Magyar

 

Budapesti Regionális Fegyelmi Bizottság Fegyelmi Tanácsának 2022.F.201/12. határozata

büntetőeljárásról (gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés)

A Budapesti Regionális Fegyelmi Bizottság Fegyelmi Tanácsa dr. [...] budapesti ügyvéd ellen folyamatban lévő fegyelmi eljárásban 2023. június 5. napján tárgyalás tartása nélkül meghozta, majd kihirdette az alábbi

fegyelmi határozatot:

A Fegyelmi Tanács megállapítja, hogy [...] eljárás alá vont ügyvéd nem követett el fegyelmi vétséget, ezért

a fegyelmi eljárást megszünteti.

Az eljárás során felmerült költséget a Budapesti Ügyvédi Kamara viseli.

Indokolás

A bejelentés és az előzetes vizsgálat:

A Kerületi Ügyészség a 2022. június 3-án kelt értesítésével tájékoztatta a Budapesti Ügyvédi Kamara Elnökét, hogy az ügyészség az eljárás alá vont ügyvéddel, mint gyanúsítottal szemben a büntető eljárást hat hónapi időtartamra felfüggesztette és az ügyet közvetítői eljárásra utalta.

A vezető fegyelmi biztos az előzetes vizsgálatot hivatalból elrendelte az eljárás alá vont ügyvéddel szemben, amelynek tárgya: büntetőeljárás. A határozatban felhívta az eljárás alá vont ügyvéd figyelmét az Ügyvédi Etikai Szabályzat 12.4. pontjában írt – a büntetőeljárásra vonatkozó – bejelentés megtételére, amelynek elmulasztása önmagában fegyelmi vétséget képez. Erre figyelemmel kérte, hogy a büntetőeljárással kapcsolatos észrevételét és a gyanúsítotti jegyzőkönyvet 8 napon belül szíveskedjen részére megküldeni.

Az eljárás alá vont ügyvéd a beadványával tájékoztatta a Budapesti Ügyvédi Kamarát arról, hogy a büntetőeljárás során a felelősségét elismerte és a megsérült személy magán-egészségügyi ellátásának teljes költségét – közel 200.000 Ft-ot – megtérítette. Előadást tett arra, hogy a büntetőügyben részes, elektromos rolleren közlekedő sértett sérülést azért szenvedett, mert a kialakított kerékpárút szélessége nem felelt meg az EU szabványainak, valamint a sértett 250 W motorteljesítményű elektromos rollerével szabálytalanul, védőfelszerelés nélkül használta a kerékpárutat. Kérte, hogy a fegyelmi eljárás során a leírt körülményeket vegyék figyelembe. Észrevétele mellékleteként csatolta a gyanúsítotti kihallgatása jegyzőkönyvét, amely olvashatatlan volt.

Erre való tekintettel a vezető fegyelmi biztos a 2022. július 4-én kelt felhívásával kérte, hogy az eljárás alá vont ügyvéd a gyanúsítotti kihallgatásról felvett jegyzőkönyvet PDF formátumban nyújtsa be. A felhívást az eljárás alá vont ügyvéd az újabb észrevétele mellékleteként csatolta az érintett jegyzőkönyvet PDF formátumban és közölte a büntető eljárás számát, a gyanúsítás pedig a Btk. 164. § (3) bekezdésébe ütköző és a (9) bekezdés a) pontja szerint minősülő gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés.

A vezető fegyelmi biztos határozatával fegyelmi eljárást kezdeményezett az eljárás alá vont ügyvéddel szemben, és indítványozta, hogy a kijelölt Fegyelmi Tanács a fegyelmi eljárást a büntetőügy jogerős befejezéséig függessze fel.

A fegyelmi eljárás:

A kijelölt Fegyelmi Tanács határozatával a fegyelmi eljárást a büntető eljárás jogerős befejezéséig felfüggesztette.

Az Ügyészség benyújtotta a 2022. december 8-án kelt határozatot. A büntetőeljárás megszüntetésének rendelkező részben írt indoka az eljárás alá vont ügyvéd tevékeny megbánása miatti büntethetősége megszűnése.

A Fegyelmi Tanács elnöke a fegyelmi eljárás folytatását rendelte el, egyben az ügy tárgyaláson kívüli elbírálását kezdeményezte, amelyről a vezető fegyelmi biztost tájékoztatta és kérte, hogy a végindítványát 8 napon belül tegye meg.

A vezető fegyelmi biztos a végindítványában indítványozta a fegyelmi eljárás megszüntetését. Ennek lényegi indoka az, hogy a büntetőeljárásban az eljárás alá vont ügyvéd marasztalására nem került sor, mert a büntető eljárás felfüggesztését követően az nem folytatódott, tekintettel arra, hogy az eljárás alá vont ügyvéd tevékeny megbánása miatt a büntethetősége formálisan megszűnt, ezért a vele szembeni büntetőeljárás is megszüntetésre került a rendelkezésre álló iratok alapján. Ezért a vezető fegyelmi biztos nem látta indokát annak, hogy az eljárás alá vont ügyvéddel szemben szankció kiszabására kerüljön sor, továbbá, az ügyben olyan maradvány-cselekmény sem lelhető fel, amely esetleg mégis indokolná az eljárás alá vont ügyvéddel szemben joghátrány alkalmazását. A fegyelmi eljárás megszüntetése esetén az eljárással kapcsolatosan felmerült költségek a Budapesti Ügyvédi Kamara terhén maradnak.

A vezető fegyelmi biztos a végindítványt megküldte az eljárás alá vont ügyvédnek, aki arra észrevételt nem tett.

A fegyelmi tanács döntése:

A Fegyelmi Tanácsot a fegyelmi eljárásról szóló 220/2018. (XI. 26.) MÜK szabályzat (FESZ) 27.2. pontja alapján az eljárást befejező határozata meghozatalánál a fegyelmi biztos indítványa nem köti. Ez azt jelenti, hogy a Fegyelmi Tanács a fegyelmi biztos indítványától eltérő tartalmú határozatot is hozhat, ha az indítvánnyal nem ért egyet.

A Fegyelmi Tanács – figyelemmel a fegyelmi biztos indítványára, annak indokaira, a határozat meghozatala napján rendelkezésére álló iratokra – a vizsgált esetben az ügy összes körülményeinek gondos számba vételével arra a következtetésre jutott, hogy az eljárás alá vont ügyvéd nem vétett az ügyvédi magatartási szabályok ellen.

Az eljárás alá vont ügyvéd ellen folyamatban volt, jogerősen befejezett büntető eljárásban – a fegyelmi felelősségét megalapozó – bűnössége megállapítására nem került sor. A büntető ügyben alkalmazott közvetítői eljárás sikerre vezetett, az eljárás alá vont ügyvéd a büntető eljárásban tevékeny megbánást tanúsított, a büntető felelősségét elismerte, a sértett egészségügyi költségeit pedig megtérítette.

A Fegyelmi Tanács nem talált olyan maradvány-cselekményt sem, amely az eljárás alá vont ügyvéd felelősségre vonását indokolhatná.

A Fegyelmi Tanács az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény (Üttv.) 131. § (3) b) pontja alkalmazásával szüntette meg az eljárást és döntött az eljárási költségek viseléséről, mely szerint „A Fegyelmi Tanács a határozatában a) ... b) az eljárást megszünteti, és dönt az eljárási költség viseléséről.” ...”. Az Üttv. 127. § (1) bekezdését a Fegyelmi Tanács azért alkalmazta, mert az ügyet egyszerű megítélésűnek tekintette.

A jelen eljárással felmerült költség összegét a fegyelmi eljárásról szóló 20/2018. (XI. 26.) MÜK szabályzat (FESZ) 27.5. pontja és 40.6. pontja alkalmazásával a Budapesti Ügyvédi Kamara viseli.

A Fegyelmi Tanács határozata 2023. június 29. napján jogerős.

(Budapesti Regionális Fegyelmi Bizottság – 2022. F. 201.)