A jogszabály mai napon ( 2024.05.03. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

Az Európai Unió joganyaga kizárólag az Európai Unió Hivatalos Lapjának elektronikus kiadásában megjelent változatban tekinthető hivatalosnak és hitelesnek. A Jogtár termékcsalád európai jogi dokumentumainak forrása az Európai Unió Kiadóhivatala, valamint a Hivatalos Lap magyar nyelvű változatának elektronikus kiadása. © Európai Unió, 1998-2021, https://eur-lex.europa.eu/

A BIZOTTSÁG 2021. január 28-i (EU) 2021/95 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

a Covid19-világjárvány és az azzal kapcsolatos intézkedések által a gyümölcs- és zöldség-, valamint a borágazatban okozott piaci zavarok kezelése érdekében az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet egyes rendelkezéseitől eltérő rendkívüli, ideiglenes intézkedésekről szóló (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendelet módosításáról * 

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre *  és különösen annak 219. cikke (1) bekezdésére, összefüggésben 228. cikkével,

mivel:

(1) Az (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet *  többek között a borágazatra vonatkozó hatályos szabályoktól való számos eltérést vezetett be, amelyek célja, hogy bizonyos mértékű támogatást nyújtsanak a borágazati szereplőknek, és segítsék őket a Covid19-világjárvány hatásainak kezelésében. Ezen intézkedések hasznosságának ellenére azonban a borpiacon nem állt helyre a kereslet és kínálat egyensúlya, és a jelenlegi világjárvány miatt várhatóan erre rövid és közép távon valószínűleg nem is kerül sor.

(2) Emellett a legtöbb tagállamban és világszerte is folytatódnak a Covid19-világjárvány kezelése érdekében elfogadott intézkedések. Ezen intézkedések között szerepel a baráti találkozók és ünnepségek méretére, valamint az otthonon kívüli étkezési és italfogyasztási lehetőségekre vonatkozó korlátozások bevezetése. Egyes területeken továbbra is lezárásokra kerül sor, ami miatt nyilvános és magánrendezvényeket kell lemondani. E korlátozások következményeként tovább csökkent az uniós borfogyasztás és a harmadik országokba irányuló borexport is egyértelműen csökkent. Emellett a várhatóan 2020 utánra is elhúzódó válság időtartama körüli bizonytalanság hosszú távú károkat okoz az uniós borágazatnak, mivel a borfogyasztás valószínűleg nem fog helyreállni, és exportpiacok vesznek majd el. A tényezők együttesen jelentős negatív hatást gyakorolnak az árképzésre az uniós borpiacon. A már a 2019-2020-as gazdasági év elején is rekordszinten magas készletek még tovább nőttek. Ráadásul a helyzetet még tovább rontja a közelgő 2020-as magas terméshozam, amely várhatóan mintegy 10 millió hektoliter borral haladja meg a 2019-es terméshozamot.

(3) Következésképpen - tekintettel a tagállamok által a Covid19-világjárvány kezelése érdekében bevezetett korlátozások hosszú időtartamára és fenntartásuk szükségességére - a bor fő felvevőpiacait érintő súlyos gazdasági zavarok, valamint ezeknek a bor iránti keresletre gyakorolt negatív következményei tovább súlyosbodnak.

(4) Tekintettel erre a rendkívül súlyos piaci zavarra és arra, hogy a borágazatban egyidejűleg több nehéz körülmény is fennáll abból fakadóan, hogy az Egyesült Államok 2019 októberében vámot vetett ki az uniós borok behozatalára, és amelyek a Covid19-világjárvány miatt jelenleg érvényben lévő korlátozó intézkedések miatt továbbra is fennállnak, az uniós borágazat gazdasági szereplői továbbra is rendkívüli nehézségekkel szembesülnek. Ezért indokolt a borágazat további támogatása.

(5) Az uniós borágazat piaci helyzetének javításához elengedhetetlen a válság kezelését célzó intézkedések további végrehajtása és a maximális uniós hozzájárulásnak az (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendelet által bevezetett növelése. Ezek az intézkedések különösen döntő fontosságúak a bormennyiségek uniós piacról való kivonásához, amelyek máskülönben negatívan befolyásolják a piaci árakat, valamint a piaci szereplők pénzforgalmának javításához a műveleteikhez nyújtott, csökkentett saját pénzügyi hozzájárulás révén. Az (EU) 2020/1275 felhatalmazáson alapuló rendelettel *  nemrégiben módosított (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendelet végrehajtása ugyanakkor azt mutatta, hogy az (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendelet 10. cikkében meghatározott jelenlegi 2020. október 15-i határidő nem elegendő ahhoz, hogy a tagállamok és a borágazati szereplők az összes szükséges intézkedést hatékonyan végrehajtsák. Az instabil egészségügyi helyzet és a járvány leküzdésére bevezetett különböző nemzeti korlátozások kiszámíthatatlan időbeli fennállása nehézséget okozott a tagállamok számára, hogy a borágazatra vonatkozó támogatási programjaikban további intézkedéseket tervezzenek és vezessenek be annak érdekében, hogy a piaci szereplők a 2020. október 15-i határidőn belül élhessenek az intézkedések adta lehetőségekkel és részesülhessenek a megnövelt finanszírozásból. E határidő 2021. október 15-ig történő meghosszabbítása lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy néhány intézkedést az idény végén vezessenek be, és további lehetőségeket biztosítana a gazdasági szereplők számára támogatás kérelmezésére. A meghosszabbítás nemcsak a jelenlegi piaci zavar kezelését segítené elő, hanem a helyzet további romlásának megelőzését is, mivel a Covid19-világjárvány várhatóan 2020 után - tehát a 2021-es pénzügyi év jelentős részében - is folytatódni fog.

(6) Ezért az (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendelet 2., 3. és 4. cikkében, valamint 5a-9. cikkében meghatározott intézkedések alkalmazását 2021. október 15-ig meg kell hosszabbítani.

(7) Az (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(8) Rendkívül sürgős esetben - különös tekintettel a folyamatos piaci zavarokra, a járványnak az uniós borágazatra gyakorolt súlyos hatásaira, valamint arra, hogy a járványügyi helyzet folytatódik, sőt, várhatóan tovább romlik -azonnali intézkedést kell hozni, és sürgősen biztosítani kell az említett negatív hatások enyhítésére irányuló, már bevezetett intézkedések folyamatos végrehajtását. Fennáll az esélye annak, hogy azonnali fellépés hiányában a piaci zavarok súlyosbodhatnak a borágazatban, és káros hatással lehetnek az ágazat termelésére és piaci feltételeire. A fentiekre tekintettel ezt a rendeletet az 1308/2013/EU rendelet 228. cikkében megállapított sürgősségi eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

(9) Tekintettel arra, hogy az uniós borágazatot sújtó válság kezelését célzó intézkedések végrehajtásában bekövetkező zavarok elkerülése, valamint a két pénzügyi év közötti zökkenőmentes átmenet biztosítása érdekében azonnali intézkedésekre van szükség, e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján kell hatályba lépnie, és visszamenőleges hatállyal, 2020. október 16-tól kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendelet módosításai

Az (EU) 2020/592 felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

(1) A 2. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„2. cikk

Eltérések az 1308/2013/EU rendelet 43. cikkétől

Az 1308/2013/EU rendelet 43. cikkétől eltérve az e rendelet 3. és 4. cikkében meghatározott intézkedések a borágazati támogatási programok keretében előlegkifizetések vagy a 2020-as és 2021-es pénzügyi évben teljesített kifizetések révén finanszírozhatók.”

(2) A 7. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1) Az 1308/2013/EU rendelet 47. cikkének (1) bekezdésétől eltérve 2020-ban és 2021-ben „zöldszüret” alatt a még éretlen állapotban lévő szőlőfürtöknek a gazdaság egészében vagy - amennyiben a zöldszüretet egész parcellákon végzik, akkor - annak egy részén történő teljes megsemmisítése vagy eltávolítása értendő.”

(3) A 10. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„10. cikk

Az ideiglenesen megnövelt uniós hozzájárulás alkalmazása

Az 5a. és 6. cikket, a 7. cikk (2) bekezdését, valamint a 8. és 9. cikket a tagállamok illetékes hatóságai által e rendelet hatálybalépésének napjától, de legkésőbb 2021. október 15-től kiválasztott műveletekre kell alkalmazni.”

2. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2020. október 16-tól kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. január 28-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN