A Kormány az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (1) bekezdés l) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § * E rendeletet alkalmazni kell a sajátos építményfajták körébe tartozó honvédelmi és katonai célú építményekre vonatkozó építésügyi hatósági engedélyezési eljárások szabályairól szóló kormányrendeletben meghatározott, valamint a nemzetbiztonsági célú és rendeltetésű építmények körében, az építőipari kivitelezési tevékenység
a) megkezdésére irányuló bejelentési eljárásra,
b) végzésének ellenőrzésére,
c) résztvevőinek ellenőrzésére, és
d) végzésével kapcsolatban megindult építésfelügyeleti hatósági eljárások lefolytatására.
1/A. § * E kormányrendelet alkalmazásában saját célú építőipari kivitelezési tevékenység: kiképzés vagy szakfeladat- végrehajtás keretében, honvédelmi és katonai célú ingatlanon rendszeresített technikai eszközzel és állománnyal végrehajtott honvédelmi és katonai célú építmény létrehozására irányuló építési tevékenység.
2. § (1) * A Kormány az e rendelet hatálya alá tartozó építmények tekintetében az építőipari kivitelezési tevékenységgel kapcsolatos építésfelügyeleti hatósági jogkör gyakorlójaként, országos illetékességgel első fokon a honvédelemért felelős minisztert (a továbbiakban: katonai építésfelügyeleti hatóság) jelöli ki.
(2) A katonai építésfelügyeleti hatóság a hatósági jogkörének gyakorlása során csak a jogszabályoknak van alárendelve, a közigazgatási hatósági eljárás során, valamint a közigazgatási hatósági ügyben hozandó döntésében nem utasítható.
3. § * Az építésfelügyeleti ellenőrzés célja a kivitelezési tevékenység során felhasznált építési célú termékek, építési módszerek, eljárások használatának, valamint az építésügyi hatósági engedélyben, a magyar építészetről szóló törvényben, a településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendeletben, a helyi építési szabályzatban és szabályozási tervben, továbbá a NATO szabványokban, illetve egyéb jogszabályokban megfogalmazott követelmények teljesülésének ellenőrzése.
4. § (1) A katonai építésfelügyeleti hatóság évente február 15-ig ellenőrzési tervet ad ki, amelyben *
a) meghatározza
aa) az építésfelügyeleti célvizsgálatok szempontrendszerét,
ab) azokat a honvédelmi és katonai célú beruházásokat és építőipari kivitelezési tevékenységeket, amelyeknél – a 6. § szerinti közreműködők bevonásával – összevont építésfelügyeleti ellenőrzést kell tartani, valamint
b) utóvizsgálati ellenőrzést ír elő azoknál a még folyamatban lévő építőipari kivitelezési tevékenységeknél, amelyeknél a katonai építésfelügyeleti hatóság az építésfelügyeleti ellenőrzés során szabálytalanságot állapított meg.
(2) *
5. § (1) Az építőipari kivitelezési tevékenység helyszíni ellenőrzését a katonai építésfelügyeleti hatóság két építésfelügyelője egyidejűleg végzi.
(2) * Az építésfelügyelő az ellenőrzési jogosultságát a helyszíni ellenőrzés megkezdésekor építésfelügyelői igazolvány felmutatásával köteles igazolni.
(3) * A katonai építésfelügyeleti igazolványt a Magyar Honvédség központi nyilvántartó szerve állítja ki. A katonai építésfelügyeleti igazolványok kezelésére, illetve kiadására a honvédelmi ágazatban használt azonosító okmányok és igazolások kiadására és kezelésére vonatkozó eljárási szabályokról szóló miniszteri rendelet szabályait kell megfelelően alkalmazni.
6. § (1) A katonai építésfelügyeleti hatóság szükség esetén más – ellenőrzésre jogosult – hatósággal vagy szervezettel közös ellenőrzést kezdeményez.
(2) A katonai építésfelügyeleti hatóság hatósági eljárása során építésügyi műszaki szakértőt, illetve minőségellenőrző szervet rendelhet ki szakértőként.
7. § A katonai építésfelügyeleti hatóság ellenőrzi, hogy
a) az építtető – a jogszabályban meghatározott esetekben és módon – bejelentette-e az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdését, illetve az építőipari kivitelezési tevékenység végzését a katonai építésfelügyeleti hatóság nem tiltotta-e meg,
b) az építőipari kivitelezési tevékenység résztvevői a kivitelezési tevékenység során közreműködnek-e, és a kivitelezési tevékenység jellegének megfelelő képesítéssel, jogosultsággal rendelkeznek-e,
c) az építés helyszínén az építési napló a jogszabályban meghatározottak szerint rendelkezésre áll-e, azt a jogszabályoknak megfelelő módon és tartalommal vezetik-e,
d) az építőipari kivitelezési tevékenység az építési engedélyezési és kivitelezési dokumentáció alapján, a kivitelezésre vonatkozó jogszabályokban, illetve a szakmai és biztonsági előírásokban foglaltak megtartásával történik-e, ennek keretében különösen az építmény szerkezetére, a kivitelezés módszerére és technológiájára, valamint az építési és bontási hulladék elhelyezésére vonatkozó követelményeket betartották-e,
e) az építményekre, építési termékek (anyagok, szerkezetek, berendezések) módszerek és eljárások műszaki követelményeire és alkalmazására vonatkozó jogszabályokat, NATO-szabványokat, előírásokat és engedélyekben foglalt követelményeket az építési munka végzése során megtartották-e,
f) a felhasznált építési termékek rendelkeznek-e érvényes megfelelőség igazolással, a megfelelőség igazolást az arra jogosult szervezet állította-e ki, és teljesíti-e a külön jogszabály előírásait,
g) az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló kormányrendelet szerint az építési szerződésre és a tervezési szerződésre vonatkozó előírások teljesültek-e.
8. § (1) * A katonai építésfelügyeleti hatóság helyszíni ellenőrzéséről felvett jegyzőkönyv, az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvényben meghatározottakon kívül tartalmazza
a) az építési engedély számát, keltét,
b) a kivitelezés bejelentési kötelezettségének teljesítését,
c) az építési tevékenység építési engedélynek történő megfelelőségére és az építési napló vezetésének jogszabálynak történő megfelelőségére vonatkozó megállapítást,
d) az építési munka készültségi fokát,
e) a fényképfelvételek darabszámát,
f) az ellenőrzés megállapításai alapján kezdeményezett intézkedést.
(2) * A katonai építésfelügyeleti hatóság a jegyzőkönyv egy példányát az építési naplóhoz csatolja, a másik példány a hatósági ügyirat része.
(3) * Az elektronikus építési naplóba a minősített adatot tartalmazó tervdokumentációt és műszaki leírást nem kell feltölteni, azokat papír alapon kell a helyszíni ellenőrzés során a katonai építésfelügyeleti hatóság rendelkezésére bocsátani.
9. § * (1) A katonai építtető a kivitelezés megkezdése előtt tizenöt nappal a katonai építésfelügyeleti hatóságnál köteles bejelenteni a katonai elektronikus építési napló készenlétbe helyezésével
a) az építési engedélyhez kötött,
b) az építési szerződés szerinti nettó 10 millió forintot meghaladó és
c) a saját célú
építőipari kivitelezési tevékenység megkezdését.
(2) A saját célú építőipari kivitelezési tevékenység az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló kormányrendeletben meghatározott kivitelezési dokumentáció alapján végezhető.
10. § *
11. § (1) * Az építésfelügyeleti ellenőrzés lefolytatása során feltárt, a katonai építésfelügyeleti hatóság hatáskörébe nem tartozó szabálytalanságokat is építési naplóban kell rögzíteni. A katonai építésügyi hatóság a bejegyzés másolatának és az egyéb bizonyítékok megküldésével kezdeményezi a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóság eljárását.
(2) * A katonai építésfelügyeleti hatóság a 7. § szerinti ellenőrzést az építmény használatbavételi engedélyének véglegessé válásáig indíthat.
(3) *
12. § (1) Az építésfelügyeleti hatósági eljárásban a tervező, a tervellenőr, a felelős műszaki vezető, az építési műszaki ellenőr, a beruházáslebonyolító és a vállalkozó (alvállalkozó) kivitelező ügyfélnek minősül, ha a katonai építésfelügyeleti hatóság döntését ezen személyek feladat- és felelősségi körébe tartozó tevékenység alapozta meg.
(2) * Az engedélyhez vagy bejelentéshez kötött tevékenységet végző személy kötelezésekor és bírságolásakor a katonai építésfelügyeleti hatóság a végleges és végrehajtható döntése egyidejű megküldésével az engedélyező, illetve a bejelentés alapján vezetett névjegyzéket vezető szervnél a külön jogszabály szerinti eljárást kezdeményezi.
(3) * Ha a kivitelezési dokumentáció tervezőjének nyilatkozata hiányzik, illetve nem felel meg az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló kormányrendeletben foglaltaknak, vagy tartalma valótlan, illetve ha a tervező által készített kivitelezési dokumentáció szakszerűtlen vagy tartalma valótlan, akkor a katonai építésfelügyeleti hatóság eljárást kezdeményez a tervezői jogosultságról névjegyzéket vezető szervnél.
13. § (1) A 6. § (1) és (2) bekezdése alapján az építésfelügyeleti eljárásban közreműködő személynek rendelkeznie kell a külön jogszabályokban meghatározott nemzetbiztonsági ellenőrzéssel, illetve a Nemzeti Biztonsági Felügyelet által kiadott Személyi Biztonsági Tanúsítvánnyal.
(2) A 6. § (1) és (2) bekezdés szerinti közreműködés során a minősített dokumentáció védelméhez szükséges fizikai biztonsági feltételek hiányában a dokumentumokba történő betekintésre és tervegyeztetésre a katonai építésfelügyeleti hatóság hivatalos helyiségében kerülhet sor.
14. § (1) A katonai építésfelügyeleti hatósági nyilvántartások vezetésének szabályaira a honvédelmi és katonai célú építmények építésügyi hatósági nyilvántartásaira vonatkozó szabályok az irányadók.
(2) A katonai építésfelügyeleti hatóság nyilvántartást vezet
a) *
b) a 3. melléklet szerinti adattartalommal az építésfelügyeleti hatósági ellenőrzésekről,
c) a 4. melléklet szerinti adattartalommal a kiszabott építésfelügyeleti bírságokról és azok behajtásáról.
15. § (1) * A katonai építésfelügyeleti hatósághoz tartozó – kormánytisztviselői, hivatásos és szerződéses katonai – létszámot úgy kell meghatározni, hogy a hatósági tevékenység folyamatos végzése biztosított legyen.
(2) A katonai építésfelügyeleti ellenőrzési tevékenységet, az építésfelügyeleti hatósági ügyek döntésre való szakmai előkészítését, a döntés meghozatalát, végrehajtását ellátó építésfelügyelő foglalkoztatási feltétele a külön jogszabályokban előírt nemzetbiztonsági ellenőrzés és a Nemzeti Biztonsági Tanúsítvány meglétén túl
a) * kormánytisztviselő esetén az építésügyi hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló kormányrendeletben foglalt alkalmazási feltételek teljesítése,
b) hivatásos és szerződéses állományú katona esetén
ba) a Magyar Honvédség egyes beosztásaihoz kapcsolódó munkaköri követelményekről szóló miniszteri rendeletben foglaltak, valamint
bb) három év szakmai gyakorlat teljesítése.
(3) A katonai építésfelügyeleti hatóság hivatásos és szerződéses állományú tagjának a szakmai gyakorlati idejeként az
a) építési műszaki ellenőri,
b) felelős műszaki vezetői,
c) építőipari kivitelezési,
d) építésügyi hatósági,
e) építésfelügyeleti,
f) beruházói-műszaki (projekt menedzseri),
g) felsőoktatási intézményben építészeti-műszaki szaktárgy-oktatói,
h) építészeti-műszaki tervezési,
i) építésügyi műszaki szakértői,
j) katonai elhelyezési vagy ingatlankezelési
tevékenység folytatásának időtartamát kell figyelembe venni.
16. § A katonai építésfelügyeleti hatósági tevékenység minimális technikai feltételeit az 5. melléklet határozza meg.
17. § (1) Ez a rendelet 2009. október 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet rendelkezéseit – az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdésének bejelentési kötelezettsége kivételével – a rendelet hatálybalépése idején már folyamatban lévő építőipari kivitelezési tevékenységek esetében is alkalmazni kell.
1. Az építmény rendeltetése és azonosítója,
2. az építési helyszín adatai (címe, helyrajzi száma, a használó katonai szervezet megnevezése),
3. az építtető adatai (megnevezése, címe),
4. * az építésügyi hatósági engedély száma, kelte, véglegessé válása, ennek hiányában e tény rögzítése,
5–8. *
9. az építésügyi hatósági engedély tárgya (rövid leírás).
1. Az építmény rendeltetése és azonosítója,
2. az építési helyszín adatai (címe, helyrajzi száma, a használó katonai szervezet megnevezése),
3. az építtető adatai (megnevezése, címe),
4. * az építésügyi hatósági engedély száma, kelte, véglegessé válása, ennek hiányában e tény rögzítése,
5. a megbírságolt neve (megnevezése), a kivitelezési tevékenységben vállalt szerepe (építtető, kiviteli terv készítője, kivitelező, felelős műszaki vezető, építési műszaki ellenőr), címe,
6. * a bírságot kiszabó első fokú határozat száma, kelte, végleges és végrehajthatóvá válás kelte, a bírság összege, befizetés határideje,
7. a másodfokon eljárt hatóság megnevezése, másodfokú határozat száma, kelte, eredménye,
8. a bírósági felülvizsgálat esetén a határozat száma, kelte, eredménye,
9. az egyösszegű befizetési határidőt módosító végzés száma, kelte, új befizetési határidő,
10. a befizetés kelte,
11. végrehajtás elrendelése (végzés száma, kelte),
12. behajtás kelte,
13. a végrehajtási eljárás megszüntetés végzés száma, kelte, oka (elévülés, felszámolás, kötelezett jogutód nélküli megszűnése, behajthatatlanság, egyéb).
1. A kor színvonalának megfelelő mobil számítógép konfiguráció (hordozható személyi számítógép, hordozható nyomtató, 12V/220V inverter, elektronikus jogtár) – 2 építésfelügyelőnként 1 db,
2. kézi GPS navigációs rendszer – 2 építésfelügyelőnként 1 db,
3. a kor színvonalának megfelelő irodai számítógép konfiguráció (minimum 17" színes LCD monitor, lézernyomtató, elektronikus jogtár) – építésfelügyelőnként 1 db,
4. nagyteljesítményű irodai fénymásoló – 1 db,
5. színes nyomtató – 1 db,
6. digitális fényképezőgép – 2 építésfelügyelőnként 1 db,
7. mérőszalag – építésfelügyelőnként 1 db,
8. szintezőműszer – 1 db,
9. kézi lézertávmérő – 2 építésfelügyelőnként 1 db,
10. gépkocsi – 2 db,
11. a munkavégzéshez szükséges (külön jogszabály szerinti) egyéni védőeszköz – építésfelügyelőnként 1 klt.