1609. évi LXX. törvénycikk

az ország törvényszékeinek, mind a rövideknek, mind a nyolczadosoknak, a régi alapon ujból életbe léptetése és berendezési módja

Minthogy ezen a Magyarországon az igazságszolgáltatás, a mely nélkül az országok fenn nem állhatnak, a folytonos háboruk zavarai miatt már több év óta szünetel:

1. § Ennek okáért az országlakók a törvényszékek tartására nézve az ország régi és Isten előtt kedves szokásának ujból visszaállitását elhatározzák és megállapitják; hogy a Dunán inneni és tuli részekben „Invocavit” vasárnapra itt Pozsonyban a rövid folyamu perekre, a rövid törvényszékeket; Szent Lukács evangelista napja nyolczadára pedig az általános nyolczados törvényszékeket; az ország felső részeiben pedig Eperjesen, Szent György vértanu ünnepe nyolczadán folytonosan megtartsák.

2. § Szlavoniában pedig: Vizkereszt és Szent Jakab ünnepére Zágráb szabad városában.

3. § Az Ő felsége táblájához kineveztetnek pedig az ország Dunán innen és tul eső részébe: a főpapok részéről főtisztelendő Majthényi László szerémi vagy Máthisy György tinini püspök urak.

4. § A bárók részéről pedig nagyságos Osztrosich András vagy List István urak.

5. § A föllebezésekhez a nádor ur mellé: főtisztelendő Náprágy Demeter kalocsai érsek ur; Lépes Bálint nyitrai, és Ergely Ferencz veszprémi püspök urak; továbbá nagyságos Dráskovich János, Révay Péter és Dóczy András urak.

6. § Az ország felső részeiben a királyi táblához a főpapok részéről főtisztelendő Telegdy János bosniai püspök ur; vagy Piber János felhévizi prépost.

7. § A bárók részéről: nagyságos Thurzó Kristóf, vagy gersei Pethő István urak.

8. § A fölebbezésekhez, mint főpapok: főtisztelendő Bratulich Simon szerzetes zágrábi, Almássy Pál váczi és Domitrovich Péter pécsi püspök urak. Továbbá nagyságos Forgách Zsigmond, Révai Péter, Czobor Mihály és Daróczy Ferencz urak.

9. § Megállapitották, hogy ezeknek, valamint a királyi tábla ülnökeinek is, az ország közönséges végzéseihez képest, a szokott dijaikat megadják.