Az Országgyűlésnek e törvény megalkotásával az a célja, hogy Magyarország a fokozott éghajlatvédelmi szándékainkból és vállalásainkból fakadóan elősegítse a klímasemlegességet, előmozdítsa az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentését és a dekarbonizáció folyamatát azáltal, hogy részt vesz az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó Európai Unió által kötelezően előírt mechanizmusban.
1. § (1) E törvény hatálya – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – kiterjed az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus létrehozásáról szóló, 2023. május 10-i (EU) 2023/956 európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: CBAM Rendelet) 2. cikkében meghatározott árukra, amennyiben azok szabad forgalomba bocsátását a Magyarország területén letelepedett importőr (a továbbiakban: importőr) vagy közvetett vámjogi képviselő kéri.
(2) E törvény hatálya nem terjed ki
a) a CBAM Rendelet 2. cikk (3) bekezdésében meghatározott árukra,
b) a CBAM Rendelet 2. cikk (4) bekezdésében meghatározott országokból és területekről származó árukra,
c) a CBAM Rendelet 2. cikk (7) bekezdésében meghatározott, villamosenergia-behozatalra vonatkozó esetekre.
2. § A CBAM Rendelet 11. cikke szerinti illetékes hatóság az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben kijelölt klímavédelemért felelős hatóság (a továbbiakban: CBAM-hatóság).
3. § (1) Az importőr, valamint közvetett vámjogi képviselő a CBAM Rendelet 35. cikkében meghatározott jelentéstételi kötelezettségét az abban, valamint a CBAM Rendelet végrehajtására kiadott más uniós jogi normákban meghatározott tartalommal és módon, a naptári év érintett negyedév végét követő egy hónapon belül teljesíti.
(2) Az importőr, illetve a közvetett vámjogi képviselő a benyújtott jelentését az (EU) 2023/956 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az átmeneti időszak alatt az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus alkalmazásában fennálló jelentéstételi kötelezettségek tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló (EU) 2023/1773 bizottsági végrehajtási rendelet [a továbbiakban: (EU) 2023/1773 bizottsági végrehajtási rendelet] 9. cikk (1) és (2) bekezdésében meghatározott határidőn belül módosíthatja.
(3) Az importőr, illetve a közvetett vámjogi képviselő a naptári év érintett negyedév végét követő egy éven belül benyújtott indokolt kérelmére a CBAM-hatóság a módosított, illetve helyesbített jelentés benyújtására nyitva álló határidőt a (EU) 2023/1773 bizottsági végrehajtási rendelet 9. cikk (3) bekezdésében foglaltak szerint állapíthatja meg.
4. § Az állami adó- és vámhatóság legkésőbb az áruk szabad forgalomba bocsátásakor, vagy egyszerűsített eljárásban a kiegészítő árunyilatkozat feldolgozásakor tájékoztatja az importőrt vagy a közvetett vámjogi képviselőt a jelentéstételi kötelezettségről.
5. § Az importőr, valamint közvetett vámjogi képviselő az (EU) 2023/1773 bizottsági végrehajtási rendelet 8. cikk (1) bekezdése szerinti, CBAM átmeneti nyilvántartásba vételét a CBAM-hatóság részére benyújtott kérelemmel kezdeményezi. Az importőrnek, valamint közvetett vámjogi képviselőnek a kérelemben nyilatkoznia kell arról, hogy rendelkezik EU Login-fiókkal.
6. § (1) A CBAM-hatóság megkeresésére az állami adó- és vámhatóság megküldi a vámtitkot képező adatot, ha az az ügyfél személyének azonosításához vagy a hatóság ellenőrzési és felügyeleti feladatának ellátásához szükséges. A CBAM-hatóság a vámtitkot az ügyfél által végzett tevékenység megszűnését, megszüntetését követő 5 évig tarthatja nyilván és kezelheti.
(2) A CBAM-hatóság a CBAM Rendelet 13. cikk (1) bekezdése szerinti, szakmai titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó információt kizárólag a CBAM Rendelet 13. cikk (2) bekezdésében meghatározott szervezetekkel közölheti.
(3) A CBAM-hatóság elektronikus rendszert üzemeltet, amelyben a (4) bekezdésben meghatározott adatokat tarthatja nyilván és kezelheti a végzett tevékenység megszűnését, megszüntetését követő 5 évig, a CBAM Rendelet hatálya alá tartozó tevékenységgel kapcsolatos fizetési kötelezettségek megállapítása, nyilvántartási, valamint adatszolgáltatási, jelentéstételi és tájékoztatási kötelezettségek teljesítése, ellenőrzése érdekében.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott célból az elektronikus rendszerben a hatóság a következő adatokat kezeli:
a) természetes személy esetében:
aa) név,
ab) születési hely, idő, állampolgárság,
ac) anyja neve,
ad) adóazonosító jel,
ae) lakcím és értesítési cím,
af) telefonszám, e-mail cím,
ag) fizetési számla száma,
ah) személyazonosító igazolvány száma;
b) gazdasági társaság, egyéni vállalkozás, valamint egyéni cég, egyéb szerv vagy szervezet esetében:
ba) név,
bb) székhely,
bc) cégjegyzékszám, ennek hiányában az egyéni vállalkozói nyilvántartási szám, törzskönyvi nyilvántartási szám, oktatási azonosító, egyéb, az azonosítást szolgáló nyilvántartási szám,
bd) adószám,
be) levelezési cím,
bf) számlázási cím,
bg) fizetési számla száma;
c) a hatóság a)–b) ponttal összefüggő rendelkezései vonatkozásában:
ca) hatósági döntés iktatószáma,
cb) végleges döntéssel kiszabott bírság összege, megfizetésének ténye, behajtás állapota, továbbá
d) minden egyéb olyan adatot, amelynek szolgáltatására az importőr, illetve közvetett vámjogi képviselő a vonatkozó hazai és európai uniós jogszabályban foglalt rendelkezés szerint köteles.
(5) A CBAM-hatóság az eljárása során az adatfelhasználás előtt a nyilvántartásba bejegyzett lakcímadatot, cégadatot és az egyéni vállalkozóra vonatkozó adatot összeveti az adatot kezelő személy- és lakcímnyilvántartással, a cégnyilvántartással és az egyéni vállalkozók nyilvántartásával. Eltérés esetén az adatváltozást az adatbázisban hivatalból átvezeti, és eljárása során a továbbiakban a javított adatot használja.
7. § (1) A CBAM-hatóság az importőr, illetve a közvetett vámjogi képviselő jelentéstételi kötelezettségét a CBAM Rendelet 35. cikk (3)–(4) bekezdésében foglalt, az Európai Bizottság által megküldött tájékoztatása alapján, és az (EU) 2023/1773 bizottsági végrehajtási rendelet 14. cikk (1) bekezdése szerint hatósági eljárás keretében ellenőrzi.
(2) Hatósági ellenőrzés lefolytatása iránti kérelem előterjesztésének nincs helye.
(3) A CBAM-hatóság eljárásának lefolytatására jogosult alkalmazottja az eljárás során
a) felhívhatja az e törvény hatálya alá tartozó tevékenységben résztvevőket személyazonosságuk igazolására,
b) leltárfelvételt végezhet,
c) a helyszínre beléphet, a helyszínről, a szemletárgyról, folyamatokról fénykép vagy kép- és hangfelvétel készítésére jogosult.
(4) A CBAM-hatóság eljárásának lefolytatására jogosult alkalmazottja jogosultságát a CBAM-hatóság által kiállított megbízólevéllel vagy klímavédelmi felügyeleti igazolvánnyal igazolja.
(5) A megbízólevél az erre utaló megnevezés mellett tartalmazza:
a) a közreműködő személy nevét, személyazonosító igazolványának vagy más személyazonosításra alkalmas igazolványának számát;
b) a hatósági eljárásra vonatkozó jogszabályi vagy egyéb felhatalmazásra történő hivatkozást;
c) a megbízólevél érvényességi idejét;
d) a kiállítás keltét;
e) a kiállításra jogosult aláírását, bélyegzőlenyomatát, továbbá
f) azt a tényt, hogy a közreműködő személy mely ellenőrzés alá vont ügyfélnél, ügyfélcsoportnál vehet részt az ellenőrzés során.
(6) Az e törvény hatálya alá tartozó hatósági eljárásban az ügyintézési határidő százhúsz nap.
8. § (1) A CBAM-hatóság döntése ellen fellebbezésnek helye nincs.
(2) A CBAM kötelezettségszegési bírságot kiszabó határozatot megtámadó keresetlevél benyújtásának a végrehajtásra halasztó hatálya van.
(3) A CBAM-hatóság döntése elleni perre a Fővárosi Törvényszék kizárólagosan illetékes.
9. § (1) Ha az importőr vagy közvetett vámjogi képviselő a CBAM Rendelet 35. cikke szerinti jelentéstételi kötelezettségét elmulasztotta, hibásan, hiányosan vagy valótlan tartalommal teljesítette, a CBAM-hatóság az importőrt vagy közvetett vámjogi képviselőt az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott mértékű CBAM kötelezettségszegési bírság megfizetésére kötelezi, valamint a CBAM Rendelet 35. cikk (5) bekezdése szerint tájékoztatja az Európai Bizottságot.
(2) Nem alkalmazható CBAM kötelezettségszegési bírság, ha a jogsértő magatartásnak a CBAM-hatóság tudomására jutásától számított egy év eltelt, illetve ha az elkövetéstől számított öt év eltelt.
(3) Az e törvény hatálya alá tartozó hatósági eljárásban figyelmeztetés szankció alkalmazásának nincs helye.
(4) A CBAM kötelezettségszegési bírság mértékének meghatározásakor a CBAM-hatóság a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló törvényben meghatározott szempontok mellett figyelembe veszi
a) a jelenteni elmulasztott adatok terjedelmét,
b) a jelenteni elmulasztott, behozott áruk mennyiségét és az azokra vonatkozó kibocsátási értékeket,
c) az importőr vagy közvetett vámjogi képviselő szándékos vagy gondatlan magatartását.
10. § (1) A CBAM kötelezettségszegési bírság a központi költségvetés bevétele.
(2) A CBAM-hatóság az ügyfél részére a CBAM kötelezettségszegési bírság megfizetésére, a megfizetésre nyitva álló határidőben előterjesztett kérelemre, egy alkalommal legfeljebb tizenkét havi fizetési halasztást adhat vagy engedélyezheti a CBAM kötelezettségszegési bírság legfeljebb tizenkét hónapon keresztül, részletekben történő megfizetését. A kérelem benyújtására irányadó határidő jogvesztő. A kérelem elbírálására az általános közigazgatási rendtartás szabályait kell alkalmazni.
(3) A fizetési halasztás és részletfizetés abban az esetben engedélyezhető, ha
a) a fizetési nehézség átmeneti jellegű, tehát a bírság későbbi megfizetése valószínűsíthető, vagy
b) a kérelmezőn kívül álló ok lehetetlenné teszi a határidőre való teljesítést.
(4) A fizetési halasztás határidejének elmulasztása esetén a végleges döntéssel kiszabott CBAM kötelezettségszegési bírságot, illetve meg nem fizetett részét az e törvényben foglaltak szerint kell végrehajtani. Részletfizetés esetén bármely részlet megfizetésének elmulasztásakor a végleges döntéssel kiszabott CBAM kötelezettségszegési bírság teljes összege, illetve az abból még fennmaradó összeg egésze azonnal esedékessé válik.
11. § Felhatalmazást kap a Kormány, hogy *
a) a CBAM-hatóság kijelölését,
b) az importőrnek, illetve közvetett vámjogi képviselőnek a CBAM Rendelet 35. cikkében meghatározott jelentéstételi kötelezettsége ellenőrzésének részletes szabályait,
c) a CBAM kötelezettségszegési bírság mértékét, megfizetésének határidejét, és a bírság megfizetése módjának részletes szabályait
rendeletben állapítsa meg.
12. § (1) Ez a törvény – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő 31. napon lép hatályba.
(2) A 8. § (3) bekezdése az e törvény kihirdetését követő 61. napon lép hatályba.
13. § E törvény – a végrehajtására kiadott jogszabályokkal együtt –
a) az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus létrehozásáról szóló, 2023. május 10-i (EU) 2023/956 európai parlamenti és tanácsi rendelet,
b) az (EU) 2023/956 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az átmeneti időszak alatt az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus alkalmazásában fennálló jelentéstételi kötelezettségek tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló (EU) 2023/1773 bizottsági végrehajtási rendelet
végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.