Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 135. § (3) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 119. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – az Országos Bírósági Hivatal elnöke véleményének kikérésével – a következőket rendelem el:
1. § (1) A bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet 1/B. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(4) A versenyvizsga írásbeli és szóbeli részből áll. Az írásbeli vizsga célja, hogy felmérje a pályázónak a jogi problémák felismerésére, eldöntésére, illetve álláspontjának megfogalmazására vonatkozó képességét. A szóbeli vizsgán a pályázónak az általános jogi műveltségéről, szóbeli kifejező-, döntés- és konfliktuskezelési képességéről kell számot adnia.
(5) A szóbeli vizsgát a pályázónak egy 3 főből álló vizsgabizottság előtt kell letennie. A vizsgabizottság tagjait az OBH elnöke a Felvételi Versenyvizsga-bizottság (a továbbiakban: Bizottság) tagjaiból esetenként jelöli ki. A Bizottság tagjait az OBH elnöke bízza meg 5 évre, azzal, hogy amennyiben egy adott bírósági szint képviselőinek száma az OBH elnöke által kiadott szabályzatban meghatározott minimális létszám alá csökken, és új bizottsági tag megbízása válik szükségessé, a megbízás időtartama 5 évnél rövidebb is lehet. A megbízás nem hosszabbítható meg, annak lejártát követően az OBH elnöke új felhívást bocsát ki a bizottsági tagságra jelölés érdekében.”
(2) A bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet 1/B. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(8) A versenyvizsga tartalmának, értékelésének és lebonyolításának, valamint a Bizottság tagjai megbízásának részletes szabályait az OBH elnöke határozza meg.”
2. § A bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet 1/C. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A kinevező dönt a pályázat elbírálásáról. Ennek során a sikeres versenyvizsgát tett pályázót meghallgatja.”
3. § A bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet 3. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) A joggyakorlat alatt biztosítani kell, hogy a fogalmazó első és másodfokon – a peres és peren kívüli eljárásokban –, minden ügyszakban megfelelő gyakorlatot szerezzen, határozattervezeteket készítsen, jegyzőkönyvet vezessen, és tartson önállóan ügyfélfogadást, valamint a jogszabályban meghatározott egyéb feladatokat ellássa.”
4. § A bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet 8. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) A fogalmazó joggyakorlati idejét úgy kell beosztani, hogy polgári, gazdasági, büntető ügyszakban első és másodfokon, munkaügyi és lehetőség szerint közigazgatási ügyszakban elsőfokon, valamint a többi ügyszakban is megfelelő időt töltsön el, továbbá – a 4. §-nak megfelelően – a jogalkalmazás más területein is tapasztalatot szerezhessen. A fogalmazók joggyakorlati idejének beosztására vonatkozó részletes szabályokat az OBH elnöke határozza meg. A fogalmazónak évente legalább 50 érdemi határozattervezetet kell készítenie.”
5. § A bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet a következő 14. §-sal egészül ki:
„14. § E rendeletnek a bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet módosításáról szóló 13/2024. (IX. 2.) IM rendelettel megállapított rendelkezései nem érintik a bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet módosításáról szóló 13/2024. (IX. 2.) IM rendelet hatálybalépésének napjáig hatályos rendelkezések alapján a bírósági fogalmazók joggyakorlatáról elkészített, már jóváhagyott beosztási terveket.”
6. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 61. napon lép hatályba.