdíjtól és az örökös tag címétől a (6) bekezdésben meghatározott eseteken kívül az örökös tag csak fegyelmi ítélettel fosztható meg.

(8) A jelen törvény hatálybalépése előtt kinevezett örökös tagoknak az örökös tagságon alapuló jogait nem érinti az, hogy kinevezésük időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott szolgálati időt esetleg nem töltötték be.

(9) A jelen törvény hatálybalépése előtt kinevezett azoknak az örökös tagoknak a tiszteletdíja, akik a jelen törvény hatálybalépése előtt 3000 pengőnél nagyobb összegű tiszteletdíjban részesültek, változatlan marad; azoknak az örökös tagoknak a tiszteletdíját pedig, akik a jelen törvény hatálybalépésekor 2400 pengőnél kevesebb tiszteletdíjban részesültek, 2400 pengőre fel kell emelni. Az ebben a bekezdésben említett örökös tagok az örökös tagoknak a (4) bekezdésben meghatározott összlétszámába nem számíttatnak be és helyüket üresedés esetében nem lehet betölteni.

(10) A vallás- és közoktatásügyi miniszter felhatalmaztatik, hogy az állami színházak ügyviteli, szervezeti, szolgálati és fegyelmi szabályait - az örökös tagok tiszteletdíjának szüneteltetésére, elvonására, valamint az örökös tagság megszüntetésére is kiterjedően - rendelettel megállapítsa.

5. § Ez a törvény kihirdetésének napján lép hatályba; a törvényt a vallás- és közoktatásügyi miniszter hajtja végre.