A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 604. § (2) bekezdés n) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 79. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § (1) A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 70. § (5) bekezdés b) pontja alapján hirdetmény útján kézbesített értesítés – a Be. 67. §-ában és 70. § (5a) bekezdésében meghatározottak mellett – tartalmazza az értesítést kibocsátó bíróság, ügyészség vagy nyomozó hatóság postai és elektronikus elérhetőségét, valamint az értesítés alapjául szolgáló ügy számát.
(2) A Be. 70. § (5) bekezdés b) pontja alapján, hirdetmény útján nem lehet értesíteni
a) a terheltet,
b) a védőt,
c) a fiatalkorú terhelt törvényes képviselőjét,
d) a büntetőeljárásban részt vevő személyt, ha fogva van,
e) a különösen védett tanút,
f) a büntetőeljárásban részt vevők, az igazságszolgáltatást segítők Védelmi Programjáról szóló törvényben meghatározott tanúvédelmi program hatálya alatt álló tanút és sértettet,
g) az ügyészt,
h) a katonát, valamint
i) állami, helyi önkormányzati vagy nemzetiségi önkormányzati szervet, költségvetési szervet és köztestületet.
(3) Hirdetmény útján történő értesítésnek nincs helye, ha az értesítés minősített adatot tartalmaz.
2. § (1) A hirdetmény közzétételének időpontját a Be.-ben meghatározott eljárási határidők figyelembevételével kell meghatározni.
(2) A hirdetményben a Be. 70. § (5) bekezdés a) pontja esetén közölhető a címzett neve, egyébként a hirdetmény nem tartalmazhat személyes adatot.
(3) A hirdetményt a bíróságok, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság központi internetes honlapján kell közzétenni. Ha maga a hirdetményt kibocsátó bíróság, ügyészség vagy nyomozó hatóság is rendelkezik honlappal, a központi internetes honlapon közzétett hirdetmények elérhetőségére történő hivatkozást azon közzéteszi.
(4) A hirdetményt a honlapon a Be.-ben meghatározott tartamra oly módon kell közzétenni, hogy
a) az interneten keresztül széleskörűen elterjedt böngészőprogramokkal folyamatosan elérhető, nyomtatható, megtekinthető, a képi vagy tartalmi megfelelést biztosító legyen, és
b) a honlapon belül kereshető legyen legalább
ba) a kibocsátó bíróság, ügyészség vagy nyomozó hatóság megnevezése alapján,
bb) a hirdetmény alapjául szolgáló ügy száma alapján és
bc) a hirdetmény kelte alapján.
(5) A Be. 70. § (6a) bekezdésében meghatározott esetben – ha a hirdetményt kibocsátó bíróság, ügyészség vagy nyomozó hatóság és a helyi önkormányzat a kapcsolatot elektronikus úton tartja – a jegyző jogszabályban meghatározottak szerint gondoskodik a hirdetmény hiteles papíralapú irattá alakításáról.
(6) Az (5) bekezdésben meghatározott esetet kivéve a hirdetményt a Be.-ben meghatározott hirdetőtáblán változtatás nélkül kell kifüggeszteni.
(7) A hirdetőtáblára kifüggesztett hirdetményt záradékkal kell ellátni, amelyben rögzíteni kell
a) a kifüggesztés és – a kifüggesztés tartamának eltelte után – a levétel napját, valamint
b) a kifüggesztésért felelős személy aláírását és bélyegzőlenyomatát.
(8) A jegyző a Be. 70. § (6a) bekezdésében meghatározott esetben a kifüggesztés teljesítéséről a hirdetményt kibocsátó bíróságot, ügyészséget vagy nyomozó hatóságot a (7) bekezdés szerint záradékolt hirdetmény, elektronikus kapcsolattartás esetén annak elektronikus másolatának megküldésével tájékoztatja.
3. § A hirdetmény útján történő kézbesítéssel felmerült költség nem bűnügyi költség, azt a hirdetményt kibocsátó bíróság, ügyészség vagy nyomozó hatóság, illetve a kifüggesztést teljesítő helyi önkormányzat költségvetésének terhére kell elszámolni.
4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
5. § Hatályát veszti a büntetőeljárásban alkalmazható sajtóhirdetmény útján történő értesítés szabályairól szóló 8/2003. (IV. 24.) IM–BM–PM együttes rendelet.