1948. évi LV. törvénycikk indokolása

a méterrendszernek a földadókataszteri munkálatokban és a telekkönyvben való alkalmazásáról * 

Általános indokolás

Magyarország az első országok közé tartozik, amelyek a méterrendszert bevezették. Már 74 évvel ezelőtt, az 1874:VIII. törvénycikkel történt nálunk a méterrendszer elfogadása és törvénybeiktatása; a szóbanlévő törvénycikk 16. §-a szerint az új mértékrendszer az 1876. évi január hó 1-ével lépett életbe és ettől kezdve a hosszúság-, terület- és űrmértékeket csak a méter mértékrendszer egységeivel volt szabad kifejezni. Kivételt képezett a földterület, amelynek nagyságát ezután is a régi mértékek, vagyis a bécsi ölrendszerből származó négyszögöl és kataszteri hold útján kellett kifejezni.

A gazdasági életnek ezután bekövetkezett nagyarányú fejlődése mintegy három évtizeddel később a mértéküggyel kapcsolatban felmerülő összes kérdések átfogó szabályozását tette szükségessé. Igy jött létre a mértékekről, ezek használatáról és ellenőrzéséről szóló 1907:V. törvénycikk, amely a méter-kilogramm rendszeren alapuló nemzetközi tizedes mértékrendszert, annak használatát és ellenőrzését véglegesen rendezte. A földterület nagyságának mérését azonban átmenetileg ez a törvénycikk is kivonta az általános rendezés köréből, amennyiben 13. §-ának 1. pontjában kimondotta, hogy a „földterület mennyiségének kifejezésére az alábbi 14. § értelmében átszámított régi mértékek használata érintetlenül marad mindaddig, amíg az adókataszterben és a telekkönyvben az ingatlanok területe a jelenleg alkalmazásban lévő mértékegységekben fejeztetik ki”. A törvény indokolása szerint erre a kivételre azért volt szükség, mert a régi területmértéket használó adókataszter és telekkönyv a törvény életbeléptetésére szánt két év alatt nem alakítható át a méterrendszer értelmében. „A régi területmértékek használata azonban megszűnik, amint a jelzett átalakítás megtörtént.”

A törvényhozó tehát csak rövid átmeneti időre szándékozott fenntartani e kivételt. Ennek ellenére azóta 41 év telt el és a bécsi öl mértékrendszer nálunk még mindig általános használatban van, jóllehet azt ma már rajtunk kívül sehol, még Ausztriában sem használják. Feltétlenül szükséges tehát ennek az állapotnak a mielőbbi megváltoztatása és a földadókataszteri munkálatokban, valamint a telekkönyvben a méterrendszer alkalmazásba vétele annál is inkább, mert a régi rendszer fenntartása felesleges és nagy hátránnyal jár annak folytán, hogy a földmérés méterrendszerben történik, a földmérés adatainak a földadókataszterbe és a telekkönyvbe való bevezetése pedig a felmért adatoknak hosszas és körülményes számítások útján a négyszögöl rendszerbe való átszámítását teszi szükségessé.

Különösen időszerűvé és sürgőssé teszi a kérdés megfelelő rendezését az a körülmény, hogy Budapest székesfővárosban nagyrészt már megtörtént a város új felmérése - amely az 1932. évben indult meg - s ennek folytán kezdetét veheti a felmérés adatainak a telekkönyvben való feltüntetése. Már pedig feltétlenül kívánatos, hogy ez ne a régi bécsi ölrendszerben, hanem a méterrendszerben történjék.

Az előadottakban kifejtett célkitűzéseket van hivatva szolgálni a jelen törvényjavaslat.

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

A törvényjavaslatnak ez a szakasza kimondja, hogy a földadókataszteri munkálatokban és a telekkönyvi betétekben (telekjegyzőkönyvekben) a területi adatokat kizárólag méterrendszerben kell feltüntetni, az egyéb mértékrendszerben bejegyzett korábbi adatokat pedig fokozatosan méterrendszerre kell átszámítani. Az átszámításnak azért kell fokozatosan történnie, mert nagy feladatot ró az érdekelt hatóságokra, amelynek megoldása nem történhetik egyszerre, hanem csak fokozatosan, a fennálló lehetőségek által megszabott ütemben.

A 2. §-hoz

E szakasz - az ügy sürgősségére tekintettel - úgy rendelkezik, hogy a javaslat kihirdetésének napján hatályba lép. A törvény végrehajtását azonban a javaslat a pénzügyminiszterre és az igazságügyminiszterre bízza s felhatalmazást ad az említett minisztereknek arra, hogy a fokozatos átszámításra és az átszámítás eredményeinek a földadókataszterben, valamint a telekkönyvben való átvezetésére vonatkozó részletes szabályokat rendelettel állapítsák meg. Ez a felhatalmazás kiterjed arra is, hogy a telekkönyvi betétek, illetve telekjegyzőkönyvek adatainak átszámítására vonatkozó munkálatok sorrendjét is a felhatalmazott miniszterek határozzák meg.