1609. évi XX. törvénycikk

a Bocskay-féle behozott koronával mi történjék és miképen kelljen azt a birtokosaitól visszakövetelni?

A behozott koronát illetőleg, a melyről maga Bocskay fejedelem is, a bécsi egyességben bevallotta, hogy azt nem az ősrégi szent korona sérelmére fogadta el.

1. § Jóllehet az a szent koronának éppen semmi sérelmére sem lehet; mindazonáltal az országlakók bizonyos tekintetekből jónak látták, hogy a midőn a nádorispán ur az ország felső részeibe fog menni, azt szorgalmatosan kinyomozza és azoktól, a kiknek a kezén lenne, visszakövetelje.

2. § A kiket, ha azt visszaadni nem akarnák, az emlitett nádorispán ur elibe őket perbehivják, és ugyanaz a nádor ur ezt az ügyet az ország rendes biráival együttesen, a felek részére kitüzendő kellő határidőben, a rendestől eltérő törvényes uton megvizsgálhassa és megvizsgálni tartozzék.

3. § És azokat, a kik ezt a behozott koronát visszaadni vonakodnak, abban a büntetésben marasztalják el, a melylyel az ország közvégzéseinek ellenszegülőket büntetik.

4. § Ha pedig azok gyámság alatt álló gyermekek és kiskoruak volnának, akkor hasonló módon és az előirt büntetés alatt, ezeknek a gyámjait és szolgáit hivják perbe, és ama koronát magának a nádor urnak a kezébe adni tartozzanak.

5. § A nádor ur kezébe kerülvén pedig a korona, ugyan ez a nádorispán azt a korona-szekrénybe helyezés és megőrzés végett a királyi felségnek adja és szolgáltassa át.