A jogszabály mai napon ( 2024.05.04. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

8/2023. (IV. 20.) HM rendelet

a honvédelmi szervezetek, valamint a honvédelmi miniszter fenntartói irányítása alá tartozó, honvédelmi szervezetnek nem minősülő szakképző intézményeknél szolgálatot teljesítő honvédek tekintetében a bűncselekmények parancsnoki nyomozásáról

A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 866. § (4) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 112. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 119. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró igazságügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. Értelmező rendelkezések

1. § E rendelet alkalmazásában

a) honvédelmi szervezet: a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény 3. § 14. pontja szerinti honvédelmi szervezet,

b) szakképző intézmény: a honvédelmi miniszter fenntartói irányítása alá tartozó, honvédelmi szervezetnek nem minősülő, többcélú szakképző intézmény,

c) ügyész: a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 700. § (1) bekezdése alapján a katonai büntetőeljárásban eljáró ügyész.

2. A katonai nyomozó hatóságra vonatkozó különös rendelkezések

2. § Ha a bűncselekményt a vezénylés vagy kirendelés ideje alatt követték el, a vezényelt vagy kirendelt honvéd vonatkozásában a vezénylés vagy kirendelés helye szerinti parancsnok jogosult eljárni.

3. § A nemzetközi kötelezettségvállalás alapján külföldön szolgálatot teljesítő honvéd vonatkozásában a vezénylési hely szerinti parancsnok jár el katonai nyomozó hatóságként, ha a bűncselekményt a külföldi szolgálat teljesítése alatt követték el.

4. § Az ismeretlen tettes által elkövetett bűncselekmény tekintetében - az elkövető ismertté válásáig - az elkövetés helye szerint illetékes parancsnok, ennek hiányában a helyőrségparancsnok jogosult eljárni.

3. A nyomozótiszt

5. § (1) A nyomozótisztet a parancsnok az érintett honvédelmi szervezet, valamint szakképző intézmény állományából a honvédelmi szervezet, valamint a szakképző intézmény tényleges szolgálatot teljesítő katonáinak létszámára, sajátosságaira is figyelemmel szükséges számban

a) a honvédelmi szervezet, valamint a szakképző intézmény jogi és igazgatási szolgálatához beosztott jogi végzettségű tisztek, illetve a honvédelmi szervezetnél, valamint a szakképző intézménynél más beosztásban szolgáló jogi végzettségű tisztek,

b) az a) pont szerinti személy hiányában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Közigazgatási Karán vagy az ezen intézmények jogelődjeinél szakirányú képzettséget szerzett tisztek vagy

c) az a) és b) pont szerinti személy hiányában az arra alkalmas tiszti rendfokozatú katonák

közül az ügyész előzetes egyetértésével írásbeli parancsban, illetve - ha a munkáltatói jogkört gyakorló nem áll szolgálati viszonyban - személyügyi határozatban jelöli ki.

(2) Az (1) bekezdés szerinti parancsot, személyügyi határozatot a honvédelmi szervezet székhelye szerint illetékes ügyészségnek meg kell küldeni.

(3) A nyomozótiszti kijelölés megszűnik, ha azt a parancsnok visszavonta. A parancsnok a nyomozótiszti kijelölés visszavonásáról a (2) bekezdés szerinti ügyészséget nyolc napon belül értesíti.

(4) A nyomozótiszti feladatok ellátását a munkaköri leírásban szerepeltetni kell.

(5) A nyomozótiszt rendszeres, szervezett szakmai képzésen vesz részt, amelynek szervezéséről a parancsnok gondoskodik.

6. § (1) A nyomozótiszt a nyomozás elrendelésétől folyamatosan végzi azokat a nyomozási cselekményeket, amelyek nem a parancsnok kizárólagos döntési hatáskörébe tartoznak. A Be. 708. §-a szerinti határozatok, valamint előterjesztések tervezeteit - a Be. 708. § (1) bekezdés 1. pontja szerinti döntés kivételével - a nyomozótiszt készíti el.

(2) A nyomozótiszt a parancsnokot a nyomozás minden lényeges körülményéről tájékoztatja.

4. A parancsnoki nyomozás különös szabályai

7. § A további bűncselekmények megelőzése érdekében a nyomozás során fokozott figyelmet kell fordítani a bűncselekmény elkövetését elősegítő vagy megkönnyítő okok, körülmények felderítésére.

8. § A nyomozás során be kell szerezni és az ügyirat részeként kell kezelni a terhelt vagy a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személy parancsnoki jellemzését, az elismeréseiről és fenyítéseiről szóló kimutatást, továbbá az illetményszámfejtést végző szervtől az utolsó 6 havi illetményéről szóló igazolást.

9. § Ha a parancsnok az általános megelőzés, a katonai rend és fegyelem megszilárdítása érdekében indokoltnak tartja, hogy a bíróság a tárgyalást a Be. 509. § (2) bekezdése alapján a bíróság hivatalos helyisége helyett a honvédelmi szervezet, illetve a szakképző intézmény hivatalos helyiségében tartsa meg, ennek indítványozására az ügyésznek javaslatot tesz.

10. § Ha a folyamatban lévő parancsnoki nyomozás során olyan adat merül fel, amely alapján a parancsnok megítélése szerint előkészítő eljárás lefolytatásának lenne helye, a parancsnok előkészítő eljárást kezdeményezhet az annak lefolytatására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervnél.

5. Záró rendelkezések

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

12. § E rendelet rendelkezéseit az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.

13. § *