A jogszabály mai napon ( 2024.04.26. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

Az Európai Unió joganyaga kizárólag az Európai Unió Hivatalos Lapjának elektronikus kiadásában megjelent változatban tekinthető hivatalosnak és hitelesnek. A Jogtár termékcsalád európai jogi dokumentumainak forrása az Európai Unió Kiadóhivatala, valamint a Hivatalos Lap magyar nyelvű változatának elektronikus kiadása. © Európai Unió, 1998-2020, https://eur-lex.europa.eu/

A BIZOTTSÁG 2020. június 29-i (EU) 2020/894 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról * 

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a behozatalra vonatkozó közös szabályokról szóló, 2015. március 11-i (EU) 2015/478 európai parlamenti és tanácsi rendeletre *  és különösen annak 16. és 20. cikkére,

tekintettel az egyes harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó közös szabályokról szóló, 2015. április 29-i (EU) 2015/755 európai parlamenti és tanácsi rendeletre *  és különösen annak 13. és 16. cikkére,

mivel:

1. HÁTTÉRINFORMÁCIÓK

(1) A Bizottság az (EU) 2019/159 végrehajtási rendelettel *  (a továbbiakban: végleges rendelet) védintézkedéseket vezetett be egyes acéltermékek behozatala (az acéltermékek 26 kategóriája) tekintetében. Az intézkedések az egyes termékkategóriákra vonatkozó vámkontingensek rendszeréből állnak, és a vámkontingensek meghatározására olyan szinten került sor, amely biztosítja a behozatal zavarának minimalizálását és a kereskedelmi partnerektől származó behozatal hagyományos szintjének fenntartását. A vámkontingenseket meghaladó behozatalra 25%-os kontingensen kívüli vám vonatkozik.

(2) A Bizottság az (EU) 2019/1590 végrehajtási rendelettel *  (a továbbiakban: a felülvizsgálatról szóló első rendelet) első alkalommal vizsgálta felül az intézkedéseket, és a megváltozott körülmények, valamint az uniós érdekek figyelembevételével számos kiigazítást vezetett be a hatékonyságuk fokozása érdekében.

(3) A Bizottság az (EU) 2020/35 végrehajtási rendelettel *  (a továbbiakban: felhasználási rendelet) visszavonta a 4. termékkategóriára vonatkozó vámkontingens kezelése tekintetében korábban bevezetett kiigazítást, mert az a gyakorlatban kivitelezhetetlennek bizonyult.

2. A MÁSODIK FELÜLVIZSGÁLATI ELJÁRÁS

(4) A végleges rendelet 8. cikkének megfelelően a Bizottság az intézkedések alkalmazásának időszakában a körülmények megváltozása esetén felülvizsgálhatja az intézkedéseket.

(5) A Bizottság 2020. február 14-én egy értesítés *  közzétételével megindította a védintézkedések második felülvizsgálatát, és ebben felkérte az érdekelt feleket, hogy ismertessék álláspontjukat, és nyújtsanak be bizonyítékokat az öt felülvizsgálati okkal *  kapcsolatban.

(6) Az eljárásra két szakaszban, írásban került sor. Az első szakaszban mintegy 90 beadvány érkezett a Bizottsághoz. A második szakaszban az érdekelt feleknek lehetőségük nyílt arra, hogy reagáljanak a többi fél eredeti beadványára. A Bizottsághoz további 30 beadvány érkezett.

(7) Az eljárás írásbeli szakasza 2020. március 18-án zárult le, miközben az Európai Unió és más országok a Covid19-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében szigorú zárlatot és korlátozásó intézkedéseket alkalmaztak.

(8) Annak érdekében, hogy a felülvizsgálat keretében figyelembe vehetők legyenek az uniós acélpiac működésének és a hatályos védintézkedések érvényesülésének drasztikus megváltozásá eredményező váratlan fejlemények gazdasági hatásai, a Bizottság 2020. április 30-án kivételesen egy további időszakot biztosított az érdekelt felek számára arra, hogy benyújtsák észrevételeiket a Covid19-világjárvány által az acélpiacra kifejtett gazdasági hatásokról.

3. A VIZSGÁLAT TÉNYMEGÁLLAPÍTÁSAI

(9) A beérkezett beadványok részletes elemzése alapján a Bizottság az alábbi következtetésekre jutott. A következtetéseket hat alszakaszban mutatjuk be. Az első a Covid19-világjárvány gazdasági hatásaival (3.1. szakasz), a fennmaradó öt (3.2-3.6. szakasz) pedig a második felülvizsgálat megindításáról szóló értesítésben azonosított öt felülvizsgálati okkal kapcsolatos: a) a vámkontingensek szintje és felosztása; b) a hagyományos kereskedelmi forgalom kiszorítása; c) a preferenciális kereskedelmi partnerekkel kitűzött integrációs célok elérését potenciálisan veszélyeztető hatások; d) azon WTO-tag fejlődő országok listájának naprakésszé tétele, amelyek a 2019. évi aktualizált behozatali statisztikák alapján nem tartoznak az intézkedések hatálya alá; és e) a körülmények egyéb olyan megváltozása, amely szükségessé teheti a vámkontingens felosztási szintjének kiigazítását.

3.1. A Covid19-világjárvány hatásai az uniós acélpiacra és a hatályos védintézkedésekre

Az érdekelt felek észrevételei

(10) A Bizottsághoz mintegy 200 beadvány érkezett a Covid19-világjárvány gazdasági hatásaival és a járványnak a hatályos védintézkedésekre kifejtett hatásaival kapcsolatban. A beadványok nagy többségét exportőrök, importőrök, felhasználók és kereskedők nyújtották be. Több exportáló ország, továbbá az uniós acélgyártó iparban (a továbbiakban: uniós gazdasági ágazat) működő ágazati szövetségek és az acél továbbfelhasználói is nyújtottak be beadványokat.

(11) Az észrevételek nagy többsége határozottan ellenezte az uniós gazdasági ágazat arra vonatkozó kérését, hogy jelentősen csökkenjen a vámkontingensek mennyisége. Ezen észrevételek szerint a vámkontingensek csökkentése nem csupán a behozatal de facto tilalmát és ennélfogva a WTO-szabályok megsértését jelentené, hanem az Unió érdekével is ellentétes lenne, mert nem venné figyelembe a továbbfelhasználói piacok érdekét, ahol a csökkentés rendkívül károsan hatna az acélt igénylő gyártási folyamatokra. Emellett több fél hangsúlyozta, hogy a vámkontingensek kezelésének további változásai teljes mértékben indokolatlanok lennének, és úgy vélte, hogy a fel nem használt kontingensek egyik negyedévről egy másik negyedévre történő átvitelének megszüntetése tovább erősítené az intézkedések korlátozó jellegét, megsértve a WTO-szabályokat. Sok fél kiemelte, hogy a Covid19-világjárvány hatása még bizonytalan, nehezen megjósolható, és az acélhoz kötődő egyes alágazatokban eltérő lesz. Néhány fél ezért a kiigazítások elhalasztását javasolta addig, amíg egyértelművé nem válnak a hatások, és figyelmeztetett arra, hogy a vámkontingensek szintjének csökkentése veszélyeztetné a már megkötött beszállítói szerződéseket.

A Bizottság álláspontja

(12) Amikor a Bizottság 2019 októberében elfogadta az uniós acélipari védintézkedéseket érintő első kiigazításcsomagot, az acélipari előrejelzések szerint a globális gazdaság fokozatos lassulása miatt csökkenő kereslet volt várható. A liberalizálás ütemének a növekedés lassulására vonatkozó előrejelzéshez való igazításán túl a Bizottság több más kiigazítást is bevezetett a hagyományos kereskedelmi forgalom fenntartása, valamint annak megelőzése érdekében, hogy a bizonyos származási hely szerinti kivitel kiszorítson másokat az intézkedések keretében elérhető vámkontingensek használata során az egyre romló gazdasági helyzetben.

(13) Akkoriban nem lehetett előre megjósolni, hogy a Covid19-világjárvány hatására több hónappal később a világgazdaság a 2008. évi pénzügyi világválság óta tapasztalt legsúlyosabb recesszióval fog szembenézni. A hatóságok a világjárvány kitörése óta 2020 első negyedévében világszerte szigorú korlátozásokat rendeltek el, hogy mérsékeljék vagy felszámolják a betegséget, és ezek nagy áldozatokat követeltek. A lezárási és korlátozási intézkedések gazdasági hatásai azonnaliak és súlyosak voltak. A gazdasági sokk nagysága és súlyossága rendkívül jelentős az eredmények, az állóeszköz-felhalmozások, az elbocsátások és a kereslet terén.

(14) Az Oxford Economics szerint a globális GDP várhatóan „közel 7%-kal csökken az év első felében - ami közel kétszeres csökkenés a pénzügyi világválság során bekövetkezett csökkenéshez képest -, s ez széles alapokon álló módosításokat tükröz a főbb gazdaságokban” * . Ez a csökkenés valamennyi jelentősebb ipari ágazatban megfigyelhető, és teljes mértékben megszűntek a megrendelések. 2020 márciusában a JP Morgan globális összágazati eredménymutatója 39,4-re esett vissza, ami az utóbbi 133 hónap legrosszabb eredménye, és a mutató havi csökkenése (6,7 pont) volt a sorozat történelmének második legnagyobb zuhanása * . „A hatások súlyosságát hangsúlyozta, hogy a sorozat történelmében most először fordult elő ilyen havi csökkenés az eredményekre (-10,1 pont), az új megrendelésekre (-9,4 pont), a kiemelkedő vállalkozásokra (-7,3 pont), az új exportmegrendelésekre (-10,4 pont) és a jövőbeli tevékenységekre (-13,1 pont) vonatkozó mutatókban” * . Az IHS Markit májusban közzétett globális ágazati beszerzőmenedzser-mutatója alátámasztja ezt a hatást, és rekordnagyságú csökkenésről tanúskodik az egészségügyi szolgáltatások kivételével valamennyi megfigyelt ágazatban * .

(15) Az uniós acélgyártók 2020 második felében stagnáló keresletet jósolnak, Dél-Európában 60%-ot meghaladó, Észak-Európában pedig 50% körüli csökkenéssel, aminek az a fő oka, hogy a gépjárműiparban jelentősen, mintegy 80%-kal csökken a kereslet, mivel meredeken zuhan a járművek értékesítése és gyártása. Ez összhangban van a Morgan Stanley által az acélipari ágazatról készített legfrissebb jelentés *  megállapításaival, amelyek szerint „az acélipari végfelhasználói piacon súlyos zavarok figyelhetők meg, mert márciusban az előző évhez képest 40-85%-kal zuhant a gépjárműipari kereslet (amely az acél iránti uniós kereslet 18%-át teszi ki), emellett az építőipar, az olaj- és gázipar, valamint az űrágazat is súlyos nehézségeket tapasztal”. Az acél iránti kereslet fent említett, tartós csökkenése valószínűnek tűnik, és a globális acélfelhasználók időszakosan kiigazított beszerzőmenedzser-mutatójának (olyan összágazati mutató, amely pontos áttekintést kíván adni a gyártók mint intenzív acélfelhasználók működési viszonyairól) alakulása is megerősíti. Ez a mutató az utóbbi 133 hónapban megfigyelt legalacsonyabb értéket érte el, és a márciusi 49,3-ról áprilisban 43,7-re csökkent, mert a kereslet mind a belföldi, mind az exportpiacokon stagnál, s az utóbbiakon figyelhető meg a leggyorsabb csökkenés 2008 vége óta * .

(16) A vállalatok és országok 2020 első felében fogják megtapasztalni az ezekből eredő súlyos gazdasági károkat. A tendencia várhatóan csak a második negyedév végén fordulhat meg, és nagyon kevés országban fokozódhat a tevékenység, ha egyáltalán sor kerül erre. Az Európai Bizottság 2020. tavaszi gazdasági előrejelzése szerint mély, nem egyenletes recesszió és bizonytalan fellendülés várható, az uniós munkanélküliségi ráta 6,7%-ról (2019) 9%-ra (2020) nő, majd 2021-ben körülbelül 8%-ra csökken * .

(17) A védintézkedések 2021. június 30-ig tartó időtartamának fennmaradó részére vonatkozó gazdasági előrejelzések kedvezőtlenek. Az Európai Bizottság 2020. tavaszi gazdasági előrejelzése szerint emellett az uniós gazdaság 2020-ban 7,5%-kal fog szűkülni, majd 2021-ben körülbelül 6%-kal bővül. Az uniós gazdaság ezért 2021 végéig várhatóan nem ellensúlyozza maradéktalanul a válság miatt elszenvedett veszteségeit. A beruházás visszafogott marad, és a munkaerőpiac sem áll helyre teljesen * . A Bizottság EU-ra és euróövezetre vonatkozó növekedési előrejelzései a 2019. őszi gazdasági előrejelzéshez képest mintegy kilenc százalékponttal lefelé módosultak.

(18) Ebben a szakaszban azonban nehezen lehet megjósolni a Covid19-világjárvány hatására bekövetkező jelentős gazdasági visszaesés mértékét. Ahogy az Oxford Economics megjegyezte, „a jelenlegi legfontosabb bizonytalansági tényező nem a csökkenése mértéke 2020 második felében, hanem az azt követő fellendülés sebessége és ideje” * . Legfrissebb bizonytalansági elemzésében az IHS Markit megállapítja, hogy a bizonytalanság gyorsan az általános pénzügyi válság idején tapasztalt szintre nő, és leírja, hogy „a vállalatok most minden eddiginél jobban félnek a recessziótól, és nagyrészt arra számítanak, hogy a visszaesés kitart a jövő évben” * .

(19) 2020 május közepe óta az országok megkezdték a szigorúbb járványügyi intézkedések lazítását, de továbbra is nagy a bizonytalanság a fellendüléssel kapcsolatban. Először is, ebben a szakaszban nehéz egyértelműen megjósolni a nemzeti iparok, valamint a belföldi és nemzetközi ellátási láncok által elszenvedett károk mértékét. Másodszor, nem kizárt, hogy az év későbbi részében új hullámban támad a vírus, mivel a korlátozások lazítására fokozatosan kerül sor, ami a lezárások és a korlátozó intézkedések egymást követő újabb és újabb bevezetését eredményezheti, és ez már az elején megakadályozhatja a fellendülést, és tartósabb károkat okozhat.

(20) A fenti elemzés alapján a Bizottság szerint a Covid19-világjárvány által okozott gazdasági sokk alapvetően és kivételes mértékben változtatja meg a körülményeket, és jelentősen befolyásolja az acélipari piac működését az Unióban és világszerte. A Bizottság szerint ezért a védintézkedések második felülvizsgálata keretében végzett kiigazítások kidolgozásakor gondosan figyelembe kell venni a Covid19-világjárvány gazdasági hatásait.

(21) A védintézkedések első felülvizsgálatában ismertetetteknek megfelelően, a végleges intézkedések elfogadásakor jellemző várakozások ellenére az acélpiacon már megfigyelt visszaesés eredményeként, a Bizottság kiigazításokat vezetett be az intézkedések első évében tapasztalt korlátozott kiszorítási hatások orvoslására. Ugyanakkor a jelenlegi gazdasági helyzetben kiigazítások hiányában tovább fognak súlyosbodni ezek a hatások.

(22) A világjárvány gazdasági hatása viszonylag szimmetrikus abból a szempontból, hogy a világ valamennyi országát érintette, és hirtelen, rendkívül nagy mértékben csökkent a termelés és a kereslet, de 2021-ben a fellendülés mértéke valószínűleg aszimmetrikus lesz. Ezt nemcsak a világjárvány egyes országokban való alakulása befolyásolja, hanem a nemzeti gazdaságok szerkezete és a helyreállítási szakpolitikák révén történő reagálásra való képessége is.

(23) A jelenlegi helyzetben, amikor csökken a kereslet és ennek következtében gyakorlatilag minden acélipari termékkategóriában jelentősen csökken az értékesítés, nagy a bizonytalanság, és valószínűleg nagy földrajzi eltérések lesznek a fellendülés sebességében és időpontjában, az uniós piacon jelen lévő néhány exportőr valószínűleg várhatóan *  még határozottabb agresszív kereskedelmi magatartást fog tanúsítani „a piac kiürítése” érdekében a többi piaci szereplő kárára, amikor a világjárványt követően folytatódik a piaci tevékenység.

(24) Mindenekelőtt észszerűen várható * , hogy néhány exportőr - elsősorban a tevékenységüket másokhoz képest korábban folytató földrajzi területeken - a korábbinál erőteljesebb értékesítést fog folytatni az uniós piacon, hogy a lehető leghamarabb kimerítse az országspecifikus vámkontingenseket, és késedelem nélkül igénybe vegye a maradványkontingenseket, amint azok elérhetővé válnak.

(25) Ez az egyes származási helyhez köthető exportőrökre jellemző opportunista magatartás minden eddiginél jobban felveti a többi piaci szereplő kiszorításának és az olyan piaci részesedés indokolatlan megszerzésének kockázatát, amelyet szokásos körülmények között egyéb hagyományos kereskedelmi forgalmi területek vagy a hazai termelés szereznének meg. Ez valós kockázat, mert az exportőrök kétségbeesetten próbálnak majd nagyobb részesedéshez jutni egy kisebb piacon, hogy a kárpótolják magukat a csökkent keresletre visszavezethető abszolút értékesítési veszteségekért.

(26) A hagyományos kereskedelmi forgalmat és a hazai termelést indokolatlanul kiszorító, fent említett opportunista magatartás amellett, hogy a származási hely tekintetében veszélyezteti a hagyományos kereskedelmi forgalom fenntartását, valószínűleg rendkívül súlyos egyensúlyhiányhoz vezet az uniós acélpiacon, ami végül veszélybe sodorhatja a behozatal hirtelen, új fellendülése elleni védelem tekintetében hozott eredeti védintézkedések korrekciós hatásait.

(27) Ilyen körülmények között a valamennyi beszállítóra - mind a hazai iparra, mind az exportőrökre - kiterjedő piachoz való szabályos visszatérés garantálása, valamint az indokolatlan opportunista magatartás minimalizálása érdekében a Bizottság szükségesnek tartja a vámkontingensek kezelésének két általános kiigazítását. Az első kiigazítás az országspecifikus vámkontingensek negyedéves, semmint éves igazgatása. Ez a kiigazítás, miközben fenntartja a termékkategóriánkénti teljes mennyiséget, biztosítani fogja az állandóbb behozatalt, és minimalizálja az indokolatlan importnövekedés kockázatát az intézkedések fennmaradó időtartama alatt. A második kiegészítő kiigazítás az országspecifikus kontingensekkel rendelkező országok maradványkontingensekhez való hozzáférésének rendszerét finomítja. Ez a kiigazítás adott esetben elkülöníti a maradványkontingens használatát az olyan kisebb exportáló országok számára, amelyek jelenleg a vámkontingensek ezen globális csoportjába tartoznak, és minimálisra csökkenti annak kockázatát, hogy az országspecifikus kontingensekkel rendelkező exportőrök kiszorítsák őket. A 3.2. és 3.3 szakasz részletesebben ismerteti ezt a két kiigazítást.

3.2. A vámkontingensek szintje és felosztása

(28) Ebben a szakaszban a Bizottság értékelte, hogy megfelelő-e a vámkontingensek jelenlegi szintje és felosztása, beleértve a kezelésüket. Ahogy az eljárás megindításáról szóló értesítésben szerepel, az érdekelt felek által benyújtott észrevételeken és bizonyítékokon túl a Bizottság értékelése az intézkedések második évében különös figyelmet fordított a vámkontingensek felhasználásának alakulására * , amely mind a 26 termékkategóriában napi nyomon követés tárgyát képezte.

Az érdekelt felek észrevételei

(29) Az érdekelt felek többsége észrevételeket nyújtott be a felülvizsgálat ezen szempontjából kapcsolatban. Közülük sokan - elsősorban exportáló gyártók, harmadik országok kormányai, felhasználók és importőrök - kérték a vámkontingensek szintjének emelését vagy a felosztási rendszer módosítását a számukra releváns termékkategóriákban. A kérések között szerepelt a vámkontingensek szintjének kiszámítására vonatkozó referencia-időszak módosítása a magasabb kontingens érdekében. Néhány érdekelt fél kérte a Bizottságtól az országspecifikus kontingensek felosztási alapjának megváltoztatását a jelenlegi 5%-os küszöb emelésével vagy csökkentésével.

(30) Másrészről az uniós gazdasági ágazat több, ellenkező irányú kiigazítás mellett foglalt állást. Az uniós gazdasági ágazat mindenekelőtt kérte a vámkontingensek negyedéves alapon történő kezelését, valamint azt, hogy az egyik negyedévben fel nem használt mennyiségek ne legyenek átvihetők a következő negyedévre. Az írásbeli szakasznak a Covid19-világjárvány gazdasági hatásaival kapcsolatos észrevételek benyújtására való tekintettel történő kivételes újramegnyitása keretében az uniós gazdasági ágazat kérte a vámkontingensek szintjének akár 75%-os csökkentését a világjárvány pusztító gazdasági hatásainak kezelése érdekében. Sok érdekelt fél határozottan ellenezte ezt a kérést, és azzal érvelt, hogy ez nem felel meg a WTO-szabályoknak, és indokolatlan hatást gyakorolna az uniós továbbfel-használói iparra.

A Bizottság álláspontja

(31) A Bizottság megállapítja, hogy az intézkedések második évének utolsó negyedében is (a 2020. május 15-ig elemzett adatok alapján) nagyrészt felhasználatlan maradt a vámkontingensek általános szintje * , és minden termékkategóriában voltak elérhető kontingensek. Az időszak több mint háromnegyedének elteltével a vámkontingensek felhasználása terén megfigyelhető ütem és tendencia alapján, illetve a 3.1. szakaszban ismertetett, stagnáló növekedéssel jellemzett gazdasági helyzetben a Bizottság nagyon valószínűtlennek tartja, hogy az utolsó negyedév hátralévő részében felgyorsulna a vámkontingensek felhasználása. Ellenkezőleg, a behozatallal kapcsolatos legfrissebb tendenciák és a keresletre vonatkozó kilátások arra utalnak, hogy az időszak végéig, vagyis 2020. június 30-ig még nagyobb mértékben csökkenhet a behozatal üteme. Továbbá, ahogy a felülvizsgálatról szóló első rendelet (15) preambulumbekezdésében szerepel, az intézkedések első évében, amikor a piaci helyzet stabilabb, a kereslet pedig fenntartható volt a jelenlegi helyzethez képest, körülbelül 3,2 millió tonna vámmentes kontingens maradt felhasználatlan. * 

(32) Ennek alapján a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a vámkontingensek jelenlegi szintjei nem korlátozták indokolatlanul a kereskedelmi forgalmat az intézkedések második évében, hanem az uniós piac szükségleteivel arányos behozatalt tettek lehetővé.

(33) A vámkontingensek szintjének növelésére vonatkozó kérések tekintetében a Bizottság megállapítja, hogy az érdekelt felek beadványai nem tanúskodtak arról, hogy az uniós acélpiacon a kereslet olyan mértékben nőne, hogy a mindenkori vámkontingensek ellátási hiányhoz vezetnének a piacon. Ellenkezőleg, ahogy a 3.1. szakaszban részletesen szerepel, a tendencia épp az ellenkező irányba mutat. Végezetül, a Bizottság azt is megállapítja, hogy a vámkontingensek kiszámításához használt referencia-időszak a végleges rendelet által kezdettől fogva meghatározott intézkedések kidolgozásának egyik pillére, és a felülvizsgálat hatálya nem terjed ki az intézkedések alapvető felépítésének lényegi módosítására. A célja ehelyett annak értékelése, hogy szükség van-e a vámkontingensek kezelésének kiigazítására. A Bizottság ezért elutasítja ezeket a kéréseket.

(34) A fentiek ellenére a Bizottság szükségesnek tartja a vámkontingensek kezelésének több kiigazítását és finomítását, hogy az megfeleljen a piaci fejleményeknek, és hatékonyabban biztosítsa a védintézkedések működését. Ezek a kiigazítások egyrészt horizontális jellegűek, másrészt adott termékkategóriákra vonatkoznak.

3.2.1. Horizontális kiigazítás: Valamennyi országspecifikus kontingens negyedévi kezelése

(35) A felülvizsgálat arról tanúskodott, hogy számos exportáló ország továbbra is rendkívül agresszív exportálási magatartást mutatott több termékkategóriában az intézkedések második évében. Ezek az országok szokatlanul gyorsan kimerítettek több éves országspecifikus kontingenst (vagy azok többségét) (néhány esetben mindössze az időtartam kezdetétől számított néhány hónapon belül). Egy éves országspecifikus kontingens már az intézkedések második évének legelső napján kimerült.

(36) Ez a magatartás ezekben a termékkategóriákban azt eredményezte, hogy aránytalanul nagy behozatalra került sor az éves időszak viszonylag kezdeti szakaszában. Ez a beáramlás végül lelassult az időszak utolsó negyedévének kezdetéig, amikor a behozatal ismét csúcsot döntött, és ez egybeesett azzal, hogy az országspecifikus kontingenssel rendelkező országok vámmentesen felhasználhatták a rendelkezésre álló maradvány-vámkontingenseket. A Bizottság szerint ez a magatartás jelentős egyensúlyhiányhoz vezet, és akadályozza a piac zökkenőmentes működését.

(37) Ebben a rendkívül bizonytalan helyzetben, amikor csökkent a kereslet, és ennek következtében drasztikusan csökkent az értékesítés, amely gyakorlatilag a 3.1. szakaszban részletesen ismertetett acéltermék-kategóriák mindegyikét érintette, a Bizottság nagyon valószínűnek tartja, hogy tovább fog fokozódni a fent említett kiszorító exportálási magatartás. Az exportőrök - ilyen kivételes körülmények között - rendkívül agresszív és opportunista magatartást fognak tanúsítani a versenytársakkal szemben a kieső értékesítés pótlására. Ilyen opportunista magatartás mellett észszerűen várható, hogy a legerősebb exportáló országokban az exportőrök megpróbálnak majd erőteljesebb értékesítést folytatni „a piac kiürítésére”. Az ilyen opportunista kereskedelmi magatartás kockáztatja leginkább a védintézkedések megfelelő működését, mert nagyon súlyos zavarokat okozna a piacon, és - korrekciós intézkedések hiányában - azzal a kockázattal jár, hogy indokolatlanul kiszorítja a hagyományos kereskedelmi forgalmat és a hazai termelést, amivel veszélyezteti a védintézkedések hatékonyságát.

(38) A végleges intézkedések bevezetése óta az országspecifikus kontingensek kezelésére évente kerül sor, ami azt jelenti, hogy az egyes éves időszakok kezdetén a teljes mennyiség elérhetővé válik az exportőrök számára az egy adott időszakon belüli felhasználásukra vonatkozó időbeli korlátozások nélkül, szemben a negyedévente kezelt maradványkontingensekkel. Az időbeli korlátozások bevezetése akkor olyan szükségtelen és terhes igazgatási lépésnek tűnt, amely akadályozza a piac szokásos működését.

(39) Ugyanakkor a felülvizsgálatot követően a Bizottság úgy ítéli meg, hogy az országspecifikus kontingensek jelenlegi éves kezelése nem akadályozná meg hatékonyan az uniós acélpiac fent azonosított zavarait, amelyeket a néhány exportőr esetében várt opportunista magatartás tovább súlyosbítana. Ezek a zavarok nemcsak ellentétesek lennének a legtöbb exportáló ország érdekeivel, hanem rendkívül károsan befolyásolnák az uniós acélipar gazdasági helyzetét, veszélyeztetve ezzel az intézkedések hatékonyságát.

(40) Ennek megfelelően a Bizottság úgy határozott, hogy az országspecifikus kontingensek kezelésére is negyedévente kerül sor. Ez a kiigazítás biztosítani fogja az állandóbb behozatalt, és minimalizálja annak jelenleg nagyon magas kockázatát, hogy az exportőrök opportunista magatartása ellentétes legyen a többi piaci szereplő jogos érdekeivel az intézkedések következő időszakában (2020. július 1. és 2021. június 30. között).

(41) Ez a kiigazítás kedvezően, stabilizálóan fog hatni a piacra, mert megakadályozza a nagyarányú felhalmozást az időszak kezdetén, ahogy az korábban számos termékkategória esetében megfigyelhető volt. Ez a kiigazítás lehetővé fogja tenni, hogy a kereslet fellendülésekor egyenlőbb versenyfeltételek mellett versenyezzenek azok az uniós és harmadik országbeli termelők is, amelyek tevékenységét a Covid19-világjárvány jelentősen korlátozta, és amelyek másokhoz képest később folytathatták tevékenységüket a korlátozásokat követően.

(42) Végezetül meg kell említeni, hogy a Bizottság nem tartja indokoltnak megszüntetni a negyedévente kezelt kontingensek fel nem használt mennyiségének átvitelét az egyik negyedévről a következőre ugyanabban az időszakban. Az átviteli mechanizmus fenntartása biztosítja, hogy a vámkontingensek felhasználása alkalmazkodhasson a kereslet alakulásához az év során anélkül, hogy indokolatlan piaci zavarokat okozna.

3.2.2. Az egyes termékkategóriákat érintő kiigazítások

a) 1. kategória (Melegen hengerelt sík termékek)

(43) Ahogy a végleges rendelet (149) preambulumbekezdésében és a felülvizsgálatról szóló első rendelet (17)-(19) preambulumbekezdésében szerepel, e termékkategóriára csak egy globális vámkontingens vonatkozott. Kivételt jelentett az egyébként előnyben részesített, szinte minden más termékkategória esetében alkalmazott rendszer alól, amelynek értelmében a korábbi nagyobb beszállítókra országspecifikus kontingensek, a többi beszállítóra pedig maradványkontingensek vonatkoztak.

Az érdekelt felek észrevételei

(44) E termékkategória vonatkozásában több érdekelt fél kérte a származási országonkénti 30%-os felső határ 20%-ra csökkentését, mások pedig a felső határ megszüntetése és az első felülvizsgálatot megelőző helyzet visszaállítása mellett foglaltak állást.

A Bizottság álláspontja

(45) A felülvizsgálat számos olyan fejleményt tárt fel, amely alapján a Bizottság szükségesnek tartja a vámkontingensek kezelésének kiigazítását ebben a termékkategóriában. Először is, a vizsgálat megerősítette, hogy ebben a kategóriában a kontingensek felhasználása következetesen és meredeken csökkent az időszak egészében (lásd a lenti 1. ábrát), és az intézkedések második évének második és harmadik negyedévében átlagosan 54%-os volt * .

1. ábra

(46) A harmadik negyedév végén az intézkedések második évének kezdete óta felhalmozott fel nem használt kontingensek mennyisége meghaladta az 1,5 millió tonnát (lásd a 2. ábrát). Továbbá, a 2020. május közepéig elérhető adatok a behozatal sokkal nagyobb csökkenéséről tanúskodnak ebben a termékkategóriában, és csak a vámkontingens 16%-a került felhasználásra. Ez mindössze hat héttel a negyedév vége előtt több mint 3 millió tonna fel nem használt vámkontingenst jelent. Ezért ebben a termékkategóriában a behozatallal (amely a védintézkedések hatálya alá tartozó 26 termékkategóriában a korábbi behozatal körülbelül egyharmadát teszi ki) kapcsolatos tendencia fontos mutatója annak, hogy az uniós acélpiacon jelenleg meredeken zuhan a kereslet.

2. ábra

(47) A Bizottság azt is megállapította, hogy a vámkontingensek felhasználásának e jelentős csökkenésére olyan időszakban került sor, amelyet még nem érintett a Covid19-világjárvány Ezért ez határozottan arra utal, hogy rendkívül valószínűtlen, hogy az intézkedések harmadik évében az uniós kereslet jövőbeli fellendülése akkora mértéket öltene, hogy végül teljes egészében vagy nagyon nagy mértékben sor kerülne a vámkontingensek felhasználására ebben a termékkategóriában.

(48) Ennek alapján a Bizottság megállapította, hogy a jelenlegi körülmények között már nem áll fenn annak a potenciális ellátási hiánynak a kockázata, amelyet a végleges intézkedések keretében a vámkontingens globalizálásával megpróbált megakadályozni. Ennek megfelelően a Bizottság úgy határozott, hogy nem folytatja a vámkontingensek kivételes globális kezelését ebben a termékkategóriában, és az országspecifikus és maradványkontingensek szokásos vegyes rendszerét alkalmazza, csakúgy, mint szinte minden más termékkategória esetében.

(49) Ezért 2020. július 1-jétől az 1. termékkategóriára vonatkozó vámkontingensek az ebben a kategóriában a 2015-2017 közötti referencia-időszakban legalább 5%-os behozatallal rendelkező országok esetében országspecifikus kontingensekből állnak * , a többi ország esetében pedig globális maradványkontingensek kerülnek alkalmazásra. Az ilyen vámkontingensek kezelése a 3.2.1. szakasznak megfelelően negyedévente történik. Az exportáló országok részesedésére vonatkozó 30%-os felső határ a negyedik negyedévben azonban továbbra is alkalmazandó a maradványkontingensek felhasználására a kiszorító hatások megelőzése érdekében * .

(50) A Bizottság továbbra is úgy ítéli meg, hogy az országspecifikus és a maradványkontingenseket ötvöző szokásos vámkontingensrendszer a legalkalmasabb a hagyományos kereskedelmi forgalom fenntartására mind a mennyiség, mind a származási hely tekintetében * . Ezért az Unió általános érdeke, hogy ebben a termékkategóriában ezt a rendszert alkalmazzák, amint megteremtődnek a feltételei.

b) 8. kategória (Melegen hengerelt rozsdamentes lemezek és szalagok)

(51) Az előző felülvizsgálat óta a Bizottság megállapította, hogy számos fontos változás történt ebben a termékkategóriában. Először is, 2020. április 8-án a Bizottság ideiglenes dömpingellenes intézkedéseket vezetett be az e kategóriába tartozó, a Kínai Népköztársaságból, Indonéziából és Tajvanból származó termékek behozatala tekintetében * . Másodszor, a Bizottság megerősítette, hogy az USA következetesen nagyon alacsony mértékben használja fel az országspecifikus vámkontingenst * . Ennek eredményeképpen ebben a kategóriában az öt legnagyobb exportáló ország közül négyre jelenleg eltérő kereskedelmi intézkedések vonatkoznak. Ezek az országok ezért várhatóan nem fogják fenntartani a korábbi szinten az Unióba irányuló kivitelüket.

Az érdekelt felek észrevételei

(52) Néhány érdekelt fél arra kérte a Bizottságot, hogy vezesse be a maradványkontingens felső korlátozását ebben a kategóriában. Egyéb érdekelt felek azt kérték, hogy a Bizottság a nagyon alacsony felhasználású országspecifikus kontingensek mennyiségét csoportosítsa át a maradványkontingensek közé.

A Bizottság álláspontja

(53) Az (51) preambulumbekezdésben ismertetett megváltozott körülmények alapján, amelyek miatt ebben a termékkategóriában felmerül az uniós piac ellátási hiányának kockázata, illetve a végleges intézkedések elfogadása óta a többi termékkategóriában alkalmazott megközelítésnek megfelelően, a Bizottság szerint az Unió érdeke, hogy a különböző piacvédelmi intézkedések *  hatálya alá tartozó országok országspecifikus kontingenseinek mennyiségét átcsoportosítsák a maradványkontingensek közé. Ez a kiigazítás biztosítani fogja, hogy a hatályos intézkedések ne befolyásolják a hagyományos kereskedelmi mennyiséget, és az uniós felhasználók szükség esetén kellően rugalmasan válasszanak másik származási helyet.

(54) A 8. termékkategória esetében a vámkontingens ezért 2020. július 1-jétől negyedéves alapon kezelt globális vámkontingens.

c) 25. kategória (Nagy méretű hegesztett csövek)

(55) A Bizottság emlékeztet e vámkontingens globalizálásának okaira, és utal a felülvizsgálatról szóló első rendelet (54)-(59) preambulumbekezdésében szereplő magyarázatra.

Az érdekelt felek észrevételei

(56) Egyes érdekelt felek változásokat kértek ebben a kategóriában. A felek mindenekelőtt az országspecifikus és maradványkontingenseket ötvöző rendszerre való áttérést kérték. Néhány fél emellett azt is kérte, hogy az ebbe a kategóriába tartozó termékek sajátosságainak hatékonyabb figyelembevétele érdekében osszák két alkategóriára ezt a vámkontingenst.

A Bizottság álláspontja

(57) A második felülvizsgálat keretében végzett elemzésében a Bizottság megállapította (az első felülvizsgálat idején nem elérhető adatok alapján), hogy ebben az egy kategóriában meglehetősen szokatlan behozatali minták figyelhetők meg * , amelyek a mennyiség és a származási hely tekintetében jelentősen eltérnek a hagyományos kereskedelmi forgalomtól, és felvetik az uniós piac egyensúlyhiányának kockázatát.

(58) A Bizottság megállapítja, hogy ebben a kategóriában a vámkontingensek teljes mennyiségének több mint 70%-a a főleg a nagyobb mérnöki projektekben használt terméktípusok korábbi kereskedelmi forgalmához kapcsolódik. Ezzel szemben ebben a termékkategóriában a vámkontingensek tényleges felhasználása arról tanúskodik, hogy egyes országok egyre inkább nem a nagyobb mérnöki projektekben használt terméktípusok kivitelére használják fel őket a hagyományos kereskedelmi forgalmon túl (néhány esetben tízszeres növekedésről van szó) más piaci szereplők (mind belföldi szereplők, mind exportáló országok) kárára. Következésképpen a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a vámkontingensek kezelésének jelenlegi rendszere indokolatlan kiszorításhoz vezetett.

(59) Kiigazítás hiányában felmerül annak kockázata, hogy amennyiben olyan nagy mérnöki projektekre kerül sor, amelyek különleges csöveket igényelnek, a vámkontingenseken belül nem lehet majd hozzájurni a szükséges mennyiségekhez, mert más termékek behozatala beszűkítette a lehetőségeket.

(60) Ennek megfelelően a Bizottság szükségesnek tartja a kontingensek jelenlegi rendszerének kiigazítását a fent említett nem kívánt egyensúlyhiány megelőzésére. A fenti helyzet hatékony kezelésének legmegfelelőbb módja a kategória két részre osztása az alábbiak szerint: az első alkontingensbe (25.A kategória) azok a KN-kódok tartoznának, amelyek általában nagyobb mérnöki projektekhez kapcsolódnak * , míg a második alkontingensbe (25.B kategória) az ilyen projektek esetében nem használt többi KN-kód tartozna * . A felosztás egyszerű, és nem jelent aránytalan terhet a vámhatóságok számára.

(61) Az említett alkategóriák kezelése tekintetében a 25.A termékkategória egyetlen globális vámkontingensből fog állni, amely a felülvizsgálatról szóló első rendeletben leírtaknak megfelelően a nagyszabású projektekben részt vevő valamennyi potenciális pályázó számára egyenlő lehetőségeket fog teremteni * . A 25.B termékkategória egyrészt országspecifikus kontingensekből fog állni a 2015 és 2017 közötti referencia-időszakban legalább 5%-os átlagos behozatali részesedéssel rendelkező országok esetében, a többi országra pedig maradványkontingensek vonatkoznak.

(62) A Bizottság szerint ebben a termékkategóriában a vámkontingensek felosztása pontosabban tükrözné a csövek két alkategóriájának megfelelő korábbi behozatalt, és így biztosítaná a kontingens méltányosabb alkalmazását. A felosztás biztosítja, hogy az intézkedések fennmaradó időtartama alatt bármely nagyszabású uniós mérnöki projektben rendelkezésre álljon a szükséges mennyiség, amelyet ellenkező esetben más terméktípusok kiszorítanának. Az ilyen egyensúlyhiány ellentétes az uniós érdekkel és azzal a célkitűzéssel, amely szerint a védintézkedések keretében a mennyiség és a származási hely tekintetében a lehető leginkább fenn kell tartani a hagyományos kereskedelmi forgalmat.

d) 4.B kategória (Elsődlegesen a gépjárműiparban felhasznált fémbevonatú lemezek)

(63) A felhasználási rendelet (8) preambulumbekezdésében a Bizottság megállapította, hogy „továbbra is azon a véleményen van, hogy az Unió érdekében a későbbiekben egy specifikus mechanizmusra, vagy (amint a végrehajtási kérdések megoldódnak) egy meghatározott célra történő felhasználási eljárásra, vagy - létrehozásának módjától függetlenül - alternatív rendszerre van szükség a 4.B termékkategória keretében behozott gépjárműacélok elkülönítésére. A Bizottság ennek megfelelően újra fogja értékelni e kérdéseket az érdekelt felek észrevételein és javaslatain, valamint e termékkategóriát érintő egyéb fejleményeken alapuló jövőbeli felülvizsgálat keretében.”

(64) A Bizottság ennek megfelelően gondosan elemezte az ehhez a termékkategóriához kapcsolódó sajátos mechanizmusra vonatkozó javaslattal kapcsolatban érkezett észrevételeket.

Az érdekelt felek észrevételei

(65) Az ezzel a kategóriával kapcsolatban észrevételeket benyújtó érdekelt felek általában véve egyetértettek annak fontosságában, hogy fenn kell tartani a gépjárműipari felhasználásra szánt acél szükséges importmennyiségét. Ennek érdekében különböző kéréseket nyújtottak be. Néhány érdekelt fél azt kérte, hogy a gépjárműipari felhasználásra szánt behozott termékeket „önbevallással” azonosítsák, vagy a forgalomba hozatalt csak a tagállamok által kijelölt illetékes hatóság által kibocsátott, egy uniós importőr általi felhasználásra vonatkozó „beléptetési okmány” bemutatásakor engedélyezzék. Az érdekelt felek emellett kérték a 4.A kategóriába tartozó fel nem használt vámkontingens-mennyiségek átcsoportosítását a 4.B kategóriába, valamint egy 30%-os felső határ bevezetését az időszak utolsó negyedévében, hogy elkerüljék azt a helyzetet, hogy továbbra is a nem gépjárműipari minőség tegye ki a vámkontingens egy részét, kiszorítva a gépjárműipari minőséget. Végezetül, néhány érdekelt fél azt kérte a Bizottságtól, hogy dolgozzon ki alternatív, de ugyanazt a célt szolgáló felhasználási rendszert, sőt, vezesse be újra a felhasználási mechanizmust, ugyanakkor mások nyíltan ellenezték annak visszaállítását.

A Bizottság elemzése

(66) Először is, a Bizottság továbbra is úgy véli, hogy célszerű lenne a 4.B kategória keretében behozott gépjárműipari felhasználásra szánt acél lehetőség szerint további elkülönítésére vonatkozó lehetőségek feltérképezése. Ennek megfelelően a Bizottság részletesen értékelte a beérkezett javaslatokat, és az alábbi következtetéseket vonta le.

(67) A felhasználási mechanizmus alkalmazása nem a várakozásoknak megfelelően alakult, ahogy azt a felhasználási rendelet részletesen ismerteti. A Bizottságnak nem állt rendelkezésére olyan bizonyíték, amely arra utalna, hogy a visszavonáshoz vezető körülmények megváltozása miatt hatékony megoldás lenne egy ilyen mechanizmus újbóli bevezetése. A Bizottság ebből kifolyólag nem tartja célszerűnek a felhasználási mechanizmus újbóli bevezetését.

(68) A Bizottság emellett megállapítja, hogy bár lehetőség nyílt észrevételeket tenni a többi fél észrevételeivel kapcsolatban, nem volt egyetlen olyan javaslat sem, amely megnyerte volna a tagállami érdekelt felek minimális támogatását. A Bizottság - a felhasználási mechanizmussal kapcsolatos tapasztalatok alapján - emlékeztet rá, hogy ebben a termékkategóriában a hatékony alternatív mechanizmus alkalmazásához elengedhetetlen, hogy a gépjárműipar teljes ellátási láncának valamennyi szereplője egyhangúlag elkötelezze magát a tagállami együttműködés mellett, hogy ezzel biztosítsa a mechanizmus működőképességét. A Bizottság ezért úgy ítéli meg, hogy a javasolt alternatív elkülönítési mechanizmusok egyike sem mobilizálta a résztvevők többségét ahhoz, hogy sikerre lehessen számítani.

(69) Ennek megfelelően a Bizottság úgy határozott, hogy nem alkalmaz egyetlen új mechanizmust sem ebben a termékkategóriában, és elkerüli azokat a rendkívül káros hatásokat, amelyeket a megfelelő támogatás hiánya ismét okozhatna.

(70) A Bizottság szeretné kiemelni, hogy a felhasználási engedélyek megszerzése akkor valósítható meg, ha valamennyi érintett érdekelt fél hatékonyan együttműködik. A Bizottság utal annak az érdekelt félnek a konkrét helyzetére, amely 2020 áprilisának végén egy uniós tagállam hatóságaitól megkapta a felhasználási engedélyt. A Bizottság sajnos nem tudja hatékonyan úgy kezelni a vámkontingenseket, hogy azok csak egyetlen vállalatra vonatkozzanak.

(71) Másodszor, a 4.B kategóriában a vámkontingensek felhasználásának vizsgálatakor a Bizottság megállapította, hogy rendkívül nagy behozatalra került sor az uniós piacon, amikor 2020. április 1-jén a negyedik negyedévben megnyílt a maradványkontingens, és ez gyorsan kimerítette az eredetileg rendelkezésre álló maradványkontingenst. Ez a helyzet hasonlít a 2019. július 1-jei helyzethez, amikor az intézkedések második évére vonatkozó új kontingensek elérhetővé váltak, és egyetlen nap alatt kimerült egy éves országspecifikus kontingens. Ebben a tekintetben több érdekelt fél továbbra is figyelmeztette a Bizottságot, hogy az érintett mennyiség nagy része nem szolgálná az uniós gépjárműipar érdekeit. Ezekkel az állításokkal kapcsolatban a Bizottság megállapítja, hogy egyetlen más érdekelt fél sem vitatta a vonatkozó beadványokat. Továbbá, a Bizottság emlékeztet rá, hogy a kijátszások feltárására irányuló vizsgálatot folytat az ebbe a kategóriába tartozó, a Kínai Népköztársaságból származó behozatallal kapcsolatban, mert kellő bizonyíték áll rendelkezésre, amely alátámasztja azokat az állításokat, melyek szerint a 4.B kategóriába tartozó behozatal valójában nem felel meg ennek a termékkategóriának.

(72) Ennek megfelelően a Bizottság szükségesnek tartja az annak elkerülésére irányuló kiigazítás bevezetését, hogy a 4. kategóriába tartozó, nem gépjárműipari termékek szokatlanul nagy mennyiségben történő behozatala továbbra is indokolatlanul kiszorítsa az uniós gépjárműipar hagyományos ellátását. Ezt a kiigazítást a 3.2.3. szakasz ismerteti.

3.2.3. A hagyományos kereskedelmi forgalom „kiszorítása”

(73) A Bizottság a végleges rendelet (150) preambulumbekezdésében kimondta, hogy az országspecifikus kontingensüket kimerítő országok az időszak utolsó negyedévében hozzáférhetnek a maradványkontingenshez. Az ilyen mechanizmus annak elkerülésére irányul, hogy a maradványkontingensek mennyisége esetleg felhasználatlan maradjon. A felülvizsgálatról szóló első rendelet (85)-(98) preambulumbekezdésében a Bizottság értékelte e mechanizmus működését, azonosítva bizonyos kiszorító hatásokat, és ennek megfelelően két termékkategória esetében módosította az intézkedések ezen elemének működését * .

Az érdekelt felek észrevételei

(74) A jelenlegi felülvizsgálat keretében sok érdekelt fél nyújtott be észrevételeket és javaslatokat olyan állítólagos kiszorító hatásokkal kapcsolatban, amelyek számos termékkategóriában megfigyelhetők. Néhány fél kérte egyes termékkategóriák tekintetében a felső határ bevezetését az olyan országok esetében, amelyek az utolsó negyedévben hozzáférnek a maradványkontingensekhez. Néhány fél emellett kérte egyrészt a meglévő felső küszöbértékek csökkentését két termékkategóriában, másrészt annak a lehetőségnek a teljes megszüntetését, hogy az országok hozzáférhessenek a maradványkontingenshez az időszak utolsó negyedévében. Ugyanígy mások javasolták az egyes országok általi kontingensfelhasználás (országspecifikus vagy maradvány) felső korlátozásának bevezetését, illetve azt, hogy csak az előző negyedévből átvitt fel nem használt mennyiség vonatkozásában lehessen hozzáférni a maradványkontingenshez.

(75) Ezzel szemben mások a status quo fenntartása érdekében a felső határértékek eltörlését, illetőleg a negyedik negyedév vonatkozásában a korlátlan hozzáférés engedélyezését kérték. Néhány fél továbbá kérte, hogy az országspecifikus kontingensekkel rendelkező országok késedelem nélkül hozzáférhessenek a maradványkontingensekhez az országspecifikus kontingensük kimerülésekor, és ne kelljen megvárniuk az időszak utolsó negyedévét.

A Bizottság álláspontja

(76) Az első felülvizsgálattal ellentétben a Bizottság a második felülvizsgálat keretében a végleges intézkedések alkalmazásának lényegesen hosszabb időszakát tudja értékelni az elemzésében, mivel öt negyedév adatai érhetők el * . A Bizottság így most pontosabban és megbízhatóbban tudta értékelni a mindenkori behozatali tendenciákat - a mennyiséget és a származási helyet tekintve - a maradványkontingensek vonatkozásában az egyes kategóriák esetében.

(77) A Bizottság először is értékelni tudta a maradványkontingensek negyedévenkénti szokásos felhasználását az ilyen vámkontingensekkel rendelkező országok esetében. Ebben a tekintetben a Bizottság egyrészt kiszámította a maradványkontingensek átlagos felhasználását (összességében és származási hely szerint) mind a négy negyedévben, amikor az országspecifikus kontingenssel rendelkező országok még nem tudtak hozzáférni a maradványkontingenshez. A Bizottság másrészt összehasonlította e szokásos felhasználást a mindenkori felhasználással (összességében és származási hely szerint) a negyedik negyedévben, amikor a nagyobb exportáló országok hozzáférhettek a vámkontingens maradványrészéhez * .

(78) A fent említett összehasonlítás alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az időszak negyedik negyedévében a maradványkontingenshez való hozzáférés nem maradhat az alapértelmezett rendszer, mert számos termékkategóriában különböző mértékű indokolatlan kiszorító hatással jár. Ehelyett lehetővé kell tenni, vagy nem, a maradványkontingenshez való hozzáférést az időszak utolsó negyedévében a maradványkontingens jelenlegi felhasználóira jellemző mindenkori szokásos felhasználás alapján, ahogy az az előző preambulumbekezdésben olvasható.

(79) Annak érdekében, hogy az időszak negyedik negyedévében hatékonyan és arányosan lehessen alakítani a maradványkontingenshez való hozzáférés rendszerét, a Bizottság célszerűnek tartja, hogy a kiigazítások csak azokra a termékkategóriákra vonatkozzanak, amelyekben negatív kiszorító hatások figyelhetők meg. Ennek megfelelően a Bizottság három különböző rendszert dolgozott ki, amelyek valamennyi termékkategória esetében a maradványkontingenshez való hozzáférés három különböző rendszerének felel meg. Ez a három rendszer a megfigyelt kiszorító hatások mértékéről függ, kivéve az 1., a 4.B, a 8. és a 25.A kategória esetében, amelyek megfelelő vámkontingenskezelő rendszerrel rendelkeznek (lásd a 3.2.2.a. szakaszt és a 3.2.3.d. szakaszt, a 3.2.2.d. szakaszt és a 3.2.3.d. szakaszt, valamint a 3.2.2.c. szakaszt és a 3.2.3.d. szakaszt).

1. rendszer: a további hozzáférés megszüntetése

(80) Az értékelt negyedévekben a kisebb beszállító országok több kategóriában következetesen önellátóan használták fel teljes egészében vagy rendkívül nagy mértékben a maradványkontingens értelmében elérhető mennyiségeket. Emellett a negyedik negyedévben ezekben a kategóriákban a nagyobb exportáló országok magatartása egyértelműen és indokolatlanul kiszorította a kisebb beszállító országok korábban szállított mennyiségének egészét vagy egy részét. Ebben az esetben a származási hely tekintetében a hagyományos kereskedelmi forgalom hatékony fenntartása céljából a Bizottság szerint meg kell tiltani, hogy az országspecifikus kontingensekkel rendelkező országok továbbra is hozzáférjenek a maradványkontingenshez az intézkedések harmadik évének negyedik negyedévében. A hozzáférés megszűnik az alábbi kategóriák esetében: 5., 16., 20. és 27. * . A maradványkontingens negyedévenkénti átlagos felhasználása ezekben a kategóriákban egyértelműen mutatja, hogy a fel nem használás kockázata nagyon alacsony.

2. rendszer: Korlátozott hozzáférés

(81) Több más kategóriában a kontingensek átlagos felhasználása arról tanúskodik, hogy a jelenlegi beszállító országok észszerűen használják fel a maradványkontingenst, de egyedül nem tudják teljes egészében vagy nagy mértékben kihasználni a rendelkezésre álló mennyiségeket. Így továbbra is indokolt a nagyobb exportáló országok általi hozzáférés a negyedik negyedben. Ugyanakkor ezekben az esetekben a maradványkontingens felhasználásának részletes elemzése szerint a korlátlan hozzáférés nem méltányos végső egyensúlyhoz vezet a származási hely tekintetében. Mindenekelőtt gyakran megállapításra került, hogy a kisebb beszállító országok behozatalban való részesedése a negyedik negyedévben mindig jelentősen elmaradt az előző negyedévekben megfigyelhető átlaguktól. Ez az egyensúlyhiány közvetlenül az országspecifikus kontingenseiket kimerítő nagyobb exportáló országok kiszorító jelenlétére vezethető vissza, amely olyan indokolatlan kiszorító hatásokhoz vezetett, amelyek ellentétesek az Unió azon érdekével, hogy a származási hely tekintetében a lehető legnagyobb mértékben fenn kell tartani a kereskedelmi forgalmat. * 

(82) Ezért annak érdekében, hogy ezekben az esetekben a szükséges belépés ne okozza a kisebb beszállítói országokból kiinduló hagyományos kereskedelmi forgalom indokolatlan kiszorítását, a Bizottság célszerűnek tartja a maradványkontingensekhez való hozzáférés korlátozását az olyan országok esetében, amelyek kimerítették az országspecifikus kontingenseket. A hozzáférés csak a kisebb beszállító országok által a négy negyedévben felhasznált átlagos kontingenst meghaladó mennyiségekre korlátozódik * . Ez a kiigazítás a 10., a 12., a 13., a 14., a 15., a 21., a 22. és a 28. termékkategóriára vonatkozik. * 

3. rendszer: A status quo fenntartása

(83) A többi kategória esetében a Bizottság úgy ítéli meg a megfigyelt tendenciák alapján - amelyek nem utalnak a származási hely szerinti indokolatlan kiszorításra -, hogy az Unió érdeke a status quo fenntartása, vagyis a hozzáférés korlátlan engedélyezése a negyedik negyedévben az országspecifikus kontingenseket kimerítő felek számára. Mindazonáltal annak biztosítása érdekében, hogy fennmaradjon a maradványkontingensek jelenlegi kedvezményezettjeinek az Unióval való kereskedelmi forgalma, az átvitt felhasználatlan kontingensmennyiségek e kedvezményezettek számára lesznek elkülönítve. Ez a korlátlan hozzáférés a: 2., a 3.A, a 3.B, a 4.A, a 6., a 7., a 9., a 17., a 18., a 19., a 24., a 25.B és a 26. kategória esetében alkalmazandó. * 

Különleges esetek: Az 1., a 4.B, a 8. és a 25.A termékkategória

(84) A fent ismertetett megközelítés különböző okokból nem alkalmazható az 1., a 4.B, a 8. és a 25.A termékkategóriára.

(85) A végleges intézkedések bevezetése óta és a jelen felülvizsgálat szerinti új kiigazítás érvényesítésig az 1. termékkategóriára globális vámkontingensrendszer vonatkozott. Ez megakadályozza az a)-c) termékkategória esetében elvégzett kiszorítási elemzés elvégzését.

(86) Ugyanakkor a felülvizsgálatról szóló első rendelet értelmében a Bizottság úgy határozott, hogy a negyedévenkénti 30%-os felső korlát lehetővé teszi a hagyományos kereskedelmi forgalom lehető legnagyobb mértékű fenntartását mind a mennyiség, mind a származási hely tekintetében. Ugyanilyen okokból a Bizottság úgy véli, hogy továbbra is a negyedik negyedév elején eredetileg elérhető maradványkontingens 30%-os felső határának fenntartása a legmegfelelőbb megoldás annak megakadályozására, hogy a jelen felülvizsgálat értelmében bevezetett egyéni kiigazítást követően ebben a kategóriában az országspecifikus kontingenssel rendelkező országok kiszorítsák az újonnan létrehozott maradványkontingensekkel rendelkezőket.

(87) A 4.B termékkategória tekintetében a felhasználási mechanizmus két negyedévben volt érvényben: 2019. október és december, illetve részlegesen 2020. január és március között. A mechanizmus bevezetése óta az exportáló országok komoly akadályokkal néztek szembe az Unióba való kivitel terén. Ebből következően a behozatal szintje szokatlanul alacsony volt. A Bizottságnak ezért nem áll rendelkezésére ugyanaz a kiterjedtebb adatkészlet a kiszorítás értékelésére, mint az a)-c) termékkategória esetében.

(88) Ugyanakkor a 2019 és 2020 negyedik negyedévére vonatkozóan elérhető adatok egyhangúan arról tanúskodnak, hogy kiszorításra kerül sor. Mindkét negyedév elején a maradványkontingens gyakorlatilag teljes mennyiségét egyetlen, országspecifikus kontingenssel rendelkező exportáló ország használta fel. Ezért az indokolatlan kiszorító hatások megelőzése és a származási hely tekintetében a korábbi kereskedelmi forgalom fenntartása érdekében a Bizottság célszerűnek tartja a 30%-os felső határ bevezetését ebben a kategóriában a negyedik negyedév elején eredetileg elérhető mennyiségre vonatkozóan a kimerült országspecifikus kontingenssel rendelkező országok általi hozzáférés tekintetében.

(89) Végezetül, mivel a 8. és a 25.A kategória 2020. július 1-jétől csak egy globális vámkontingensből áll, ez a rendszer ezekre a kategóriákra nem vonatkozik.

3.2.4. A preferenciális kereskedelmi partnerekkel kitűzött integrációs célok elérését potenciálisan veszélyeztető hatások

(90) A végleges rendeletben a Bizottság elkötelezte magát annak értékelése mellett, hogy az acéltermékekre vonatkozó védintézkedések okoznak-e jelentős kockázatokat bizonyos preferenciális kereskedelmi partnerek stabilizációja vagy gazdasági fejlődése tekintetében olyan mértékben, hogy már károsak az Unióval kötött megállapodásaik integrációs célkitűzéseire nézve. A felülvizsgálatról szóló első rendeletben a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a védintézkedések nem befolyásolták károsan az integrációs célkitűzések elérését. Ugyanez a rendelet a (106) preambulumbekezdésben azt is kimondta, hogy „az intézkedések nem korlátozták indokolatlanul az országok EU-ba történő exportálásra való képességét”.

Az érdekelt felek észrevételei

(91) Több érdekelt fél - különösen harmadik országok kormányai - nyújtott be észrevételeket az eljárás megindításáról szóló értesítés ezen szakaszával kapcsolatban. Egyes országok kérték az intézkedések alóli mentességüket vagy a preferenciális elbánást. Ebben a tekintetben egyes kérések arra vonatkoztak, hogy a Nyugat-Balkán mentesüljön a védintézkedések alól, mert azok befolyásolhatnák az acéliparukat és ezáltal jelentős káros hatást gyakorolnának a hazai gazdaságokra, ami veszélyeztethetné az Unióval kötött stabilizációs és társulási megállapodásokban szereplő célkitűzéseket. Továbbá, ezek az érdekelt felek azzal érveltek, hogy a védintézkedések hatására az intézkedések bevezetését megelőző időszakhoz képest csökkenne az Unióba irányuló kivitelük. Az exportőrök így mérlegelnék egyes létesítmények ideiglenes bezárását és sok munkavállaló fizetés nélküli szabadságra küldését. Néhány ország utalt arra, hogy mivel hatékonyan betartják az acéliparra vonatkozó uniós állami támogatási szabályokat, korlátlan, vámmentes hozzáféréssel kellene rendelkezniük az uniós piachoz. A mentességre vagy preferenciális elbánásra vonatkozó egyéb, számos harmadik országot érintő kérések az Unióval kötött releváns kétoldalú megállapodások különböző rendelkezésein alapultak.

A Bizottság álláspontja

(92) Először is, a Bizottság emlékeztet a felülvizsgálatról szóló első rendeletben szereplő érvelésre, miszerint az érdekelt felek által ezen szakasz összefüggésében hivatkozott valamennyi kétoldalú megállapodás lehetővé teszi a például a jelenleg hatályoshoz hasonló védintézkedések bevezetését. A Bizottságnak így nem jogi kötelezettsége, hogy mentesítse őket az intézkedések alól. Másodszor, a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 2. cikke értelmében a védintézkedéseket a vizsgált termék behozatalára kell alkalmazni, annak forrásától függetlenül. Ahogy már a felülvizsgálatról szóló első rendeletben is szerepel, „az e szabályok alóli egyedüli kivételek egyes WTO-tag fejlődő országok különleges esetére vagy adott esetben kétoldalú megállapodásokból eredő kötelezettségekre vonatkoznak”. A Bizottság ezért fenntartja azt az álláspontját, hogy nincs jogi alapja arra, hogy mentesítse ezeket az országokat a védintézkedések alól.

(93) Ahogyan az a felülvizsgálatról szóló első rendelet (99) preambulumbekezdésében szerepel, a (90) preambulumbe-kezdésben ismertetett szempontok vonatkozásában az intézkedések felülvizsgálatára vonatkozó kötelezettségvállalás különösen olyan országokra utalt, amelyekkel az Unió stabilizációs és társulási megállapodást kötött.

(94) Az ilyen országok tekintetében a Bizottság először elemezte az exportteljesítményüket az intézkedések második évében, azaz 2019. július 1-jétől kezdve. Az elemzés szerint azokban a termékkategóriákban, amelyekben ezek az országok országspecifikus kontingenssel rendelkeznek, általában továbbra sem használták fel a kontingensnek megfelelő mennyiséget az időszak utolsó negyedévében. Ezenkívül, az esetek többségében, a maradványkontingens keretében továbbra is voltak jelentős elérhető mennyiségek azokban a termékkategóriákban, amelyekben később esetleg kimerítették az országspecifikus kontingensüket, beleértve a néhány ország által az iparuk szempontjából meghatározónak minősített kategóriákat. Ez azt jelenti, hogy általában lehetőségük volt a korábbi szintet meghaladó kivitel folytatására a számukra legfontosabb termékkategóriákban. Azokban a termékkategóriákban, amelyekben ezek az országok maradványkontingenssel rendelkeztek, az adatok elemzése nem utalt arra, hogy a vámkontingensek rendszere összességében korlátozta volna a kiviteli képességüket. Bizony esetekben az országok semmilyen korlátozást nem tapasztaltak az intézkedések keretében a korábbi kiviteli szint meghaladásával kapcsolatban.

(95) A Bizottság ezért arra a következtetésre jutott, hogy a vámkontingensek szintje megfelelő és arányos a hagyományos kereskedelmi forgalom fenntartása szempontjából, és nincs bizonyíték az uniós kereslet jelentős növekedésére vagy a körülmények olyan megváltozására, amely indokolná a vámkontingens szintjének módosítását a hatályos intézkedések hatékonyságának befolyásolása nélkül.

(96) A Bizottság előretekintő elemzést is végzett, és megvizsgálta, hogy az ebben a rendeletben szereplő kiigazítások hogyan befolyásolhatják a nyugat-balkáni országok stabilizálódását vagy gazdasági fejlődését. Az értékelés során a Bizottság figyelembe vette a jelenlegi piaci helyzetet és a közeljövőre vonatkozó kilátásokat a 3.1. szakaszban ismertetetteknek megfelelően.

(97) Ebben a tekintetben a Bizottság emlékeztet egyrészt arra, hogy az uniós gazdasági ágazat kéréseivel ellentétben a Bizottság a második felülvizsgálat értelmében nem csökkentette a vámkontingensek szintjét, ahogy az első felülvizsgálat keretében sem, másrészt arra, hogy ezek a vámkontingensek második alkalommal fognak tovább liberalizálódni, mert e második felülvizsgálat értelmében vett kiigazítások hatálybalépésekor új, 3%-os emelésre kerül sor * . Ez azt jelenti, hogy nagyobb országspecifikus kontingensek állnak a nyugat-balkáni országok rendelkezésére, amelyek általában továbbra is nagyobb maradványkontingenshez férnek hozzá az utolsó negyedévben, s ezzel lehetőségük lesz a korábbinál nagyobb szintű kivitelre, ahogy az a végleges intézkedések bevezetése óta jellemző. A Bizottság továbbá megállapítja, hogy a 3.2.3. szakaszban ismertetett kiszorító hatással, illetve a fejlődő országok 3.2.5. szakaszban ismertetett kizárásával kapcsolatos új, horizontális jellegű kiigazítások összességében további pozitív hatást fognak gyakorolni néhány, a Nyugat-Balkán esetében releváns termékkategóriában.

(98) Ennek alapján a Bizottság megállapítja, hogy a védintézkedések nem okoztak és a kiigazításuk után sem okozhatnak jelentős kockázatokat a nyugat-balkáni országok stabilizációja vagy gazdasági fejlődése tekintetében.

(99) A Bizottság végezetül megállapítja, hogy az érdekelt felek által a beadványaikban megfogalmazott állítások nem szolgáltak ilyen kockázatra utaló bizonyítékkal.

(100) Ennek megfelelően a fenti értékelés alapján, illetve ellenkező értelmű bizonyítékok hiányában a Bizottság elutasítja az ezzel a szakasszal kapcsolatos állításokat.

3.2.5. Azon WTO-tag fejlődő országok listájának naprakésszé tétele, amelyek az aktualizált behozatali statisztikák alapján nem tartoznak az intézkedések hatálya alá

(101) A végleges védintézkedések (EU) 2019/159 rendelettel való elfogadását követően a Bizottság vállalta, hogy aktualizált behozatali statisztikák alapján rendszeresen felülvizsgálja az intézkedések hatálya alól potenciálisan kizárt fejlődő országok listáját.

Az érdekelt felek észrevételei

(102) A beérkezett beadványokban néhány érdekelt fél kérte az intézkedések alóli mentességét, mert egy bizonyos ország részesedése egy adott termékkategóriában már nem haladná meg a 3%-os küszöböt. Mások azt kérték, hogy egy bizonyos országra is terjesszék ki az intézkedéseket, mert a részesedése egy adott termékkategóriában meghaladná a 3%-os küszöböt. Egyes érdekelt felek kérték, hogy adott termékkategóriában mentesüljenek az intézkedések hatálya alól, mert egy adott ország részesedése nem érné el egyénileg a 3%-ot még akkor sem, ha ilyen helyzetben az országok behozatali részesedése összességében meghaladná a 9%-ot. Végezetül, mások célszerűbbnek tartották, ha a számításokra mind a 26 termékkategória alapján, együttesen kerülne sor.

A Bizottság álláspontja

(103) Az (EU) 2015/478 rendelet 18. cikkével és az Unió nemzetközi kötelezettségeivel, nevezetesen a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 9.1. cikkével összhangban „a védintézkedések nem alkalmazandóak a WTO-tag fejlődő országokból származó termékekre mindaddig, amíg az adott országoknak az érintett termék uniós behozatalában való részesedése nem haladja meg a 3%-ot, feltéve, hogy a 3%-nál kevesebb behozatali részesedésű WTO-tag fejlődő országok együttesen nem tesznek ki 9%-nál többet az érintett termék Unióba irányuló összes behozatalából”. Ezenkívül az uniós érdeket szolgálja az intézkedések hatálya alól kizárt fejlődő országok listájának kiigazítása annak elkerülése érdekében, hogy egyes fejlődő országok indokolatlanul előnyre tegyenek szert az eredeti kizárás következtében.

(104) A Bizottság ezért a teljes 2019-es évre vonatkozó adatok *  alapján minden termékkategóriában újraszámolta az egyes exportáló országok behozatali részesedését * .

(105) A teljes 2019-es évre vonatkozó adatok alapján a következő - az intézkedések hatálya alól kizárt - országokból érkező behozatal egyes termékkategóriákban meghaladta a 3%-os küszöböt. Ezért a felülvizsgálat eredményeként ezeket az országokat most az intézkedések hatálya alá kell vonni:

- Brazília az intézkedések hatálya alá tartozik a 3.A termékkategóriában, mert 2019-ben ebben a kategóriában 23%-os behozatali részesedéssel rendelkezett,

- Észak-Macedónia az intézkedések hatálya alá tartozik a 12. termékkategóriában, mert 2019-ben ebben a kategóriában 3,54%-os behozatali részesedéssel rendelkezett,

- Tunézia az intézkedések hatálya alá tartozik a 4.A termékkategóriában, mert 2019-ben ebben a kategóriában 4,88%-os behozatali részesedéssel rendelkezett,

- Törökország az intézkedések hatálya alá tartozik a 6. termékkategóriában, mert 2019-ben ebben a kategóriában 9,77%-os behozatali részesedéssel rendelkezett,

- az Egyesült Arab Emírségek az intézkedések hatálya alá tartozik a 21. termékkategóriában, mert 2019-ben ebben a kategóriában 3,28%-os behozatali részesedéssel rendelkezett,

- Törökország az intézkedések hatálya alá tartozik az 5. termékkategóriában, mert 2019-ben ebben a kategóriában 4,87%-os behozatali részesedéssel rendelkezett.

(106) A Bizottság ezt követően értékelte, hogy a fenti kategóriák esetében az érintett fejlődő országok jogosultak-e országspecifikus vámkontingensre. E célból a Bizottság értékelte, hogy a 2015 és 2017 közötti időszakban e kategóriákban az érintett országokból érkező behozatal bármely kategóriában kitette-e az adott időszak teljes behozatalának legalább 5%-át. Az eredmények azt mutatták, hogy egyik ország sem jogosult országspecifikus vámkontingensre. Ezért az említett országok mindegyike a vonatkozó termékkategóriák maradványkontingense keretébe fog tartozni.

(107) A védintézkedések hatálya alóli kizárásokat illetően a jelen felülvizsgálat a következő eredménnyel járt:

- Brazília kizárásra került az 1., a 6. és a 7. termékkategóriából, amelyekben 2019-ben 1,53%-os, 1,55%-os, illetve 2,25%-os behozatali részesedést ért el,

- Egyiptom kizárásra került az 1. termékkategóriából, amelyben 2019-ben 1,75%-os behozatali részesedést ért el,

- Vietnám kizárásra került a 4.A termékkategóriából, amelyben 2019-ben 1,23%-os behozatali részesedést ért el.

(108) A felülvizsgálat nyomán az intézkedések hatálya alól kizárásra kerülő WTO-tag fejlődő országok (Brazília a 6. kategóriában és Kína a 3.A kategóriában) országspecifikus vámkontingensei minden érintett termékkategória esetében az intézkedések harmadik éve első negyedévének kezdetétől, azaz 2020. július 1-jétől átkerülnek a vonatkozó maradványkontingensbe. * 

(109) Az újraszámítást követően a Bizottság az aktualizált importadatok alapján az intézkedések hatálya alá tartozó mind a 26 termékkategória esetében aktualizálta a kizárások listáját (a teljes aktualizált listát az I. melléklet tartalmazza).

3.2.6. A körülmények egyéb olyan megváltozása, amely szükségessé teheti a vámkontingens felosztási szintjének kiigazítását

Az érdekelt felek észrevételei a liberalizálásról

(110) E felülvizsgálati ok összefüggésében rendkívül eltérő típusú kérések érkeztek a Bizottsághoz. A fő téma a liberalizálás szintje volt. Tekintettel a kereslet csökkenésére, az uniós gazdasági ágazat a jelenlegi 3%-os szint csökkentését vagy akár teljes eltörlését támogatta. Másrészről más érdekelt felek azzal érveltek, hogy a felülvizsgálatról szóló első rendeletben meghatározott liberalizálási szintet fenn kell tartani vagy akár emelni kell minden vagy termékkategória, vagy pedig egyes termékkategóriák és/vagy származási helyek esetében.

A Bizottság álláspontja

(111) A védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 7. cikkének (4) bekezdése szerint „az alkalmazkodás elősegítése céljából olyan esetben, ahol a 12. cikk (1) bekezdésének rendelkezései szerint bejelentett védintézkedés hatályának várható időtartama hosszabb mint egy év, a védintézkedéseket alkalmazó tagnak fokozatosan, rendszeres időközönként liberalizálnia kell az alkalmazási időszak során”.

(112) Ebben a tekintetben a felülvizsgálatról szóló első rendeletben a Bizottság az intézkedések második évére 3%-os liberalizálást vezetett be. Az említett rendeletben azt is meghatározta, hogy ugyanilyen mértékű liberalizálás vonatkozik az intézkedések harmadik évére, vagyis 2020. július 1-jével kezdődően. A Bizottság elemezte, hogy indokolt-e a jelenlegi szint növelése.

(113) Ahogyan azt a 3.1. szakasz részletesen ismerteti, gyakorlatilag valamennyi forrás a gazdasági tevékenység előző évekhez viszonyított egyértelmű csökkenésére utal 2020-2021 vonatkozásában. Ebben a tekintetben a Bizottság megállapítja, hogy az acél iránti kereslet nagyrészt egy ország vagy gazdasági térség makroökonómiai tendenciáit, például a GDP növekedését követi. A Bizottság továbbá emlékeztet rá, hogy az intézkedések első évében a vámkontingensek keretében jelentős mennyiségek felhasználatlanok maradtak, és a második év végén nagy valószínűséggel még nagyobb mennyiség marad felhasználatlan. Ezért a 2020-2021-es időszakra vonatkozó jelenlegi gazdasági kilátások, az egyes termékkategóriákban elérhető, folyamatosan jelentős vámkontingensmennyiségek, valamint a vámkontingensszint növelésének szükségességére utaló egyértelmű bizonyítékok hiánya miatt a Bizottság nem tehet mást, mint hogy elutasítja a liberalizálás ütemének fokozására vonatkozó kéréseket.

(114) Másrészről a Bizottság ezt követően megvizsgálta a liberalizálás jelenlegi szintjének csökkentésére vagy eltörlésére vonatkozó kéréseket. A Bizottság szerint a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 7. cikke (4) bekezdésének megfogalmazása egyértelműen arra kötelezi a vizsgáló hatóságot, hogy legalább tartsa fenn a liberalizálás szintjét, miután azt sikeresen bevezette az intézkedések második évében. Ennek megfelelően az intézkedések 2020. július 1-jén kezdődő harmadik éve tekintetében a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a liberalizálás szintje nem csökkenthető a második év végén alkalmazandó szint, vagyis 3% alá. A Bizottság ezért elutasítja a liberalizálás szintjének csökkentésére vonatkozó kéréseket.

(115) A fenti ténymegállapítások alapján a liberalizálás szintje így minden termékkategória vonatkozásában továbbra is 3%.

Egyéb megjegyzések

(116) Számos érdekelt fél tájékoztatta a Bizottságot olyan állítólagos gyakorlatokról, amelyek célja a mennyiségi szint fölött alkalmazandó 25%-os vámtétel elkerülése. Az állítólagos kijátszások vagy valótlan nyilatkozattételek eltérő formát ölthetnek, és számos termékkategóriát érintenek.

(117) A Bizottság tudomásul veszi ezeket az állításokat, és elkötelezi magát a további elemzésük mellett annak érdekében, hogy meghozza a szükséges korrekciós intézkedéseket, amennyiben az állítólagos gyakorlatok megerősítést nyernek. A Bizottság mindenesetre emlékeztet arra, hogy a vámügyi jogszabályok továbbra is teljes mértékben alkalmazandók az ilyen állítások kivizsgálására.

(118) Néhány érdekelt fél kérte egyes kategóriák felosztását. Az ilyen kérések alátámasztására néhány fél azt állította, hogy néhány esetben ugyanazon vámkontingens keretében versenyeztek a szokásos és magas minőségű terméktípusok, és a Bizottságnak biztosítania kell a kettő közötti megfelelő egyensúly fenntartását, elkerülve a kiszorító hatásokat.

(119) Ebben a tekintetben a Bizottság kiemeli, hogy e kérések nyomán e második felülvizsgálat keretében rendkívül részletesen elemezte a lehetséges kiszorító hatásokat, és ezek kezelésére bevezette a 3.2.3. szakaszban ismertetett kiigazításokat. A Bizottság megállapítja, hogy ezek a kiigazítások lehetővé tennék sok kérés teljesítését, mert biztosítani fogják, hogy a minőségi terméktípusokat kis mennyiségben szállító országok, amelyekre általában a maradványkontingens vonatkozik, biztonságosabban hozzáférhessenek a rendelkezésre álló mennyiségekhez. A Bizottság továbbá emlékeztet arra, hogy az intézkedések kidolgozása során meg kell teremteni a kényes egyensúlyt egyrészt a hagyományos kereskedelmi forgalom mennyiség és származási hely tekintetében történő lehető legnagyobb mértékű fenntartása, másrészt az olyan intézkedések fenntartása között, amelyeket az uniós tagállamok nemzeti vámhatóságai hatékonyan végre tudnak hajtani. A Bizottság úgy ítéli meg, hogy a termék-alkategóriák számának növelése esetén felmerül annak kockázata, hogy az intézkedések végrehajtása túlságosan terhessé válik, és veszélyezteti a vámkontingensek hatékony kezelését.

(120) Néhány, a felosztásra irányuló kérés kifejezetten utalt arra, hogy bizonyos terméktípus felhasználására a gépjárműiparban kerül sor, és ezért ugyanolyan elbánásban kell részesülniük, mint a 4B. termékkategóriába tartozó termékeknek. A Bizottság azonban ebben a tekintetben megállapítja, hogy ezeket a kéréseket az írásbeli szakaszban maga a gépjárműipar hagyta nagyrészt figyelmen kívül, és így észszerű kétségek merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy egy ilyen kiigazítás az Unió érdekeit szolgálja-e.

(121) A Bizottság ezért arra a következtetésre jut, hogy az e tekintetben érkezett beadványok - az (55)-(62) preambulum-bekezdésben említett, a 25. termékkategóriára vonatkozó beadvány kivételével - nem szolgáltattak kellő bizonyítékot az állítások alátámasztására, illetve nem támasztották alá, hogy a vámhatóságok indokolatlan terhek nélkül végre tudná hajtani őket, vagy hogy az ilyen kiigazítás az Unió általános érdekeit szolgálná.

(122) Néhány érdekelt fél azt kérte a Bizottságtól, hogy terjessze ki az intézkedések hatályát egyes termékkategóriákra, míg mások bizonyos kategóriák kizárása mellett érveltek.

(123) A Bizottság hivatkozik a felülvizsgálatról szóló első rendelet (163) preambulumbekezdésében tett ténymegállapítására, amely szerint a felülvizsgálat hatálya nem terjed ki a termékek körének megváltozására. A Bizottság ezért elutasítja ezeket a kéréseket.

(124) Egyes felek továbbá azzal érveltek, hogy a hatályos intézkedések nem felelnek meg a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás követelményeinek, ezért el kell törölni őket.

(125) A Bizottság hivatkozik a felülvizsgálatról szóló első rendelet (165) preambulumbekezdésére és az abban szereplő hivatkozásokra, így elutasítja ezeket az állításokat.

(126) Más érdekelt felek javasolták a vámkontingensek engedélyezési rendszerben történő kezelését.

(127) A Bizottság ebben a tekintetben megismétli, hogy a vámkontingensek kezelésére szolgáló rendszernek biztosítania kell, hogy a végrehajtása ne járjon olyan túlzott terhekkel a vámhatóságok számára, amelyek veszélyeztetnék hatékony alkalmazását. A Bizottság továbbra is úgy véli, hogy a vámkontingensek kezelésére szolgáló, a végleges rendelet értelmében bevezetett rendszer a legmegfelelőbb a kellő egyensúly megteremtésére.

(128) Végezetül több fél érdeklődött az Egyesült Királyság Unióból való kilépésének (a továbbiakban: brexit) hatásaival és a lehetséges kiigazításokkal kapcsolatban.

(129) A Bizottság megállapítja, hogy a kiigazítások elfogadása az Egyesült Királyság Unióból való kilépésének átmeneti időszakára esik, mert még folynak a tárgyalások az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti jövőbeli megállapodásról. A Bizottság szükség esetén az ezzel kapcsolatos bármely fejleményre tekintettel haladéktalanul újból meg fogja vizsgálni a helyzetet.

(130) Végezetül a Bizottság megállapítja, hogy a hatályos védintézkedéseket módosító jelen felülvizsgálat megfelel a bizonyos harmadik országokkal kötött kétoldalú megállapodásokból eredő kötelezettségeknek is.

Felülvizsgálat

(131) Végezetül a Bizottság megítélése szerint előfordulhat, hogy az uniós érdekre való tekintettel a 2020. július 1-jével kezdődő időszak vonatkozásában ki kell igazítania a vámkontingenseknek a II. mellékletben meghatározott szintjét vagy felosztását, ha az intézkedések alkalmazási időszaka alatt a körülményekben változás áll be. A körülmények megváltozását jelentheti például, ha bizonyos termékkategóriákban az uniós kereslet általános növekedése vagy csökkenése szükségessé teszi a vámkontingens szintjének felülvizsgálatát, olyan dömping- vagy szubvencióellenes intézkedések kerülnek bevezetésre, amelyek jelentősen befolyásolhatják a behozatal jövőbeli alakulását, vagy esetleg az USA 232. szakasz szerinti intézkedéseivel kapcsolatban olyan új fejlemény következik be, amely közvetlenül kihatat az ebben a vizsgálatban - különösen a kereskedelem eltérülésével kapcsolatban - megfogalmazott következtetésekre. A Bizottság azt is felülvizsgálhatja, hogy az intézkedések alkalmazása káros hatást gyakorolhat-e a preferenciális kereskedelmi partnerekkel kitűzött integrációs célok elérésére, például jelentősen kockáztatja-e stabilizációjukat vagy gazdasági fejlődésüket.

(132) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az (EU) 2015/478 rendelet 3. cikkének (3) bekezdése, illetve az (EU) 2015/755 rendelet 22. cikkének (3) bekezdése alapján létrehozott, a védintézkedésekkel foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2019/159 rendelet a következőképpen módosul:

1. Az 1. cikk a következőképpen módosul:

a) A (2) és a (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(2) A 8. és a 25.A termékkategória kivételével az érintett termékkategóriák mindegyikének vonatkozásában minden vámkontingens egy része a IV. mellékletben meghatározott országok részére kerül felosztásra.

(3) Az egyes vámkontingensek fennmaradó részét, valamint a 8. és a 25. termékkategória vámkontingensét időbeli sorrendben, az alkalmazási időszak minden negyedévére vonatkozóan egyenlően meghatározott vámkontingensek alapján kell felosztani.”

b) Az (5) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(5) Amennyiben a (2) bekezdés szerinti vonatkozó vámkontingens egy adott ország tekintetében kimerül, a szóban forgó ország behozatala néhány termékkategória esetében elvégezhető az érintett termékkategória vámkontingense fennmaradó részének terhére. Ez a rendelkezés kizárólag a végleges vámkontingens egyes alkalmazási éveinek utolsó negyedévében alkalmazandó. Az 5., a 16., a 20. és a 27. termékkategória esetében nem engedélyezett a vámkontingensek fennmaradó részéhez való további hozzáférés. A 10., a 12., a 13., a 14., a 15., a 21., a 22. és a 28. termékkategória esetében csak az utolsó negyedévben eredetileg rendelkezésre álló vámkontingens-mennyiség adott részéhez való hozzáférés engedélyezett. Az 1. és a 4.B termékkategória esetében egyetlen exportáló ország sem használhat fel önmaga többet az intézkedések egyes alkalmazási éveinek utolsó negyedévében eredetileg rendelkezésre álló maradványvámkontingens-mennyiség 30%-ánál. A 2., a 3.A, a 3.B, a 4. A, a 6., a 7., a 9., a 17., a 18., a 19., a 24., a 25.B és a 26. termékkategória esetében engedélyezett az adott termékkategóriákban az utolsó negyedévben eredetileg rendelkezésre álló teljes vámkontingens-mennyiséghez való hozzáférés.”

2. A mellékletek a következőképpen módosulnak:

a) A III.2. melléklet helyébe e rendelet I. melléklete lép.

b) A IV. melléklet helyébe e rendelet II. melléklete lép.

2. cikk

A Bizottság a II. mellékletben meghatározott időszakban a körülmények megváltozása esetén a 2020. július 1-jével kezdődő időszak vonatkozásában felülvizsgálhatja az intézkedéseket.

3. cikk

Ez a rendelet 2020. július 1-jén lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2020. június 29-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN

I. MELLÉKLET

III.2. MELLÉKLET

III.2. A fejlődő országokból származó, a végleges intézkedések hatálya alá tartozó termékkategóriák jegyzéke

Ország / Termékcsoport 1 2 3.A 3.B 4.A 4.B 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 24 25 26 27 28
Brazília X X X
Kína X X X X X X X X X X X X X X X
India X X X X X X X X X X X X X X X X
Indonézia X X X X
Malajzia X X
Mexikó X
Moldova X X X
Észak-Macedónia X X X X X X
Thaiföld X X
Tunézia X X
Törökország X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Ukrajna X X X X X X X X X X X X
Egyesült Arab Emírségek X X X X X X
Vietnám X X X X
Minden más fejlődő ország X

II. MELLÉKLET

„IV. MELLÉKLET

IV.1. A vámkontingensek mennyisége

Felosztás országonként (ha 2019.2.2.- 2019.6.30. 2019.7.1.- 2020.6.30. 2020.7.1.- 2020.9.30. 2020.10.1.- 2020.12.31. 2021.1.1.- 2021.3.31. 2021.4.1.- 2021.6.30.
Ter
mék
szám
Termékkategória KN-kódok alkalmazandó) A vámkontingens mennyisége (nettó tonna) A vámkontingens mennyisége (nettó tonna) A vámkontingens mennyisége (nettó tonna) A kiegészítő vám vámtétele Rendelésszám
1 Melegen hengerelt ötvözetlen és 7208 10 00,
7208 25 00,
Harmadik országok 3 359 532,08 8 476 618,01 25%
más ötvözött lemez és szalag 7208 26 00, 7208 27 00, Oroszország 421 690,19 421 690,19 412 523,02 417 106,60 25% 09.8966
7208 36 00,
7208 37 00, Törökország 344 890,78 344 890,78 337 393,15 341 141,97 25% 09.8967
7208 38 00, India 168 367,79 168 367,79 164 707,62 166 537,71 25% 09.8968
7208 39 00,
7208 40 00,
7208 52 10,
Koreai Köztársaság 135 958,47 135 958,47 133 002,85 134 480,66 25% 09.8969
7208 52 99,
7208 53 10,
7208 53 90,
Szerbia 116 149,87 116 149,87 113 624,87 114 887,37 25% 09.8970
7208 54 00,
7211 13 00,
7211 14 00,
7211 19 00,
7212 60 00,
7225 19 10,
7225 30 10,
7225 30 30,
7225 30 90,
7225 40 15,
7225 40 90,
7226 19 10,
7226 91 20,
7226 91 91,
7226 91 99
Más országok 1 013 612,28 1 013 612,28 991 577,22 1 002 594,76 25% (1)
2 Hidegen hengerelt ötvözetlen és más ötvözött lemez 7209 15 00,
7209 16 90,
7209 17 90,
7209 18 91,
7209 25 00,
India 234 714,39 592 220,64 153 750,21 153 750,21 150 407,82 152 079,02 25% 09.8801
7209 26 90,
7209 27 90,
Koreai Köztársaság 144 402,99 364 351,04 94 591,52 94 591,52 92 535,18 93 563,35 25% 09.8802
7209 28 90, Ukrajna 102 325,83 258 183,86 67 028,78 67 028,78 65 571,63 66 300,20 25% 09.8803
7209 90 20, Brazília 65 398,61 165 010,80 42 839,52 42 839,52 41 908,22 42 373,87 25% 09.8804
7209 90 80, Szerbia 56 480,21 142 508,28 36 997,49 36 997,49 36 193,20 36 595,35 25% 09.8805
7211 23 20,
7211 23 30,
7211 23 80,
7211 29 00,
7211 90 20,
7211 90 80,
7225 50 20,
7225 50 80,
7226 20 00,
7226 92 00
Más országok 430 048,96 1 085 079,91 281 704,58 281 704,58 275 580,57 278 642,58 25% (2)
3.A »Elektromos« lemez (a szemcseorientált »elektromos« lemez kivételével) 7209 16 10,
7209 17 10,
7209 18 10,
7209 26 10,
7209 27 10,
7209 28 10
Koreai Köztársaság 1 923,96 4 854,46 1 260,30 1 260,30 1 232,90 1 246,60 25% 09.8806
Kína 822,98 2 076,52 25% 09.8807
Oroszország 519,69 1 311,25 340,42 340,42 333,02 336,72 25% 09.8808
Iráni Iszlám Köztársaság 227,52 574,06 149,04 149,04 145,80 147,42 25% 09.8809
Más országok 306,34 772,95 739,77 739,77 723,69 731,73 25% (3)
3.B 7225 19 90, Oroszország 51 426,29 129 756,46 33 686,91 33 686,91 32 954,59 33 320,75 25% 09.8811
7226 19 80 Koreai Köztársaság 31 380,40 79 177,59 20 555,80 20 555,80 20 108,94 20 332,37 25% 09.8812
Kína 24 187,01 61 027,57 15 843,76 15 843,76 15 499,33 15 671,54 25% 09.8813
Tajvan 18 144,97 45 782,56 11 885,91 11 885,91 11 627,52 11 756,71 25% 09.8814
Más országok 8 395,39 21 182,87 5 499,42 5 499,42 5 379,87 5 439,65 25% (4)
4.A (5) Fémbevonatú TARIC-kódok:
7210 41 00 20,
7210 49 00 20,
7210 61 00 20,
Koreai Köztársaság 69 571,10 328 792,63 45 572,71 45 572,71 44 582,00 45 077,36 25%
7210 69 00 20, 09.8816
7212 30 00 20, India 83 060,42 209 574,26 54 408,92 54 408,92 53 226,12 53 817,52 25% 09.8817
7212 50 61 20,
7212 50 69 20,
7225 92 00 20,
7225 99 00 11,
7225 99 00 22,
7225 99 00 45,
7225 99 00 91,
7225 99 00 92,
7226 99 30 10,
7226 99 70 11,
7226 99 70 91,
7226 99 70 94, Más országok 761 518,93 1 921 429,81 498 834,77 498 834,77 487 990,53 493 412,65 25% (6)
4.B (7) KN-kódok: Kína 204 951,07 517 123,19 134 253,68 134 253,68 131 335,12 132 794,40 25% 09.8821
7210 20 00,
7210 30 00,
7210 90 80,
Koreai Köztársaság 249 533,26 476 356,93 163 457,35 163 457,35 159 903,93 161 680,64 25% 09.8822
7212 20 00,
7212 50 20, India 118 594,25 299 231,59 77 685,44 77 685,44 75 996,63 76 841,03 25% 09.8823
7212 50 30,
7212 50 40,
7212 50 90, Tajvan 49 248,78 124 262,26 32 260,53 32 260,53 31 559,21 31 909,87 25% 09.8824
7225 91 00,
7226 99 10
TARIC-kódok:
7210 41 00 30,
7210 41 00 80,
7210 49 00 30,
7210 49 00 80,
7210 61 00 30,
7210 61 00 80,
7210 69 00 30,
7210 69 00 80,
7212 30 00 80,
7212 50 61 30,
7212 50 61 80,
7212 50 69 30,
7212 50 69 80,
7225 92 00 80,
7225 99 00 23, Más országok 125 598,05 316 903,26 82 273,30 82 273,30 80 484,75 81 379,02 25% (8)
7225 99 00 41,
7225 99 00 93,
7225 99 00 95,
7226 99 30 90,
7226 99 70 19,
7226 99 70 96,
7225 99 00 41
5 Szerves bevonatú lemez 7210 70 80,
7212 40 80
India 108 042,36 272 607,54 70 773,40 70 773,40 69 234,85 70 004,12 25% 09.8826
Koreai Köztársaság 103 354,11 260 778,38 67 702,35 67 702,35 66 230,56 66 966,46 25% 09.8827
Tajvan 31 975,79 80 679,86 20 945,82 20 945,82 20 490,48 20 718,15 25% 09.8828
Törökország 21 834,45 55 091,68 14 302,71 14 302,71 13 991,78 14 147,24 25% 09.8829
Észak-Macedónia 16 331,15 41 206,02 10 697,76 10 697,76 10 465,20 10 581,48 25% 09.8830
Más országok 43 114,71 108 785,06 28 242,39 28 242,39 27 628,42 27 935,41 25% (9)
6 Ónművi vékonylemez 7209 18 99,
7210 11 00,
7210 12 20,
7210 12 80,
Kína 158 139,17 399 009,55 103 589,44 103 589,44 101 337,49 102 463,47 25% 09.8831
7210 50 00, Szerbia 30 545,88 77 071,98 20 009,15 20 009,15 19 574,17 19 791,66 25% 09.8832
7210 70 10,
7210 90 40,
Koreai Köztársaság 23 885,70 60 267,31 15 646,38 15 646,38 15 306,25 15 476,31 25% 09.8833
7212 10 10, Tajvan 21 167,00 53 407,61 13 865,49 13 865,49 13 564,07 13 714,78 25% 09.8834
7212 10 90, Brazília 19 730,03 49 781,91 25% 09.8835
7212 40 20 Más országok 33 167,30 83 686,22 34 650,52 34 650,52 33 897,25 34 273,88 25% (10)
7 Ötvözetlen és más ötvözött kvartólemez 7208 51 20,
7208 51 91,
7208 51 98,
Ukrajna 339 678,24 857 060,63 222 507,03 222 507,03 217 669,92 220 088,47 25% 09.8836
7208 52 91,
7208 90 20,
Koreai Köztársaság 140 011,38 353 270,32 91 714,78 91 714,78 89 720,98 90 717,88 25% 09.8837
7208 90 80, Oroszország 115 485,12 291 386,78 75 648,80 75 648,80 74 004,26 74 826,53 25% 09.8838
7210 90 30, India 74 811,09 188 759,93 49 005,18 49 005,18 47 939,85 48 472,51 25% 09.8839
7225 40 12,
7225 40 40,
7225 40 60,
Más országok 466 980,80 1 178 264,65 305 896,87 305 896,87 299 246,94 302 571,91 25% (11)
8 Melegen hengerelt rozsdamentes lemez és szalag 7219 11 00,
7219 12 10,
7219 12 90,
7219 13 10,
Harmadik országok 91 870,53 91 870,53 89 873,34 90 871,93 25%
7219 13 90, Kína 87 328,82 220 344,09 25%
7219 14 10,
7219 14 90,
Koreai Köztársaság 18 082,33 45 624,52 25%
7219 22 10, Tajvan 12 831,07 32 374,77 25%
7219 22 90, Amerikai Egyesült Államok 11 810,30 29 799,22 25%
7219 23 00,
7219 24 00,
7220 11 00,
7220 12 00
Más országok 10 196,61 25 727,62 25% (12)
9 Hidegen hengerelt rozsdamentes lemez és szalag 7219 31 00,
7219 32 10,
7219 32 90,
7219 33 10,
Koreai Köztársaság 70 813,18 178 672,60 46 386,34 46 386,34 45 377,94 45 882,14 25% 09.8846
7219 33 90, Tajvan 65 579,14 165 466,29 42 957,77 42 957,77 42 023,90 42 490,84 25% 09.8847
7219 34 10, India 42 720,54 107 790,51 27 984,19 27 984,19 27 375,84 27 680,01 25% 09.8848
7219 34 90,
7219 35 10,
Amerikai Egyesült Államok 35 609,52 89 848,32 23 326,10 23 326,10 22 819,01 23 072,56 25% 09.8849
7219 35 90, Törökország 29 310,69 73 955,39 19 200,03 19 200,03 18 782,64 18 991,34 25% 09.8850
7219 90 20, Malajzia 19 799,24 49 956,54 12 969,54 12 969,54 12 687,59 12 828,57 25% 09.8851
7219 90 80, Vietnám 16 832,28 42 470,43 11 026,02 11 026,02 10 786,33 10 906,17 25% 09.8852
7220 20 21,
7220 20 29,
7220 20 41,
7220 20 49,
7220 20 81,
7220 20 89,
7220 90 20,
7220 90 80
Más országok 50 746,86 128 042,17 33 241,85 33 241,85 32 519,20 32 880,53 25% (13)
10 Melegen hengerelt rozsdamentes kvartólemez 7219 21
10, 7219 21 90
Kína 6 765,50 17 070,40 4 431,76 4 431,76 4 335,41 4 383,58 25% 09.8856
India 2 860,33 7 217,07 1 873,67 1 873,67 1 832,94 1 853,30 25% 09.8857
Tajvan 1 119,34 2 824,27 733,23 733,23 717,29 725,26 25% 09.8858
Más országok 1 440,07 3 633,52 943,32 943,32 922,81 933,07 25% (14)
12 Ötvözetlen és más ötvözött 7214 30 00,
7214 91 10,
Kína 166 217,87 419 393,33 108 881,40 108 881,40 106 514,42 107 697,91 25% 09.8861
kereskedelmi minőségű rúd- 7214 91 90,
7214 99 31,
Törökország 114 807,87 289 677,97 75 205,16 75 205,16 73 570,27 74 387,72 25% 09.8862
és idomacél, valamint könnyű 7214 99 39,
7214 99 50,
Oroszország 94 792,44 239 175,96 62 094,01 62 094,01 60 744,14 61 419,08 25% 09.8863
szelvény 7214 99 71,
7214 99 79,
Svájc 73 380,52 185 150,38 48 068,08 48 068,08 47 023,13 47 545,60 25% 09.8864
7214 99 95,
7215 90 00, Fehéroroszország 57 907,73 146 110,15 37 932,60 37 932,60 37 107,97 37 520,28 25% 09.8865
7216 10 00,
7216 21 00,
7216 22 00,
7216 40 10,
7216 40 90,
7216 50 10,
7216 50 91,
7216 50 99,
7216 99 00,
7228 10 20,
7228 20 10,
7228 20 91,
7228 30 20,
7228 30 41,
7228 30 49,
7228 30 61,
7228 30 69,
7228 30 70,
7228 30 89,
7228 60 20,
7228 60 80,
7228 70 10,
7228 70 90,
7228 80 00 Más országok 76 245,19 192 378,37 49 944,59 49 944,59 48 858,84 49 401,71 25% (15)
13 Betonacélrúd 7214 20 00,
7214 99 10
Törökország 117 231,80 295 793,93 76 792,97 76 792,97 75 123,55 75 958,26 25% 09.8866
Oroszország 94 084,20 237 388,96 61 630,08 61 630,08 60 290,29 60 960,18 25% 09.8867
Ukrajna 62 534,65 157 784,58 40 963,47 40 963,47 40 072,96 40 518,21 25% 09.8868
Bosznia-Hercegovina 39 356,10 99 301,53 25 780,31 25 780,31 25 219,87 25 500,09 25% 09.8869
Moldova 28 284,59 71 366,38 18 527,89 18 527,89 18 125,11 18 326,50 25% 09.8870
Más országok 217 775,50 549 481,20 142 654,35 142 654,35 139 553,17 141 103,76 (16)
14 Rozsdamentes rúd és könnyű szelvény 7222 11 11,
7222 11 19,
7222 11 81,
India 44 433,00 112 111,32 29 105,94 29 105,94 28 473,20 28 789,57 25% 09.8871
7222 11 89, Svájc 6 502,75 16 407,44 4 259,64 4 259,64 4 167,04 4 213,34 25% 09.8872
7222 19 10, Ukrajna 5 733,50 14 466,50 3 755,74 3 755,74 3 674,10 3 714,92 25% 09.8873
7222 19 90,
7222 20 11,
7222 20 19,
7222 20 21,
7222 20 29,
7222 20 31,
7222 20 39,
7222 20 81,
7222 20 89,
7222 30 51,
7222 30 91,
7222 30 97,
7222 40 10,
7222 40 50,
7222 40 90
Más országok 8 533,24 21 530,68 5 589,72 5 589,72 5 468,20 5 528,96 25% (17)
15 Rozsdamentes hengerhuzal 7221 00 10,
7221 00 90
India 10 135,23 25 572,75 6 639,11 6 639,11 6 494,78 6 566,94 25% 09.8876
Tajvan 6 619,68 16 702,47 4 336,24 4 336,24 4 241,97 4 289,10 25% 09.8877
Koreai Köztársaság 3 300,07 8 326,58 2 161,72 2 161,72 2 114,72 2 138,22 25% 09.8878
Kína 2 216,86 5 593,48 1 452,16 1 452,16 1 420,59 1 436,38 25% 09.8879
Japán 2 190,40 5 526,72 1 434,83 1 434,83 1 403,63 1 419,23 25% 09.8880
Más országok 1 144,43 2 887,57 749,66 749,66 733,36 741,51 25% (18)
16 Ötvözetlen és más ötvözött hengerhuzal 7213 10 00,
7213 20 00,
7213 91 10,
Ukrajna 149 009,10 375 972,95 97 608,76 97 608,76 95 486,83 96 547,79 25% 09.8881
7213 91 20, Svájc 141 995,22 358 275,86 93 014,30 93 014,30 90 992,25 92 003,28 25% 09.8882
7213 91 41, Oroszország 122 883,63 310 054,37 80 495,21 80 495,21 78 745,32 79 620,26 25% 09.8883
7213 91 49, Törökország 121 331,08 306 137,03 79 478,21 79 478,21 77 750,42 78 614,31 25% 09.8884
7213 91 70, Fehéroroszország 97 436,46 245 847,23 63 825,98 63 825,98 62 438,46 63 132,22 25% 09.8885
7213 91 90, Moldova 73 031,65 184 270,12 47 839,55 47 839,55 46 799,56 47 319,56 25% 09.8886
7213 99 10,
7213 99 90,
7227 10 00,
7227 20 00,
7227 90 10,
Más országok 122 013,20 307 858,13 79 925,03 79 925,03 78 187,53 79 056,28 25% (19)
7227 90 50,
7227 90 95
17 Szögvas, idomvas és szelvény vasból vagy ötvözetlen acélból 7216 31 10,
7216 31 90,
7216 32 11,
7216 32 19,
7216 32 91,
Ukrajna 42 915,19 108 281,65 28 111,70 28 111,70 27 500,57 27 806,14 25% 09.8891
7216 32 99, Törökország 38 465,03 97 053,20 25 196,61 25 196,61 24 648,85 24 922,73 25% 09.8892
7216 33 10,
7216 33 90
Koreai Köztársaság 10 366,76 26 156,94 6 790,77 6 790,77 6 643,15 6 716,96 25% 09.8893
Oroszország 9 424,08 23 778,40 6 173,26 6 173,26 6 039,06 6 106,16 25% 09.8894
Brazília 8 577,95 25% 09.8895
Svájc 6 648,01 16 773,96 4 354,79 4 354,79 4 260,13 4 307,46 25% 09.8896
Más országok 14 759,92 58 885,04 15 287,53 15 287,53 14 955,19 15 121,36 25% (20)
18 Szádpalló 7301 10 00 Kína 12 198,24 30 778,05 7 990,49 7 990,49 7 816,78 7 903,63 25% 09.8901
Egyesült Arab Emírségek 6 650,41 16 780,01 4 356,37 4 356,37 4 261,66 4 309,02 25% 09.8902
Más országok 480,04 1 211,21 314,45 314,45 307,61 311,03 25% (21)
19 Vasúti anyag 7302 10 22, Oroszország 2 147,19 5 417,70 1 433,84 1 433,84 1 402,67 1 418,25 25% 09.8906
7302 10 28, Kína 2 145,07 5 412,33 1 432,42 1 432,42 1 401,28 1 416,85 25% 09.8907
7302 10 40, Törökország 1 744,68 4 402,10 1 165,05 1 165,05 1 139,72 1 152,39 25% 09.8908
7302 10 50, Ukrajna 657,6 1 659,24 25% 09.8909
7302 40 00 Más országok 1 010,85 2 550,54 1 092,93 1 092,93 1 069,17 1 081,05 25% (22)
20 Gázcső 7306 30 41, Törökország 88 914,68 224 345,46 58 243,77 58 243,77 56 977,60 57 610,68 25% 09.8911
7306 30 49, India 32 317,40 81 541,78 21 169,59 21 169,59 20 709,38 20 939,48 25% 09.8912
7306 30 72, Észak-Macedónia 9 637,48 24 316,84 6 313,05 6 313,05 6 175,81 6 244,43 25% 09.8913
7306 30 77 Más országok 22 028,87 55 582,25 14 430,07 14 430,07 14 116,37 14 273,22 25% (23)
21 Üreges profil 7306 61 10, Törökország 154 436,15 389 666,25 101 163,76 101 163,76 98 964,55 100 064,16 25% 09.8916
7306 61 92, Oroszország 35 406,28 89 335,51 23 192,97 23 192,97 22 688,77 22 940,87 25% 09.8917
7306 61 99 Észak-Macedónia 34 028,95 85 860,29 22 290,74 22 290,74 21 806,16 22 048,45 25% 09.8918
Ukrajna 25 240,74 63 686,29 16 534,01 16 534,01 16 174,57 16 354,29 25% 09.8919
Svájc 25 265,29 56 276,65 14 610,34 14 610,34 14 292,73 14 451,53 25% 09.8920
Fehéroroszország 20 898,79 52 730,88 13 689,80 13 689,80 13 392,20 13 541,00 25% 09.8921
Más országok 25 265,29 63 748,22 16 550,09 16 550,09 16 190,30 16 370,19 25% (24)
22 Varrat nélküli rozsdamentes acélcső 7304 11 00,
7304 22 00,
7304 24 00,
India 8 315,90 20 982,29 5 447,35 5 447,35 5 328,93 5 388,14 25% 09.8926
7304 41 00, Ukrajna 5 224,94 13 183,34 3 422,61 3 422,61 3 348,21 3 385,41 25% 09.8927
7304 49 10,
7304 49 93,
Koreai Köztársaság 1 649,31 4 161,47 1 080,39 1 080,39 1 056,90 1 068,64 25% 09.8928
7304 49 95, Japán 1 590,45 4 012,94 1 041,83 1 041,83 1 019,18 1 030,50 25% 09.8929
7304 49 99 Amerikai Egyesült Államok 1 393,26 3 515,42 912,66 912,66 892,82 902,74 25% 09.8930
Kína 1 299,98 3 280,05 25% 09.8931
Más országok 2 838,17 7 161,15 2 710,71 2 710,71 2 651,78 2 681,24 25% (25)
24 Más varrat nélküli cső 7304 19 10,
7304 19 30,
Kína 49 483,75 124 855,14 32 414,45 32 414,45 31 709,78 32 062,12 25% 09.8936
7304 19 90, Ukrajna 36 779,89 92 801,35 24 092,76 24 092,76 23 569,00 23 830,88 25% 09.8937
7304 23 00, Fehéroroszország 19 655,31 49 593,37 12 875,25 12 875,25 12 595,36 12 735,31 25% 09.8938
7304 29 10, Japán 13 766,04 34 733,85 9 017,48 9 017,48 8 821,45 8 919,46 25% 09.8939
7304 29 30,
7304 29 90,
Amerikai Egyesült Államok 12 109,53 30 554,21 7 932,38 7 932,38 7 759,93 7 846,15 25% 09.8940
7304 31 20,
7304 31 80,
7304 39 10,
7304 39 52,
7304 39 58,
7304 39 92,
Más országok 55 345,57 139 645,41 36 254,24 36 254,24 35 466,11 35 860,18 25% (26)
7304 39 93,
7304 39 98,
7304 51 81,
7304 51 89,
7304 59 10,
7304 59 92,
7304 59 93,
7304 59 99,
7304 90 00
25 Nagy méretű hegesztett cső 7305 11 00,
7305 12 00,
Oroszország 140 602,32 354 761,34 25%
7305 19 00, Törökország 17 543,40 44 264,71 25%
7305 31 00,
7305 39 00,
Kína 14 213,63 35 863,19 25%
7305 90 00 Más országok 34 011,86 85 817,17 25%
25.A Nagy méretű hegesztett cső 7305 11 00, 7305 12 00 Harmadik országok 97 268,30 97 268,30 95 153,77 96 211,03 25% (27)
25.B Nagy méretű 7305 19 00, Törökország 11 245,20 11 245,20 11 000,73 11 122,97 25% 09.8971
hegesztett cső 7305 20 00,
7305 31 00, Kína 6 775,70 6 775,70 6 628,41 6 702,06 25% 09.8972
7305 39 00,
7305 90 00 Oroszországi Föderáció 6 680,59 6 680,59 6 535,36 6 607,97 25% 09.8973
Koreai Köztársaság 4 877,57 4 877,57 4 771,54 4 824,55 25% 09.8974
Japán 2 588,59 2 588,59 2 532,31 2 560,45 25% 09.8975
Más országok 5 748,00 5 748,00 5 623,04 5 685,52 25% (28)
26 Más hegesztett cső 7306 11 10,
7306 11 90,
Svájc 64 797,98 163 495,29 42 446,07 42 446,07 41 523,33 41 984,70 25% 09.8946
7306 19 10, Törökország 60 693,64 153 139,43 39 757,51 39 757,51 38 893,22 39 325,37 25% 09.8947
7306 21 00,
7306 29 00,
Egyesült Arab Emírségek 18 676,40 47 123,44 12 234,02 12 234,02 11 968,06 12 101,04 25% 09.8948
7306 30 11,
7306 30 19,
7306 30 80,
Kína 18 010,22 45 442,58 11 797,64 11 797,64 11 541,17 11 669,40 25% 09.8949
7306 40 20, Tajvan 14 374,20 36 268,32 9 415,85 9 415,85 9 211,16 9 313,51 25% 09.8950
7306 40 80, India 11 358,87 28 660,18 7 440,65 7 440,65 7 278,90 7 359,78 25% 09.8951
7306 50 20,
7306 50 80,
7306 69 10,
7306 69 90,
7306 90 00
Más országok 36 898,57 93 100,78 24 170,49 24 170,49 23 645,05 23 907,77 25% (29)
27 Ötvözetlen és más ötvözött hidegen húzott rúd 7215 10 00,
7215 50 11,
7215 50 19,
7215 50 80,
Oroszország 117 519,41 296 519,61 76 981,37 76 981,37 75 307,86 76 144,61 25% 09.8956
7228 10 90, Svájc 27 173,22 68 562,23 17 799,88 17 799,88 17 412,93 17 606,41 25% 09.8957
7228 20 99, Kína 20 273,26 51 152,57 13 280,05 13 280,05 12 991,35 13 135,70 25% 09.8958
7228 50 20, Ukrajna 15 969,02 40 292,29 10 460,54 10 460,54 10 233,14 10 346,84 25% 09.8959
7228 50 40,
7228 50 61,
7228 50 69,
7228 50 80
Más országok 17 540,47 44 257,32 11 489,93 11 489,93 11 240,15 11 365,04 25% (30)
28 Ötvözetlen huzal 7217 10 10, Fehéroroszország 88 294,51 222 780,67 57 837,52 57 837,52 56 580,19 57 208,86 25% 09.8961
7217 10 31, Kína 66 719,82 168 344,42 43 704,98 43 704,98 42 754,87 43 229,92 25% 09.8962
7217 10 39, Oroszország 41 609,21 104 986,47 27 256,21 27 256,21 26 663,69 26 959,95 25% 09.8963
7217 10 50, Törökország 40 302,46 101 689,34 26 400,22 26 400,22 25 826,31 26 113,26 25% 09.8964
7217 10 90, Ukrajna 26 755,09 67 507,23 17 525,99 17 525,99 17 144,99 17 335,49 25% 09.8965
7217 20 10,
7217 20 30,
7217 20 50,
7217 20 90,
7217 30 41,
7217 30 49,
7217 30 50,
7217 30 90,
7217 90 20,
7217 90 50,
7217 90 90
Más országok 39 770,29 100 346,58 26 051,62 26 051,62 25 485,28 25 768,45 25% (31)
(1) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8601
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8602
2021.4.1.-2021.6.30.: Oroszország esetében* 09.8571, Törökország esetében* 09.8572, India esetében* 09.8573, a Koreai Köztársaság esetében* 09.8574, Szerbia esetében* 09.8575.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(2) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8603
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8604
2021.4.1.-2021.6.30.: India,* a Koreai Köztársaság,* Ukrajna,* Brazília* és Szerbia* esetében 09.8567.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(3) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8605
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8606
2021.4.1.-2021.6.30.: a Koreai Köztársaság,* Oroszország* és az Iráni Iszlám Köztársaság* esetében 09.8568.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(4) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8607
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8608
2021.4.1.-2021.6.30.: Oroszország,* a Koreai Köztársaság,* Kína* és Tajvan* esetében 09.8569.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(5) Dömpingellenes vám hatálya alá tartozó termékek.
(6) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8609
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8610
2021.4.1.-2021.6.30.: India* és a Koreai Köztársaság* esetében 09.8570.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(7) Dömpingellenes vám hatálya alá nem tartozó termékek (ideértve a gépjárműipari termékeket is).
(8) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8611 2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8612
2021.4.1.-2021.6.30.: Kína esetében* 09.8581, a Koreai Köztársaság esetében* 09.8582, India esetében* 09.8583, Tajvan esetében* 09.8584.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(9) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8613
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8614.
(10) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8615
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8616
2021.4.1.-2021.6.30.: Kína,* a Koreai Köztársaság,* Tajvan* és Szerbia* esetében 09.8576.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(11) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8617
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8618
2021.4.1.-2021.6.30.: Ukrajna,* a Koreai Köztársaság,* Oroszország* és India* esetében 09.8577.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(12) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8619.
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8620.
(13) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8621
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8622
2021.4.1.-2021.6.30.: a Koreai Köztársaság,* Tajvan,* India,* az Amerikai Egyesült Államok,* Törökország,* Malajzia* és Vietnám* esetében 09.8578.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(14) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8623
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8624
2021.4.1.-2021.6.30.: Kína,* India* és Tajvan* esetében 09.8591.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(15) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8625
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8626
2021.4.1.-2021.6.30.: Kína,* Törökország,* Oroszország,* Svájc* és Fehéroroszország* esetében 09.8592.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(16) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8627
2019.4.1.-2019.6.30.: 09.8628
2021.4.1.-2021.6.30.: Törökország,* Oroszország,* Ukrajna,* Bosznia-Hercegovina* és Moldova* esetében 09.8593.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(17) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8629
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8630
2021.4.1.-2021.6.30.: India,* Svájc* és Ukrajna* esetében 09.8594.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(18) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8631
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8632
2021.4.1.-2021.6.30.: India,* Tajvan,* a Koreai Köztársaság,* Kína* és Japán* esetében 09.8595.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(19) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8633
2019.4.1.-2019.6.30.: 09.8634
2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8634. * Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(20) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8635
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8636
2021.4.1.-2021.6.30.: Ukrajna, Törökország,* a Koreai Köztársaság,* Oroszország* és Svájc* esetében 09.8579.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(21) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8637
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8638
2021.4.1.-2021.6.30.: Kína* és az Egyesült Arab Emírségek* esetében 09.8580.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(22) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8639
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8640
2021.4.1.-2021.6.30.: Oroszország,* Kína* és Törökország* esetében 09.8585.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(23) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8641
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8642.
(24) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8643
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8644
2021.4.1.-2021.6.30.: Törökország,* Oroszország,* Ukrajna,* Észak-Macedónia,* Svájc* és Fehéroroszország* esetében 09.8596.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(25) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8645
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8646
2021.4.1.-2021.6.30.: India,* Ukrajna,* a Koreai Köztársaság,* Japán* és az Amerikai Egyesült Államok* esetében 09.8597.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(26) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8647
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8648
2021.4.1.-2021.6.30.: Kína,* Ukrajna,* Fehéroroszország,* Japán* és az Amerikai Egyesült Államok* esetében 09.8586.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(27) 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8657
2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8658.
(28) 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8659
2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8660
2021.4.1.-2021.6.30.: Törökország,* Kína,* az Oroszországi Föderáció,* a Koreai Köztársaság* és Japán* esetében 09.8587.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(29) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8651
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8652
2021.4.1.-2021.6.30.: Svájc,* Törökország,* az Egyesült Arab Emírségek, Kína,* Tajvan* és India* esetében 09.8588.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.
(30) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8653
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8654.
(31) 2019.2.2.-2019.3.31., 2019.7.1.-2020.3.31., 2020.7.1.-2021.3.31.: 09.8655
2019.4.1.-2019.6.30., 2020.4.1.-2020.6.30., 2021.4.1.-2021.6.30.: 09.8656
2021.4.1.-2021.6.30.: Törökország,* Oroszország,* Ukrajna,* Kína* és Fehéroroszország* esetében 09.8598.
* Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

IV.2. A globális vámkontingensek negyedévenkénti mennyisége

1. ÉV 2. ÉV 3. ÉV
Termék-
szám
2019.2.2.- 2019.3.31. 2019.4.1.- 2019.6.30. 2019.7.1.- 2019.9.30. 2019.10.1.- 2019.12.31. 2020.1.1.- 2020.3.31. 2020.4.1.- 2020.6.30. 2020.7.1.- 2020.9.30. 2020.10.1.- 2020.12.31. 2021.1.1.- 2021.3.31. 2021.4.1.- 2021.6.30.
1 Más országok 1 307 737,32 2 051 794,76 2 172 108,07 2 116 842,75 2 093 833,59 2 093 833,59 1 013 612,28 1 013 612,28 991 577,22 1 002 594,76
2 Más országok 167 401,61 262 647,35 278 048,49 270 974,05 268 028,68 268 028,68 281 704,58 281 704,58 275 580,57 278 642,58
3.A Más országok 119,25 187,09 198,07 193,03 190,93 190,93 739,77 739,77 723,69 731,73
3.B Más országok 3 268,01 5 127,39 5 428,05 5 289,94 5 232,44 5 232,44 5 499,42 5 499,42 5 379,87 5 439,65
4.A Más országok 296 430,19 465 088,74 492 360,66 479 833,44 474 617,86 474 617,86 498 834,77 498 834,77 487 990,53 493 412,65
4.B Más országok 48 890,51 76 707,53 81 205,51 79 139,39 78 279,18 78 279,18 82 273,30 82 273,30 80 484,75 81 379,02
5 Más országok 16 782,91 26 331,80 27 875,85 27 166,60 26 871,31 26 871,31 28 242,39 28 242,39 27 628,42 27 935,41
6 Más országok 12 910,76 20 256,54 21 444,34 20 898,73 20 671,57 20 671,57 34 650,52 34 650,52 33 897,25 34 273,88
7 Más országok 181 777,76 285 203,04 301 926,80 294 244,83 291 046,51 291 046,51 305 896,87 305 896,87 299 246,94 302 571,91
8 Más országok 3 969,15 6 227,46 6 592,63 6 424,89 6 355,05 6 355,05 91 870,53 91 870,53 89 873,34 90 871,93
9 Más országok 19 753,81 30 993,05 32 810,42 31 975,62 31 628,06 31 628,06 33 241,85 33 241,85 32 519,20 32 880,53
10 Más országok 560,56 879,51 931,08 907,39 897,53 897,53 943,32 943,32 922,81 933,07
12 Más országok 29 679,33 46 565,85 49 296,38 48 042,13 47 519,93 47 519,93 49 944,59 49 944,59 48 858,84 49 401,71
13 Más országok 84 771,67 133 003,83 140 802,92 137 220,44 135 728,92 135 728,92 142 654,35 142 654,35 139 553,17 141 103,76
14 Más országok 3 321,66 5 211,58 5 517,17 5 376,80 5 318,36 5 318,36 5 589,72 5 589,72 5 468,20 5 528,96
15 Más országok 445,48 698,95 739,93 721,11 713,27 713,27 749,66 749,66 733,36 741,51
16 Más országok 47 495,07 74 518,13 78 887,73 76 880,57 76 044,91 76 044,91 79 925,03 79 925,03 78 187,53 79 056,28
17 Más országok 5 745,47 9 014,45 9 543,04 16 567,39 16 387,31 16 387,31 15 287,52 15 287,52 14 955,19 15 121,36
18 Más országok 186,86 293,18 310,37 302,47 299,18 299,18 314,45 314,45 307,61 311,03
19 Más országok 393,49 617,37 653,57 636,94 (1) 630,02 630,02 1 092,93 1 092,93 1 069,17 1 081,05
20 Más országok 8 575,00 13 453,88 14 242,79 13 880,40 13 729,53 13 729,53 14 430,07 14 430,07 14 116,37 14 273,22
21 Más országok 9 834,81 15 430,48 16 335,29 15 919,67 15 746,63 15 746,63 16 550,09 16 550,09 16 190,30 16 370,19
22 Más országok 1 104,79 1 733,38 1 835,02 1 788,34 (2) 1 768,90 1 768,90 2 710,71 2 710,71 2 651,78 2 681,24
24 Más országok 21 543,91 33 801,65 35 783,72 34 873,27 34 494,21 34 494,21 36 254,24 36 254,24 35 466,11 35 860,18
25 Más országok 13 239,52 20 772,34 21 990,39 21 430,89 (3) 21 197,95 21 197,95
25.A Más országok 97 268,30 97 268,30 95 153,77 96 211,03
25.B Más országok 5 748,00 5 748,00 5 623,04 5 685,52
26 Más országok 14 363,20 22 535,37 23 856,80 23 249,80 22 997,09 22 997,09 24 170,49 24 170,49 23 645,05 23 907,77
27 Más országok 6 827,84 10 712,64 11 340,81 11 052,26 10 932,13 10 932,13 11 489,93 11 489,93 11 240,15 11 365,04
28 Más országok 15 481,05 24 289,24 25 713,51 25 059,28 24 786,90 24 786,90 26 051,62 26 051,62 25 485,28 25768,45”
(1) Ez a mennyiség módosulni fog azt követően, hogy a 09.8909 rendelésszámhoz tartozó országspecifikus kontingens fel nem használt mennyiségei e rendelet 2. cikkével összhangban átvezetésre kerülnek.
(2) Ez a mennyiség módosulni fog azt követően, hogy a 09.8931 rendelésszámhoz tartozó országspecifikus kontingens fel nem használt mennyiségei e rendelet 2. cikkével összhangban átvezetésre kerülnek.
(3) Ez a mennyiség módosulni fog azt követően, hog y a 09.8941, a 09.8942 és a 09.8943 rendelésszámhoz tartozó országspecifikus kontingensek fel nem használt mennyiségei e rendelet 2. cikkével összhangban átvezetésre kerülnek.

III. MELLÉKLET

Az országspecifikus kontingenssel rendelkező országok számára a 2021.4.1.-2021.6.30. időszakban a maradványkontingens keretében rendelkezésre álló legnagyobb mennyiség

Termékkategória Újonnan felosztott kontingens a 2021.4.1.-2021.6.30. időszakra (tonna)
1 Speciális szabályok
2 278 642,58
3.A 731,73
3.B 5 439,65
4.A 493 412,65
4.B Speciális szabályok
5 Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens
6 34 273,88
7 302 571,91
8 Nem alkalmazandó
9 32 880,53
10 276,19
12 29 542,22
13 37 251,39
14 3 068,57
15 552,42
16 Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens
17 15 121,36
18 311,03
19 1 081,05
20 Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens
21 3 421,37
22 2 174,49
24 35 860,18
25.A Nem alkalmazandó
25.B 5 685,52
26 23 907,77
27 Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens
28 18 295,60