Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c) pontjában és 48. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A rendelet célja a fás szárú növények pusztításának, rongálásának és értékük csökkenésének a megakadályozása, a növényállomány indokolatlan megszűnésének vagy károsodásának a megelőzése, a bekövetkezett károsodás csökkentése, valamint a növényállomány pótlásáról való gondoskodás.
2. § (1) E rendelet hatálya – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – kiterjed a Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területén fekvő valamennyi ingatlanra és az azokon található fára és cserjére (a továbbiakban együtt: fás szárú növény).
(2) E rendelet hatálya nem terjed ki
a) a külön jogszabály hatálya alá tartozó fás szárú növényre,
b) a nem közterületi ingatlanon álló gyümölcsfára,
c) a nem közterületi ingatlanon álló, 10 centiméter törzsátmérőt meg nem haladó fára,
d) a nem közterületi ingatlanon álló cserjére.
3. § E rendelet alkalmazásában
1. előnevelt fa: a többször iskolázott, legalább öt centiméter törzsátmérőjű lombos fa;
2. gyümölcsfa: az emberi fogyasztásra vagy egyéb hasznosításra kerülő gyümölcséért termesztett fa;
3. közterület: az az állami vagy önkormányzati tulajdonban álló, közhasználatra szolgáló földterület, amelyet az ingatlan-nyilvántartás ekként tart nyilván;
4. törzsátmérő: a fatörzs talajszinttől számított 1 méter magasságban mért átmérője, többtörzses fa esetében a törzsátmérők összege;
5. össztörzsátmérő: a faegyedek törzsátmérőjének összege.
4. § (1) Az e rendeletben meghatározott, nem közterületi ingatlanon lévő fás szárú növény védelmére irányuló eljárás önkormányzati hatósági ügy.
(2) A nem közterületi ingatlanon lévő fás szárú növény védelmére irányuló hatósági eljárást átruházott hatáskörben a jegyző folytatja le.
(3) A fás szárú növény kivágására vonatkozó engedély a határozat véglegessé válásától számított egy évig hatályos.
5. § (1) A fakivágás során a költési és fiókanevelési időszakot figyelembe kell venni.
(2) A pótlási kötelezettség alapján ültetendő fa fajának meghatározásakor a fás szárú növények védelméről szóló Korm. rendeletben (a továbbiakban: Korm. rendelet), valamint a településkép védelméről szóló önkormányzati rendeletben foglaltakat kell figyelembe venni.
6. § (1) A pénzbeli megváltás összegét
a) az engedélyezett fakivágás esetében a fa kivágásától,
b) az engedély nélküli fakivágás esetében a határozat véglegessé válásától
számított 30 napon belül kell megfizetni.
(2) A pénzbeli megváltást az Önkormányzat Környezetvédelmi Alapjába kell befizetni.
7. § (1) A nem közterületi ingatlanon álló, 10 centiméter törzsátmérőt meghaladó fát kivágni kizárólag fakivágási engedély alapján lehet.
(2) A fakivágás iránti kérelmet Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Polgármesteri Hivatal (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) környezetvédelmi ügyekért felelős szervezeti egységénél kell benyújtani a fa tervezett kivágása előtt legalább 60 nappal az 1. melléklet szerinti tartalommal.
(3) A fakivágás iránti kérelemnek tartalmaznia kell
a) a kérelmező nevét, lakóhelyét (székhelyét), értesítési címét és telefonszámát,
b) a kivágás indokát,
c) az érintett ingatlan címét és helyrajzi számát,
d) a fával rendelkezni jogosult kivágáshoz hozzájáruló nyilatkozatát, ha a rendelkezni jogosult nem azonos a kérelmezővel,
e) a fa faját és törzsátmérőjét, több fa esetén a fák darabszámát,
f) a fa ingatlanon belüli elhelyezkedését tartalmazó leírást és helyszínrajzot,
g) a fáról készített fényképfelvételt, valamint
h) a pótlás tervezett módját.
(4) A fakivágási engedély alapján elvégzett fakivágás tényét a kivágást követő 15 napon belül írásban be kell jelenteni a Polgármesteri Hivatal környezetvédelmi ügyekért felelős szervezeti egységénél.
8. § A fa kivágása iránti kérelmet el kell utasítani, ha az természetvédelmi, környezetvédelmi vagy településképvédelmi érdeket sért.
9. § (1) Az ingatlan tulajdonosa, használója, illetve kezelője az élet- vagy vagyonbiztonságot veszélyeztető fa kivágását – amennyiben a veszély elhárítása másként nem lehetséges – köteles haladéktalanul elvégezni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti fakivágás tényét a kivágást követő 15 napon belül írásban be kell jelenteni a Polgármesteri Hivatal környezetvédelmi ügyekért felelős szervezeti egységénél a 2. melléklet szerinti tartalommal.
(3) A bejelentésben a fakivágás indokoltságát favizsgálati szakvéleménnyel, fényképfelvétellel vagy más hitelt érdemlő módon igazolni kell.
10. § (1) A 9. § szerinti utólagos bejelentési kötelezettség feltételei fennállásának hiányában vagy az utólagos bejelentési kötelezettség elmulasztásával történő fakivágás engedély nélküli fakivágásnak minősül.
(2) A fa jelentős mértékű csonkítása, amely során olyan mértékű beavatkozás történik a fa szervezetébe, mely annak további növekedését visszafordíthatatlanul megakadályozza, vagy ellehetetleníti a fajra jellemző habitus kialakulását, vagy egészségi állapotának romlásához, illetve a fa pusztulásához vezet, engedély nélküli fakivágásnak minősül.
(3) Engedély nélküli fakivágás esetén az ingatlan tulajdonosát, használóját, illetve kezelőjét pótlásra kell kötelezni, valamint az Önkormányzat Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló önkormányzati rendeletében meghatározott jogkövetkezményeket kell alkalmazni.
11. § (1) A kivágott fát a kérelmező köteles pótolni. A fapótlási kötelezettséget vagy a helyébe lépő pénzbeli megváltást a jegyző a 7. § (1) bekezdése szerinti kérelemre indult eljárásban a kivágást engedélyező határozatban, a 9. § (2) bekezdése szerinti bejelentés alapján indult eljárásban, valamint a 10. § (1) és (2) bekezdése szerinti engedély nélküli fakivágás esetén a pótlásra kötelező határozatban állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti eljárásban hozott döntés tartalmazza a fakivágás indokát, a fapótlás módjára, mértékére és körülményeire vonatkozó előírásokat, a pótlás teljesítésének határidejét, valamint pénzbeli megváltás megállapítása esetében annak összegét és a befizetésre vonatkozó előírásokat.
12. § (1) A kivágott fa pótlását elsősorban a fakivágással érintett ingatlan területén kell elvégezni.
(2) Amennyiben a fa pótlása a fakivágással érintett ingatlan területén nem végezhető el, úgy a pótlási kötelezettséget közterületi ingatlanra kell elrendelni, vagy a pótlás helyett pénzbeli megváltást kell előírni.
13. § (1) A nem közterületi ingatlanon lévő fa kivágása esetén a pótlási kötelezettségnek előnevelt fa szakszerű elültetésével
a) balesetveszélyes vagy kiszáradt fa, valamint a Korm. rendelet 1. mellékletében meghatározott inváziós fajú fás szárú növény kivágása esetén, továbbá, ha a fakivágással érintett telek ingatlan-nyilvántartásban meghatározott területe az 1000 m2-t nem haladja meg, darabszám szerint egy-egy arányban,
b) az a) pontba nem szabályozott esetben a kivágott fa össztörzsátmérőjével azonos mértékben
kell eleget tenni.
(2) Az ültetendő fák számának megállapításakor a kerekítés szabályai szerint kell eljárni.
(3) Amennyiben az engedély nélkül kivágott fa törzsátmérője utólag nem állapítható meg, a fát 30 centiméteres törzsátmérővel kell vélelmezni a fapótlási eljárásban.
14. § (1) A pótlási kötelezettséget a fakivágást követő egy éven belül, ha a faültetést érintő építési tevékenység ennél hosszabb ideig tart, az építési tevékenység befejezéséig, a fa biztonságos megeredését biztosító, jellemzően tavaszi vagy őszi fagymentes napokon, ültetési időszakban kell elvégezni.
(2) A pótlási kötelezettség teljesítésére kérelemre különös méltánylást érdemlő esetben egy alkalommal egy év halasztás engedélyezhető.
(3) A pótlás megtörténtét az ültetéstől számított 15 napon belül írásban be kell jelenteni a Polgármesteri Hivatal környezetvédelemért felelős szervezeti egységéhez.
(4) A pótlási kötelezettség az ültetésen túl kiterjed a fa ápolására is. A fapótlási kötelezettség nem tekinthető teljesítettnek, ha a fa az ültetéstől számított következő két vegetációs időszak kezdetén nem hajt ki. Ebben az esetben az ültetést meg kell ismételni.
(5) A pótlást és a (4) bekezdés szerinti megeredést a Polgármesteri Hivatal környezetvédelemért felelős szervezeti egysége ellenőrzi.
(6) A fapótlási kötelezettség teljesítésének elmaradása, valamint a (4) bekezdés szerinti ismételt ültetés elmaradása esetén határozattal pénzbeli megváltást kell előírni.
15. § A fa pótlására vonatkozó kötelezettség teljesítése helyett fizetendő pénzbeli megváltás összege a pótlásként ültetendő össztörzsátmérő figyelembevételével centiméterenként 7000 forint.
16. § (1) A fakivágás során a megmaradó fák védelméről gondoskodni kell.
(2) A kivágott fa és cserje maradványai a közterület tulajdonosát illetik meg.
17. § (1) A Korm. rendeletben meghatározott utólagos bejelentési kötelezettség feltételei fennállásának hiányában vagy az utólagos bejelentési kötelezettség elmulasztásával történő fakivágás engedély nélküli fakivágásnak minősül.
(2) A fa jelentős mértékű csonkítása vagy megsértése, amely során olyan mértékű beavatkozás történik a fa szervezetébe, mely annak további növekedését visszafordíthatatlanul megakadályozza, vagy ellehetetleníti a fajra jellemző habitus kialakulását, vagy egészségi állapotának romlásához, illetve a fa pusztulásához vezet, engedély nélküli fakivágásnak minősül.
(3) Engedély nélküli fakivágás esetén az engedély nélkül kivágót, a kivágó személyének ismerete hiányában az ingatlan tulajdonosát, használóját, illetve kezelőjét pótlásra kell kötelezni, valamint az engedély nélkül kivágóval szemben az Önkormányzat Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló önkormányzati rendeletében meghatározott jogkövetkezményeket kell alkalmazni.
(4) Amennyiben az engedély nélkül kivágott fa törzsátmérője utólag nem állapítható meg, a fát 30 centiméteres törzsátmérővel kell vélelmezni a fapótlási eljárásban.
18. § (1) A közterületen lévő fa kivágása esetén a pótlási kötelezettségnek előnevelt fa szakszerű elültetésével
a) balesetveszélyes vagy kiszáradt fa kivágása esetén darabszám szerint egy-egy arányban,
b) a Budapest Főváros X. kerület Kőbánya szempontjából kiemelt tudományos, település-, illetve kultúrtörténeti értéket képviselő fa esetében az össztörzsátmérőt legalább 50%-kal meghaladó mértékben,
c) az a) és b) pontban nem szabályozott esetben az össztörzsátmérőt legalább 20%-kal meghaladó mértékben
kell eleget tenni.
(2) Az ültetendő fák számának megállapításakor a kerekítés szabályai szerint kell eljárni.
19. § (1) Az ültetésnél a fát hármas támrúd alkalmazásával kell rögzíteni.
(2) A fa törzsére talajszinten legalább 30 centiméter magasságig törzsvédő csövet kell elhelyezni.
(3) Az ültetőgödörben indokolt esetben közművédelmi eszközt kell elhelyezni.
20. § A közterületen lévő cserje kivágása esetén a pótlási kötelezettségnek négyzetméterenként legalább három, legalább 40 centiméter méretű cserje szakszerű elültetésével kell eleget tenni.
21. § A pótlási kötelezettség az ültetésen túl kiterjed a fás szárú növény ápolására is. A pótlási kötelezettség nem tekinthető teljesítettnek, ha a fás szárú növény az ültetéstől számított következő két vegetációs időszak kezdetén nem hajt ki. Ebben az esetben az ültetést meg kell ismételni.
22. § (1) Amennyiben a kivágott fa pótlása sem a kivágás helyén, sem más ingatlanon történő telepítéssel nem végezhető el, a pótlásra kötelezettet a 18. §-ban meghatározott pótlási kötelezettség teljesítése helyett pénzbeli megváltás fizetésére kell kötelezni.
(2) A fa pótlására vonatkozó kötelezettség teljesítése helyett fizetendő pénzbeli megváltás összege a pótlásként ültetendő össztörzsátmérő figyelembevételével centiméterenként 10 000 forint.
23. § (1) Amennyiben a kivágott cserje pótlása sem a kivágás helyén, sem más ingatlanon történő telepítéssel nem végezhető el, a pótlásra kötelezettet a 20. §-ban meghatározott pótlási kötelezettség teljesítése helyett pénzbeli megváltás fizetésére kell kötelezni.
(2) A cserjepótlási kötelezettség teljesítése helyett fizetendő pénzbeli megváltás összege a kivágott cserje által borított felület után négyzetméterenként 6000 forint.
24. § *
25. § Ez a rendelet 2023. október 1-jén lép hatályba.
D. Kovács Róbert Antal polgármester | Dr. Szabó Krisztián jegyző |
1. Kérelmező neve: ________________________________________________________
2. Kérelmező lakóhelye/székhelye, értesítési címe: ________________________________
3. Kérelmező telefonszáma, e-mail címe: ________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. A fakivágással érintett ingatlan címe: ________________________________________
6. A fakivágással érintett ingatlan helyrajzi száma: ________________________________
7. A kivágni tervezett fa faja: ________________________________________________
8. A kivágandó fa törzsátmérője (a földtől számított 1 méter magasságban): ____________
9. A pótlás tervezett módja: _________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
10. A kérelemhez mellékelni kell
a) a fával rendelkezni jogosult kivágáshoz történő hozzájáruló nyilatkozatát, ha a rendelkezni jogosult nem azonos a kérelmezővel;
b) a fa ingatlanon belüli elhelyezkedését tartalmazó leírást és helyszínrajzot;
c) a fáról készített fényképfelvételt.
11. Fás szárú növény pótlása nem történhet az alábbiakban meghatározott fajok egyedeivel: fehér akác* (Robinia pseudoacacia), amerikai kőris* (Fraxinus pennsylvanica), mirigyes bálványfa* (Ailanthus altissima), cserjés gyalogakác (Amorpha fruticosa), kései meggy (Padus serotina), zöld juhar (Acer negundo). (*kivéve a kertészeti változatokat)
12. Tudomásul veszem, hogy amennyiben a fás szárú növény pótlása a földrészlet adottsága miatt nem vagy csak részben teljesíthető, és más ingatlanon a pótlás a település beépítettsége miatt nem jelölhető ki, a jegyző a használót kompenzációs intézkedés megtételére kötelezi.
13. Kelt: ____________________, 20____ év _________________ hó ____ napján
14. A kérelmező aláírása
1. Kérelmező neve: ________________________________________________________
2. Kérelmező lakóhelye/székhelye, értesítési címe: ________________________________
3. Kérelmező telefonszáma, e-mail címe: ________________________________________
4. A kivágás indoka: _______________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
5. A fakivágással érintett ingatlan címe: ________________________________________
6. A fakivágással érintett ingatlan helyrajzi száma: ________________________________
7. A kivágott fa faja: _______________________________________________________
8. A kivágott fa törzsátmérője (a földtől számított 1 méter magasságban): ______________
9. A pótlás tervezett módja: _________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
10. A kérelemhez mellékelni kell
a) a fával rendelkezni jogosult kivágáshoz történő hozzájáruló nyilatkozatát, ha a rendelkezni jogosult nem azonos a kérelmezővel;
b) a kivágott fa ingatlanon belüli elhelyezkedését tartalmazó leírást és helyszínrajzot;
c) a fáról készített fényképfelvételt.
11. Fás szárú növény pótlása nem történhet az alábbiakban meghatározott fajok egyedeivel: fehér akác* (Robinia pseudoacacia), amerikai kőris* (Fraxinus pennsylvanica), mirigyes bálványfa* (Ailanthus altissima), cserjés gyalogakác (Amorpha fruticosa), kései meggy (Padus serotina), zöld juhar (Acer negundo). (*kivéve a kertészeti változatokat)
12. Tudomásul veszem, hogy amennyiben a fás szárú növény pótlása a földrészlet adottsága miatt nem vagy csak részben teljesíthető, és más ingatlanon a pótlás a település beépítettsége miatt nem jelölhető ki, a jegyző a használót kompenzációs intézkedés megtételére kötelezi.
13. Kelt: __________________, 20____ év _______________ hó ____ napján
14. A kérelmező aláírása