A külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény 59. § (2) bekezdés p) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 85. § 3. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § E rendelet hatálya
a) * a külpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztériummal (a továbbiakban: minisztérium) kormányzati szolgálati jogviszonyban álló kormánytisztviselőre,
b) * az európai uniós ügyek koordinációjáért felelős miniszter által vezetett minisztériummal kormányzati szolgálati jogviszonyban álló, tartós külszolgálati pályázatot nyert kormánytisztviselőre,
c) * az európai uniós ügyek koordinációjáért felelős miniszter által vezetett minisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkárának irányítása alatt álló szervezeti egységekben foglalkoztatott kormánytisztviselőre,
d) a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: Külszoltv.) 2. § 17. pontja szerinti szakdiplomatára
(a továbbiakban együtt: vizsgázó) terjed ki.
2. § A külügyi szakmai vizsga (a továbbiakban: vizsga) célja, hogy a vizsgázó a külpolitikai, valamint a külügyi és külgazdasági igazgatás általános és szakmaspecifikus, a diplomáciai és konzuli feladatok ellátásához nélkülözhetetlen ismereteit elsajátítsa, és a megszerzett tudásról számot adjon.
3. § (1) * A minisztériummal jogviszonyban álló kormánytisztviselő a kormányzati szolgálati jogviszonya létesítésétől számított hat hónapon belül köteles eredményes vizsgát tenni.
(2) Az 1. § b) és d) pontjaiban meghatározott vizsgázó a külszolgálatra történő felkészülési ideje alatt köteles eredményes vizsgát tenni.
(3) * A vizsga eredményes teljesítéséig a kormánytisztviselő külszolgálatra nem helyezhető ki.
(4) * A minisztériummal a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 3. § (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti jogviszonyban álló, valamint a külpolitikáért felelős miniszter által biztosított diplomáciai, illetve szakdiplomáciai ösztöndíjprogramban részt vevő személy a minisztérium kormánytisztviselőire vonatkozó szabályok szerint külügyi szakmai vizsgát tehet.
4. § (1) A vizsga négy modulból épül fel, minden modul három tantárgyból áll.
(2) A modulok a következők:
a) külügyi igazgatási ismeretek,
b) külkapcsolati alapismeretek,
c) klasszikus diplomáciai ismeretek,
d) szakdiplomáciai ismeretek.
(3) A tantárgyak modulonként a következők:
a) külügyi igazgatási ismeretek:
aa) a minisztérium működése,
ab) biztonsági tudnivalók,
ac) információkezelés;
b) külkapcsolati alapismeretek:
ba) konzuli feladatok,
bb) nemzetközi jog,
bc) diplomáciai protokoll;
c) klasszikus diplomáciai ismeretek:
ca) külpolitika és diplomácia,
cb) közösségi intézményrendszerek és politikák,
cc) multilaterális együttműködések;
d) szakdiplomáciai ismeretek:
da) külgazdaság,
db) nemzetközi fejlesztéspolitika,
dc) a „puha” diplomácia eszközrendszere.
(4) A vizsgázó modulonként modulvizsgán ad számot tudásáról.
(5) * A Külszoltv. 1. melléklete szerinti diplomata vagy vezetői munkakörben foglalkoztatott kormánytisztviselő a (2) bekezdés a)–d) pontja szerinti modulokból tesz vizsgát. A Külszoltv. 1. melléklete szerinti adminisztratív munkakörben foglalkoztatott kormánytisztviselő a (2) bekezdés a) és b) pontja szerinti modulokból tesz vizsgát.
(6) * A Külszoltv. 1. melléklete szerinti adminisztratív munkakörben foglalkoztatott kormánytisztviselő diplomata munkakörbe történő áthelyezése esetén különbözeti vizsgát köteles tenni a (2) bekezdés c) és d) pontja szerinti modulokból.
5. § (1) A számonkérés és a vizsga értékelése a külügyi szakmai tananyag (a továbbiakban: tananyag) alapján történik.
(2) * A tananyagot és a vizsgakérdéseket a minisztérium tananyag kidolgozásáért felelős szervezeti egységei (a továbbiakban: tantárgyfelelős szervezeti egységek) állítják össze. A tananyagot és a vizsgakérdéseket a tantárgyfelelős szervezeti egységek szükség szerint aktualizálják. A tananyagot és a vizsgakérdéseket a tantárgyfelelős szervezeti egység által kidolgozott és gondozott tananyag-, illetve vizsgarész vonatkozásában a tantárgyfelelős szervezeti egységet közvetlenül irányító politikai vagy szakmai felsővezető hagyja jóvá.
(3) A tananyagot és a vizsgakérdéseket a minisztérium képzésért felelős szervezeti egysége a minisztérium belső honlapján közzéteszi. Az 1. § b)–d) pontjában meghatározott vizsgázó a minisztérium által belső szabályzatban meghatározott módon férhet hozzá a tananyaghoz és vizsgakérdésekhez.
(4) Az új vizsgakérdések és tananyag közzététele, valamint azok számonkérése között legalább egy hónapnak el kell telnie.
(5) A vizsgakérdések és a tananyag összeállítását, valamint közzétételét a minisztérium képzésért felelős szervezeti egysége koordinálja.
6. § (1) * A modulvizsga teljesítésére évente négy alkalommal van lehetőség. Alkalmanként több vizsgaidőpont is megadható.
(2) A vizsgázó a modulvizsga előtt az egyes tantárgyakból felkészítést biztosító konzultáción egy alkalommal köteles részt venni, amelyre és a modulvizsgára modulonként külön-külön személyesen jelentkezik.
(3) A konzultációt a minisztérium képzésért felelős szervezeti egysége koordinálja a modul tantárgyfelelős szervezeti egységeinek közreműködésével.
(4) A konzultáción és a vizsgán való részvétel hivatalos távollétnek minősül.
(5) A modulvizsga halasztására a vizsgaidőpontra történő jelentkezés lezárultát követően nem kerülhet sor.
(6) A modulvizsgáról történő távolmaradás sikertelen modulvizsgának minősül és a modulvizsga ismétlését vonja maga után.
7. § (1) A modulvizsgán való részvétel feltétele
a) a vizsgára felkészítő konzultációkon történő részvétel, továbbá
b) az előzetes tudásfelmérő írásbeli teszt eredményes kitöltése.
(2) A modulvizsga szóbeli vizsga. A modulvizsgán több vizsgázó vizsgázik egymást követően a vizsgabizottság előtt.
(3) A vizsgázó tantárgyanként húz tételt, amelyeket írásban dolgoz ki, majd szóban fejt ki. A szóbeli vizsgát megelőző írásbeli felkészülés során a nem megengedett eszközök használata a vizsga felfüggesztését és a jegyzőkönyvben „nem felelt meg” eredményt von maga után.
(4) A vizsgázó köteles a modulvizsga időpontjában a modulvizsga helyszínén megjelenni. A vizsgázó a modulvizsga megkezdése előtt a modulvizsga helyszínén érvényes személyazonosság igazolására alkalmas okmány felmutatásával igazolja személyazonosságát, továbbá a vizsgabizottság ellenőrzi a szükséges számú aláírással ellátott, az (1) bekezdés a) pontja szerinti konzultáció megtörténtét igazoló 3. melléklet szerinti igazolás meglétét.
(5) * A vizsgabizottság három tagból és egy elnökből áll. A vizsgabizottságot az elnök vezeti. A vizsgabizottság elnöke az adott modul szerinti területért felelős állami vezető, akadályoztatás esetén az általa kijelölt helyettese. A vizsgabizottság tagja a tantárgyfelelős szervezeti egység vezető beosztású kormánytisztviselője lehet.
(6) A vizsgabizottság elnöke és tagja nem lehet olyan személy, aki a vizsgázó a tartós külszolgálathoz kapcsolódó felkészítésről szóló 238/2017. (VIII. 18.) Korm. rendelet 2. § 6. pontja szerinti közeli hozzátartozója.
8. § (1) * A modulvizsgát tantárgyanként kell értékelni egy négyfokozatú skálán (kiválóan megfelelt, jól megfelelt, megfelelt, nem felelt meg), zárt ülésen. A modulvizsga eredménye az adott vizsganapon írásban kerül a vizsgázóval közlésre. A modulvizsga eredményét a tantárgyak többségének minősítése határozza meg azzal, hogy a vizsgázó modulvizsgája sikertelen, ha valamelyik tantárgyra nem felelt meg értékelést kap.
(2) Sikertelen modulvizsga esetén azonos vizsgaidőszakban a vizsgázó ismétlő vizsgát tehet.
(3) Azonos vizsgaidőszakban második alkalommal is sikertelenül vizsgázó a minisztérium közigazgatási államtitkárának engedélyével tehet ismételt modulvizsgát e vizsgaidőszakon belül.
(4) A vizsgát az a vizsgázó teljesíti sikeresen, aki a 4. § (5) bekezdésében meghatározottak szerinti modulokból eredményes vizsgát tesz. A vizsga eredményét a modulvizsgák többségének minősítése határozza meg.
(5) A vizsgáról vizsgázónként az 1. mellékletben meghatározott adatokkal jegyzőkönyvet kell felvenni. Sikeres vizsga esetén legkésőbb az utolsó sikeres modulvizsgát követő öt munkanapon belül a 2. melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani. A bizonyítvány eredeti példányát a vizsgázó kapja meg. A bizonyítvány hiteles másolata, az 1. melléklet szerinti jegyzőkönyv, valamint a 3. melléklet szerinti igazolás eredeti példánya a vizsgázó személyi anyagában kerül elhelyezésre.
8/A. § * A minisztérium közigazgatási államtitkárának döntése alapján a modulvizsga – a 7. § (2) és (3) bekezdésétől eltérően – írásbeli vizsgaként is lebonyolítható. Írásbeli vizsga lebonyolítása esetén a 6. §, a 7. § (1) bekezdése, a 7. § (4)–(6) bekezdése, valamint a 8. § megfelelően alkalmazandó.
9. § (1) Ez a rendelet 2018. január 1-jén lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő külügyi szakmai alapvizsgák esetében e rendelet szabályait kell alkalmazni.
(3) Az e rendelet hatálybalépését megelőzően a külügyi szakmai alapvizsgára vonatkozó szabályozás alapján teljesített képzések és vizsgák egyenértékűek az e rendeletben meghatározott képzésekkel és vizsgákkal.
(4) A minisztériummal e rendelet hatálybalépésekor kormányzati szolgálati jogviszonyban álló kormánytisztviselőknek, kormányzati ügykezelőknek a vizsgát 2018. december 31-ig kell teljesíteniük.
(5) A képzések fejlesztéséhez, az informatikai támogatáshoz szükséges forrás 2018. évben a KÖFOP-2.1.4-VEKOP-16 azonosító jelű, „A Külgazdasági és Külügyminisztérium humánerőforrás-gazdálkodásának és belső képzési rendszerének fejlesztése” című kiemelt projektből kerül biztosításra.
1. A vizsgázó személyes adatai:
– családi és utóneve
– születési helye, ideje
– munkaköre
2. A modulvizsga megnevezése
3. A vizsgatantárgy megnevezése
4. A vizsgatantárgyból elért eredmény minősítése
5. A modulvizsgából elért eredmény minősítése
6. A vizsgabizottság elnökének és tagjainak aláírása
7. A jegyzőkönyvet vezető kormánytisztviselő aláírása
8. A jegyzőkönyvet készítő szervezeti egység megnevezése, pecsétje
9. A jegyzőkönyv készítésének helye, dátuma, iktatószáma
Kódszám
KÜLGAZDASÁGI ÉS KÜLÜGYMINISZTÉRIUM
....... FŐOSZTÁLY
BIZONYÍTVÁNY
A ................. Főosztály tanúsítja, hogy
a diplomata / szakdiplomata / adminisztratív (a felesleges rész törlendő) munkakörre jelölt
VIZSGÁZÓ NEVE
(született: hely, idő)
..................................-án/én
külügyi szakmai vizsgát tett.
A vizsga minősítése:
kiválóan megfelelt / jól megfelelt / megfelelt (a felesleges rész törlendő)
Budapest,
........................................................
(név)
főosztályvezető
P. H.
KÜLGAZDASÁGI ÉS KÜLÜGYMINISZTÉRIUM
........................ Főosztály
Név: | |||
Szervezeti egység: | |||
Tantárgy | Tantárgyfelelős szervezeti egység | Aláírás | |
.......... Főosztály | |||
.......... Főosztály | |||
.......... Főosztály | |||
Az igazolást a szükséges aláírások megszerzése után kérjük, hogy hozza magával a modulvizsgára!
..............................................................
........................ Főosztály
kormánytisztviselője