A jogszabály mai napon ( 2024.05.03. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

19/2023. (IX. 29.) SZTFH rendelet

az önálló bírósági végrehajtók és az önálló bírósági végrehajtó-helyettesek kötelező szakmai továbbképzéséről

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 307. § (1a) bekezdés p) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságáról szóló 2021. évi XXXII. törvény 13. § n) és k) pontjában foglalt feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. A szakmai továbbképzés célja

1. § A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 241/B. §-a szerinti kötelező szakmai továbbképzés (a továbbiakban: szakmai továbbképzés) célja, hogy az önálló bírósági végrehajtók és az önálló bírósági végrehajtó-helyettesek (a továbbiakban együtt: továbbképzésre kötelezett személy) szervezett keretek között rendszeres továbbképzésben részesüljenek a szakmai felkészültség biztosítása, valamint az egységes jogalkalmazáshoz szükséges ismeretek megszerzése érdekében.

2. A szakmai továbbképzés megszervezése és tartalma

2. § (1) A szakmai továbbképzés megszervezése és lebonyolítása – a 3. § (6) bekezdésében foglalt eltéréssel – az Igazságügyi Szolgálatok Jogakadémiájának (a továbbiakban: Jogakadémia) feladatkörébe tartozik.

(2) A szakmai továbbképzésnek ki kell terjednie az önálló bírósági végrehajtói és az önálló bírósági végrehajtó-helyettesi tevékenység végzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekre, így különösen a tevékenységet érintő jogszabályok változásainak, valamint a bírósági és hatósági jogalkalmazói tevékenység időszerű kérdéseinek ismertetésére (a továbbiakban: szakmai képzési program).

(3) Az egyes továbbképzési szemeszterekre vonatkozóan a szakmai továbbképzés programját (a továbbiakban: továbbképzési program) a Jogakadémia határozza meg. A továbbképzési program tartalmazza a szakmai képzési program ismertetését, a továbbképzési napokat, az előadások témakörét, időpontját, helyszínét és az egyes továbbképzési napokon való részvétellel megszerezhető kreditpontok számát.

(4) A továbbképzést a Jogakadémia zárt rendszerű távoktatási képzésmenedzsment rendszer formájában is biztosíthatja.

3. A szakmai továbbképzés szabályai

3. § (1) A szakmai továbbképzés teljesítésére nyitva álló kétéves határidő a 2023. évet követő minden második év augusztus 1-jén kezdődik (a továbbiakban: továbbképzési időszak).

(2) A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (a továbbiakban: Hatóság) a továbbképzésre kötelezett személy által a továbbképzési időszak lezárultát követő 30 napon belül előterjesztett, méltányolható és igazolt indokot tartalmazó kérelemre egy alkalommal a továbbképzési kötelezettség teljesítésére – legfeljebb 6 hónapig terjedő – halasztást engedélyezhet. Halasztás engedélyezése esetén a Hatóság a továbbképzésre kötelezett személy részére póthatáridőt állapít meg a szakmai továbbképzés teljesítésére. Ismételt halasztási kérelem csak rendkívüli, a továbbképzésre kötelezett személy érdekkörén kívül álló okból terjeszthető elő.

(3) A szakmai továbbképzésre tavaszi és őszi szemeszteri rendszer keretében kerül sor. A tavaszi továbbképzési szemeszter január 1-jétől június 30-áig, az őszi továbbképzési szemeszter szeptember 1-jétől december 15-éig tart.

(4) A szakmai továbbképzést úgy kell megszervezni, hogy az egyes továbbképzési szemeszterekben a továbbképzési napok eloszlása egyenletesen történjen.

(5) A Jogakadémia – kivételes esetben, vagy ha a jelentkezők nagyobb száma azt indokolja – a szemeszter során a 4. § (1) bekezdése alapján meghirdetett továbbképzési napokon felül további továbbképzési napokat is megjelölhet (a továbbiakban: pótnap). Pótnap megjelölése esetén a továbbképzési program 2. § (3) bekezdése szerinti tartalmát a pótnap adataival bővíteni kell.

(6) A Jogakadémia a továbbképzési időszakban legfeljebb kettő alkalommal megjelölhet olyan, a 2. § (2) bekezdésének megfelelő tematikájú, más szervezet által szervezett és lebonyolított szakmai rendezvényt is, amely a továbbképzési kötelezettség teljesítéséhez figyelembe vehető (a továbbiakban: szakmai rendezvény). Ebben az esetben a továbbképzési program 2. § (3) bekezdése szerinti tartalmát a szakmai rendezvény adataival bővíteni kell, megjelölve a szakmai rendezvény időpontját, helyszínét és az azon való részvétellel megszerezhető kreditpontok számát.

4. § (1) A Jogakadémia a szakmai továbbképzésről legkésőbb a továbbképzési szemeszterek kezdő napját megelőző 30. napon a honlapján tájékoztatót tesz közzé, amely tartalmazza különösen

a) a szakmai továbbképzés lebonyolításával kapcsolatos általános információkat,

b) a szakmai továbbképzésre történő jelentkezés módját és határidejét,

c) a szakmai továbbképzés díját és befizetésének módját, valamint

d) a továbbképzési programot.

(2) Pótnap vagy szakmai rendezvény megjelölése esetén a Jogakadémia a pótnap meghirdetéséről vagy a szakmai rendezvény megjelöléséről, valamint a 3. § (5) vagy (6) bekezdése alapján kiegészített továbbképzési programról legkésőbb a pótnapot vagy a szakmai rendezvényt megelőző 30. napon a honlapján tájékoztatót tesz közzé.

5. § A továbbképzésre kötelezett személy a továbbképzési napra, pótnapra vagy szakmai rendezvényre (a továbbiakban együtt: továbbképzési nap) történő jelentkezését a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján nyújtja be.

6. § (1) A Jogakadémia a továbbképzésre kötelezett személyt a jelentkezés beérkezését követően haladéktalanul értesíti a jelentkezés elfogadásáról.

(2) A Jogakadémia legkésőbb a továbbképzési napot megelőző 15. napon a képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján újabb értesítést küld a továbbképzésre kötelezett jelentkező részére, amelyben tájékoztatja az adott továbbképzési nap esetében a képzés helyszínéről, időpontjáról, tematikájáról és a továbbképzési napon megszerezhető kreditpontokról.

(3) A Jogakadémia az őszi és az azt követő tavaszi szemeszter továbbképzési napjain részt vett továbbképzésre kötelezett személyek nevéről és kreditpontjainak számáról minden tavaszi szemeszter utolsó napját követő 30 napon belül írásban tájékoztatja a Hatóság elnökét és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar hivatali szervének vezetőjét.

4. A szakmai továbbképzés díja, teljesítésének módja és feltételei

7. § (1) A szakmai továbbképzés díja a Jogakadémia által szervezett, a 4. § (1) bekezdése szerinti tájékoztatóban közzétett és nem zárt rendszerű távoktatási képzésmenedzsment rendszerben lebonyolításra kerülő továbbképzési naponként 50 000 Ft.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérő esetben a szakmai továbbképzés díját a Jogakadémia állapítja meg, és a 4. § szerinti tájékoztatóban a honlapján közzéteszi.

8. § (1) A szakmai továbbképzés lebonyolítása kreditrendszerben történik. A szakmai továbbképzési kötelezettség teljesítéséhez a továbbképzési időszak során 40 kreditpont megszerzése szükséges akként, hogy a továbbképzési időszak első évében legalább 16 kreditpontot kell megszerezni. A továbbképzési időszakban a képzés eredményes teljesítéséhez szükséges 40 kreditponton felül megszerzett kreditpont a következő továbbképzési időszakban nem vehető figyelembe.

(2) A Jogakadémiának egy továbbképzési szemeszterben, a szemesztert megelőzően meghirdetett továbbképzési programban legalább 20 kreditpont megszerzésének lehetőségét kell biztosítania.

(3) Ha a továbbképzésre kötelezett személy részére a 3. § (2) bekezdése szerint halasztás került engedélyezésre, a halasztással érintett továbbképzési időszak képzési kötelezettségének teljesítése érdekében megszerzett kreditpontok az új továbbképzési időszak képzési kötelezettségének teljesítéséhez szükséges kreditpontokba nem számíthatóak be.

(4) Ha a továbbképzésre kötelezett személy végrehajtói kinevezésekor vagy önálló bírósági végrehajtó-helyettesek nyilvántartásba vételekor a szakmai továbbképzésből még legalább két teljes továbbképzési szemeszter van hátra, a továbbképzésre kötelezett személynek a képzési kötelezettsége teljesítéséhez legalább 20 kreditpontot kell megszereznie a hátralévő továbbképzési szemeszterekben. Ha a kinevezéskor vagy a nyilvántartásba vételkor a továbbképzési időszakból kevesebb, mint két teljes továbbképzési szemeszter van hátra, a továbbképzésre kötelezett személy a képzési kötelezettségét első alkalommal a soron következő képzési időszakban teljesíti.

(5) A (4) bekezdéstől eltérően, ha az önálló bírósági végrehajtó-helyettest a továbbképzési időszak alatt a Hatóság elnöke önálló bírósági végrehajtóvá nevezi ki, az önálló bírósági végrehajtó-helyettesként megkezdett továbbképzési időszakra vonatkozó továbbképzési kötelezettségét végrehajtóként kell tovább folytatnia és teljesítenie, azzal, hogy a megszerzendő 40 kreditpontba az érintett továbbképzési időszakban önálló bírósági végrehajtó-helyettesként megszerzett kreditpontjai beszámíthatóak.

9. § (1) A Jogakadémia a továbbképzési napon részt vevő továbbképzésre kötelezett személyek jelenlétének igazolására jelenléti ívet vezet. A jelenléti ív előadásonként tartalmazza az előadás címét, a részt vevő továbbképzésre kötelezett személy nevét és előadásonként az aláírását.

(2) Az a továbbképzésre kötelezett személy, aki az adott továbbképzési nap valamennyi előadásán való jelenlétét aláírásával nem igazolja, a továbbképzési napon kreditpontot nem szerez.

(3) A továbbképzésnek a Jogakadémia zárt rendszerű távoktatási képzésmenedzsment rendszerben való lebonyolítása esetén a jelenléti ív aláírása alatt az előadáson való, a rendszer által rögzített részvételt kell érteni.

(4) Szakmai rendezvényen történő részvétel esetén a továbbképzési kötelezettség teljesítésének módját és a teljesítés igazolását a Jogakadémia határozza meg, és a 4. § (2) bekezdése szerinti tájékoztatóban a honlapján közzéteszi.

10. § (1) A Jogakadémia a szakmai továbbképzés teljesítéséről a továbbképzésre kötelezett személy részére tanúsítványt állít ki, amely tartalmazza

a) a továbbképzésre kötelezett személy nevét,

b) a továbbképzésre kötelezett személy születési helyét és idejét,

c) a továbbképzési időszak kezdetét és végét,

d) a megszerzett kreditpontok számát és

e) a továbbképzési kötelezettség teljesítésének időpontját.

(2) A Jogakadémia a tanúsítványt a szakmai továbbképzés teljesítéséhez szükséges utolsó képzés napjától számított 15 napon belül állítja ki és küldi meg a továbbképzésre kötelezett személy részére. A tanúsítvány a továbbképzésre kötelezett személy kifejezett kérelme esetén elektronikus úton, elektronikusan aláírt teljes bizonyító erejű magánokirat formájában is megküldhető.

(3) Ha az (1) bekezdés szerinti tanúsítvány elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott, a továbbképzésre kötelezett személy kérelme esetén a Jogakadémia a tanúsítvány pótlásáról gondoskodik.

(4) A továbbképzésre kötelezett személy a szakmai továbbképzés teljesítéséről kiállított tanúsítvány másolati példányát a továbbképzési kötelezettség teljesítését követő 30 napon belül bemutatja a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar hivatali szerve vezetőjének.

5. Záró rendelkezések

11. § Ez a rendelet 2023. október 1-jén lép hatályba.

12. § (1) A szakmai továbbképzés teljesítésére nyitva álló e rendelet szerinti első továbbképzési időszak 2023. október 1-jén kezdődik és 2025. július 31-éig tart.

(2) A 3. § (3) bekezdése szerinti őszi szemeszter a 2023. évben 2023. október 1-jétől 2023. december 15-éig tart. A 4. § (1) bekezdésétől eltérően a Jogakadémia a 2023. évi őszi szemeszter tájékoztatóját a honlapján 2023. október 31-éig teszi közzé.