1948. évi LIX. törvénycikk

az államháztartásnak az 1949. évi január hó 1. napjától az 1949. évi február hó végéig terjedő viteléről * 

1. § (1) Felhatalmaztatik a kormány, hogy az 1949. évi január hó 1. napjától az 1949. évi költségvetési törvény hatálybalépéséig, legkésőbb azonban az 1949. évi február hó 28. napjáig terjedő időszakban a közadókat kivethesse és ezeket, valamint az egyéb állami követeléseket a fennálló törvényes rendelkezéseknek megfelelőleg beszedhesse, illetőleg behajthassa és a közadókból, valamint az egyéb állami jövedelmekből az állami közigazgatás vitelével, az állami üzemek, valamint az állami és államosított vállalatok fenntartásával és helyreállításával, a békeszerződés és a hároméves gazdasági terv végrehajtásával felmerülő kiadásokat az 1949. évi költségvetésnek az

országgyűléshez benyujtott előirányzata szerint teljesíthesse.

(2) Felhatalmaztatik továbbá a kormány, hogy a jelen törvény hatályának tartama alatt olyan kiadásokat is fedezhessen, amelyeket az időközben hatályba lépő törvényes rendelkezések alapján kell teljesíteni, illetőleg amelyek az 1948:XIX. tc. 11. §-a alapján volnának teljesíthetők. Az ilyen kiadások teljesítésére a pénzügyminiszter állásfoglalása és a Gazdasági Főtanács véleményezése után a minisztertanács adhat engedélyt. Az ilyen előirányzat nélküli kiadásokra a kormány a zárszámadás tárgyalása során kaphat felmentést.

(3) Az 1947/48. évi költségvetésben a hároméves gazdasági terv beruházásaira megállapított összegek az 1947/48. évi kezelés terhére az 1949. évi február hó 28. napjáig utalványozhatók.

2. § Felhatalmaztatik a kormány, hogy a folyó bevételekből nem fedezhető kiadásokat hitelműveletek útján fedezhesse.

3. § A postatakarékpéntár kiadásait és bevételeit az 1949. költségvetési évtől kezdődőleg az állami költségvetésben, az állami közigazgatás kiadásai és bevételei között, a „Pénzügyminisztérium” fejezetben, külön alcím alatt kell előirányozni. Ehhez képest a postatakarékpénztárról szóló 1885:IX. tc. 31. §-ának második bekezdése hatályát veszti.

4. § (1) Az 1947:XIV. tc. 13. §-ával létesített Székesfővárosi Hídalap az 1948. évi december hó 31. napjával megszűnik. Budapest hídjainak újjáépítéséről a hároméves gazdasági terv keretében kell gondoskodni.

(2) A Székesfővárosi Hídalap vagyona az 1949. évi január hó 1. napjával az államra száll át és az Alap bevételei ettől a naptól kezdődőleg az államkincstárt illetik.

5. § (1) Az 1945:VI. törvénycikkel törvényerőre emelt 600/1945. M. E. számú rendelet 2. és 39. §-ában foglalt rendelkezések alapján létesített Földbirtokrendező Alap, valamint az 1936:XXVII. törvénycikk alapján létesített Telepítési Alap az 1948. évi december hó 31. napjával megszűnik.

(2) Az alapok megszűnésével egyidejűleg a Földbirtokrendező Alap, valamint a Telepítési Alap ingó és ingatlan vagyona az államra száll át. A telekkönyvben fel kell jegyezni, hogy ezek az ingatlanok földbirtokpolitikai célokra szolgálnak.

(3) A Földbirtokrendező Alap, valamint a Telepítési Alap vagyonállagához tartozó és továbbra is elkülönítve kezelendő vagyontárgyak felett - mindaddig, amíg a kormány másként nem rendelkezik - a hatályban lévő földbirtokpolitikai jogszabályoknak megfelelőleg, az ezekben kijelölt szervek rendelkeznek. A Földbirtokrendező Alapban és a Telepítési Alapban az Országos Szövetkezeti Hitelintézet által az (1) bekezdésben megjelölt időpontban kezelt pénzkészletet a pénzügyi tárcánál nyitandó bevételi számlára kell átutalni; az alapokat megillető készpénzkövetelések pedig 1949. évi január hó 1. napjától kezdődőleg az említett bevételi számlát illetik.

(4) Felhatalmaztatik a kormány, hogy a Földbirtokrendező Alap és a Telepítési Alap megszüntetésével kapcsolatban szükségessé váló intézkedéseket rendelettel megtehesse.

6. § (1) Az 1921:XLVI. tc. 1. §-ának hetedik bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján létesített Országos Tisztviselői Betegsegélyezési Alap az 1948. évi december hó 31. napjával megszűnik.

(2) Felhatalmaztatik a kormány, hogy az Országos Tisztviselői Betegsegélyezési Alap megszüntetésével kapcsolatban szükségessé váló intézkedéseket rendelettel megtehesse.

(3) Az 1921:XLVI. tc. 1. §-ának hetedik bekezdése az 1948. évi december hó 31. napjával hatályát veszti.

7. § A jelen törvény kihirdetésének napján lép hatályba. Végrehajtásáról - a 4., 5. és 6. § tekintetében az érdekelt miniszterekkel egyetértve - a pénzügyminiszter gondoskodik.