1940. évi XXXIX. törvénycikk

az egyetemi és főiskolai hallgatók felvételének szabályozásáról * 

1. § (1) Az egyes egyetemi karokra, illetőleg főiskolákra felvehető hallgatók számát úgy kell megállapítani, hogy az mind az egyetemi és főiskolai intézetek befogadóképességének, mind az országban az illető tudományszakkal kapcsolatban előreláthatóan felmerülő értelmiségi munkaerőszükségletnek megfeleljen. Az egyetemi és főiskolai intézetek befogadóképességének helyes kihasználását olyan rendelkezéssel is biztosítani lehet, amely a felvételre jelentkező tanulmányi szükségleteihez képest és az egyetemek és főiskolák meghallgatása után megállapítja, hogy az ország meghatározott területéről származó vagy területén lakó hallgató tanulmányait az ugyanazt a tudományszakot művelő egyetemek vagy főiskolák közül melyiken kezdheti meg vagy folytathatja.

(2) Az egyes egyetemi karokra, illetőleg főiskolákra felvehető hallgatók számát, továbbá a beiratkozás szabályait az egyetemek és főiskolák meghallgatása után a vallás- és közoktatásügyi miniszter, a gazdasági akadémiákra vonatkozóan pedig a földmívelésügyi miniszter állapítja meg.

2. § (1) Egyetemre vagy főiskolára csak olyan hallgatót lehet felvenni, aki a magyar nemzet és állam iránt való hűség és az erkölcsi megbízhatóság követelményeinek megfelel.

(2) A felvétel kérdésében az egyetem illetékes karának, illetőleg a főiskolának tanári testülete határoz. Határozata ellen fellebbvitelnek helye nincs.

3. § (1) Egyetemi és főiskolai ifjúsági egyesületek szervezetét és működésének körét a vallás- és közoktatásügyi miniszter hagyja jóvá. Az ilyen egyesületek felett a főfelügyeleti jogot a vallás- és közoktatásügyi miniszter gyakorolja.

(2) A vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg azt is, hogy egyetemi és főiskolai hallgató milyen előfeltételek esetében lehet tagja egyetemi vagy főiskolai hatóság alatt nem álló egyesületnek vagy egyesületi jellegű szervezetnek.

(3) Az egyetemi és főiskolai ifjúság jóléti gondozásának központi megszervezése és irányítása a vallás- és közoktatásügyi miniszter feladatkörébe tartozik.

4. § (1) Ez a törvény nem érinti a zsidók egyetemi és főiskolai felvételének korlátozására vonatkozóan fennálló törvényes szabályok hatályát.

(2) A tudományegyetemekre, a műegyetemre, a budapesti egyetemi közgazdaságtudományi karra és a jogakadémiákra való beiratkozás szabályozásáról szóló 1920:XXV. tc., továbbá ennek a törvénycikknek a módosításáról szóló 1928:XIV. tc. a jelen törvény hatálybalépésével hatályát veszti.

(3) Ez a törvény kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a vallás- és közoktatásügyi miniszter gondoskodik.