1609. évi LXII. törvénycikk

a kapuk uj számbavételének az intézéséről és arról, hogy adókivetőkké kiket kell választani? A kapuk összeszámlálásánál mikép kell eljárni? A megajánlott négy magyar forint adót mi módon és minő szükségletre kell forditani? és hogy az adózásnak kik vannak alávetve, meg, hogy az emlitett két évre terjedő adót minő határidőkben kell fölszedni?

Minekutána nincsen kétség a felől, hogy az ország jólléte és épségben maradása egyedül a véghelyek jó és gondos ellátásától függ; ezért, habár ez az igen lesujtott ország a sok háboru és a visszavonás zavarai miatt annyira kimerült, hogy nem hogy a véghelyeken, de még az ország kisebb szükségletein is ugy, a mint kivánnák, alig tudnak segiteni, mindazonáltal vagyonuknak minden nyomoruságos kimerültsége mellett is, hogy a mennyire lehetséges magukat elhagyni ne látszanak:

1. § Ezért megállapitották, hogy a vármegyei előkelőbb nemesek közül adókivetőket válaszszanak, a kik egy-egy jó birtoku nemesnek és a szolgabirónak a hozzájuk adása és szigoru esküvel kötelezése mellett, meg az egyes faluk és mezővárosok megvizsgálásával a kapukat ujból számba vegyék; még pedig ugy, hogy négy jobbágyház egy kaput és tizenkét zsellérház szintén egy kaput tegyen ki (ugy hogy a vagyonosabbak, a kiknek nagyobb mezei gazdaságuk van, a szegényebbeket segitsék, a zsellérek pedig ingyen munkákra és egyéb terhek hordozására kötelezve ne legyenek) és ekképen a véghelyek szükségleteire a kincstárnok kezéhez szolgáltatva minden kapu után három forintot adjanak.

2. § A koronaőrök és felvigyázók fizetésére, meg a követségekre és az országlakók országgyülése számára házvásárlásra és épitésére a nagyságos Révai Péter ur kezéhez minden kapu után adják felül a negyedik forintot, a ki azt a nádor ur rendelkezéséhez képest az emlitett czélra fogja kiadni: kivévén mindenkor a falu-birákat, a szolgákat, az urak korcsmáit, biráit, a leégett házakat, és másokat is, a kiket a földes urak pusztulásuk miatt időlegesen fölszabaditottak és maguknak az uraknak is semmi szolgálatot vagy adózást nem teljesitenek.

3. § Maguk az adókivetők pedig a parasztokat felesleges költségekkel ne terheljék, se a czédulákért pénzt ne vegyenek és félannyi fizetéssel, mint a mennyit eddig kapni szoktak, megelégedjenek; és az adóból az alispánok, szolgabirák és a jegyzők is a maguk számára semmit lefoglalni ne merészeljenek.

4. § Ennek a teherhordozásnak pedig teljességgel egy fekvő jószágot, sem véve ki, alávetve legyenek; a főpap és báró uraknak, nemeseknek, káptalanoknak és szabad városoknak, ugy Magyarországon, mint Slavoniában, valamint a királyi fiscusnak is az összes fekvő jószágaik; nemkülönben a tizenhárom szepesi város, a lublói és podolini várakhoz tartozó birtokokkal együtt; továbbá Kabold, Kőszeg, Borostyánkő, Fraknó, Kis-Márton és Szarvkő, a melyeket a nádor ur mindenképen adózásra kényszeritsen.

5. § Az egytelkes nemesek zselléreit is, a kik a nemesi udvartelken kivül laknak, az alispánok és a szolgabirók taksa fizetés alá vonják.

6. § Továbbá azokat a mezővárosokat és birtokokat is, a melyek a földes uraknak jobbágyi szolgálatokat vagy dézsmákat teljesitenek, de eddig kirovás alatt nem állottak, a fennebbi módon adófizetés alá vonják.

7. § Szlavoniában pedig, beleértve a kapronczai kapitányság fekvő javait is, a régi szokáshoz képest félannyit fizessenek és azt saját véghelyeik szükségleteire forditsák: a negyedik forintnak pedig felét a megnevezett czélokra szolgáltassák; a miképen a szabad városok Magyarországon a nádor urnak, Szlavoniában pedig a bán urnak a megkeresésére, a korona őrzésére a költségeket készséggel megajánlották.

8. § A török hódoltság alatt állók is, a régi szokás szerint, félannyit fizessenek.

9. § Ennek az adónak a felszedése pedig két határidőben történjék; fele Szent-György vértanu napjára, a másik fele pedig Szent-Mihály arkangyal napjára.

10. § Ez az adózás pedig két évre terjedjen, ha csak valamely sürgős szükség az országgyülés egybehivását előbb nem kivánná.