Hévíz Város Önkormányzat Képviselő-testületének 31/2023. (X. 24.) önkormányzati rendelete

helyi kitüntető cím és díjak alapításáról és adományozásáról

Hévíz Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés i) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény szóló 43. § (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A helyi kitüntető cím és díjak

1. § (1) Hévíz Város Önkormányzat Képviselő-testülete méltó módon kívánja elismerni azon személyek, szervezetek és közösségek munkáját, akik (amelyek) tevékenységükkel hozzájárultak Hévíz város jó hírének öregbítéséhez, kimagaslóan hozzájárultak a város fejlesztéséhez vagy egyéni teljesítményükkel érdemeltek ki elismerést.

(2) A Képviselő-testület az következő kitűntető címet és díjakat alapítja:

a) „Hévíz Város Díszpolgára” kitüntető cím,

b) „Hévíz Városáért” díj az alábbi kategóriákban:

ba) „Hévíz Város Kultúrájáért”

bb) „Hévíz Város Fejlesztéséért”

bc) „Hévíz Város Turizmusáért”

bd) „Hévíz Város Közszolgálatáért”

c) „Bibó István díj”,

d) „Illyés Gyula díj”

e) „Hévíz Folyóirat Irodalmi Díja.”

2. Hévíz Város Díszpolgára

2. § (1) „Hévíz Város Díszpolgára” kitüntető cím annak a magyar vagy külföldi természetes személynek adományozható, aki a város fejlődése, gyarapodása és hírnevének öregbítése érdekében kiemelkedő tevékenységet végzett, különösen a város gazdasági-, társadalmi-, tudományos vagy művészeti életében maradandót alkotott és hozzájárult a város tekintélyének, jó hírnevének növeléséhez, példamutató emberi magatartása miatt köztiszteletben áll.

(2) A „Hévíz Város Díszpolgára” kitüntető címben évente egy személy részesíthető.

(3) A kitüntető cím mellé erre a célra készített henger alakú díszdobozban elhelyezett díszoklevél, és nettó 300 000 forint pénzjutalom jár.

(4) A díszoklevél a város címerén kívül tartalmazza:

a) a döntést tartalmazó képviselő-testületi határozat számát,

b) a díszpolgár nevét,

c) az adományozás jogcímét, indoklását, keltét,

d) a polgármester aláírását, az adományozó bélyegzőjét.

(5) A „Hévíz Város Díszpolgára” kitüntető cím birtokosa:

a) jogosult a címet használni, egyéb kitüntetései között feltüntetni,

b) meghívandó a városnapi ünnepségre,

c) halála esetén díszsírhely illeti meg.

3. Hévíz Városáért díj

3. § (1) A „Hévíz Városáért” díj adományozható annak a magyar vagy külföldi természetes személynek, társadalmi szervezetnek, továbbá gazdálkodó szervezetnek, aki a helyi közügyek valamely területén kimagasló teljesítményt ért el, vagy huzamosabb időn át folytatott kiemelkedő munkálkodása érdemessé teszi az életmű elismerésére az alábbi kategóriákban:

a) „Hévíz Város Kultúrájáért” díj adományozható annak, akik a művészet, közművelődés, nevelés, oktatás, sport, vagy egészségügy területén végzett tevékenységükkel kiemelkedő eredményeket értek el,

b) „Hévíz Város Fejlesztéséért” díj adományozható annak, aki a közbiztonságért, a városfejlesztésért, a város épített környezetének kialakítása, fenntartása, szépítése, a meglévő értékeinek megőrzéséért, a város környezetének és természeti kincseinek védelméért és megóvásáért tevékenykedett vagy a város gazdasági fejlődése érdekében kimagasló, eredményes teljesítményt nyújtott, továbbá a város hírnevét a média valamely területén erősítette,

c) „Hévíz Város Turizmusáért” díj adományozható annak, aki az idegenforgalom vagy a gyógyturizmus területén kiemelkedő tevékenységet végzett,

d) „Hévíz Város Közszolgálatáért” díj adományozható annak, aki az önkormányzat költségvetési szervének vagy gazdálkodó szervezetének foglalkoztatottjaként tartósan kimagasló színvonalú munkát végzett, vagy munkavégzésén túli önkéntes közéleti tevékenysége példaértékű.

(2) A „Hévíz Városáért” kitüntető díj évente minden kategóriában egy személy részére adományozható.

(3) A kitüntető díj mellé emlékérem és nettó 100 000 forint pénzjutalom jár.

(4) Az emlékérem 60 mm átmérőjű, kör alakú ezüstözött érem, amelyen a „Hévíz Városáért” felirat mellett Hévíz város neve, égerfa ágakkal díszített címere, valamint egy istennő áll, kezében olajfaággal. Az emlékérmet díszdobozban kell elhelyezni. A díszdoboz nyitott fedőlapjának belső oldalán a kitüntetett személy neve és az adományozásról szóló döntés olvasható.

4. Bibó István díj és Illyés Gyula díj

4. § (1) A hévízi iskolákban a végzős tanulók elismerésére:

a) „Bibó István díj” adományozható a Hévízi Bibó István Gimnázium és Kollégium azon 12. évfolyamos tanulója, akinek tanulmányi eredménye négy éven keresztül elismerést érdemel, tanulmányi eredménye és magatartása példa a többi tanuló számára és méltó Bibó István szellemi örökségéhez, továbbá legalább egy nyelvből középfokú nyelvvizsgát szerzett, kimagasló eredményt ért el valamelyik tantárgyból, hozzájárult az iskolai hagyományok ápolásához, erősítve a közösségi összetartozást,

b) „Illyés Gyula díj” adományozható a Hévízi Illyés Gyula Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola azon 8. évfolyamos tanulója, akinek tanulmányi eredménye nyolc éven keresztül elismerést érdemlő, tanulmányi eredménye és magatartása példa a többi tanuló számára és méltó Illyés Gyula szellemi örökségéhez, továbbá kimagasló eredményt ért el valamelyik tantárgyból, hozzájárult az iskolai hagyományok ápolásához, erősítve a közösségi összetartozás tudatát.

(2) Bibó István díjban és Illyés Gyula díjban évente egy-egy tanuló részesíthető. Kivételesen amennyiben több, a díjra érdemes személy is van, az köztük megosztva is adományozható.

(3) A díj mellé emlékplakett és nettó 50 000 forint pénzjutalom jár.

(4) Az emlékplakettetek anyaga bronz, átmérője 128 mm, amelyen „Bibó István-díj” illetve „Illyés Gyula-díj” felirat, a felirat alatt portréjuk látható. Az emlékplakettet díszdobozban kell elhelyezni. A díszdoboz nyitott fedőlapjának belső oldalán a kitüntetett személy neve és az adományozásról szóló döntés olvasható.

5. Hévíz Folyóirat Irodalmi Díja

5. § (1) Azon magyar vagy külföldi szerzők kiemelkedő munkájának elismeréseként, akik a Hévíz Folyóiratban legalább egy írással publikálnak, „Hévíz Folyóirat Irodalmi Díja” adományozható.

(2) A díj egy évben egy személynek adományozható.

(3) A díj mellé elismerő oklevél, valamint nettó 100 000 forint pénzjutalom jár.

6. A kitüntető címre és díjak adományozására vonatkozó javaslattétel szabályai

6. § (1) A kitüntető cím és díjak adományozására javaslatot tehetnek:

a) a polgármester, alpolgármester,

b) helyi önkormányzati képviselő,

c) nem önkormányzati képviselő bizottsági tag.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túl adományozására javaslatot tehetnek:

a) „Hévíz Város Díszpolgára” kitüntető cím vagy „Hévíz Város Kultúrájáért” díj vonatkozásában a 18. életévét betöltött hévízi lakóhellyel rendelkező személy

b) „Hévíz Város Turizmusáért” díj esetében a Hévízi Turisztikai Egyesület is,

c) „Bibó István díj” esetében az iskola tantestülete,

d) „Illyés Gyula díj” esetében az iskola tantestülete,

e) „Hévíz Folyóirat Irodalmi Díja” esetében a folyóirat szerkesztő bizottsága azzal, hogy a szerkesztő bizottság tagja nem jelölhető,

f) „Hévíz Város Közszolgálatáért” díjra javaslattételre az a) c) pontban foglaltakon túl a foglalkoztatást biztosító önkormányzati költségvetési szerv vagy gazdálkodó szervezet vezetője is jogosult.

(3) A kitüntető címre és díjakra vonatkozó javaslattétel tartalmazza:

a) a javasolt személy beazonosításhoz szükséges információkat,

b) a javaslattevő nevét, elérhetőségét, aláírását,

c) a javasolt címet vagy díjat,

d) az elismerés részletes indokolását.

(4) Egy javaslattevő – ide nem értve az (1) bekezdés a) – c) pontjában jogosultakat – egy személyt és egy kitüntető címre vagy díjra javasolhat.

(5) A polgármester a javaslattételre helyben szokásos módon felhívást tesz közzé. A javaslattétel határideje – ide nem értve a polgármestert – március 1.

(6) A kitüntető cím és díjak adományozására irányuló javaslatot a polgármester, bizottsági véleményezése után terjeszti a képviselő-testület elé. A kitüntető cím és kitűntető díjak adományozásáról a (7) bekezdésben foglalt kivétellel a képviselő-testület dönt.

(7) A „Bibó István kitüntető díj” és „Illyés Gyula kitüntető díj” továbbá a „Hévíz Folyóirat Irodalmi Díja” adományozására a polgármester jogosult.

(8) Kitüntető cím vagy kitűntető díj az elismerésre érdemes személy elhalálozása esetén posztumusz is adományozható, amelynek átvételére a legközelebbi hozzátartozó jogosult.

7. A kitüntető cím és kitüntető díjak átadása

7. § (1) A kitüntető cím és kitűntető díjak a (2)–(3) bekezdés szerinti kivétellel Hévíz várossá válásának évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepségen, a polgármester által ünnepélyes keretek között kerülnek átadásra.

(2) A „Bibó István díj” és „Illyés Gyula díj” a tanévzáró ünnepélyen kerül átadásra.

(3) A Hévíz Folyóirat Irodalmi Díja átadásának időpontjáról a polgármester dönt.

(4) A kitüntető címben és a díjban részesítettek névsorát az önkormányzat lapjában és az önkormányzati honlapon közzé kell tenni.

(5) Az önkormányzat által alapított kitüntető cím és díjak adományozásával kapcsolatos előkészítő, szervező tevékenységet a Hévízi Polgármesteri Hivatal látja el és vezet nyilvántartást a kitüntetettekről és díjazottakról.

(6) A kitüntető cím és díj visszavonható, ha arra a jogosult méltatlanná válik. A visszavonásról az erről szóló javaslat alapján az adományozó dönt. A visszavonást mindazok kezdeményezhetik, akik az adományozás kezdeményezésére is jogosultak.

8. Záró rendelkezések

8. § * 

9. § Ez a rendelet 2023. november 1-jén lép hatályba.

dr. Tüske Róbert Papp Gábor
jegyző polgármester