A jogszabály mai napon ( 2024.05.03. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

4/2023. (III. 2.) MK rendelet

a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok katonai nyomozó hatóságáról és a bűncselekmények parancsnoki nyomozásáról

A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 866. § (4) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdés 14. és 15. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 119. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró igazságügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. A katonai nyomozó hatóságra vonatkozó különös rendelkezések

1. § (1) Az Alkotmányvédelmi Hivatal, az Információs Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a Nemzeti Információs Központ (a továbbiakban együtt: polgári nemzetbiztonsági szolgálat) hivatásos állományú tagja ellen indított katonai büntetőeljárásban - ha a nyomozást nem a katonai büntetőeljárásra kijelölt ügyészség végzi - nyomozó hatóságként parancsnoki nyomozásra jogosult vezetőként a főigazgató (a továbbiakban: parancsnok) jár el az általa vezetett polgári nemzetbiztonsági szolgálat hivatásos állománya vonatkozásában.

(2) Ha a bűncselekményt a vezénylés ideje alatt követték el, a polgári nemzetbiztonsági szolgálat irányításáért felelős miniszter irányítása alá tartozó, másik polgári nemzetbiztonsági szolgálathoz vezényelt hivatásos állományú vonatkozásában a vezénylés helye szerinti parancsnok jogosult eljárni.

(3) A polgári nemzetbiztonsági szolgálat nemzetközi kötelezettségvállalás alapján külföldön szolgálatot teljesítő hivatásos állományú tagja vonatkozásában a szolgálati hely szerinti magyar szervezet állományilletékes parancsnoka jár el katonai nyomozó hatóságként, ha a bűncselekményt a külföldi szolgálat teljesítése alatt követte el.

2. A nyomozótiszt

2. § (1) Nyomozótisztnek a parancsnok szolgálati alárendeltjei közül a hivatásos állomány legalább tiszti rendfokozati állománycsoportba tartozó

a) jogi végzettséggel,

b) a Rendőrtiszti Főiskolán vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán szerzett felsőfokú végzettséggel vagy

c) felsőfokú végzettséggel és felsőfokú rendészeti szakképesítéssel

rendelkező tagja jelölhető ki.

(2) A parancsnok a nyomozótisztet parancsban jelöli ki, amelyről a katonai büntetőeljárásra kijelölt ügyészséget a parancs egy példányának megküldésével a döntést követő nyolc napon belül értesíti.

(3) A munkaköri leírásban a nyomozótiszti feladatok ellátását szerepeltetni kell.

(4) A nyomozótiszti kijelölés megszűnik, ha azt a parancsnok írásban visszavonja. A parancsnok erről a katonai büntetőeljárásra kijelölt ügyészséget nyolc napon belül értesíti.

3. § (1) A nyomozótiszt rendszeres, szervezett szakmai képzéséről a parancsnok gondoskodik. A parancsnok a képzésben való közreműködésre felkérheti a katonai büntetőeljárásra kijelölt ügyészséget.

(2) Az (1) bekezdés szerinti képzéshez, továbbá a nyomozótiszti feladatok elvégzéséhez szükséges időbeli, személyi, valamint dologi feltételeket a parancsnok biztosítja.

4. § (1) A nyomozótiszt

a) a nyomozás megindulásától folyamatosan végzi azokat a nyomozási cselekményeket, amelyek nem a parancsnok kizárólagos döntési hatáskörébe tartoznak,

b) előkészíti a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 708. §-a szerinti határozatok, valamint előterjesztések tervezeteit, a nyomozótiszt kizárására irányuló döntés kivételével.

(2) A nyomozótiszt a parancsnokot a nyomozás minden lényeges körülményéről tájékoztatja.

3. A parancsnoki nyomozás

5. § Az újabb bűncselekmények megelőzése végett a nyomozás során fokozott figyelmet kell fordítani a bűncselekmény elkövetését elősegítő, illetve megkönnyítő okok, körülmények felderítésére.

6. § Az ügyirat részeként kell kezelni

a) a terhelt minősítését, a dicséreteiről és fenyítéseiről szóló okmányok másolatát és

b) az illetményszámfejtést végző szervnek a terhelt illetményéről szóló igazolását.

7. § Ha a parancsnok az általános megelőzés, a katonai rend és fegyelem megszilárdítása érdekében indokoltnak tartja, hogy a bíróság a tárgyalást a Be. 509. § (2) bekezdése alapján ne a bíróság hivatalos helyiségében, hanem a polgári nemzetbiztonsági szolgálat hivatalos helyiségében tartsa meg, ennek indítványozására a katonai büntetőeljárásra kijelölt ügyészségnek javaslatot tesz.

8. § Ha a folyamatban lévő parancsnoki nyomozás során olyan adat merül fel, amely alapján a parancsnok megítélése szerint előkészítő eljárás lefolytatásának lenne helye, a parancsnok előkészítő eljárást kezdeményezhet az annak lefolytatására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervnél.

4. Záró rendelkezések

9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

10. § *