A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 80. és 81. §-ára, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvényt (a továbbiakban: Cstv.) és a Bérgarancia Alapról szóló 1994. évi LXVI. törvényt (a továbbiakban: Btv.) az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt az e rendeletben foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.
2. § Ha az adóssal szemben előterjesztett felszámolási kérelmet a bíróság nem utasítja vissza, és a felszámolási kérelemhez csatolt, az adós utolsó közzétett beszámolója szerinti üzleti évben az adós által foglalkoztatott munkavállalók éves átlagos statisztikai állományi létszáma meghaladja az 500 főt, és a hitelező kezdeményezte ideiglenes vagyonfelügyelő kirendelését, abban az esetben a bíróság a kérelem beérkezésétől számított 3 napon belül kijelöli az ideiglenes vagyonfelügyelőt.
3. § (1) Ha a bíróság ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki, a felszámolási kérelem elbírálása során az ideiglenes vagyonfelügyelő kezdeményezi a Bérgarancia Alap terhére az adós munkavállalói bértartozásának [Btv. 1. § (2) bekezdés d) pont da) alpontja] kiegyenlítését, amennyiben az adós vagyonában ennek fedezete nem áll rendelkezésre.
(2) A Btv. 7. § (1) bekezdését az (1) bekezdés szerint igényelt támogatás vonatkozásában azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a támogatási igény meghatározása során egy felszámolási eljáráson belül jogosultanként legfeljebb a tárgyévet megelőző második év – Központi Statisztikai Hivatal által közzétett – nemzetgazdasági havi bruttó átlagkeresetének huszonhatszorosa vehető figyelembe.
(3) A Btv. 7. § (3) bekezdése az (1) bekezdés szerint igényelt támogatás vonatkozásában nem alkalmazandó.
(4) Felszámolás elrendelése esetén a felszámolási eljárás kezdő időpontja előtt az (1) bekezdés szerint lehívott bérgarancia támogatás (a továbbiakban: bérgarancia-előleg) összegét a Bérgarancia Alap terhére lehívható támogatás összegébe be kell számítani. Ha a felszámolás elrendelésére nem kerül sor, az adós az ezt megállapító végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül köteles a Bérgarancia Alap terhére lehívott támogatás összegét visszafizetni a Bérgarancia Alap részére.
(5) Ha az ideiglenes vagyonfelügyelő igényli meg a Bérgarancia Alap terhére a bérgarancia-előleget a kiegyenlítetlen munkabérekre, akkor a Btv. 3. §-át és 6. § (2) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az ideiglenes vagyonfelügyelő a támogatás iránti kérelmeket összevont – egyösszegű – kérelemként, elektronikus úton az e célra rendszeresített informatikai rendszer mellőzésével is benyújthatja az állami foglalkoztatási szervhez.
(6) A Btv. 5. §-át az összevont támogatás iránti kérelem intézése során azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az összevont támogatás iránti kérelemben megjelölt egyösszegű munkabértartozást az állami foglalkoztatási szerv a kérelem beérkezésétől számított 5 munkanapon belül a kérelemben megjelölt és e célra elkülönített bankszámlára átutalja.
(7) Az ideiglenes vagyonfelügyelő a (6) bekezdés szerint átutalt összevont támogatás alapján a munkavállalókat megillető munkabérek – munkavállalókat terhelő közterhekkel csökkentett – összegének a munkavállalók részére történő megfizetését az összevont támogatásnak az elkülönített bankszámlán történő jóváírását követő 5 munkanapon belül teljesíti.
4. § (1) Ha az adós által foglalkoztatott munkavállalók éves átlagos statisztikai állományi létszáma eléri vagy meghaladja az 500 főt, és az adós a csődeljárása során a munkavállalók munkabére és munkabérjellegű követelései [Cstv. 11. § (1) bekezdés a) pontja] mint moratórium alá nem eső fizetési kötelezettségek kiegyenlítésére vonatkozó kötelezettségének határidőben részben vagy egészben nem tesz eleget, a vagyonfelügyelő ennek észlelése esetén haladéktalanul, de legkésőbb 3 napon belül bejelenti a munkabérfizetési kötelezettség elmaradását a bíróság felé.
(2) A bíróság a vagyonfelügyelő (1) bekezdés szerinti bejelentése alapján haladéktalanul végzést hoz a csődeljárás megszüntetéséről és a vagyonfelügyelő ideiglenes vagyonfelügyelőként történő kijelöléséről. Ebben az esetben a Cstv. 21/B. §-ától eltérően külön végzésben rendelkezik a csődeljárás megszüntetéséről és az adós felszámolásának elrendeléséről, illetve a vagyonfelügyelő ideiglenes vagyonfelügyelőként való kijelöléséről.
(3) A bíróság ideiglenes vagyonfelügyelő kirendeléséről hozott végzése elleni fellebbezésnek nincs halasztó hatálya.
(4) Az ideiglenes vagyonfelügyelőként eljáró vagyonfelügyelő a kirendeléstől számított 3 napon belül intézkedik a Bérgarancia Alap terhére a bérgarancia-előleg lehívása iránt a kiegyenlítetlen munkabérek kiegyenlítésére.
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
6. § E rendeletet az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő bérgarancia eljárásokban, valamint csőd- és felszámolási eljárásokban is alkalmazni kell.