Hatály: határozatlan - Váltás a jogszabály mai napon hatályos állapotára
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

157/2006. (VII. 27.) Korm. rendelet

a Genfben, 1929. április 20-án aláírt, az 1933. évi XI. törvénycikkel kihirdetett, a pénzhamisítás visszaszorítására irányuló nemzetközi egyezményhez tett nyilatkozat kihirdetéséről

1. § A Kormány felhatalmazást ad a Genfben, 1929. április 20-án aláírt, az 1933. évi XI. törvénycikkel kihirdetett, a pénzhamisítás visszaszorítására irányuló nemzetközi egyezményhez a 3. §-ban meghatározott nyilatkozat megtételére.

2. § A nyilatkozatot a Kormány e rendelettel kihirdeti.

3. § A nyilatkozat szövege a következő:

„A Magyar Köztársaság nyilatkozata az Europolnak az euróhamisítás elleni küzdelem központi hivatalává történő kijelöléséről

A Magyar Köztársaság, az Európai Unió tagállama, az Európai Rendőrségi Hivatalt (a továbbiakban: Europol) az euróhamisítás elleni küzdelemmel bízza meg.

Az 1929. évi genfi egyezmény hatékonyabb működése érdekében, a Magyar Köztársaság ezentúl az alábbiak szerint teljesíti kötelezettségeit:

1. Az euróhamisítási ügyek tekintetében az Europol – az Európai Rendőrségi Hivatal létrehozásáról szóló, 1995. július 26-i tanácsi jogi aktus (Europol-egyezmény) [1] szerinti célkitűzésének keretein belül – az alábbi központi hivatali feladatokat látja el az 1929. évi genfi egyezmény 12–15. cikke értelmében.

1.1. Az Europol központosít minden, az euróhamisítással kapcsolatos nyomozást, megelőzést és küzdelmet elősegítő információt, és haladéktalanul továbbítja a tagállamok nemzeti központi hivatalaihoz.

1.2. Az Europol-egyezménynek és különösen annak 18. cikkének, valamint a személyes adatok Europol által harmadik államoknak és harmadik szerveknek történő továbbítására vonatkozó szabályok elfogadásáról szóló, 1999. április 12-i tanácsi jogi aktusnak [2] megfelelően az Europol közvetlenül tart kapcsolatot a harmadik országok központi hivatalaival, hogy eleget tegyen az e nyilatkozat 1.3., 1.4. és 1.5. pontjában megállapított feladatoknak.

1.3. Az Europol, amennyiben hasznosnak ítéli, harmadik országok központi hivatalai részére egy euró-bankjegyekből és -érmékből álló mintakészletet továbbít.

1.4. Az Europol rendszeresen tájékoztatja a harmadik országok központi hivatalait, rendelkezésre bocsátva minden szükséges adatot az új pénzkibocsátásokkal és a pénzek forgalomból való kivonásával kapcsolatosan.

1.5. A kizárólag helyi érdekű eseteket kivéve, az Europol, amennyiben célszerűnek tartja, az alábbiakról értesíti a harmadik országok központi hivatalait:

– hamis vagy meghamisított euró felfedése. A hamisításról szóló értesítéshez a hamisításról szóló műszaki leírást kell csatolni, amelyet kizárólag azon intézmény szolgáltathat, amelynek a bankjegyeit hamisították. A hamisított bankjegy fényképnyomatát, és lehetőség szerint a hamisított bankjegy mintapéldányát is továbbítani kell. Sürgős esetekben, a rendőrhatóságok külön tájékoztatást és rövid leírást közölhetnek az érintett központi hivatallal a fent említett értesítés és műszaki leírás sérelme nélkül,

– a pénzhamisítás felfedésének részletei, feltüntetve, hogy lehetőség volt-e a forgalomba került valamennyi hamis pénz lefoglalására.

1.6. A tagállamok központi hivatalaként az Europol részt vesz az euróhamisítással kapcsolatos konferenciákon a genfi egyezmény 15. cikkének értelmében.

1.7. Amennyiben az Europolnak nem áll módjában az Europol-egyezménynek megfelelően az 1.1–1.6. pontban meghatározott feladatokat végrehajtani, azok tekintetében továbbra is a nemzeti központi hivatalok rendelkeznek hatáskörrel.

2. Minden egyéb pénznem hamisításával kapcsolatos ügy és a mellékelt nyilatkozat 1. pontja szerint nem az Europolra ruházott központi hivatali feladatok tekintetében továbbra is a nemzeti központi hivatalok rendelkeznek hatáskörrel.

Képviselő neve:...................., kelt:.............................”

4. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet 2. és 3. §-a a nyilatkozat megtételének napján lép hatályba.

(3) A rendelet 2. és 3. §-a hatálybalépésének naptári napját a külügyminiszter annak ismertté válását követően a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett egyedi határozatával állapítja meg.

5. § Ez a rendelet az euró pénzhamisítás elleni, az Europolnak az euróhamisítás elleni küzdelem központi hivatalává történő kijelölése általi védelméről szóló, 2005. július 12-i 2005/511/IB tanácsi határozatnak való megfelelést szolgálja.