1. § Az 1870:X. törvénycikkel létesített Fővárosi Közmunkák Tanácsa és a kezelésében álló Fővárosi Pénzalap megszűnik.
2. § A Fővárosi Közmunkák Tanácsának az általános rendezési terv megállapítására vonatkozó hatásköre a budapesti építés- és közmunkaügyi főigazgatóra (2.200/1947. É. K. M. számú rendelet), a részletes rendezési terv megállapítására vonatkozó hatásköre pedig Budapest székesfővárosra, illetőleg az egyes városokra és községekre száll át. A Fővárosi Közmunkák Tanácsának az 1870:X., 1937:VI., 1946:IX. és az 1946:XXIV. törvénycikkben, valamint más jogszabályokban megállapított ügykörének átszállását az építés- és közmunkaügyi miniszter rendelettel állapítja meg.
3. § Az általános rendezési tervet a belügyminiszterrel és a közlekedésügyi miniszterrel egyetértve - az Országos Építésügyi és Városrendezési Állandó Bizottság (4. §.) meghallgatása után - az építés- és közmunkaügyi miniszter hagyja jóvá.
4. § Országos Építésügyi és Városrendezési Állandó Bizottság szerveztetik. Elnöke az építés- és közmunkaügyi miniszter, alelnöke a belügyminiszter. A bizottság feladatkörét és szervezetét a kormány rendelettel állapítja meg.
5. § (1) A Fővárosi Közmunkák Tanácsának, illetőleg a kezelésében lévő Fővárosi Pénzalapnak városrendezési rendeltetésű vagyona Budapest székesfővárosra, illetőleg az egyes városokra és községekre, egyéb vagyona pedig az államkincstárra száll át.
(2) A Fővárosi Pénzalapnak megszűnésével kapcsolatos kérdéseket - ideértve a Fővárosi Közmunkák Tanácsa, illetőleg a Fővárosi Pénzalap jogviszonyainak rendezését is - az építés- és közmunkaügyi miniszter előterjesztésére a kormány rendelettel szabályozza és e szabályozás körében a fennálló jogszabályoktól eltérő rendelkezéseket állapíthat meg.
6. § (1) Az építés- és közmunkaügyi miniszternek az 1946:XXIV. tc. 1. §-ának (2) bekezdésében említett ügyköréből
a) a hatósági munkaerőgazdálkodás a miniszterelnök,
b) a közmunkaügyek intézése körében a közmunkaváltság, illetőleg az annak helyébe lépő új adónem kivetésével és behajtásával kapcsolatos tevékenység a pénzügyminiszter,
c) a mélyépítési ügyek és a mélyépítő iparok a közlekedésügyi miniszter ügykörébe utaltatnak.
(2) Az 1946:XXIV. tc. 1. § (2) bekezdésében említett építőipari anyaggazdálkodás tekintetében az országos Tervhivatal, az építőipari árszabályozás tekintetében pedig a Gazdasági Főtanács főtitkára a kormányhatósági jogkört az építés- és közmunkaügyi miniszterrel, mélyépítési ügyekben a közlekedésügyi miniszterrel egyetértve gyakorolja.
7. § (1) A Fővárosi Közmunkák Tanácsának létszámába tartozó személyzet az építés- és közmunkaügyi minisztérium (állami költségvetés XXIII. fejezet) létszámába soroltatik. Ez a rendelkezés az alkalmazottak alkalmazási természetét nem érinti. Az állami rendszerű IV. és V. fizetési osztályba tartozó azok az alkalmazottak, akik a Fővárosi Közmunkák Tanácsának fogalmazási vagy mérnöki létszámába tartoztak, hivatali állásuk eddigi elnevezését továbbra is megtartják. Az alacsonyabb fizetési osztályba tartozó alkalmazottak pedig az új beosztásuknak megfelelő elnevezést kapják; az utóbbiakat az 1948/49. évi állami költségvetés tárgyában alkotandó törvény hatálybalépése után az új beosztásuknak megfelelően kell átminősíteni.
(2) A közmunkaügyi igazgatás körében a közmunkaváltság kivetésével és behajtásával, valamint a közmunkakötelezettség nyilvántartásával foglalkoztatott személyzetet az építés- és közmunkaügyi minisztérium létszámából a pénzügyminisztérium, illetőleg a pénzügyi igazgatás alsófokú szerveinek létszámába, a munkaerőgazdálkodás körében foglalkoztatott személyzetet az Országos Munkaerőgazdálkodási Hivatal létszámába kell átadni.
(3) Az építésügyi tárca központi igazgatási létszámának módosítását a Gazdasági Főtanács által megállapítandó keretben az építés- és közmunkaügyi miniszter a pénzügyminiszterrel és a Gazdasági Főtanács főtitkárával együtt határozza meg.
(4) Felhatalmaztatik az építés- és közmunkaügyi miniszter, hogy a pénzügyminiszterrel egyetértve a Fővárosi Közmunkák Tanácsának megszűnésével kapcsolatban feleslegessé vált állások megszüntetéséről gondoskodhassék és a Fővárosi Közmunkák Tanácsának személyzetéhez tartozó alkalmazottak közül azokat, akiknek szolgálatára állásuk átszervezése vagy megszüntetése következtében szükség nincsen, ha az ezt megállapító határozat keltétől számított hat hónap alatt megfelelő állásra elhelyezni nem lehet, szabályszerű elbánás alá vonhassa.
8. § A jelen törvény hatálybalépésével az 1946:XXIV. tc. 2. §-ának (1), (2) és (3) bekezdése, valamint a jelen törvény rendelkezéseivel ellenkező egyéb jogszabályok hatályukat vesztik.
9. § (1) A jelen törvény hatálybalépésének napját az építés- és közmunkaügyi miniszter rendelettel állapítja meg, a törvény egyes rendelkezései különböző időpontokban léptethetők hatályba.
(2) A jelen törvény végrehajtásáról - amennyiben ez nem a kormány hatáskörébe tartozik - az építés- és közmunkaügyi miniszter gondoskodik.