Hatály: közlönyállapot (2024.V.14.) Váltás a jogszabály mai napon hatályos állapotára

 

113/2024. (V. 14.) Korm. rendelet

a digitális állam megvalósításához kapcsolódó egyes kormányrendeletek módosításáról

A Kormány

a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 114. § (1) bekezdés 3., 13. és 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 2. alcím tekintetében a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 47. § (1c) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján,

a 3. és a 6. alcím, valamint az 1. melléklet tekintetében az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 94. § (2) bekezdés a) és d) pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 6–8. § tekintetében az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény 105. § (1) bekezdés t) pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 9. § tekintetében a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 113. § (1) bekezdés 16. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

az 5. alcím és a 2. melléklet tekintetében a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 281. § (2) bekezdés 5. pontjában kapott felhatalmazás alapján,

az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Az egyes, az elektronikus ügyintézéshez kapcsolódó szervezetek kijelöléséről szóló 84/2012. (IV. 21.) Korm. rendelet módosítása

1. § Az egyes, az elektronikus ügyintézéshez kapcsolódó szervezetek kijelöléséről szóló 84/2012. (IV. 21.) Korm. rendelet a következő 3/A. alcímmel egészül ki:

„3/A. A digitális állampolgársághoz kapcsolódó kijelölő rendelkezések

3/A. § (1) A Kormány a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvény szerinti digitális állampolgárság szolgáltatóként az IdomSoft Zrt.-t jelöli ki.

(2) A keretszolgáltatások szolgáltatója a digitális állampolgárság szolgáltató. A digitális állampolgárság szolgáltató az eAláírás szolgáltatást a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. bevonásával nyújtja.

(3) A keretalkalmazás szolgáltatója a digitális állampolgárság szolgáltató.”

2. Az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet módosítása

2. § Az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet a következő V/B. Fejezettel egészül ki:

„V/B. FEJEZET

DIGITÁLIS ÁLLAMPOLGÁRSÁG ELŐREGISZTRÁCIÓVAL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK

145/K. § (1) A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Nytv.) 29/K. §-a szerinti előregisztráció esetében a 14. életévét betöltött polgár a személyazonossága megállapítását – az ideiglenes személyazonosító igazolvány kivételével – személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványával az Nytv. 29/K. § (2) bekezdésében előregisztrációra kijelölt szervnél (e § alkalmazásában a továbbiakban: szolgáltató) kezdeményezi.

(2) Ha a polgár az előregisztrációkor rendelkezik vagy az azt megelőző évben rendelkezett személyazonosságát igazoló érvényes okmánnyal, akkor – az ideiglenes személyazonosító igazolvány kivételével – a személyazonossága megállapításához azt felhasználhatja.

(3) A személyazonosság sikeres megállapítását követően a szolgáltató egyszer felhasználható, az előregisztrációs adatok megjelenítésére szolgáló adattároló kódot (a továbbiakban: adattároló kód) és az ahhoz tartozó biztonsági kódot ad át a polgár részére. A polgár aláírásával igazolja az adattároló kód és a biztonsági kód átvételét, mellyel egyidejűleg nyilatkozik, hogy azokat a saját eszközén használt keretalkalmazás segítségével a saját előregisztrációjához használja fel, azokat más polgárral nem osztja meg.”

3. Az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelet módosítása

3. § (1) Az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelet 2. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Az egyik házasuló elektronikus szándékbejelentése esetén a másik házasuló elektronikus vagy személyes bejelentésének időpontját kell a szándékbejelentés időpontjának tekinteni.”

(2) Az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelet 2. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a) A házassági szándékot elektronikus úton a 6a. mellékletben meghatározott adattartalommal kell bejelenteni.”

4. § Az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelet az 1. melléklet szerinti 6a. melléklettel egészül ki.

5. § Hatályát veszti az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelet 5. melléklet 6. pontja.

4. A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszerekről szóló 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet módosítása

6. § A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszerekről szóló 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„2. § A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszer

a) az elektronikus hírközlő eszköz útján történő távoli azonosítás (a továbbiakban: távoli azonosítás), valamint

b) a tárolóelemmel rendelkező személyazonosító igazolvány használatával történő azonosítás (a továbbiakban: eID azonosítás).”

7. § A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszerekről szóló 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet 3. alcíme helyébe a következő alcím lép:

„3. Távoli azonosítás

3. § (1) Távoli azonosítás esetén a bizalmi szolgáltató az élő videóképes telekommunikációs kapcsolat során rögzíti az ügyfél arcképmását, a közhiteles nyilvántartásban ellenőrzi az ügyfél által a távoli azonosítás során használt érvényes személyazonosság igazolására alkalmas okmányról (a továbbiakban: okmány) vagy az okmány tárolóeleméből kiolvasott adatokat, majd az ügyfél rögzített arcképmását összeveti az okmányon vagy az okmány tárolóelemében szereplő arcképmással. Az azonosítás akkor sikeres, ha egyértelműen megállapítható, hogy az okmányban szereplő személy azonos az ügyféllel.

(2) A bizalmi szolgáltató a szolgáltatási szabályzatában meghatározza a távoli azonosítás igénybevételének feltételeit, különösen a videókapcsolat minőségének minimális követelményeit. A bizalmi szolgáltató biztosítja, hogy az ügyfél a távoli azonosítás feltételeit és a szolgáltatási szabályzat tartalmát megismerhesse, és rögzíti, hogy az ügyfél a szolgáltatási szabályzat szerinti távoli azonosításhoz kifejezetten hozzájárult. Az ügyfél hozzájárulása elektronikusan is megtehető, amennyiben ennek tényét a bizalmi szolgáltató visszakereshető módon tárolja.

(3) A sikeres távoli azonosítás feltétele, hogy a távoli azonosítást lehetővé tévő elektronikus hírközlő eszköz képfelbontása és a kép megvilágítása alkalmas legyen az ügyfél nemének, korának, arcjellemzőinek felismerésére, valamint az ügyfél

a) úgy nézzen bele a kamerába, hogy arcképmása felismerhető, rögzíthető legyen, és azonosítható legyen az általa bemutatott okmányon látható arcképmása alapján,

b) úgy mutassa az okmányát, hogy az azon található biztonsági elemek és adatsorok felismerhetőek, rögzíthetőek és ellenőrizhetőek legyenek,

c) okmányán megtalálható adatok megfeleltethetők az ügyfélről a bizalmi szolgáltatónál rendelkezésre álló adatokkal, és

d) arcképmása alapján az okmányon, vagy amennyiben az ügyfél által használt elektronikus hírközlő eszköz esetében a szükséges technikai feltételek rendelkezésre állnak, a tárolóelemében szereplő arcképmással azonosítható.

(4) Az okmányon szereplő arcképmás a távoli azonosítás során az okmány bemutatásakor rögzíthető vagy kiolvasható az okmány tárolóeleméből.

(5) A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény 63. §-a szerinti személyazonosítás esetén az (1) bekezdés szerinti arcképazonosság akkor is megállapítható, ha az arcképelemzési nyilvántartásról és az arcképelemző rendszerről szóló 2015. évi CLXXXVIII. törvény 12/B. §-ában meghatározott személyazonosság-ellenőrzés sikeresen megtörtént.

(6) A távoli azonosítást végző bizalmi szolgáltató köteles megbizonyosodni arról, hogy a telekommunikációs kapcsolat útján rögzített arcképmás élő személyről készült, az ügyfél arcképmása nem manipulált vagy mesterségesen generált, valamint az okmány érvényes és a távoli azonosítás elvégzésére alkalmas, így az okmány eredeti, sérülésmentes, és az ellenőrzött, felismerhető és sérülésmentes biztonsági elemek és okmányjellemzők alapján hamisított volta nem állapítható meg.

(7) Az (1) bekezdés szerinti élő telekommunikációs kapcsolatnak megfelel az is, ha az e §-ban foglalt feltételek vizsgálatát a bizalmi szolgáltató gépi úton vagy a telekommunikációs kapcsolat megszűnését követően végzi el, de meggyőződik arról, hogy az ügyfél az azonosítás során élő kapcsolatban van.

(8) Nincs helye szerződéskötésnek vagy a tanúsítvány kibocsátásának, ha a távoli azonosítás az e §-ban foglaltaknak nem felelt meg, és az ügyfél által megadott és bemutatott adatok közhiteles nyilvántartásban történő egyezőségének vizsgálata eredménytelen. Ebben az esetben a szolgáltató jogosult felajánlani az ügyfélnek a személyes jelenléttel történő azonosítást.”

8. § A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszerekről szóló 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet

a) 4. alcím címében a „KASZ” szövegrész helyébe az „eID” szöveg,

b) 4. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében az „A KASZ” szövegrész helyébe az „Az eID” szöveg

lép.

9. § A bizalmi szolgáltatások esetében a személyes jelenléttel egyenértékű biztosítékot nyújtó, nemzeti szinten elismert egyéb azonosítási módszerekről szóló 541/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet

a) 1. §-ában az „az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiakban: E-ügyintézési tv.)” szövegrész helyébe az „a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Dáptv.)” szöveg,

b) 3. § (5) bekezdésében az „A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény” szövegrész helyébe az „A Dáptv.” szöveg,

c) 4. § (2) bekezdésében a „központi és szabályozott elektronikus ügyintézési szolgáltatásokat az E-ügyintézési tv.” szövegrész helyébe a „támogató szolgáltatásokat a Dáptv.” szöveg,

d) 5. §-ában az „az E-ügyintézési tv. 82. § (3)–(9) bekezdése” szövegrész helyébe az „a Dáptv. 85. § (3)–(9) bekezdése” szöveg

lép.

5. A fővárosi és vármegyei kormányhivatalokról, valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról szóló 568/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet módosítása

10. § A fővárosi és vármegyei kormányhivatalokról, valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról szóló 568/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 568/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet] 10. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

6. Az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 561/2023. (XII. 14.) Korm. rendelet módosítása

11. § Nem lép hatályba az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 561/2023. (XII. 14.) Korm. rendelet

a) 40. §-a,

b) 41. §-a,

c) 2. melléklete.

7. Záró rendelkezések

12. § (1) Ez a rendelet – a (2)–(4) bekezdésben foglalt kivétellel – 2024. május 18-án lép hatályba.

(2) Az 1. alcím és a 6–8. § 2024. július 1-jén lép hatályba.

(3) A 9. § és a 6. alcím 2024. szeptember 1-jén lép hatályba.

(4) A 3. §, a 4. § és az 1. melléklet 2026. január 1-jén lép hatályba.

1. melléklet a 113/2024. (V. 14.) Korm. rendelethez

„6a. melléklet a 429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelethez

Az elektronikus házasságkötési szándékbejelentés adattartalma

1. A házasuló

1.1. At. 69/B. § (1) bekezdés b) pont ba)–bg) és bi)–bj) alpontja szerinti adatai,

1.2. magyar állampolgárságának ténye,

1.3. lakóhelye, tartózkodási helye,

1.4. elérhetősége (e-mail-cím, telefonszám),

1.5. személyazonosságának, illetve magyar állampolgárságának igazolására szolgáló okmányának típusa, okmányazonosítója, a kiállító hatóság megnevezése, az okmány érvényességi ideje.

2. Megszűnt házasság vagy bejegyzett élettársi kapcsolat esetén a házasságkötés vagy a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésének helye, időpontja.

3. A másik házasuló At. 69/B. § (1) bekezdés b) pont ba)–bc) és be)–bj) alpontja szerinti adatai.

4. A házasságkötés tervezett időpontja.

5. A házasságkötés tervezett helyszíne.

6. A házasuló nyilatkozatai

6.1. a házasságkötést követően viselni kívánt házassági névről,

6.2. a születendő közös gyermek családi nevéről.

7. A házasuló a házasság hivatali helyiségen kívüli vagy hivatali munkaidőn kívüli megkötése iránti kérelme és nyilatkozatai.

8. A házasuló 30 napos várakozási idő alóli felmentés iránti kérelme és indokolása.

9. A házasuló többnyelvű formanyomtatvány iránti kérelme a példányszám és a nyelv (angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, horvát, ír, lengyel, lett, litván, máltai, német, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák, szlovén) megjelölésével.

10. A házassági akadályok tudomásulvételét követően a házasságkötési akadályok elhallgatásának következményeire való figyelmeztetés után a házasuló nyilatkozata arról, hogy a másik házasulóval házasságot kíván kötni, és legjobb tudomása szerint házasságkötésüknek törvényi akadálya nincs.

11. A bejelentés időpontja.”

2. melléklet a 113/2024. (V. 14.) Korm. rendelethez

Az 568/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet 10. melléklete a következő 40. ponttal egészül ki:

„40. Digitális állampolgárság előregisztráció”