1939. évi X. törvénycikk

a „Horthy Miklós Nemzeti Repülő Alap” létesítéséről * 

1. § A repülés fokozódó nagy jelentőségénél fogva a törvényhozás a repülőképzésnek mennél hathatósabb előmozdítása végett külön alapot létesít és hogy a nemzet hódolatát és hálájával Magyarország Főméltóságú Kormányzója iránt ebben is kifejezésre juttassa, az alapot „Horthy Miklós Nemzeti Repülő Alap”-nak nevezi el.

2. § Az alap rendeltetésének megfelelően támogatást nyujt azoknak a személyi és dologi kiadásoknak a fedezésére, amelyek az ifjúságnak a repülésben való rendszeres elméleti és gyakorlati kiképzéséhez, a már kiképzett repülők gyakorlatban tartásához, valamint a repüléssel kapcsolatos földi szolgálatban való kiképzéséhez, repülőgépek, műszerek és egyéb eszközök beszerzéséhez, előállításához és jókarbantartásához, valamint általában a repülés gyakorlati ismereteinek terjesztéséhez, a repülés fejlesztéséhez és népszerűsítéséhez szükségesek.

Az alap támogatást nyujthat a kiképzés és gyakorlatbantartás célját szolgáló repülőterek, terepek létesítéséhez és felszereléséhez, úgyszintén a repülőgéptervezés előmozdításához.

Az alap támogatást nyujthat a kiképző és gyakorló repülésben résztvevőknek, továbbá az oktatóknak és a földi szolgálatot ellátó személyzetnek a repülésből eredő balesetek elleni biztosításához, úgyszintén támogatást nyujthat az alap segítségével beszerzett vagy üzemben tartott repülőgépek szavatossági és másnemű biztosításához.

3. § Az alap bevételei:

a) a mozgófényképüzemek részéről eladott jegyek után a repülés támogatása, valamint a nemzeti filmgyártás fejlesztése javára megállapított hozzájárulásból az alapot illető részesedés;

b) az erre a célra időnként kibocsátott, feláras postabélyegek és egyéb alkalmi postabélyegek eladásából származó bevétel;

c) a repülés népszerűsítésére rendezett kiállítások, repülőhetek, repülőnapok, gyüjtések, előadások és versenyek jövedelme;

d) a repülés fejlesztésére szánt adományok, valamint az e célra rendelt alapítványok jövedelme;

e) az állami költségvetésben e célra megállapított összegek;

f) a m. kir. minisztérium által - a fejlődő szükséghez képest - rendelettel meghatározott egyéb bevételi forrásokat terhelő hozzájárulások vagy részesedések.

Az a) pontban említett bevétel 70%-a a Repülő Alapot, 30%-a pedig a Filmipari Alapot illeti.

4. § A 3. § első bekezdésének a) és b) pontjában említett bevételek mértékét, lerovásuk és beszolgáltatásuk módozatait, az ügyköre szerint érdekelt miniszter a pénzügyminiszterrel és a honvédelmi miniszterrel egyetértve állapítja meg.

A m. kir. minisztérium a 3. § első bekezdésének b) pontjában említett bélyegek használatát rendelettel kötelezővé teheti.

5. § Az alap rendeltetésszerű felhasználását és ezzel kapcsolatos ügyeit a Horthy Miklós Nemzeti Repülő Alap Intézőbizottsága intézi.

Az Intézőbizottság öt tagból áll, akiket a honvédelmi miniszter javaslatára az államfő nevez ki, még pedig három tagot a m. kir. honvéd légierők állományából, két tagot a Magyar Aero Szövetség tagjainak sorából, s ugyanakkor közülük egy tagot az elnöki, egyet az elnökhelyettesi tisztség gyakorlásával is megbíz.

Az Intézőbizottság érdemi határozatait a honvédelmi miniszter hagyja jóvá. A jóváhagyott határozatok alapján az utalványozás jogát az Intézőbizottság elnöke gyakorolja.

Az alap kezelésére általában az állami alapok kezelésére vonatkozó szabályok irányadók. Az esetleg szükséges eltéréseket a m. kir. minisztérium rendelettel állapítja meg.

6. § A jelen törvény kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a honvédelmi miniszter gondoskodik.