Hatály: közlönyállapot (2020.VI.17.) Váltás a jogszabály mai napon hatályos állapotára

 

8/2020. (VI. 17.) IM rendelet

a pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet és az egyes büntetőeljárási cselekményekre és a büntetőeljárásban részt vevő személyekre vonatkozó szabályokról szóló 12/2018. (VI. 12.) IM rendelet módosításáról

Az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény 206. § b) pontjában és a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 866. § (2) bekezdés 7. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 109. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 64. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró pénzügyminiszterrel egyetértésben -,

a 2. alcím tekintetében a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 866. § (2) bekezdés 1. és 2. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 109. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva

a következőket rendelem el:

1. A pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet módosítása

1. § A pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet 7. §-a a következő (5a) bekezdéssel egészül ki:

„(5a) A kirendelt védőt a fogvatartásban lévő terhelttel folytatott megbeszélésért annak időtartamára, megkezdett óránként a kirendelt ügyvédi óradíj hetven százalékának megfelelő összeg abban az esetben is megilleti, ha a megbeszélésre telekommunikációs eszköz használatával kerül sor. Több fogvatartottal folytatott megbeszélés esetén a kirendelt védő erre minden fogvatartott vonatkozásában jogosult.”

2. Az egyes büntetőeljárási cselekményekre és a büntetőeljárásban részt vevő személyekre vonatkozó szabályokról szóló 12/2018. (VI. 12.) IM rendelet módosítása

2. § Az egyes büntetőeljárási cselekményekre és a büntetőeljárásban részt vevő személyekre vonatkozó szabályokról szóló 12/2018. (VI. 12.) IM rendelet [a továbbiakban: 12/2018. (VI. 12.) IM rendelet] a következő V/A. Fejezettel egészül ki:

„V/A. FEJEZET

JEGYZŐKÖNYV HITELESÍTÉSE A NYOMOZÁS SORÁN

44/A. § (1) A jegyzőkönyv hitelesítésében közreműködésre köteles személy az eljárási cselekményen jelen levő, büntetőeljárásban részt vevő

a) természetes személy, vagy

b) nem természetes személynek a természetes személy képviselője.

(2) A jegyzőkönyv lezárását megelőzően az eljárási cselekményt végző ügyész vagy nyomozó hatóság tagja gondoskodik arról, hogy a hitelesítésében közreműködésre köteles személy a jegyzőkönyv tartalmát megismerje. Ha a hitelesítésében közreműködésre köteles személy a jegyzőkönyv pontosítását indítványozza, arról határozat meghozatala nélkül kell dönteni. Ha az eljárási cselekményt végző ügyész vagy nyomozó hatóság tagja az indítványt elutasítja, az indítványt és az indítvány elutasításának okát jegyzőkönyvbe kell venni, és annak tartalmát a hitelesítésben közreműködésre köteles személyek részére megismerhetővé kell tenni.

(3) A jegyzőkönyvet az eljárási cselekményt végző ügyész vagy nyomozó hatóság tagja észrevétlenül nem megváltoztatható módon zárja le. Észrevétlenül nem megváltoztatható lezárásnak minősül az az eljárás, amely papír alapon vagy elektronikus úton alkalmas arra, hogy a lezárt jegyzőkönyvnek a lezárást követő megváltoztatását felismerhetővé tegye.

(4) A jegyzőkönyv lezárása az eljárási cselekményt végző ügyész vagy nyomozó hatóság tagjának az (5) bekezdésben meghatározott hitelesítésével vagy azzal egyidejűleg is végezhető.

(5) Az eljárási cselekményt végző ügyész vagy nyomozó hatóság tagja a jegyzőkönyv hitelesítését a papír alapon készült jegyzőkönyv saját kezűleg történő aláírásával vagy az elektronikus ügyintézésről szóló jogszabályokban foglalt követelményeknek megfelelően elektronikus hitelesítéssel végzi.

(6) A hitelesítésben közreműködésre köteles személy a jegyzőkönyv hitelesítését közvetlenül a (2)-(5) bekezdésben meghatározottak után, az eljárási cselekmény befejezésekor az alábbiak szerint végzi:

a) a papír alapon készült jegyzőkönyv saját kezűleg történő aláírásával,

b) az elektronikus ügyintézésről szóló jogszabályokban foglalt követelményeknek megfelelően elektronikus hitelesítéssel, vagy

c) írásban vagy bármilyen elektronikus módon rögzített olyan nyilatkozattal, amely alkalmas annak igazolására, hogy a hitelesítésben közreműködő személy a jegyzőkönyv tartalmát megismerte és elfogadta.

(7) Ha a hitelesítésében közreműködésre köteles személy az eljárási cselekmény során eltávozik, biztosítani kell, hogy a távozás időpontjának megjelölésével az addig elkészült jegyzőkönyvet hitelesíthesse, amennyiben annak technikai feltételei adottak.

(8) Ha a hitelesítésében közreműködésre köteles személy a jegyzőkönyv hitelesítését megtagadja, a megtagadás tényét és annak közölt vagy ismert indokát a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni, vagy arról külön feljegyzést kell készíteni. A feljegyzésnek tartalmaznia kell, hogy a közreműködés megtagadására mely jegyzőkönyvvel összefüggésben kerül sor, és a feljegyzést e jegyzőkönyvvel együtt kell kezelni.”

3. § Hatályát veszti a 12/2018. (VI. 12.) IM rendelet 51. § (5) bekezdése.

3. Záró rendelkezések

4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.