Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 19. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján Szekszárd Megyei Jogú Város közigazgatási területén lévő taxiállomás igénybevételének rendjéről a következő rendeletet alkotja:
1. § (1) E rendelet hatálya Szekszárd Megyei Jogú Város közigazgatási területén belüli közterületen lévő taxiállomás (a továbbiakban: taxiállomás) létesítésére (a továbbiakban: kijelölés) és használatára terjed ki.
(2) E rendelet alkalmazása szempontjából
a) taxiállomás: a közterületnek olyan kijelölt része, amely a taxiszolgáltatást végző – külön jogszabályban meghatározott kialakítású és felszereltségű – személygépkocsik utasfelvételi céllal történő tartózkodására szolgál.
2. § (1) * A taxiállomást a taxi-szolgáltatást végző egyéni vállalkozó, jogi személy az általa üzemeltetett, személyszállítás céljára használt személygépkocsival (a továbbiakban: taxigépkocsi) csak a taxiállomás használatára jogosító, a közterületek használatáról szóló 4/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelet alapján kiadott közterület használati engedély birtokában használhatja.
(2) Az (1) bekezdés szerinti közterület használati engedély minden év január 1-től december 31-ig érvényes. Az év közben kiadott közterület használati engedély a kiadás évének december 31. napjáig érvényes.
3. § (1) * A taxiállomás kijelölése Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének, mint a közút kezelőjének hatáskörébe tartozik, mely hatáskört a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságra ruházza. A taxiállomás kijelölésével kapcsolatos előkészítő, végrehajtási munkákat a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Üzemeltetési Igazgatóságon látja el, mely előkészítő munkák elvégzése során a taxiszolgáltatást végző egyéni vállalkozókkal, jogi személyek képviselőivel egyeztet.
(2) A taxiállomás kijelölése során figyelembe kell venni a Helyi Építési Szabályzatot, a forgalomszabályozási, a városképi, műemlékvédelmi, közegészségügyi és köztisztasági előírásokat, kereskedelmi és turisztikai szempontokat, valamint érvényesíteni kell a más jogszabályokban foglalt előírásokat is.
(3) * A taxiállomás műszaki, minőségi, forgalmi adatait, valamint a forgalmi rendjét meghatározó jelzéseket, továbbá az üzemeltetésére, fenntartására és fejlesztésére fordított költségeket a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Üzemeltetési Igazgatósága tartja nyilván.
4. § (1) A taxiállomást a taxigépkocsik – utasfelvétel céljából történő – várakozására lehet használni. Más járművek a taxiállomást sem megállás, sem várakozás céljára nem használhatják.
(2) * A taxigépkocsit üzemeltető vállalkozónak csak olyan taxigépkocsija tartózkodhat a taxiállomáson, amelyre közterület használati engedéllyel rendelkezik és a közterületek használatáról szóló 4/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelet 10. § (2) bekezdésében meghatározott megkülönböztető jelzés a taxigépkocsin elhelyezésre került. A megkülönböztető jelzés (közterület használati engedély meglétét igazoló kártya) csak a közterület használati díj megfizetése után adható ki.
(3) A taxiállomáson a taxi kiállási helyeken a taxigépkocsik zárt sorban, érkezési sorrendben várakozhatnak.
(4) A taxiállomáson meghatározott – a taxiállomáson elhelyezett „taxiállomás” jelzőtábla alatti kiegészítő táblán feltüntetett – számú taxigépkocsi várakozhat.
(5) Utasfelvételre való felkészülés érdekében, világító szabadjelzővel taxigépkocsi csak a kijelölt taxiállomáson várakozhat.
(6) A taxiállomáson várakozó taxigépkocsit a jármű vezetője nem hagyhatja el.
(7) Az utasokat a várakozó taxigépkocsik érkezési sorrendjében kell elszállítani, kivéve, ha az utas nem a sorrendben első, hanem a hátrább álló taxigépkocsit választja. Ez utóbbi esetben az ott várakozó többi taxigépkocsi vezetője köteles az utassal közlekedő taxigépkocsinak a taxiállomás elhagyását elősegíteni.
5. § * (1) Aki
a) taxigépkocsival a taxiállomáson a taxi kiállási helyeken nem zárt sorban és nem érkezési sorrendben várakozik,
b) világító szabadjelzővel nem kijelölt taxiállomáson várakozik,
c) taxiállomáson a várakozó taxigépkocsit annak vezetőjeként elhagyja,
közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.
(2) Az eljárás lefolytatására a közösségi együttélés alapvető szabályairól, és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 15/2016. (V. 2.) önkormányzati rendeletet kell alkalmazni.
6. § E rendelet 2004. május 1. napján lép hatályba.
Kocsis Imre Antal s. k. | Dr. Ferincz János s. k. | |
polgármester | aljegyző |
Záradék:
A kihirdetés napja: 2004. április 30.
Dr. Ferincz János s. k. | ||
aljegyző |